Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

Senatör Lindsey Graham (RS.C.), 15 haftalık hamilelikten sonrasında bir çok kürtajın ulusal olarak yasaklanmasını talep eden bir yasama önerisiyle bu hafta kürtajı Cumhuriyetçilerin gündemine geri aldı. Partisindeki birçok şahıs için bu, ara seçimlere doğru giderken partinin kürtaja erişimi sınırlama çabalarıyla kamuoyunda hastalık yaratabilecek istenmeyen bir müdahaleydi.

Dünya Sıhhat Örgütü bu hafta, covid-19 pandemisinin sonunun yakın bulunduğunu öne sürdü, sadece bu, halk sağlığı yetkililerinin iyi mi tepki verdiği yada ileriye dönük planlarıyla ilgili ikinci tahminlerin sona erdiği anlamına gelmiyor.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Mary Agnes Carey, Stat’den Rachel Cohrs, CQ Roll Call’dan Sandhya Raman ve The New York Times’tan Margot Sanger-Katz.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • Graham, tasarısıyla muhafazakarlar içinde düşünce birliği meydana getirmeye çalışıyor benzer biçimde görünüyordu. Cumhuriyetçiler, Yüksek Mahkemenin bu yaz anayasal kürtaj hakkını sona erdiren kararının, harekete karşı çıkan seçmenleri harekete geçirmesine şaşırdılar. Bazı kırmızı eyaletlerde, yasa koyucuların ne kadar katı bir yasağı destekleyebileceği mevzusunda kafa karışıklığı ortaya çıktı. Graham’ın tasarısı, eyaletlerin daha kısıtlayıcı olan kürtaj yasalarını yürürlüğe koymasına izin verecek, sadece daha ilerici devletlerin hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kürtajı yasal tutma çabalarını sınırlayacak. Birkaç etkili kürtaj karşıtı grubun desteğini aldı.
  • Bu pek oldukca Capitol Hill Cumhuriyetçisi için mühim görünmüyordu. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, probleminin eyalet düzeyinde ele alınması icap ettiğini söyleyerek teklifi reddetti ve Cumhuriyetçiler güz seçimlerinde Senato’yu ele geçirirse tasarıyı gündeme getirmeyi reddetti. Muhafazakarlar uzun süredir kürtaja erişimin bir devlet sonucu olması icap ettiğini savundular.
  • Graham’ın açıklaması Capitol Hill Cumhuriyetçileri için uygun değildi. Kürtaja erişim mevzusundaki siyasal tartışmaların bir çok devlet yarışlarına odaklanmıştı, sadece tasarısı Demokratların bunu kurultay yarışlarında da bir mesele haline getirmesine izin veriyor.
  • Kürtaja karşı çıkan gruplar, Graham’ın çabasının, bilhassa eyaletler daha kısıtlayıcı olmaya devam edebileceğinden, ülke için siyaset belirleme yolunda iyi bir ilk adım bulunduğunu söylüyor.
  • Geçmişte, kamuoyu yoklamalarına nazaran, 15 haftalık gebelik yasağı halk tarafınca oldukça iyi desteklendi. Sadece yeni araştırmalar, Yüksek Mahkeme kararının sonuçlarına şahit oldukları için Amerikalıların görüşlerinin değişebileceğini ve fetal anomalilerin geç keşfedildiği yada geç gebelikte bir annenin sağlığının bozulmuş olduğu gebeliklerle ilgili ağlatısal hikayelerin ortaya çıktığını gösteriyor.
  • Covid-19 cephesinde, Dünya Sıhhat Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, covid pandemisinin bitmediğini sadece virüsle savaşım mevzusunda iyimser bulunduğunu söylemiş oldu. “Son görünüyor” dedi.
  • Yorumları, bir grup dünya sıhhat uzmanı olan Lancet Covid-19 Komisyonu’nun hastalıkla mücadelede yetersiz koordinasyon için DSÖ, ABD hükümeti ve diğerlerini suçlamasıyla geldi. Politico ve Alman gazetesi Welt tarafınca hazırlanan bir rapor, pandemi çabalarında tesiri olan dört sivil cemiyet sıhhat kuruluşuna bakıyor.
  • Adhanom Ghebreyesus’un yorumlarına karşın, ABD’deki halk sağlığı yetkilileri, Amerikalıların bu sonbaharda başka bir covid destekçisi alması için oldukca baskı yapıyor. Durum, halk sağlığı yetkililerinin, covid’i acil bir durum olarak ele almaktan devam eden bir sıhhat tehdidine iyi mi geçileceği mevzusunda iyi bir tutuma haiz olmayabileceğine işaret ediyor.
  • Biden yönetimi aşılama ve kontrol çabalarını finanse etmeye devam etmek için Kurultay’den daha çok para istediği için görünüm de bulanık, sadece kurultay Cumhuriyetçilerinin bu çabayı desteklemesi pek mümkün görünmüyor. Hükümetin bu çabadan vazgeçmesinin ve tertipli sıhhat endüstrisinin devralmasına izin vermenin zamanının geldiğine inanıyorlar.
  • Nüfus Sayım Bürosu’ndan alınan son istatistikler, sigortasız insan sayısında neredeyse üstün dereceli düzeyde düşük bulunduğunu gösteriyor. Sadece bir çok uzman endişeli şu sebeple covid acil durumu sona erdiğinde, eyaletlerin Medicaid rulolarını tekrardan ayarlamasına izin verilecek ve pandemi esnasında federal devlet sıhhat programı kapsamında olan birçok şahıs hükümet kapsamından itilebilir.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Mary Agnes Carey: KHN’nin “Devlet Kurumları Kapanırken, Uzun Süreli Sakinlerin Aileleri Acı Çeken Seçimlerle Karşı Karşıya” Tony Leys

Rachel Cohrs: Politico’nun “Aile İçi Şiddete Yeni Bir Yaklaşımı” Joanne Kenen

Sandhya Raman: The Philadelphia Inquirer’ın Savunucuları Abraham Gutman’ın “Philly’nin Evlatları Silahlı Şiddetin Geniş Kapsamlı Travmasından Tek Başına Yas Tutuyor” başlıklı makalesi

Margot Sanger-Katz: New York Times’ın “Etkilerine ve Bilgiye Kapsamlı Erişimlerine Karşın, Kurultay Üyeleri Birkaç Kısıtlamayla Hisse Alıp Satabiliyorlar” ve Kate Kelly, Adam Playford tarafınca yazılan “Bu 97 Kurultay Üyesi, Komitelerinden Etkilenen Şirketlerde İşlem Yaptığını Bildirdi”, ve Alicia Parlapiano

Bu haftanın podcast’inde de tartışıldı:

Politico ve Welt’in Erin Banco, Ashleigh Furlong ve Lennart Pfahler tarafınca yazılan “Bill Gates ve Ortakları Küresel Covid Müdahalesini Denetim Etmek İçin Güçlerini Iyi mi Kullandılar — Minik Bir Nezaretle”

Sayım Bürosu’nun “ABD Birleşik Devletleri’nde Gelir, Yoksulluk ve Sıhhat Sigortası Kapsamı: 2021”

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).

Kuruluşları içeriğimizi ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlamaya teşvik ediyoruz. İşte soruyoruz:

khn.org sitemize bir köprü ile orijinal yayıncı olarak bizlere kredi vermelisiniz. Mümkünse, orijinal yazar(lar)ı ve “Kaiser Health News” ibaresine ilave edin. Lütfen hikayedeki köprüleri koruyun.

Unutulmamalıdır ki, khn.org’daki her şey tekrardan yayımlanmaya uygun değildir. Bir haberin “Tüm Hakları Saklıdır” etiketi var ise, o öğeyi tekrardan yayınlama izni veremeyiz.

Sorularım var? [email protected] adresinden bizlere bildirin