Nashville, Tennessee’deki yakın tarihindeki bir mitingde Planned Parenthood organizatörü Julie Edwards, kanlı elbise askıları da dahil olmak suretiyle tabelalardaki bazı “arka sokakta kürtaj” görüntülerine baktı. Edwards, ABD Yüksek Mahkemesi’nin 24 Haziran’da kürtaj haklarıyla ilgili kararıyla sokaklara dökülen kalabalığa, eski günlerdeki şeklinde olmadığını hatırlattı. Karaca – Wade.

Ortalama on yıl ilkin, Edwards bir gençti ve istenmeyen bir hamileliği sona erdirmek için yaşlı arkadaşlarından ilaç aldı.

“Kendi kendine kürtaj yaptırmış, topluluğumdaki insanlardan kürtaj hapları almış olarak önünüzde duruyorum. Ve güvendeyim,” dedi Edwards neşeyle. “Birbirimizin sırrını saklamak, birbirimizin ellerini tutmak, birbirimizi güvende tutmak hepimizi alacak.”

Tennessee şeklinde kürtajın yasak olduğu eyaletlerde uyuşturucuyla kendi kendine kürtaj yapmak yeni düzgüsel olabilir. İlaçlar yeni değil; 2000’den beri ABD’de mevcutlar, bu yüzden tıbbi riskler biliniyor. Sadece şimdi, hamile bir hanıma bu yöntemle yardım eden biri için hamile kadının kendisinden daha yüksek olabilecek yasal riskler var. İlk üç aylık dönem kürtajları için ilaç, artık ABD’de kürtajın teşvik edilmesinin birincil yolu.

Rejim, gebeliğin 10. haftasına kadar kullanılabilen iki reçeteli ilaç ihtiva eder. Ilkin mifepriston alınır. Oldukça pahalı ve sıkı denetime doğal olarak olan kürtaj ilacıdır. Bir yada iki gün sonrasında hasta, fazlaca daha yaygın olarak bulunan ve kendi başına kürtajı tetikleyebilen misoprostol alır. İlaç, 1970’lerde ülserlerin tedavisi için geliştirildi, sadece kürtaj haricinde, artriti hafifletmek şeklinde başka etiket dışı kullanımları da var. Hayvanlar için bile reçete edilir, bu yüzden baytar malzemeleri satan mağazalar ilacı taşır. Misoprostol Meksika’da reçetesiz satılmaktadır.

“Hakikaten birinin alabileceği şeylere dayanıyor. Ve kendi kendini yöneten bağlamda, mifepriston artı misoprostolü elde etmenin tek yolu internetten geçiyor, bu yüzden teslimatı beklemek süre alıyor, “diyor dört kıtada etkinlik gösteren ve kar amacı gütmeyen Hanıma Yardım Hanım’ın sözcüsü Susan Yanow. kürtaja erişimi çoğaltmak için çalışıyor.

Organizasyon, her iki ilacı da dünyanın her yerine gönderiyor – sadece ABD’ye değil, bundan dolayı yasalar eyaletten eyalete fazlaca fazla değişiyor. Feysbuk ve Instagram şeklinde toplumsal medya siteleri, bu ilaçları posta yöntemiyle göndermeyi teklif eden gönderileri kaldırmaya başladı bile. Artık kürtajı yasaklayan birçok eyalet, son zamanlarda postayla sipariş edilen kürtaj ilaçlarına ilişkin yasalarını sıkılaştırdı.

Yanow, “Hala data paylaşma hakkımız var” dedi. “İnsanlar interneti kullanıyor. İnsanlar telefonlarını kullanıyor. İnsanlar bu hapları elde etmenin yollarını bulacaklar.”

Hanımefendilerin gereksinimleri, ilaçları bulmanın ötesine geçiyor, bu yüzden Yanow’un organizasyonunda bu tarz şeyleri iyi mi güvenli bir halde kullanacaklarına dair detaylı bir kılavuz var. Ve ötekiler şeklinde mahalli üreme hakları gruplarına eğitim veriyor.

Montana merkezli Self-Guided Abortion’dan Lynsey Bourke, geçen senenin sonlarında eğitim videoları üretmeye ve bu tarz şeyleri YouTube’da yayınlamaya başladı, misoprostolün tek başına iyi mi kullanılacağını deklare etti ve bir sunak inşa ederek, tütsü yakarak ve ışıklandırma yöntemiyle süreci daha mukaddes hale getirmenin yollarını önerdi. mumlar. Kürtaj sonrası yoga eğitimi bile veriyor.

Tek başına misoprostol ile çoklu dozlar gereklidir. Bulantı yaygındır. Ve ilaç, hazırlıklı olmayanlar için kaygı verici olabilecek kramp ve kanamaya niçin olur.

Bazı OB-GYN’ler bile kendi kendini yöneten kürtajı sükunet içinde destekliyor.

Tennessee Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir OB-GYN olan Dr. Nikki Zite, “Bu kaynaklardan birine ulaşamayan ve meseleleri kendi ellerine alacak kadar çaresiz olan insanoğlu için daha fazlaca endişeleniyorum” dedi. Knoxville’de.

Hap kombinasyonunu almadan ilkin klinik danışmanlığın ideal bulunduğunu söylemiş oldu. Mesela, bazı hastalar anemiktir ve acil bakım gerektirecek kadar kanaması olabilir. Ve bazıları acı ve bolca kanla iyi geçinemezler.

“Her hasta evde düşük yapmak için iyi bir aday değildir” dedi.

Sadece bu aşamada Zite, bu danışmanlığı sağlamayı göze alamayacağını söylemiş oldu. Tennessee’de, şu anda yürürlükte olan altı haftalık bir yasak ve Ağustos ayına kadar tüm dünyada kürtaj yasağının yürürlüğe girmesi sebebiyle ağır kabahat ve hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalacaktı. Ve kolluk kuvvetlerinin ne kadar ulaşmaya istekli olduğu belli değil.

Tennessee yasaları bilhassa hamile kişiyi kovuşturmadan muaf tutuyor. Sadece Nashville’deki ceza müdafa avukatı David Raybin, motive olmuş bir savcının kendi kendini yöneten bir kürtajla ilgili suçlamalarda bulunmanın yollarını bulabileceğini söylemiş oldu.

Raybin, “Doğrusu, bu tehlikelerle dolu,” dedi. “Bu şekilde alıntı-alıntısız ‘yeraltı yöntemlerini’ kullanan bir hanıma bu şekilde ilaç almalarını şiddetle tavsiye ederim.”

Başka bir eyalette yasal kürtaj yaptırmanın en iyisi bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece Tennessee’deki kürtaj hakları aktivistleri, gezi etmenin birçokları için zor olacağını bildiklerini söylemiş oldu. Ve gezi edebilenler için bile, kendi kendine kürtaj daha uygun olabilir. Bir dereceye kadar, üreme hakları grupları yasal gri alanda gezinmeye destek olmaya istekli.

Cinsel sıhhat ve üreme özgürlüğünü teşvik etmek için çalışan bir müessese olan Sıhhatli ve Özgür Tennessee, son haftalarda Hanımefendilere Yardım Eden Hanımefendiler vasıtasıyla çeşitli eğitim oturumları düzenledi. Siyaset direktörü Nina Gurak, grubun en büyük endişesinin sıhhat sorunları değil, yasal risk bulunduğunu söylemiş oldu.

“Birinin kürtajı kendi kendine yönetiyorsa, bir destekçisi yada arkadaşı olmasını öneriyoruz. Bu destekçi yada dost, kürtajı kendi kendine yöneten gerçek kişiden daha yüksek yasal risk altında olabilir” dedi. “Ve sonrasında kendin karar vermelisin – bu benim için rahat olan bir şey mi? Bu benim rahat olmadığım bir şey mi?”

Kürtaj yasağı olan eyaletlerdeki kuruluşların değerlendirme riskleri vardır. Birinci Değişikliğin Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca onaylanan tıbbi bilgilerin paylaşımını koruduğundan eminler.

Sadece kürtaj hakları savunucuları, farkındalık yaratmak ve artık anayasal korumalarla sınırı olan olmayan kürtaj karşıtı milletvekilleri için bir hedef haline gelmek içinde sıkışıp kalıyor. Karaca – Wade sağlanan.

Gurak, “Kürtajın yada kendi kendini yöneten kürtaj ve kürtaj haplarının kabahat haline getirilmesinden kesinlikle kaygı duyuyoruz” dedi. “Ek olarak, toplulukların kendileri için karar vermeleri için gereksinim duydukları bilgilere haiz olma ihtiyacı ile bunu dengelemek istiyoruz.”

Bu öykü, Nashville Public Radio, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu