Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.


Pandemi hazırlığı, akıl sağlığı hizmetleri ve tezgah üstü işitme cihazlarının ortak noktası nedir? Bunların hepsi, 8 Kasım’daki ara seçimlerde Demokratların Kurultay’deki çoğunluğunu korumaya çalışırken, Başkan Joe Biden’ın bu hafta kampanya yolunda övdüğü şeyler.

Biden ek olarak kürtaja verdiği destek mevzusunda kampanya yürütüyor ve Demokratların Meclis ve Senato’nun kontrolünü elinde tutması halinde kürtaj haklarını kodlayan bir yasa tasarısını imzalama sözü veriyor. Sadece son anketler, kürtajın en mühim oylama mevzusu olarak kaydığını gösterdi.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Pink Sheet’ten Sarah Karlin-Smith, CQ Roll Call’dan Sandhya Raman ve KHN’den Mary Agnes Carey.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

 • Beyaz Saray tarafınca kısa sürede vurgulanan girişimler içinde, gelecekteki pandemilere hazırlanmak ve herhangi bir biyoterör saldırısını engellemek için bir plan var. Fakat aslolan sual bu paranın nereden geleceği. Kurultay’deki Cumhuriyetçiler, bazı covid-19 ve maymun hastalığı programları için halk sağlığı finansmanı için daha çok para sağlamaktan çoktan vazgeçtiler.
 • Senato’daki kuvvetli savunucular – Sens. Patty Murray (D-Wash.) ve Sen. Richard Burr (RN.C.) – ulusal halk sağlığı stratejisini ilerletmek için yasaları desteklediler, sadece bu oturumda zorlamak için oldukça azca süre var. vesilesiyle bu şekilde bir paket. Ve Burr yıl sonunda emekli oluyor, bu yüzden koridorun Cumhuriyetçi tarafında kimin sopayı almak isteyebileceği belli değil.
 • Her ne kadar kürtaj problemi, Yüksek Mahkemenin sonucu bozmasının arkasından Demokratların ara dönem beklentilerine destek oluyor şeklinde görünse de Karaca – Wade Haziran ayında, iktisat ve öteki mevzular seçmenlerin endişelerinin ön saflarında yer aldıkça bu heyecanın bir kısmı azalabilir. Sadece ABD’nin yakın tarihinde bugün kürtaj konusunu değerlendirmede yada böylesine büyük, ani bir değişime tepki vermede seçmenlere rehberlik edecek oldukça azca emsal var.
 • Demokratlar Capitol Hill’deki iktidar kollarını ellerinde tutsalar bile, bir kürtaj yasasını kabul etmekte zorlanacaklar. Asla kimse partinin Senato’daki 60 sandalyenin kontrolünü ele geçirmesini beklemiyor – bir dolandırıcının üstesinden gelmek için lüzumlu – ve Demokratların da muhaliflerden kurtulmak için oyları olmayabilir. Neredeyse tüm Cumhuriyetçilerin bu tür çabalara karşı çıkması planlanıyor.
 • Kürtaj haklarını güvence altına alan ulusal mevzuatın kabul edilmesinin önündeki bir engel, karar verilmesinden bu yana geçen yarım yüzyıldan fazla bir süre geçmesidir. Karaca, Yüksek Mahkeme, bir gencin kürtaj istemesi durumunda ebeveynlerin bilgilendirilmesine izin vermek şeklinde erişimi sınırlayan çeşitli eyalet yasalarını onayladı. Pek oldukça Demokrat bu kısıtlamalara itiraz ediyor ve onları herhangi bir yeni yasanın haricinde tutmak isterken, öteki Kurultay üyeleri de onları talep ediyor.
 • Biden’ın vaadi, bu mevzuyu önemseyen seçmenlere üç hafta içinde sandık başına gelmelerini hatırlatmak için tasarlandı, sadece hem de yönetimin kürtaj haklarını korumak için bir strateji hazırlamadığını ve hazır hale getirmediğini birçok ilericiye hatırlattı. Yargıtay sonucu düştü.
 • Indiana Başsavcısı Todd Rokita, katı yeni bir eyalet yasası sebebiyle prosedürü orada alamayan 10 yaşındaki Ohio’lu bir kıza kürtaj icra eden Indianapolis doktoruna yönelik eleştirisinden geri adım atmıyor. Hekim, tüm Indiana prosedürlerini izlediğini gösterdi, sadece Rokita’nın eleştirisi, kürtaj erişimini destekleyen diğerlerini endişelendirmeye devam ediyor. Bu ürpertici tesir, Rokita’nın stratejisinin bir parçası olabilir.
 • Eczacılar ek olarak katı kürtaj limitleri olan eyaletlerdeki sorumluluklarından kaygı duyuyorlar. Federal yetkililer, birçok tıbbi endikasyon için kullanılabilecek sadece hem de erken bir hamileliği sonlandırabilecek ilaçlar için reçeteleri derhal doldurmadıklarına dair şikayetlerin arkasından CVS ve Walgreens hakkında bir soruşturma başlattı.
 • Bu hafta FDA için bir danışma komitesi, erken doğumları önlemek için kullanılan bir ilacın piyasadan kaldırılmasını tavsiye etti. İlaç, Makena, ilk olarak 2011 senesinde, firmanın ilacın etkinliğini değerlendiren takip emekleri yürütmesini gerektiren hızlandırılmış bir yolla onaylandı. Bu denemeler, Makena’nın gebeliklerin daha sonraki gebelik yaşına ilerlemesine yada prematüre bebeklerin sağlığını iyileştirmesine destek olmadığını buldu.
 • FDA, komitenin tavsiyesini kabul ederse, bu ender bir adım olacaktır. Hızlandırılmış yolda onaylanan bir ilacın, sponsorun itirazları üstüne geri çekilmesi yalnızca ikinci kez olacaktır.
 • Bu hafta ek olarak hafifçe ila orta derecede işitme kaybı olan kişiler için bir dönüm noktası oldu. Geçen Pazartesi gününden itibaren hükümet, tezgah üstü işitme cihazları satışını onayladı. Hareketin, cihazların fiyatlarını mühim seviyede düşürmesi ve şimdi bu tarz şeyleri karşılayabilen potansiyel olarak devasa bir tüketici pazarı açması planlanıyor.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: KHN ve NPR’nin Yuki Noguchi’nin “Evlatların Akıl Sağlığı Bakımı Anne babaları Borçta ve Gölgede Bırakıyor”

Sarah Karlin-Smith: Scientific American’ın “Bazı İnsanlar Hakikaten Sivrisinek Mıknatısları ve Bu Şekilde Sıkışmışlar”, Daniel Leonard

Sandhya Raman: Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi “Düzleştiricilerin ve Öteki Saç Ürünlerinin Kullanımı ve Vaka Uterin Kanseri”, Che-Jung Chang, et al.

Mary Agnes Carey: KHN’nin “Kör Problemler: VA’nın Elektronik Kayıt Sistemi Görme Engelli Hastaları Iyi mi Kapatıyor”, Darius Tahir

Bu haftaki bölümde ek olarak bahsetti:

KHN’nin “Ne Söyle? İşitme Cihazları Reçetesiz ve 199$’a Kadar Reçetesiz Kullanılabilir”, Phil Galewitz

Politico’nun “‘Michigan Texas Olabilir’ – Seçmenler Kürtaj Referandumu’nda Stark Choice’ı Görüyor”, Alice Miranda Ollstein


Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu