“Bunun çılgınca bulunduğunu düşündüm.”

Lucille Brooks

Lucille Brooks, 74, Pittsford, New York

Ortalama Tıbbi Borç: $8,000

Tıbbi Mesele: Hiçbiri. Kardeşinin bakımı için faturalandırıldı.

Ne oldu: Lucille Brooks, New York, Monroe County’de bir huzurevinin kendisine dava açtığını öğrenince afalladı. Orada asla hasta olmamıştı. Kocası da yoktu. “Bunun çılgınca bulunduğunu düşündüm,” dedi, bunun bir hata olması icap ettiğini düşünerek.

Satmaca, kardeşi James Lawson’ın 2019 yazında almış olduğu bakım içindi. Bir diyabet ilacından meydana gelen komplikasyonlar sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı. Hastane onu, Brooks’un birkaç kez ziyaret etmiş olduğu ilçe tarafınca işletilen huzurevine bıraktı. Asla kimse onunla faturalandırma hakkında konuşmadı, dedi. Ve ondan hiçbir şey imzalaması istenmedi.

Brooks ve Lawson, 1960’larda ayrımcılıktan kaçmak için Mississippi’den kuzeye taşınan büyük bir ailenin parçasıydı. Lawson, Rochester Parkları ve Rekreasyon Departmanında bir kariyere sahipti. Brooks sigortacılıkta çalıştı. Şehrin karşı taraflarında yaşıyorlardı. “Kardeşim devamlı kendi işine bakardı” dedi.

Lawson, huzurevinde iki ay geçirdi. Bir yıl sonrasında, Brooks dava edildi.

İlçe, Brooks’un faturalarını ödemek için kardeşinin varlıklarını kullanımı icap ettiğini ve bu yüzden borcundan şahsen görevli bulunduğunu iddia etti. Davaya Brooks’un imzası şeklinde görünen bir kabul anlaşması iliştirildi.

Ne Kırık: Kabul anlaşmaları çoğu zaman, huzurevinin ödemeleri toplamasına yada ikamet eden kişiyi hükümetin güvenlik ağı programı olan Medicaid’e kaydettirmesine destek olacak “görevli taraf” olarak imza atanları belirler.

Tüketici savunucuları, bakım evlerinin anlaşmaları, yaşlı bir ebeveyn yada hasta bir dost kabul edildiğinde aile üyelerinin imzaladığı kağıtlara aktardığını söylüyor. Kimi zaman insanlara imzalamaları gerektiği söylenir, bu federal yasanın ihlalidir. “Onlara bir yığın biçim veriliyor ve ‘Burayı imzala, şurayı imzala’ deniyor. Cincinnati’de kâr amacı gütmeyen bir hukuk şirketi olan Pro Seniors’ın yönetici avukatı Miriam Sheline, burayı tıklayın, oraya tıklayın” dedi.

Dava, ABD’nın tıbbi borç krizinin sık görülen bir yan ürünüdür ve bir KHN-NPR soruşturmasının son beş yılda tüm ABD’li yetişkinlerin yarısından fazlasını etkilediğini tespit etmiştir.

Ülke çapında bir KFF anketine bakılırsa, sıhhat borcu olan ortalama 7 yetişkinden 1’i dava yada tutuklama tehdidiyle karşı karşıya olduklarını söylüyor. Yüzde beşi dava edildiğini söylüyor.

Huzurevi endüstrisi, tüketici avukatlarının ve hasta savunucularının, onları borç tahsilatından korumak için çıkarılan federal yasaya karşın, hastaların ailelerini ve dostlarını kovuşturmak için tehlikeli bir strateji bulunduğunu söylediği şeyi sessiz bir şekilde geliştirdi.

KHN, Monroe County’de, 24 federal lisanslı bakımevinin 2018’den 2021’e kadar ortalama 7,6 milyon dolar talep eden 238 borç tahsilatı davası açtığını tespit etti. Vakaların ortalama üçte ikisi bir dost yada akrabayı hedef aldı.

Birçoğu – çoğu zaman belgeleri olmadan – sakinlerin varlıklarını saklamakla suçlandı. Western New York’taki kar amacı gütmeyen Adli Yardım’ın avukatı Anna Anderson, uygulamanın insanları borçlu olmadıkları borçları ödemeye zorlayabileceğini söylemiş oldu. “İnsanlar bunu bir davada görüyor ve hırsızlıkla suçlandıklarını düşünüyorlar” dedi. “Üşütücü.”

Ne kaldı: Satmaca vardığında Brooks o denli endişelendi ki kocasına söylemedi. “Bizim şeklinde insanoğlu durağan(durgun) bir gelirle yaşıyor” dedi. “Etrafta savuracak paramız yok, bilhassa de onun geldiğini göremediğiniz vakit.”

Brooks, bu tür davalarda sanıkları temsil eden, kâr amacı gütmeyen bir müessese olan Western New York Adli Yardımına başvurdu. Zaman içinde, Monroe County ona karşı açmış olduğu davayı düşürdü. Brooks, kabul anlaşmasındaki imzanın, imzaladığı tek şey olan huzurevinin ziyaretçi defterinden düzmece bulunduğunu düşündüğünü söylemiş oldu.

Şimdi huzurevinde bir arkadaşı yada akrabası olan her insana hiçbir şey imzalamamasını söylüyor. “Oldukça saçma,” dedi. “Fakat niçin senin peşinden geleceklerini düşündün ki?”

Bu Proje Hakkında

“Tanı: Borç”, KHN ve NPR içinde ABD’daki tıbbi borcun ölçeğini, tesirini ve nedenlerini araştıran bir raporlama ortaklığıdır.

Dizi, KHN gazetecileri ve editörleri ile ortaklaşa iş içinde KFF’deki kamuoyu araştırmacıları tarafınca tasarlanan ve çözümleme edilen bir anket olan “KFF Health Care Borç Anketi”ne dayanmaktadır. Anket, 25 Şubat – 20 Mart 2022 tarihleri ​​içinde çevrimiçi ve telefon vasıtasıyla, İngilizce ve İspanyolca olarak, 1.292’si mevcut sıhhat borcu olan erişkin ve 382’sinde sıhhat borcu olan erişkin dahil olmak suretiyle ulusal temsili 2.375 ABD’li erişkin örnekleminde gerçekleştirildi. son beş yıl. Örnekleme hatası marjı, tam örnek için artı yada eksi 3 yüzde puanı ve mevcut borcu olanlar için 3 yüzde puanıdır. Alt gruplara dayalı sonuçlar için örnekleme hatası marjı daha yüksek olabilir.

Kredi bürosu ve yoksulluk, ırk ve sıhhat durumuna ilişkin öteki demografik verileri çözümleme eden Urban Institute, ABD’de tıbbi borcun nerede yoğunlaştığını ve hangi faktörlerin yüksek borç seviyeleriyle ilişkili bulunduğunu araştırmak için ek araştırmalar yapmış oldu.

JPMorgan Chase Enstitüsü, müşterilerin bakiyelerinin büyük tıbbi harcamalardan iyi mi etkilenebileceğini incelemek için Chase kredi kartı sahiplerinden oluşan bir örneklemden alınan kayıtları çözümleme etti.

KHN ve NPR’den muhabirler ek olarak ülke genelindeki hastalarla yüzlerce görüşme gerçekleştirmiş oldu; doktorlar, sıhhat sektörü liderleri, tüketici savunucuları, borç avukatları ve araştırmacılarla konuştu; ve tıbbi borçla ilgili oldukca sayıda araştırma ve anketi gözden geçirdi.