Suzan Kennedy esrar içmiş ve Wisconsin köklerinin içkiyi kaldırabileceği anlamına geldiğini söylüyor, bu yüzden bu senenin başlarında St. Paul, Minnesota’da bir barmen kanabinoid delta-8 THC ile bir kokteyli “birazcık” olarak tanımladığında endişelenmedi. kuvvetli.”

Leziz içeceğin ve Kennedy’ye ottan sarhoş bulunduğunu hatırlatan aptallığın tadını çıkardıktan saatler sonrasında, arkadaşının kollarına düşmeden ilkin “hakikaten titrek ve baygın” hissetmeye başladığını söylemiş oldu. Kennedy bilincini geri kazanmıştır ve iyileşti, sadece madde esrarın aksine federal düzeyde yasal olmasına karşın delta-8’e karşı hoşnutsuzluğu devam ediyor.

Milwaukee’de yaşayan ve yazılım satılmasında çalışan 35 yaşındaki Kennedy, “İnsanlara ne yapacaklarını hakikaten söyleyecek biri değilim” dedi. Fakat bir dostum delta-8 içeceği ısmarlamaya çalışsa, “Onlara ‘Kesinlikle hayır’ derdim. Bunu vücuduna sokmuyorsun.’”

FDA ve bazı esrar endüstrisi uzmanları Kennedy’nin endişelerini paylaşıyor. Minimum bir düzine eyalet, esrarı yasallaştıran Colorado, Montana, New York ve Oregon da dahil olmak suretiyle kenevir türevli ilacı yasakladı. Sadece delta-8 üreticileri endişeleri yersiz buluyor ve pazar paylarını korumaya çalışan esrar işletmeleri tarafınca yönlendirildiklerini söylüyor.

Peki fark nedir? Esrar bitkisinin çiçeği, ondan elde edilmiş yağ ve bunlardan meydana getirilen yenilebilir maddeler, ilacı yüksek üreten madde olan delta-9 tetrahidrokanabinol ihtiva eder ve yasal olarak bir tek esrarı yasallaştıran eyaletlerdeki dispanserlerde satılabilir. Delta-8 THC içeren benzer ürünler çevrimiçi olarak ve potun yasa dışı olduğu bazı bölgeler de dahil olmak suretiyle ABD’nin büyük bölümündeki barlarda ve perakendecilerde satılmaktadır. Bunun sebebi, 2018 federal yasasının çeşitli kenevir bitkisi olan keneviri yasallaştırmasıdır. Kenevir, esrarda bulunan psikotropik delta-9 THC’nin %0.3’ünden fazlasını içermesine izin verilmez.

Delta-8 ile ilgili endişeler büyük seviyede iyi mi yapıldığına odaklanıyor. Delta-8 tipik olarak, kenevir bitkilerinde bulunan bir bileşik olan CBD’nin, çoğu zaman tinerde bulunan toluen şeklinde çözücülerde çözülmesiyle üretilir. Esrar endüstrisindeki bazı insanoğlu, sürecin potansiyel olarak zararı olan kalıntı bıraktığını söylüyor. Geçen yıl Chemical Research in Toxicology dergisinde gösterilen bir çalışmada delta-8 elektronik sigaralarda kurşun, cıva ve silikon bulunmuş oldu.

FDA, delta-8’in “ciddi sıhhat riskleri” hakkında, dönüşüm süreciyle ilgili endişeleri öne sürerek ikazlar yayınladı ve öteki sorunların yanı sıra, tükettikten sonrasında halüsinasyon, kusma ve şuur kaybı yaşayan 100’den fazla insan raporu aldı. FDA’ya nazaran Ocak 2021’den bu Şubat’a kadar, ulusal zehir denetim merkezleri, %70’inin kullananların sıhhat tesislerinde değerlendirilmesini gerektiren 2.300’den fazla delta-8 vakası aldı.

Massachusetts General Hospital’da birinci basamak hekimi ve uzun süredir tıbbi kenevir sağlayıcısı olan Dr. Peter Grinspoon, Delta-8 “esrar esrara erişmek isteyen sadece bunun yasa dışı olduğu bir ülkede yaşayan insanoğlu için belirgin bir çözüm” dedi. “Ya kenevir alırken oldukca zorlanabilirsin ya da delta-8 alabilirsin.”

Grinspoon, delta-8’i esrarın yarısı kadar kuvvetli olarak tanımladı. Sadece delta-8’in ihtimaller içinde yararları mevzusunda araştırma eksikliği ve düzenleme olmaması sebebiyle hastalarına bunu kullanmasını önermezdi. Massachusetts’in tıbbi ve eğlence amaçlı esrar programları şeklinde düzenlenirse, zararı olan kirleticilerin işaretlenebileceğini yada kaldırılabileceğini söylemiş oldu.

Massachusetts marihuana ve kenevir kontrol şirketi ProVerde Laboratories’in baş bilim sorumlusu Christopher Hudalla, binlerce delta-8 ürününü ve tümünde tüketicilerin sağlığına zararı olan olabilecek kirleticileri incelediğini söylemiş oldu.

Hudalla, Delta-8’in “terapötik olarak inanılmaz bir potansiyele” haiz bulunduğunu, şu sebeple esrarla aynı faydaların çoğuna haiz bulunduğunu, eksi bazı sarhoşluklara haiz bulunduğunu söylemiş oldu. “Fakat delta-8, tek boynuzlu atlar şeklinde mevcut değil. Piyasada mevcud, bilinmeyen çöplerin bileşik karışımlarıdır.”

Delta-8 markası 3Chi’nin sahibi Justin Journay, ürünlerle ilgili endişelere şüpheyle bakıyor. Şirkete, kenevir yağının omuz ağrısına rahatlama sağlamasından sonrasında 2018 senesinde başladı. Kısa süre sonrasında kenevirdeki öteki kannabinoidlerin neler yapabileceğini merak etmeye başladı. Journay, “’O tepelerde birazcık altın olmalı’” diye düşündüğünü hatırladı. Indiana merkezli şirketinin şu anda 300’den fazla çalışanı bulunduğunu ve bir NASCAR ekibine sponsor bulunduğunu söylemiş oldu.

FDA’nın fena tepki raporları hakkında sual sorulduğunda, Journay şunları söylemiş oldu: “THC ile ilgili riskler var. Kesinlikle var. Çizburgerin riskleri var.”

Yan tesirleri oldukca fazla almaya bağlıyor. “’Düşük başlayın’ diyoruz. Devamlı daha fazlasını alabilirsin, ”dedi Journay.

Journay, delta-8 ürünlerindeki kontaminantlarla ilgili endişeleri anladığını ve şirketinin, bitkinin kannabinoidleri bulunduğunu iddia etmiş olduğu bilinmeyen kalan maddelerin minik bölümünü belirlemek için testler yürüttüğünü söylemiş oldu.

Hudalla’nın şirketi tarafınca geçen yıl meydana gelen ve 3Chi’nin internet sayfasında gösterilen 3Chi delta-8 yağının analizi, “naturel olarak oluşmayan” ve dolayısıyla “insan tüketimi için tavsiye edilmeyen” birden fazla tanımlanamayan bileşik buldu. Delta-8 yağı hala 3Chi’nin sitesinde satılmaktadır.

Journay, analizin yağın bir tek %0,4’ünün bilinmeyen bileşikler içerdiğini bulduğunu söylemiş oldu. “O halde, ne işe yaradığını bile bilmedikleri halde, o bileşiğin naturel olmadığını iyi mi kati olarak söyleyebilirler?” dedi bir e-postada.

Journay, “Orada bulunan negatif bilgilerin büyük çoğunluğu ve delta-8’i yasadışı hale getirme baskısı marihuana endüstrilerinden geliyor” dedi. “Kâr marjlarını kesiyor, bu gülünç ki marihuana adamlarının ansızın yasaklanması gerekiyor.”

Delta-8 ürünleri yabani otlardan oldukca daha ucuz görünüyor. Mesela, dünyanın en büyük esrar şirketlerinden önde gelen Curaleaf, bir Massachusetts dispanserinde 25 $’a 100 miligram delta-9 THC ve satış vergisi içeren sakız paketleri sunmaktadır. 3Chi’de 400 miligram delta-8 içeren sakızlar, vergisiz olarak çevrimiçi olarak 29.99 dolara mal oluyor.

Esrarın yetişkinler için yasallaştırılmasını korumak için çaba sarfeden Esrar Politikası Projesi hükümet ilişkileri direktörü Chris Lindsey, Journay’in marihuana piyasasına yönelik eleştirisinin bazı gerçekleri içerdiğini söylemiş oldu. Lindsey, “Bunun her erişkin kullanımına yasallaştırma durumunda bulunduğunu görüyoruz” dedi. “Yerleşik tıbbi esrar endüstrisi kimi zaman en gürültülü rakipleriniz olacak ve bu bir iş meselesi. Bu esrarla ilgili bir şey değil.”

Gene de, yasaklar tam olarak çalışmıyor olabilir. 2021’de delta-8’i yasaklayan New York’ta Lindsey, herhangi bir bodega’da mevcut bulunduğunu söylemiş oldu.

Temmuz ayında Minnesota, tıbbi esrar programı haricinde kenevir ürünlerinde izin verilen delta-8 de dahil olmak suretiyle THC miktarını sınırlayan bir yasayı yürürlüğe koydu. Haber raporları, yasanın delta-8’i ortadan kaldıracağını söylemiş oldu. Sadece, yetişkinler için eğlence amaçlı esrarı yasallaştırmayı amaçlayan Sensible Change Minnesota’nın siyaset direktörü Maren Schroeder, devletin “İnternet üstünden Minnesota haricinde neyin satıldığını ve sevk edildiğini denetim edemez” dedi.

Minneapolis’te yazar ve editör olan Max Barber, eyaletinin kısıtlamalarına karşın delta-8 ile ilgilenmeye devam ediyor. Anksiyete bozukluğu ve kronik uyku sorunları olduğundan tıbbi bir marihuana reçetesi alabilmesine karşın, esrar endişesini daha da kötüleştirdiği için bunu takip etmedi. CBD yağı kullandı sadece tesirleri tutarsız buldu. Mart 2021’de 10 miligram delta-8 sakızlı sakız denedi.

“Beni oldukça yükseltti, ki bu hoşuma gitmiyor” dedi.

Sonrasında kendisi için doğru dozu bulduğunu buldu: Akşamları almış olduğu bir sakızın üçte biri. Artık her gece altı ila sekiz saat arası uyuduğunu, daha azca kaygı duyduğunu ve daha iyi odaklanabildiğini söylemiş oldu. Yeni yasanın yürürlüğe girmesinden sonrasında aylarca kafi gelecek kadar sakız satın alan Barber, “Uyku problemi yaşayan tanıdığım hepimiz için delta-8 için bir tür müjdeci oldum” dedi.

Ulusal Esrar Yasaları Reformu Örgütü müdür yardımcısı Paul Armentano, delta-8 ile ilgili endişeleri gidermek için federal hükümetin bunu düzenlemesi ve tüketiciler için esrar erişimini kolaylaştırması icap ettiğini söylemiş oldu.

International Journal of Drug Policy’de, ABD’de delta-8 için meydana getirilen Google aramalarının sayısının 2021’de arttığını ve bilhassa esrar kullanımını kısıtlayan eyaletlerde ilginin yüksek bulunduğunu gösteren yakın tarihindeki bir araştırmaya işaret etti. Armentano, “Tüm nebat esrarının yasal olarak mevcut olduğu bir ortamda, bu alternatif ürünlere oldukca azca talep olur yada asla talep olmaz” dedi.

Esrar Politikası Projesi’nden Lindsey, bunun mühim olacağından pek güvenilir değil. 2021’de delta-8’in artan popülaritesini ilk öğrendiğinde, K2 yada Spice şeklinde ilaçların, sonunda kapatılmadan ilkin raflara girecek kadar uzun süre düzenleyici kurallar içinde kaldığını söylediği yoldan gideceğini düşündü.

Lindsey, “Bu gerçekleşmedi,” dedi. “Bu nebat hakkında ne kadar oldukca şey anlarsak, bu değişik kannabinoidlerden o denli oldukca ortaya çıkacak.” Bunun da tüketicilerin ve işletmelerin ilgisini çekeceğini söylemiş oldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu