Katie Couric meme kanseri teşhisi haberini paylaştığında, eski NBC Today programı sunucusu, bu yeni sıhhat sorununu insanları kanser taraması yaptırmaya teşvik etme zamanı olarak gördüğünü söylemiş oldu.

Geçen ay internet sayfasında “Lütfen senelik mamogramınızı alın” diye yazdı. “Fakat aynı derecede mühim, ek testlere ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin.”

65 yaşındaki Couric makalesinde, yoğun göğüsleri olduğundan, meme kanseri taraması için her yıl mamogramına ek olarak bir ultrason gördüğünü deklare etti. Sonogram olarak da adlandırılan meme ultrasonu, meme dokusunun fotoğraflarını çekmek için ses dalgalarını kullanır.

Kimi zaman yoğun göğüslü, kısaca yüksek oranda fibröz doku ve bezlere ve daha azca yağlı dokuya haiz hanımlarda mamogramda tespit edilmesi zorluk derecesi yüksek fena huylu tümörleri belirleyebilir.

İlk kocası kolon kanserinden öldükten sonrasında televizyonda canlı olarak kolonoskopi meydana getirilen ve bir kız kardeşini pankreas kanserinden kaybeden Couric, uzun süredir daha iyi tarama seçeneklerinin savunuculuğunu yapıyor.

Meme kanseri uzmanları, meme yoğunluğuna kanser için bir risk faktörü olarak dikkat çekmiş olduğu için Couric’i alkışladı. Sadece tamamlayıcı testleri savunmasıyla aynı fikirde değiller.

UCLA tıp ve halk sağlığı profesörü ve ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücüne başkanlık eden Dr. Carol Mangione, “Destek taramanın meme kanseri ölümlerini azalttığına yada yaşam standardını iyileştirdiğine dair hiçbir kanıtımız yok” dedi. yararları ve zararları tarttıktan sonrasında önleyici hizmetler hakkında tavsiyeler.

Couric, yorum talebine cevap vermedi.

Senelik mamograma ek olarak, yoğun göğüsleri olan bazı hanımlarda, mamogramda tespit edilmeyen kanser hücrelerini tanımlamaya çalışmak için ultrason yada MRI yapılır. Bir mamogramda yoğun fibröz doku beyaz görünür ve gene beyaz görünen bir kanserin görülmesini zorlaştırır. Mamografide koyu görünen yağlı meme dokusu meme kanserlerini gizlemez.

Dijital meme tomosentezinin yada 3D mamografinin yaygınlaşmasıyla beraber, standart 2D mamogram yerine bu tarama testini giderek artan sayıda hanım yaptırıyor.

3D mamografi, yanlış pozitiflerin sayısını azaltır ve ölüm oranı üstündeki tesiri bilinmemekle beraber, yoğun göğüsleri olan bazı hanımlarda daha çok kanser tespit ediyor benzer biçimde görünmektedir.

Vazife gücü, mamogram neticeleri herhangi bir mesele göstermeyen yoğun göğüsleri olan hanımefendiler için ultrasona “I” derecesi verir. Bu, mevcut kanıtların, faydaların daha çok incelemenin zararlarından daha ağır basıp basmadığını değerlendirmek için yetersiz olduğu anlamına gelir.

Araştırmacıların kaygı duyduğu ana zararı olan etkilerden biri yanlış pozitiflerdir.

Meme kanseri için yüksek risk altında olmayan hanımlarda tamamlayıcı görüntüleme, invaziv olan ve çoğunlukla hastaların kanser korkusunu artıran biyopsiler benzer biçimde takip testlerine yol açabilecek ihtimaller içinde sorunlu noktaları belirleyebilir. Sadece araştırmalar, bir çok vakit bu sonuçların yanlış alarmlar bulunduğunu ortaya çıkardı.

Yoğun göğüslü 1000 hanım negatif bir mamogramdan sonrasında ultrasona girerse, araştırmalara nazaran ultrason iki ila üç kanser içinde tanımlayacaktır. Sadece ek görüntüler, takip ziyaretlerine ve testlere neden olan, sadece sonuçta yanlış pozitif olduğu belirlenen 117’ye kadar ihtimaller içinde problemi da tanımlayacaktır.

New Jersey, Morristown’da hanım doğum uzmanı-jinekolog ve Amerikan Hanım Doğum ve Jinekologlar Koleji’nin New Jersey bölümünün eski başkanı Dr. Sharon Mass, “Bir taraftan, taramayı iyileştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz” dedi. . “Fakat öte taraftan, yanlış pozitif neticelerle ilişkili birçok maliyet ve duygusal sorun var”.

Ustalaşmış grup, kanser için herhangi bir ek risk faktörü olmayan yoğun göğüslü bayanlara ek tarama önermemektedir.

Öteki birçok meslek grubu da benzer bir konuma haizdir.

Mass, “Bir sıhhat kuruluşu ile görüşmenizi ve hastaların göğüslerinin yoğun olup olmadığını anlamalarını tavsiye ederiz. Sadece her insanın kontrol yaptırmasını önermiyoruz” dedi.

Mass, bilhassa aşırı yoğun göğüsleri olan hanımefendilerin ortalama %8’i için daha çok taramanın bir doktorla görüşmeye kıymet bulunduğunu söylemiş oldu.

Benzer şekilde, meme kanseri için aile öyküsü yada şüpheli kanserleri denetlemek için kişisel meme biyopsisi öyküsü benzer biçimde meme kanseri için ek risk faktörleri olan yoğun memeleri olan hanımefendiler için ultrason mantıklı olabilir, dedi.

Yoğun göğüsler nispeten yaygındır. ABD Birleşik Devletleri’nde, 40 yaş üstü hanımefendilerin tahminen %43’ü yoğun yada aşırı yoğun olarak kabul edilen göğüslere haizdir. Araştırmaya nazaran, mamogramların yorumlanmasını zorlaştırmanın yanı sıra, yoğun göğüslere haiz hanımefendilerin meme kanserine yakalanma olasılığı, averaj yoğunluklu göğüslere haiz bayanlara nazaran iki kat daha fazladır.

Emek harcamalar, mamogramların meme kanseri mortalitesini azalttığını göstermiştir. Bununla beraber, daha çok taramanın kanseri yenme olasılığını artırdığı sezgisel görünse de, araştırmalar, mamogram negatif çıktıktan sonrasında ek bir ultrason yada MRI çektikleri takdirde hanımefendilerin meme kanserinden ölme olasılıklarının daha düşük bulunduğunu göstermedi.

Otuz sekiz eyalet ve Columbia Bölgesi, hastaların mamogramdan sonrasında meme yoğunluğu hakkında bilgilendirilmesini gerektiren yasalara haizdir, sadece hepsi hanımefendilerin kendi durumları hakkında bilgilendirilmesini mecburi kılmamaktadır. Bazı eyaletler, sigorta şirketlerinin ek testleri kapsamasını koşul koşar.

2019 senesinde, Besin ve İlaç Dairesi (FDA), meme yoğunluğu hakkında bilgilerin, hastaların bir mamogramdan sonrasında aldıkları mektuplara dahil edilmesini önerdi. Bu kaide hemen hemen kesinleşmedi, sadece ajans milletvekillerine en geç 2023’ün başlarında yayınlamayı umduğunu söylemiş oldu.

Sıhhat planınız bu tarz şeyleri kapsamıyorsa, ek görüntüleme testleri pahalı olabilir. Brem Vakfı Meme Kanserini Yenmek için Cebinizden ödeme yapmış olursanız, bir ultrason 250 dolara mal olabilirken, bir MRI 1.084 dolara mal olabilir.

Temsilci Rosa DeLauro (Connecticut Demokrat) bunu tweetledi bir fatura üzerinde çalışıyor yoğun göğüsleri olan hanımefendiler için MRI ve ultrasonları kapsayacak Couric ile.

Bazı doktorlar meme kanseri riskini azaltmak isteyen yoğun memeleri olan hanımefendiler için ek testlerden daha etkili olabilecek başka önlemler önermektedir.

İnsanların kanser riskini değerlendirmelerine destek olmak için hesap makineleri geliştiren California-San Francisco Üniversitesi’nde tıp ve epidemiyoloji/biyoistatistik profesörü olan Dr. Karla Kerlikowske, “Kendinize hakkaten yardım etmek istiyorsanız, kilo verin” dedi. “Alkol alımınızı ölçün ve uzun soluklu hormon replasmanından kaçının. Bunlar denetim edebileceğiniz şeyler.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu