Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.


KHN’nin “What the Health?” programının üstünden neredeyse bir yıl geçti. podcast halk sağlığına derin bir dalış yapmış oldu ve oldukça şey değişti. Covid, çeşitli versiyonlarında, maymun çiçeği ve hatta çocuk felci dahil olmak suretiyle öteki bulaşıcı hastalıklarla beraber dünyanın dört bir tarafındaki insanları enfekte etmeye devam ediyor. Gene de, politikacılar ve halk, bireylerin haklarını çiğnemeden toplumu en iyi iyi mi koruyacağını tartışırken, halk sağlığı bölücü bir mevzu olmaya devam ediyor.

Bu yazın başlarında, Ulusal Halk Sağlığı Sistemine ilişkin Commonwealth Fund Commission, ABD’nin halk sağlığı hakkında örgütlenme, fon sağlama ve kontakt kurma biçiminde büyük bir gözden geçirme çağrısında bulunmuş oldu. Rapor, Biden yönetimi, Kurultay, eyalet ve mahalli halk sağlığı kurumları ve tıp ve halk sağlığı uzmanları için hususi tavsiyeler içeriyor.

Bu hususi bölümde, “Ne Sıhhat?” sunucu Julie Rovner ve KHN Midwest muhabiri Lauren Weber, komisyon başkanı Dr. Margaret Hamburg ile röportaj yapıyor. Hamburg, ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin eski bir komiseri, ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanında planlama ve değerlendirmeden görevli eski yazman yardımcısı ve eski bir New York Şehri sıhhat komiseridir.

Hamburg, komisyonun daha kuvvetli federal liderliği ve halk sağlığı çabalarını daha iyi bütünleştiren ve koordine eden ulusal bir sistemin geliştirilmesini savunduğunu söylemiş oldu. Bu, eyaletler ve mahalli yönetimlerle çalışmanın yanı sıra halk sağlığı girişimlerini düzene sokmak için federal sıhhat görevlilerinin Eğitim ve Ulaşım benzer biçimde öteki federal departmanlarla koordineli çalışmasını da ihtiva eder. Ek olarak, veri toplama ve halkla iletişimi geliştirmenin mecburi bulunduğunu da kaydetti.

Halk sağlığı, kamu güvenliğinin kilit bir unsuru olarak görülmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Komisyonun raporunu buradan okuyabilirsiniz.


Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu