Kurşun kalem ve sulu boya ile dijital bir illüstrasyon.  Bir kişinin yüzü, görüntünün ortasında, burundan yukarısı yarı görünür.  Elleriyle kulaklarını kapatıyorlar ve ızdıraplı bir ifade sergiliyorlar.  Çevrelerinde gürültü üreten nesneler var.  Sol alttan başlayarak saat yönünde;  yaprak üfleyici, uçak, ambulans sireni, yüksek susturuculu araba ve havalı korna.  Pürüzlü çizgiler, her yönden gelen rahatsız edici ses dalgaları gibi görünecek şekilde canlandırılmıştır.
(Oona Fırtınası/KHN)

SACRAMENTO – Mike Thomson’ın arkadaşları artık onun evinde kalmayı reddediyor.

Thomson, Kaliforniya’nın başkentini ikiye bölen yoğun bir otoyoldan ortalama 50 metre uzakta yaşıyor; bu otoyol, yüksek süratli yarışlar, dizel kusan büyük teçhizatlar, devirli motosikletler ve daha fazlasını yapmak için yasa dışı olarak değiştirilmiş otomobiller için giderek daha çok bir otoyol olarak kullanılıyor. gürültü, ses.

Thomson, sessizleştiği tek dönemin Cumartesi gecesi sabah 3 ile 4 içinde bulunduğunu söylemiş oldu.

Aksi takdirde, gürültü neredeyse sabittir ve bir çok gece, beş yada altı kez uykusundan sarsılır.

Geçimini sağlamak için evleri tekrardan şekillendiren 54 yaşındaki Thomson, “Otomobiller geliyor ve susturucuları yok” dedi. “Bu korkulu. Hiç kimseye tavsiye etmiyorum.”

Thomson, sıhhat uzmanlarının uyardığı gürültü kirliliğinin kurbanıdır ve bu mesele bir tek kulaklarımızla sınırı olan kalmayıp anksiyete, yüksek gerilim ve uykusuzluk benzer biçimde stresle ilgili durumlara niçin olur.

California milletvekilleri, 2022’de çevreyi sakinleştirmeyi amaçlayan iki yasa çıkardı. Biri California Otoyol Devriyesini, sonunda belirli bir seviyenin üstünde gürültü meydana getiren otomobiller için otomatik bilet düzenleyebilecek olan gürültü algılayan kameraları kontrol etmeye yönlendirir. Diğeri, yasa dışı olarak değiştirilmiş arabaların sürücülerini, tekrardan kaydedilmeden ilkin onları düzeltmeye zorlar.

Gürültülü kamera yasasının yazarı eyalet Senatörü Anthony Portantino (D-Glendale), “Toplumumuzun gürültülü ve gururlu olmayı seven bir yönü var” dedi. Sadece bu, kamusal alanda başka birinin sağlığını ihlal etmemelidir.”

Bir çok eyalet, kulak zarlarımıza meydana getirilen saldırıyı ele almadı. Trafik, dezavantajlı toplulukları orantısız bir halde etkileyen gürültü kirliliğinin ana itici gücüdür ve yaprak üfleyiciler, inşaat ve öteki tahriş edici seslerden kaçmak giderek zorlaşmaktadır.

California yasaları vakit alacak ve sınırı olan bir etkiye haiz olacak, sadece gürültü denetim uzmanları bunların iyi bir başlangıç ​​bulunduğunu söylemiş oldu. Noise Pollution Clearinghouse’un yönetici direktörü Les Blomberg, gene de, federal hükümetin vazife alanı olan, dönen polis helikopterleri, vızıldayan dronlar ve öteki kaynaklardan meydana gelen havai gürültü kirliliğini ele almak için hiçbir şey yapmıyorlar.

Ekim 2021’de Amerikan Halk Sağlığı Derneği gürültüyü bir halk sağlığı tehlikesi duyuru etti. Onlarca yıl devam eden araştırmalar, gürültü kirliliğini yalnızca uyku bozukluğuyla değil, bununla birlikte kalp hastalığı, bilişsel bozukluk, depresyon ve anksiyete benzer biçimde bir takım kronik durumla da ilişkilendiriyor.

Bildiride, “Sıhhat etkilerinin genişliğine ve ciddiyetine karşın, gürültü on senelerdir bir halk sağlığı problemi olarak önceliklendirilmedi” diyor. “Bir halk sağlığı tehlikesi olarak gürültünün büyüklüğü ve ciddiyeti harekete geçilmesini gerektirir.”

Yüksek bir ses olduğunda, işitme sistemi bir şeylerin ters gittiğine dair sinyal vererek vücutta harp ya da kaç tepkisini tetikliyor ve onu iltihaplanmaya yol açan ve sonunda hastalığa yol açabilecek stres hormonlarıyla dolduruyor. Harvard Üniversitesi’nin TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda çevre sağlığı.

Araştırmalar, gürültüye devamlı maruz kalmanın kalp hastalığı riskini %8 ve diyabet riskini %6 artırdığını gösteriyor. Avrupa Çevre Ajansı, 2020’de gürültüye maruz kalmanın Batı Avrupa’da her yıl ortalama 12.000 erken ölüme ve 48.000 kalp hastalığı vakasına niçin bulunduğunu tahmin ediyor.

California Otoyol Devriyesi yetkilileri önümüzdeki birkaç yılını gürültü kameralarını araştırarak geçirecek olsa da, insanların lastik yakmak yada “çörek” yapmak için kavşakları yada otoparkları kapattığı sokak yarışlarından ve sözde yan gösterilerden meydana gelen gürültünün arttığını kabul ediyorlar. son birkaç senedir ve şu anda insanları rahatsız ediyor.

California’daki arabaların 95 desibelde emek harcaması gerekiyor – yaprak üfleyiciden yada çim biçme makinesinden birazcık daha yüksek – yada daha azca. Sadece sürücüler, ses çıkarmak için egzoz sistemine “ıslık uçları” takmak yada susturucuları çıkarmak benzer biçimde, çoğu zaman otomobillerini ve motosikletlerini daha yüksek ses çıkaracak şekilde değiştirirler.

Verilerin mevcut olduğu son tam yıl olan 2021’de otoyol devriyesi, aşırı vasıta gürültüsü sebebiyle sürücülere 2.641 ceza keserek, 2018’deki 1.400 alıntının neredeyse iki katına çıktı.

Bir otoyol devriye kaptanı olan Andrew Poyner, “Egzozlardan gelen gürültüyle ilgili devamlı bir mesele olmuştur ve son zamanlarda daha çok dikkat çekmeye adım atmıştır,” dedi. “Son birkaç senedir istikrarlı bir halde artıyor.”

Amerikan Halk Sağlığı Derneği, federal hükümetin havadaki, yollardaki ve işyerlerindeki gürültüyü çevresel bir çekince olarak düzenlemesi icap ettiğini söylüyor, sadece bu vazife, Federal Gürültü Azaltma ve Denetim Ofisi’nin 1981’de Başkan Ronald tarafınca feshedilmesinden bu yana çoğunlukla terk edildi. Reagan.

Artık toplulukları susturma görevi çoğunlukla eyaletlere ve şehirlere kalmış durumda. Kaliforniya’da gürültünün azaltılması çoğu zaman öteki çevre politikası değişikliklerinin bir yan ürünüdür. Mesela, devlet, ilk olarak dumana yol açan emisyonları azaltmayı amaçlayan bir siyaset olan, 2024’ten itibaren gürültülü gazla çalışan yaprak üfleyicilerin satışını yasaklayacak.

2022’de Kaliforniya’da onaylanan gürültü yasalarından önde gelen AB 2496, gürültü sebebiyle ceza almış vasıta sahiplerinin, Motorlu Taşıtlar Departmanı vasıtasıyla araçlarını tekrardan kaydettirmeden ilkin problemi çözmelerini gerektirecektir. Şu anda, sürücüler para cezası ödeyebilir ve yasa dışı olarak değiştirilmiş otomobillerini olduğu benzer biçimde tutabilirler. Yasa 2027’de yürürlüğe giriyor.

Öteki yasa olan SB 1097, otoyol devriyesini 2025 yılına kadar yasama meclisine bir marka gürültü algılayan kamera önermesi için yönlendiriyor. Halihazırda Paris, New York ve Knoxville, Tennessee’de kullanımda olan bu kameralar, eğer onlar caddede oldukça yüksek sesle gümbürdeyen bir otomobil algıladı.

Başlangıçta yasa, kameraları altı şehirde kontrol etmeye adım atmak için pilot programlar oluşturacaktı, sadece milletvekilleri daha yavaş gitmek istediklerini söylediler ve yalnızca emek vermeyi onayladılar.

Portantino, bilhassa Los Angeles sokaklarının neredeyse dayanılmaz derecede gürültülü hale gelmesi sebebiyle gecikmeden dolayı hüsrana uğradığını söylemiş oldu.

Portantino, “Daha da kötüye gidiyor,” dedi. “İnsanlar otomobillerini onarım ediyorlar ve sokak yarışı mesele olmaya devam ediyor.”

Blomberg, devletin başlangıçta en yüksek sesleri, insanları en fazlaca rahatsız eden otomobilleri ve motosikletleri hedefleme mevzusunda akıllı bulunduğunu söylemiş oldu.

“Hattan çıkan her arabayı şu ankinin yarısı kadar gürültülü yapabilirsiniz ve tüm insanların susturucularını çıkarmasıyla uğraşmazsanız bunun fazlaca azca tesiri olur” dedi. “Bu her şeyden ağır basar.”

Trafik gürültüsü herkesi eşit şekilde etkilemez. 2017 tarihindeki bir makalede James ve meslektaşları, düşük gelirli topluluklarda ve büyük oranda beyaz olmayan sakinlerin bulunmuş olduğu topluluklarda gece gürültü seviyelerinin daha yüksek bulunduğunu buldular.

James, “Bu bilgili yada bilinçsiz kararları, azınlık ırkı toplulukları ve minimum siyasal güce haiz olan düşük gelirli toplulukları otoyolların ve havaalanlarının yakınındaki bölgelere yerleştirmek için bir cemiyet olarak aldık” dedi.

62 yaşındaki Elaine Jackson, şimal Sacramento’da otoyollar içinde sıkışmış düşük gelirli bir topluluk olan mahallesinde bu eşitsizliği şiddetle hissediyor.

Hafta sonları, yan gösteriler ve trafik gürültüsü onu uyanık tutuyor. Sinirleri gerilmiş, uykusu kaçıyor, köpekleri panikliyor ve mahallesindeki yeni inşaatın daha çok trafik, gürültü ve hava kirliliği getireceğinden kaygı ederek çoğu zaman kendini güvensiz ve unutulmuş hissediyor.

Polis ve milletvekillerinin umurunda görünmediğini, kendisi ve komşularının endişelerini mahalli yetkililere devamlı olarak dile getirmelerine karşın, dedi.

Jackson, “İnsanların geceleri uyuması zor,” dedi. “Ve bu bir yaşam kalitesi problemi.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu