Yeterince TikTok videosu izleyin ve hususi bir tür kendin yap diş hekimliğini öven bir video gördüğünüzden güvenli olabilirsiniz. Fırçalamak ve diş ipi kullanmakla ilgili değil, bir ihtimal saç telleriyle diş ipi kullanmak haricinde. Bunlar, dişlerinizi delme ve onlara mücevher yapıştırma yada dişlerinizi tekrardan şekillendirmek için törpüleme ile ilgili videolar.

İnsanlar, Şimal ve Cenup ABD, Afrika ve Asya’da dünyanın dört bir yanında yüzyıllardır dişlerini şekillendiriyor. Sadece toplumsal medya – bilhassa eski ve yeni her şeyin modaya uygun seslerle kısa videolara sıkıştırıldığı ve genç gözlere taze olarak sunulmuş olduğu TikTok – diş taşları şeklinde trendlere yaşam verdi. Drake, Rihanna ve Bella Hadid şeklinde ünlüler seneler ilkin onları giymişti. Şimdi, bazı TikTok etkileyicileri DIY mücevher kitleri satıyor.

Fakat orada bitmiyor. Kendin Yap diş değişiklik yapma kitleri ve 25 doların altında çevrimiçi olarak sunulan göz kamaştırıcı ızgaralar ve ev yapımı diş macunu ve beyazlatma tedavileri için tarifler var. TikTok #DIYdentist hashtag’i 2,6 milyon kez görüntülendi. Herhangi bir lisanslı diş hekimini yada ortodontistini korkutmak yeterlidir.

Profesyoneller, DIY diş hekimliğinin oldukca fena bir düşünce olduğu mevzusunda yürekten aynı fikir. Diş bakımı pahalı olabilir ve ortodontik tedavi çoğu zaman kozmetik olarak kabul edilir ve 65 milyon Amerikalının haiz olmadığı diş sigortası kapsamında değildir. Ve 2020 “Halk Sağlığının Senelik Gözden Geçirilmesi” raporuna bakılırsa, düşük gelirli, sigortasız, ırksal azınlık gruplarının üyeleri, göçmenler yada kırsal alanlarda yaşayan kişilerin ağız sağlığının daha fena olması daha ihtimaller içindedir.

Peki, diş tedavisinin yüksek maliyeti gençler arasındaki bu viral trendleri mi yönlendiriyor, yoksa sözde ağrısız, anında değişen gülümsemelerin cazibesi mi?

Fremont, California, diş hekimi ve Amerikan Diş Hekimleri Birliği sözcüsü Dr. Ruchi Sahota, hastaların niçin evde kendin yap diş hekimliğini tecrübe etmek istediğini anlayabildiğini söylemiş oldu. “Bir tek iyi mi bulunduğunu bilmiyorum [they] güvenle yapabilirdi,” dedi, bilhassa dişlerinin şeklini değiştirerek. Dişleri törpülemek, diş tellerinin tedavisi esnasında kusurları gidermek yada dişler içinde boşluk oluşturmak için diş hekiminin yapabileceği bir şey olsa da, mesela, bazı insanoğlu güzel duyu nedenlerle dişlerdeki talaşları düzeltmek yada vampir benzeri dişler oluşturmak için bunu kendileri yapıyor. Sahota, “Diş hekimliği uyguladığımızda, senelerce eğitim, röntgen ve tedaviyi ne vakit ve iyi mi yapacağımıza karar vermemize destek olan deneyimin arka plan bilgileriyle yapıyoruz.” Dedi.

Ağızdan yapıştırma malzemeleriyle doğru şekilde uygulanan diş taşları bile zahmetlidir, bu sebeple “dişlerinize bakterileri de çekecek bir şey ekliyorlar. Çürük, diş eti enfeksiyonu riskinizi artırıyorsunuz. Ve yontulmuş diş, ağzınızda iltihaplanma riskinizi artırıyorsunuz.”

DIY Dentistry07
Amazon üstünden 25 doların altında bir fiyata satılan geçici bir diş onarım ekibi, tamamlanmamış dişler için değişik şekillerde plastik “kaplamalar” ve onarımlar için kalıplanabilir plastik boncuklarla geldi. Basılı talimatlarla gelmedi. KHN tarafınca bu sıralama hakkında sual sorulduğunda Amazon cevap vermedi. Bunun yerine ürün siteden kaldırıldı. (Chaseedaw Giles / KHN)

DIY tutarları kesinlikle cazibenin bir parçası. Amazon’da, çocuklar için kulak kiri temizleme araçları, su geçirmez yapışkan bandajlar ve testere zincirleri de satan bir marka olan Tondiamo’dan 25 parçalı bir diş mücevher seti 12.99 dolara satılıyordu. Kit, 10 suni elmas, yapıştırıcıyı sertleştirmek için mini LED anahtarlık, dört tahta çubuk, beş tek kullanımlık aplikatör fırçası ve beş pamuklu rulo ile beraber gelir.

Fakat yönerge yok.

Amazon’daki incelemeler, taşların yapışmadığından yakınma etti. Bazıları, toksik olan ve diş minesine zarar verebilecek olan tırnak yapıştırıcısının kullanılmasını önerdi. Sadece Amazon’un “çoğunlukla beraber alınır” önerileri içinde: bir şişe epoksi reçine yapıştırıcısı.

TCOTBE’den 7.98$’a altın kaplamalı, tek dişli bir ızgara önü ve OOCC’den 10.99$’a bir takım gümüş kaplama, pirinç cephenin her ikisi de “tek gövde en uygun” reklamını yapmış oldu, sadece gözden geçirenler aksini söylemiş oldu. Bir alıcı, “Bir ızgara lol istiyorsanız, paranızı biriktirin ve folyo (eski okul yolu) kullanın” diye uyardı. Kanayan diş etleri, yorumcular içinde yaygın bir şikayetti.

Kim bilir en garip DIY bulgusu, CZsy’den 25 doların altındaki geçici bir diş onarım takımıydı. Tamamlanmamış dişler için değişik şekillerde plastik “kaplamalar” ve onarımlar için kalıplanabilir plastik boncuklarla geldi.

Ek olarak basılı talimatlarla beraber gelmedi, sadece bunlar Amazon’un sitesindeki ürün açıklamasına gömüldü:

  1. Ortalama iki dakika 130 derecenin üstündeki sıcak suya bırakın.
  2. İstediğiniz büyüklükte şekillendirin.

Bu markalardan bazıları için hiçbir şirket bilgisi yada internet sayfası bulunamadı, sadece ürünlerin ortak bir yanı vardı: “Made in China” yazan bir barkod etiketi. Amazon, KHN’nin politikalarına ilişkin bir izahat talebine cevap vermek yerine, yedek dişlerin listesini kaldırdı. Öteki öğeler, gösterim zamanında sipariş için hala mevcuttu.

DIY Dentistry04
Altın kaplama, tek dişli ızgara seti için yorumlar karışıktı.(Amazon.com’un KHN ekran görüntüleri)

Lisanslı profesyonellere diş ağrısı veren yalnız DIY diş hekimliği değildir. Kompozit kaplamalar ve kısmi dişler (biri hala birden fazla organik diş yerindeyken tamamlanmamış dişlerin yerine geçen takma dişler) uygulamak için sertifikalar veren satıcılar toplumsal medyada filizleniyor. Philadelphia’daki Marie’s Beauty Bar şeklinde satıcılar, organik dişlerin tıraş edilmesini gerektiren porselen kaplamalara daha düşük maliyetli bir alternatif olarak – bu durumda, 499 $ depozito ile saatte 1,999 $’dan başlamış olan – muhteşem olmayan gülümsemeler üstüne kompozit kaplamalar uygulayacaklar. . Tüccar 5,999$’a kaplama eğitiminin reklamını yapıyor. Marie’nin Güzellik Barı, yorum isteyen e-postalara yada sesli mesajlara cevap vermedi.

Kendin Yap diş hekimliği yalnız toplumsal medyadaki gençlerin fenomeni değildir. Georgia, Marietta’da diş hekimi ve bir Boston şirketi olan DentaQuest’in eyalet müdürü Dr. Amber Bonnaig, “Bu tarz şeyleri deneyen gençler, gençler ve hatta yetişkinler var” dedi. “En mühim katkıda bulunan unsur, diş bakımına erişim eksikliğidir.”

Bilhassa ciddi şekilde dişleri hasar görmüş, şiddetli ağrıları olan yada DIY hasarını onarım eden diş faturaları olan bir şahıs TikTok’ta nadiren hayal kırıklığı yaratan neticeleri gösterdiğinden, DIY uygulanabilir bir alternatif olarak görünebilir. Toplumsal medya kullanıcıları, çoğunlukla, negatif tepkileri değil, dikkatle seçilmiş vakaları gösterir.

“Şu anda ‘mükemmel olan’, işleri sözde daha kolay yada daha erişilebilir hale getirmek için meydana getirilen tüm bu hack’ler” dedi. Uyarı alıcısı yada alıcının dikkat etmesine izin verin, diye uyardı. Promosyon gönderileri karşılığında çoğu zaman parasız hizmet alan etkileyicilerin yorumları önyargılı olabilir. Bonnaig, komplikasyonların tedaviden günler, haftalar yada aylar sonrasında ortaya çıkabileceği mevzusunda uyardı.

İnsanlar kendi dişlerini delmeye cesaret edemeseler bile, “sıhhatli kola”, gerçek meşrubattan daha yüksek asit içeriğine haiz bir balzamik sirke karışımı ve aromalı karbonatlı su içmek şeklinde öteki toplumsal eğilimlerle zarar verebilirler. . Diş minesinin şiddetli erozyonu için bir reçetedir.

DIY Dentistry05
Amazon üstünden 12.99 dolara satılan 25 parçalı bir diş mücevher seti, 10 suni elmas, yapıştırıcıyı sertleştirmek için bir mini LED anahtarlık, dört tahta çubuk, beş tek kullanımlık aplikatör fırçası ve beş pamuklu rulo ihtiva eder. Kit, yapıştırıcı yada talimatlarla beraber gelmez. (Chaseedaw Giles / KHN)

Sahota, bu viral trendlerin neler yapabileceğini görmüş oldu. “Hastalar limonlu su ya da bir ihtimal elma sirkesi ile içiyor ya da terletiyor ve bu da dişlerinde asit ya da erozyona niçin oldu” dedi. “Hastalar, ‘Ah, evet, bildiğiniz gibi, internette gördüm, bilirsiniz, bu sağlığım için daha iyi olacak. Ve ben de bunu her gece yapıyorum.’ İşte o vakit bir ayna getireceğim ve onlara bu eğilimin dişleriniz üstündeki tesirinin tam olarak ne işe yaradığını göstereceğim.”

Bu tür düşük maliyetli saldırılar, uzun solukta hastalara oldukca daha pahalıya mal olabilir. Sahota, gülümsemelerini güçlendirmenin güvenli yollarını arayan tüketicilerin, ADA kabul mührünü taşıyan Mouth Healthy sitesindeki ürünleri araştırabileceklerini öne sürdü. Bonnaig ve Sahota, hastalardan oral ve kozmetik endişelerini bir diş hekimi ile tartışmalarını ister.

Her diş ve her ağız benzersizdir ve her şeye uyan güvenli bir kendin yap hilesi yoktur. “Güzel bir gülümsemeye haiz olabilirsin” dedi Sahota, “muhteşem olmasa bile.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu