© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Katie Couric’in Tavsiyesine Karşın Doktorlar Ultrason Göğüs Muayenelerine Gerek Olmayabileceğini Söylüyor

Katie Couric’in Tavsiyesine Karşın Doktorlar Ultrason Göğüs Muayenelerine Gerek Olmayabileceğini Söylüyor

root root - - 11 dk okuma süresi
23 0
GettyImages 1421655540

Katie Couric meme kanseri teşhisi haberini paylaştığında, NBC’nin “Today” programının eski sunucularından biri, bu yeni sıhhat sorununu insanları kanser taraması yaptırmaya teşvik etmek için öğretilebilir bir an olarak gördüğünü söylemiş oldu.

Eylül ayında internet sayfasında “Lütfen senelik mamogramınızı alın” diye yazdı. “Fakat en önemlisi, lütfen ek taramaya ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin.”

65 yaşındaki Couric makalesinde, yoğun meme dokusuna haiz olma eğiliminde olduğundan meme kanseri taraması yaparken mamograma ek olarak ultrason testi yaptırdığını deklare etti. Kimi zaman sonogram olarak da adlandırılan meme ultrasonu, meme dokusunun görüntülerini almak için ses dalgalarını kullanır. Kimi zaman memeleri yoğun olan, şu demek oluyor ki yağ dokusuna kıyasla yüksek oranda fibröz doku ve bezlere haiz olan hanımlarda mamogramda tespit edilmesi zorluk derecesi yüksek maligniteleri belirleyebilir.

İlk kocası kolon kanserinden öldükten sonrasında canlı televizyonda kolonoskopi yaptıran ve kız kardeşini pankreas kanserinden kaybeden Couric, uzun süredir kanser taraması ve daha iyi teşhis seçenekleri için baskı yapıyor.

Meme kanseri uzmanları, meme yoğunluğuna kanser için bir risk faktörü olarak dikkat çekmiş olduğu için Couric’i alkışladı. Sadece bazıları, ek tarama için savunuculuğu mevzusunda daha azca rahattı.

Bir grup tıp uzmanı olan ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücüne başkanlık eden ve UCLA’da tıp ve halk sağlığı profesörü olan Dr. Carol Mangione, “Destek taramanın meme kanseri mortalitesini azalttığına yada yaşam standardını iyileştirdiğine dair kanıtımız yok” dedi. yararlarını ve zararlarını tarttıktan sonrasında önleyici hizmetler için önerilerde bulunanlar.

Couric’in ofisi yorum taleplerine cevap vermedi.

Senelik mamograma ek olarak, yoğun göğüsleri olan bazı bayanlar, mamogramda gözden kaçan kanserli hücreleri belirlemeye destek olmak için bir meme ultrasonu yada MRI alırlar. Yoğun fibröz doku bir mamogramda beyaz görünür ve gene beyaz görünen kanserlerin görülmesini zorlaştırır. Mamografide koyu görünen yağlı meme dokusu, meme malignitelerini gizlemez.

Dijital meme tomosentezi yada 3D mamografi daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldikçe, artan sayıda hanım standart 2D mamografi yerine bu tarama testini alıyor. 3D mamografinin, ölüm oranı üstündeki tesiri bilinmemekle beraber, yoğun göğüsleri olan bazı hanımlarda yanlış pozitif sonuçların sayısını azalttığı ve daha çok kanser tespit etmiş olduğu bulunmuştur.

Vazife gücü, mamogram neticeleri bir problem göstermeyen yoğun göğüsleri olan bayanlar için ek taramaya “I” derecesi verir. Bu, faydaların extra taramanın zararlarından daha çok olup olmadığını değerlendirmek için mevcut kanıtların “yetersiz” olduğu anlamına gelir. (Vazife gücü, yoğun memeleri olan bayanlar için ek tarama da dahil olmak suretiyle meme kanseri taraması tavsiyesini güncelliyor.)

Ihtimaller içinde extra maliyetin yanı sıra araştırmacıların kaygı duyduğu mühim bir zarar, yanlış pozitif netice olasılığıdır. Meme kanseri için yüksek risk altında olmayan hanımlarda ek görüntüleme, invaziv olan ve birçok hasta için kanser korkularını artıran meme biyopsileri benzer biçimde takip testlerine yol açabilecek ihtimaller içinde sorunlu noktaları belirleyebilir. Sadece araştırmalar, bir çok süre bu sonuçların yanlış alarmlar bulunduğunu ortaya çıkardı.

Emek harcamalar, yoğun göğüsleri olan 1000 hanım negatif bir mamogramdan sonrasında ultrason çektirirse, ultrason iki ila üç kanseri tanımlayacaktır. Sadece extra görüntüleme, geri çağırma ziyaretlerine ve testlere neden olan sadece sonuçta yanlış pozitif olduğu belirlenen 117’ye kadar ihtimaller içinde problemi da tanımlayacaktır.

New Jersey, Morristown’da bir OB-GYN olan ve Amerikan Hanım Doğum ve Jinekologlar Koleji’nin New Jersey bölümünün eski başkanı Dr. Sharon Mass, “Bir taraftan, algılamayı iyileştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz” dedi. . “Fakat öte taraftan, yanlış pozitif neticelerle ilişkili birçok maliyet ve duygusal sorun var”.

Ustalaşmış grup, kanser için herhangi bir ek risk faktörü olmayan yoğun göğüsleri olan bayanlar için ek tarama önermemektedir.

Öteki birçok meslek grubu da benzer bir pozisyon almaktadır.

Mass, “Bir sıhhat kuruluşu ile görüşmenizi ve hastaların göğüslerinin yoğun olup olmadığını anlamalarını tavsiye ederiz” dedi. “Fakat her insanın kontrol edilmesini önermiyoruz.”

Mass, bilhassa aşırı yoğun göğüsleri olan bayanların ortalama %8’i için ek tarama hakkında bir doktorla görüşmeye kıymet, dedi.

Benzer şekilde, meme kanseri için aile öyküsü yada şüpheli kanserleri denetlemek için kişisel meme biyopsisi öyküsü benzer biçimde meme kanseri için ek risk faktörleri olan yoğun memeleri olan bayanlar için ek taramanın anlamlı olabileceğini söylemiş oldu.

Yoğun göğüsler nispeten yaygındır. ABD Birleşik Devletleri’nde, 40 yaş ve üstü bayanların tahminen %43’ü yoğun yada aşırı yoğun olarak kabul edilen göğüslere haizdir. Araştırmalar, mamogramları yorumlamayı zorlaştırmanın yanı sıra, yoğun göğüslere haiz bayanların meme kanserine yakalanma olasılığının averaj yoğunluklu göğüslere haiz hanımefendilere gore iki kat daha çok bulunduğunu gösteriyor.

Emek harcamalar, mamogramların meme kanseri mortalitesini azalttığını göstermiştir. Sadece, daha çok testin birinin kanseri yenme olasılığını artıracağı sezgisel görünse de, araştırmalar, negatif bir mamogram sonucundan sonrasında ek bir ultrason yada MRI çektikleri takdirde bayanların meme kanserinden ölme olasılıklarının daha azca bulunduğunu bulamadı.

Birkaç emek harcama, mamograma ek olarak ultrason yada MRI çekilen yoğun yada fazlaca yoğun göğüsleri olan bayanların tertipli tarama mamogramları içinde daha azca aralıklı kansere haiz bulunduğunu bulmuştur. Sadece bu sonuçların meme kanserinden ölme riskleri üstünde herhangi bir tesiri olup olmadığı açık değil.

Mangione, “Her ufak anormallik tedavi gerektiren bir şeye yol açmaz” dedi.

Otuz sekiz eyalet ve Columbia Bölgesi, hastaların bir mamogramdan sonrasında meme yoğunluğu hakkında bilgilendirilmesini gerektiren yasalara haizdir, sadece bazıları bayanların kendi durumları hakkında bilgilendirilmesini mecburi kılmak yerine yalnızca genel bir bildirim gerektirir. Bazı eyaletler, sigortacıların ek testleri kapsamasını gerektirir, sadece ötekiler bunu yapmaz.

2019’da FDA, meme yoğunluğu ile alakalı bilgilerin, hastaların bir mamogramdan sonrasında aldıkları mektuplara dahil edilmesini önerdi. Bu kaide hemen hemen kesinleşmedi, sadece ajans milletvekillerine kuralı en geç gelecek senenin başlarında yayınlamayı beklediğini söylemiş oldu.

FDA sözcüsü Carly Kempler, KHN’ye yapmış olduğu açıklamada, “FDA, hastalar için mamografi hizmetlerini iyileştirmeye ve mevcut mamografi düzenlemelerini değişiklik yapma kuralına son halini vermek için özenle çalışmaya kararlıdır” dedi.

Ek testlerin maliyeti, dikkate alınması ihtiyaç duyulan başka bir faktördür. Önleyici hizmetler vazife gücü, bayanların tertipli olarak mamogram taraması yaptırmasını önerdiğinden, çoğu zaman sıhhat planlarının, insanlardan cepten herhangi bir ücret talep etmeden bu tarz şeyleri kapsaması gerekir. Yoğun göğüslü hanımefendilere yönelik ek taramada durum bu şekilde değil ve vazife gücü bunu tavsiye etmiyor. Bazı eyaletler bu testlerin sigorta kapsamına alınmasını koşul koşar, sadece bu yasalar işverenlerin devlet tarafınca düzenlenen sigorta kapsamı satın almak yerine işçilerin faydalarını “kendi kendine finanse etmiş olduğu” birçok plan için geçerli değildir.

Sıhhat planınız bunu kapsamıyorsa, ek görüntüleme pahalı olabilir. Brem Meme Kanserini Yenme Vakfı’na gore, bir tarama ultrasonu cepten 250 dolara mal olabilirken, bir meme MRG’si 1.084 dolara mal olabilir.

Temsilci Rosa DeLauro (D-Conn.) geçtiğimiz günlerde tweet attı. fatura üzerinde çalışmak Couric ile yoğun göğüsleri olan bayanlar için MR ve ultrasonları cepten harcamadan karşılayabilecek.

Bazı doktorlar meme kanseri riskini azaltmak isteyen yoğun memeleri olan bayanlar için extra taramadan daha etkili olabilecek başka adımlar önermektedir.

California-San Francisco Üniversitesi’nde tıp ve epidemiyoloji/biyoistatistik profesörü olan Dr. Karla Kerlikowske, “Kendinize hakikaten yardım etmek istiyorsanız, kilo verin” dedi. ‘Meme kanseri riski. “Alkol alımınızı ölçün ve uzun soluklu hormon replasmanından kaçının. Bunlar denetim edebileceğiniz şeyler.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar