Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

Bölüm fragmanı için buraya tıklayın.


FDA bu hafta sigara ve vaping mevzusunda bir baskı başlattı – vaping aleti Juul’un piyasadan çıkarılmasını emretti ve sigara ve öteki tütün ürünleri üreticilerinden içlerindeki nikotin miktarını azaltmalarını isteme niyetini deklare etti.

Ayrıca Yüksek Mahkeme, yüksek bahisli bir kürtaj davasında bir karar açıklamadı, sadece hususi sıhhat sigortacılarının sağladıkları böbrek diyaliz bakım miktarını sınırlayabileceğini ve böylece bazı hastaları Medicare’e zorlayabileceğini söylemiş oldu.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı ve Siyaset Okulu’ndan Joanne Kenen ve Stat’den Rachel Cohrs.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • FDA, Juul’a e-sigaralarını ABD pazarından kaldırmasını emretti şundan dolayı firmanın ajansa yapmış olduğu müracaat, düzenleyicilere Juul’un kullanıcılar için bir çekince oluşturup oluşturmadığını belirlemek için kafi data sağlamadı. FDA, Juul kapsüllerinden bazı zararı olan kimyasalların sızma riski mevzusunda endişeler bulunduğunu söylemiş oldu. Juul’un FDA sonucuna mahkemelere itiraz etmesi planlanıyor.
  • Juul, piyasaya çıktığında e-sigara kullanımında bir patlamanın ateşlenmesine destek oldu ve yetkililer başlangıçta bunun sigara alışkanlığını bırakmak isteyen sigara içenlere destek olacağını düşündüler. Sadece endüstrinin aromalı tütün kullanımı ve agresif pazarlama, gençler içinde kullanımın trajik bir halde artmasına destek oldu ve düzenleyici bir baskıya yol açtı.
  • Yüksek Mahkeme bu hafta, işverenlerin, çalışanlarının sıhhat planlarındaki tüm diyaliz tedavisini ağ haricinde yapmayı tercih edebileceklerine karar verdi; bu, muhtemelen birçok hastayı böbrek sorunları için Medicare kapsamı aramaya itecek bir karar. Karar, Medicare’den çoğu zaman hususi sigorta planlarından aldıklarından daha azca geri ödeme alan diyaliz sağlayıcıları için bir hayal kırıklığı oldu.
  • Karar, birçok ayrıntıyı çözümsüz bırakıyor ve daha çok yasal savaşım gelebilir. Diyaliz sağlayıcıları, işverenlerin bu tür hamleleri yasaklayacak yasalar oluşturmak için Kurultay’ye de başvurabilir.
  • Senato muhtemelen Sens. Susan Collins (R-Maine) ve Jeanne Shaheen (DN.H.) tarafınca tavsiye edilen ve insülin maliyetini düşürmeyi amaçlayan bir yasa tasarısını dikkate alacak. Tasarı, uyuşturucu üreticileri için bu yıl Meclis’ten geçen başka bir önlemden daha dostça kabul ediliyor. Senato tasarısı, ilaç üreticilerinin, eczane yarar yöneticilerine ve sigorta planlarına ödenen indirimleri ve öteki maliyetli sübvansiyonları atlamalarına izin vererek 2021’de Medicare’den aldıkları fiyata insülin sunmalarını sağlamayı amaçlıyor. Ek olarak, sigortalı tüketiciler için cepten meydana getirilen harcamaları 35 $ ile sınırlayacaktır.
  • Senato tabanca güvenliği yasasını oylamaya yaklaştıkça, akıl sağlığı sorunlarıyla başa çıkmaya destek olacak programlar için daha çok fon bulmak için başka çabalar da sürüyor. Bu çabalar, çoğu zaman silahlara bağlı olan intiharları ve aile içi sertliği azaltmaya yönelik kampanyalara destek olabilir.
  • Meclis, ödenek faturalarını geçirmek için çabalar başlatıyor ve Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı için ilk finansman önlemi, bir kez daha, merhum Cumhuriyetçi Henry Hyde’ın (R. -Ill.) federal fonların bir çok kürtaj için kullanılmasını yasaklıyor. Temsilciler Meclisi’nin Hyde Değişikliğini reddetmeye yönelik daha önceki çabaları Senato’yu temizlemedi.
  • Başkan Joe Biden, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi başkanlığına Müdafa İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) eski başkanı Arati Prabhakar’ı aday gösterdi. Personel tacizi raporlarının arkasından çekilme etmek zorunda kalan Eric Lander’ın yerini alacaktı.
  • Prabhakar, emsalsiz bir seçim şeklinde görünüyor ve oldukca sayıda yönetim deneyimiyle geliyor. Sorumlulukları içinde muhtemelen pandemi planlamasını denetlemek, ARPA-H adlı yeni bir biyomedikal araştırma kurumunu şekillendirme çabaları ve kanser önlemeyi artırma stratejileri yer alacak.

Gene bu hafta Rovner, KHN’den Noam N. Levey ile tıbbi borçla ilgili yeni KHN-NPR projesi hakkında röportaj yapıyor, “Teşhis: Borç”.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: AP’nin Jennifer Peltz tarafınca hazırlanan “Westminster Dog Show’da Baytar Hekimlerin Refahına Yeni Odak Noktası”

Joanne Gönderen: Fern.org’un Nancy Averett’in “Back Forty: Çiftlik İşçilerini Isıya Bağlı Böbrek Hastalığından Iyi mi Korunacağı” başlıklı makalesi

Rachel Cohrs: İşaretleme’nin Todd Feathers, Simon Fondrie-Teitler, Angie Waller ve Surya Mattu tarafınca yazılan “Feysbuk Hastane Web Sitelerinden Duyarlı Tıbbi Bilgiler Alıyor”


Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu