Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.


Başkan Joe Biden’ın ulusal bir röportajda covid-19 pandemisinin “bittiğine” dair açıklaması, kendi yönetiminin Kurultay’nin tedaviler ve aşılar için daha çok fon sağlaması ve halkın başka bir güçlendirici daha almasını sağlama çabalarını karmaşıklaştırdı.

Ayrıca, on yıl içinde ilk kez tıbbi enflasyonun geri dönüşüyle ​​ilgili endişeler sigorta primlerini artırmaya destek oluyor ve hususi firmalar sıhhat harcamaları pastasından paylarını almak için savaşım ediyor.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Bloomberg News’den Anna Edney, Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı ve Siyaset Okulu’ndan Joanne Kenen ve KHN’den Lauren Weber.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

 • Biden’ın “60 Dakika”ya pandeminin bittiğine dair yorumu – covid hala bir problem olsa da – halka halk sağlığı krizinden halk sağlığı sorununa iyi mi geçileceğini iletmenin zorluğunu vurguluyor.
 • Ülkenin bir çok, daha azca kişinin tertipli olarak yüz maskesi kullanımı ve covid ile ilgili ticari kısıtlamaların azalmasıyla kanıtlandığı benzer biçimde, cumhurbaşkanı ile aynı fikirde olabilir. Sadece her gün birkaç yüz insan ölmeye devam ediyor, bu çoğu zaman göz ardı edilen yüksek bir karşılık.
 • Sıhhat maliyetleri son aylarda ekonominin öteki bölümleri kadar süratli artmasa da, sigorta primleri bu sonbaharda yükselişte görünüyor. Artış, sigortacıların covid krizinden sonrasında tüketicilerin daha çok tıbbi hizmet arayacaklarına dair endişelerini yansıtıyor olabilir.
 • Sıhhat sektörünün maliyetleri artıran bir yönü, erişimlerini acil servis doktorlarının ve öteki birkaç uzmanlık alanının ötesine, gastroenteroloji ve oftalmoloji dahil olmak suretiyle daha geniş bir tıbbi hizmet yelpazesine genişleten hususi ana para şirketlerinin artan yatırımlarıdır.
 • Sıhhat maliyetlerinin geleceği için bir başka kaygı de sıhhat hizmetlerinde konsolidasyona doğru hareket edilmesidir. Bu cephedeki son gelişmeler içinde Amazon’un One Medical ve CVS’nin evde sıhhat hizmeti şirketi Signify Health’i satın alma kararıyla birinci basamak sıhhat hizmetlerine geçtiğini duyurması vardı.
 • Kürtaj politikaları çeşitli eyaletlerde haber halletmeye devam ediyor. Batı Virginia, neredeyse tüm kürtajları kısıtlayan bir yasa çıkardı; birkaç Utah Cumhuriyetçi yasa koyucu, eyaletlerindeki kürtaj sağlayıcılarına durdurma ve vazgeçme mektupları gönderdi; ve Porto Riko’da, Commonwealth’in liberal kürtaj yasasını dizginlemeye çalışmak mevzusunda kampanya yürüten yeni bir siyasal partisi var.
 • Demokratlar, kürtaj mevzusunun ara seçimlerde daha çok seçmeni savuracağını umarken, kürtaj için genel desteğin daha tutucu eyaletlerdeki seçmenler için belirleyici bir mevzu olup olmayacağı ve herhangi bir değişim getirip getiremeyeceği açık değil.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: The Anchorage Daily News’ Annie Berman’ın yazdığı “Pek oldukca Alaska Eczanesinde Personel Yetersiz Oluyor, Saatler Arada Kalıyor ve Hastalar Geri Dönüyor”

Joanne Kenen: Capital B’nin “Klinisyenler Siyahi Bayanların Ağrısını Reddediyor. Sonuçlar Korkulu”, Margo Snipe

Anna Edney: The Guardian’ın Tom Perkins tarafınca yazılan “ABD Eyaletleri Zehirli Kanalizasyon Çamuru Yaydıkça ‘Sonsuza Kadar Kimyasallara’ Karşı Hiddet”

Lauren Weber: KHN’nin Brett Kelman’ın “Doktorlar Opioid Suçlamalarından Kaçmak İçin Yargıtay Kararını Kullanmak İçin Acil Ediyor”

Bu haftaki bölümde ek olarak bahsetti:

 • Lauren Weber tarafınca yazılan KHN’nin “Hususi Ana para Firmalar Yüksek Kârlı Prosedürleri Hedefledikçe Milyarlarca Göz Bakımında Görüyor”
 • New York Times’ın “’Afet Modu’: Kanada’da Acil Servis Odaları Kriz Ortasında Kapatılıyor”, Vjosa Isai
 • JAMA Network Open’ın “Tıbbi Borç için Yaygınlık ve Risk Faktörleri ve ABD’de Sağlığın Toplumsal Belirleyicilerinde Sonraki Değişimler”, Dr. David U. Himmelstein, Samuel L. Dickman, Danny McCormick, et al.
 • New England Tıp Dergisi’nin “Cinsel Saldırıdan Sonrasında Ortaya Çıkan Tıbbi Faturalar”, Dr. Samuel L. Dickman, Dr. Gracie Himmelstein, Dr. David U. Himmelstein, Katherine Strandberg, Alecia McGregor, Dr. Danny McCormick ve Dr. Steffie Woolhandler
 • Salt Lake Tribune’ün “Utah GOP Temsilcileri Birkeland, Lisonbee, Kürtaj Sağlayıcılarına Yönelik Tehditlerinin Yasal Bir Belge Değil, Yalnızca “Fikirleri” Bulunduğunu Söylemiş oldu”, Emily Anderson Stern
 • New York Times’ın “Kürtaj Porto Riko’nun Politikalarını Tekrardan Düzenlemeye Destek Oluyor, Muhafazakarlara Bir Açılış Açıyor”, Patricia Mazzei

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu