ELKO, Nev. — Richard Cusolito, kuzeydoğu Nevada’nın bu kırsal bölgesinde uyuşturucu kullanan insanlara temiz şırıngalar ve iğneler dağıtarak yaşam kurtardığına inanıyor – sadece bazı sakinlerin aynı fikirde olmadığını biliyor.

60 yaşındaki Cusolito, “Bu kasabada bu yüzden nefret ediliyorum” dedi. “Ben ‘bağımlıları harekete geçirmekle’ suçlanıyorum, bu neredeyse standart bir terim. İnsanlar tüm bunların tesirini görmüyor.”

Eroin ve öteki opioidler de dahil olmak suretiyle uyuşturucular Elko’da kolayca bulunabiliyor ve Cusolito, onunki şeklinde bir programa uzun süredir gereksinim duyulduğunu söylemiş oldu. Cusolito bir akran kurtarma destek uzmanıdır ve Nevada genelinde çeşitli zarar azaltma hizmetleri elde eden Las Vegas merkezli bir müessese olan Trac-B Exchange vasıtasıyla eğitim almıştır.

Elko büyüklüğünde, 20.000 kişinin yaşamış olduğu bir şehirde, Cusolito’nun işi eve oldukça yakın. Kızının rehabilitasyon hizmetlerine erişmesine yardım etti ve bu senenin başlarında aşırı dozdan öldü.

“Yardım edebileceğim kişiler için umudumu koruyorum” dedi.

Cusolito, değişiklik programını Elko Şehir Konseyi’nin şehrin evsizler için kampında iğne ve şırınga dağıtma izni veren bir sonucu onayladığı 2020’den beri yürütüyor. Antak kalma başlangıçta bir yıl içindi, sadece konsey kısa sürede üç yıl için yeniledi.

Elko yetkililerinin Cusolito’nun çalışmalarını onaylaması, minik, çoğu zaman tutucu şehirlerdeki liderlerden New York ve San Francisco şeklinde büyük, daha liberal şehirlerde oluşturulan politikaları benimsemeleri istendiğinde geliyor. Federal raporlar, iğne değişiklik programlarını kullanan kişilerin, uyuşturucu tedavi programlarına başlama olasılığının beş kat, uyuşturucu kullanmayı bırakma olasılığının ise, kullanmayan kişilere gore üç kat daha çok bulunduğunu gösteriyor, sadece Nevada ve öteki eyaletlerdeki programlar benzer bir tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Elko’nun kent müdür yardımcısı Scott Wilkinson, şehrin uyuşturucu kullanan insanlara kaynak sağlama kabiliyetinin sınırı olan bulunduğunu söylemiş oldu. Wilkinson, “Yardım etmek için elimizden geleni yaptık, sadece bir sıhhat departmanımız yok” dedi.

Trac-B Exchange, Cusolito’nun projesini finanse ediyor ve şehre kaç tane şırınga ve iğne dağıttığı ve imha için toplamış olduğu hakkında raporlar veriyor.

İğne değişimi, insanları utandırmak yerine uyuşturucu kullanımının negatif etkilerini en aza indirmeye odaklanan, zarar azaltma olarak malum çabaların bir parçasıdır. Brown Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji doçenti Brandon Marshall, son yıllarda zarar azaltma taktiklerinin kırsal alanlara yayılmaya başladığını söylemiş oldu.

Marshall, Indiana, Austin kırsalında uyuşturucu kullanımıyla körüklenen 2015 HIV salgınının “kömür madeninde kanarya” haline geldiğini ve paylaşılan iğnelerin virüsü iyi mi yayacağını gösterdiğini söylemiş oldu. Marshall’ın 2019’da beraber yazdığı bir modelleme çalışmasına gore, bir şırınga değişiklik programı salgını önleyebilir yada enfekte olan insan sayısını azaltabilirdi.

Cusolito, Elko’da bu tür bir felaketi önlemeye çalışıyor. Kent merkezine yakın ana caddenin derhal dışındaki gri bir binada bulunan minik ofisi dışarıdan dikkat çekici değil. Dışarıya bir “Trac-B Değişiklik yapma” posteri asılmıştır, sadece alanı bir şırınga ve iğne değişimi olarak tanımlamaz. Gene de Cusolito, ağızdan ağza bilgilere dayanarak ayda 100 ila 150 şahıs gördüğünü tahmin ediyor.

Hapishaneyi de ziyaret ederek, uyuşturucu suçundan kayıt yaptıran kişilerin rehabilitasyon tesislerinde tedavi görmeleri için lüzumlu değerlendirmeleri tamamlamasına destek oluyor.

Iştirakçilerin kullanılmış şırıngaları ve iğneleri değiştirmeden ilkin teslim etmeleri mevzusunda kesin. Eskiler, Las Vegas’taki Trac-B Exchange’e gönderilmiş olduğu ve güvenli bir halde bertaraf edilmek suretiyle sterilize edilip toz haline getirildikleri bir kesici kutuya – sağlam bir plastik kutuya – giriyor.

Trac-B Exchange’in zarar azaltma çabaları Nevada kırsalının öteki bölgelerine de ulaşıyor: Bir akran kurtarma destek uzmanı, Elko’dan 124 mil uzakta ve 8.600 kişiye ev sahipliği icra eden Winnemucca’da bir iğne değişiklik programı yürütüyor. 3500’den azca sakini olan Hawthorne’da liderler, müessese tarafınca işletilen ve temiz şırınga ve iğnelerin yanı sıra prezervatif, tampon ve vücut sabunu içeren bir otomat kurulmasını onayladılar. 2019’da müessese, 4.000’den azca sakini olan Ely’de iki keskin nişancı konteyneri kurdu.

Trac-B Değişiklik programı direktörü Rick Reich, örgütün kırsal alanlardaki insanlara uyuşturucuları daha güvenli kullanmalarına yada ayık kalabilmeleri için kaynak bulmalarına destek olmak için hizmetler sunduğunu söylemiş oldu. Hizmetler, kimlik belgeleri, barınma ve iş bulma mevzusunda yardım ihtiva eder.

Temiz iğne ve şırıngalara atıfta bulunarak, “Birinin peşine düşeceği bir havuç almaya çalışıyorsun” dedi. “Sonrasında sana geldiklerinde, o havucu alıp o havucu yemeye geldiklerinde, elinde başka şeyler bulunduğunu ve yaşadıkları kabusta bulunduğunu düşündükleri korkulu insan olmadığını görebilirler.”

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine gore 2020’de Nevada’daki aşırı doz ölüm oranı 100.000 kişide 26, eyaletler içinde 27. en yüksek oldu. O yıl, covid-19’un yayılması evde kalma emirlerini ve kapanan işyerlerini teşvik ederken, 800’den fazla Nevadalı aşırı dozdan öldü.

Bir KFF analizine gore, Indiana’daki 2015 HIV salgınından yedi yıl sonrasında, yedi eyalette hala herhangi bir şırınga değişiklik programı bulunmuyor. Bazı eyaletlerde, zarar azaltma çalışanları, morfinden 50 ila 100 kat daha kuvvetli olan bileşik opioid fentanilin varlığını tespit eden temiz şırıngalar yada şeritler taşımak için cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

Nevada’nın yasama organı, 2013 senesinde, Cusolito şeklinde akran kurtarma destek uzmanlarının işlerini yapabilmeleri için şırınga ve iğne değişiklik programlarını yasallaştıran bir yasa çıkardı.

Sadece bu, bu tür çabaların devamlı kabul edilmiş olduğu anlamına gelmez.

Cusolito yapmış olduğu işe inanılmış olduğu için fena yorumları bir kenara bırakabileceğini söylemiş oldu. Görmüş olduğu en fena eroin bağımlılarından birine haiz olan bir müşterisini hatırladı. Cusolito, “Hayatta kalacağını düşünmemiştim,” dedi. Cusolito ile bağlantı kurduktan ve tedavi gördükten sonrasında satın alan işe geri döndü, bir ev aldı ve evliliğe ilk adımını attı. Ona son olarak başarılarını anlatmak için hala birkaç ayda bir Cusolito ile görüşüyor.

Bunun şeklinde hikayeleri olan müşteriler, işin öteki zorlukları ona ağır ulaştığında Cusolito’nun ilerlemesine destek sunar. İşin en zor kısmı satın alan yitirmek.

“Kimi zaman kendimi hakikaten kuvvetli hissediyorum ve dünyayı yenebilecekmişim şeklinde hissediyorum” dedi, “ve kimi zaman de kapıyı çaldığım zamanı düşünüyorum, anlıyor musun? Kapıyı kilitlemek ve kimsenin içeri girmesine izin vermemek isterim şundan dolayı ölebilecek başka kimselerle uğraşmak istemiyorum.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).