Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

Kansas’taki seçmenler bu hafta ülkenin geri kalanına eyaletlerinin kürtajı yasaklamasını istemediklerini söylemiş oldu. Seçmenler ortalama %60-40’lık bir bölünmede, kürtaj karşıtı eylemcilerin eyalet anayasasını kürtaj hakkını ortadan kaldıracak şekilde değişiklik yapma çabalarını geri çevirdiler ve bu da yasama organının prosedürü yasaklamasına izin verecekti.

Ayrıca, Washington’da Kurultay, yasayı geçirmek için dinlence öncesi baskısında. Askeri yanık çukurlarından zehirli maddeler soluyarak yaralanan gazilere sıhhat yardımı sağlamak için bir yasa tasarısı sonunda Başkan Joe Biden’ın masasına geldi. Sadece, öteki şeylerin yanı sıra, Medicare’in bazı reçeteli ilaç fiyatlarını görüşme etmesine ve Uygun Bakım Yasası kapsamında sigorta için genişletilmiş sübvansiyonları uzatmasına izin verecek olan Demokratların sağlık-iklim-vergi faturası üstünde görüşmeler devam ediyor.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, CNN’den Tami Luhby, CQ Roll Call’dan Sandhya Raman ve Stat’den Rachel Cohrs.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • Minimum dört eyalet – California, Kentucky, Montana ve Vermont – Kasım ayında oy pusulalarında kürtaj soruları olacak. Michigan’da da muhtemelen bir tane var, sadece lüzumlu dilekçeler hala onaylanıyor.
  • Hakkaniyet Bakanlığı, Ağustos ayında yürürlüğe girecek olan neredeyse tamamen kürtaj yasağının, hastaların acil tıbbi bakıma erişimini güvence eden federal yasayla çeliştiğini savunarak Idaho’ya dava açtı. Dava Yargıtay’a kadar temyiz edilecek olsaydı, daha ilkin bu tür bir yasal zorlukla karşılaşmamış olan acil bakım yasasını tehlikeye atabilirdi.
  • Biden, bu hafta, öteki şeylerin yanı sıra, eyaletleri kısıtlarsa, eyalet dışı kürtaj bakımı arayan hanımefendilerin gezi harcamalarını Medicaid’in karşılamasına izin verebilecek bir yürütme emri imzaladı. Sadece Beyaz Saray, bu şekilde bir programın iyi mi çalışacağı yada ödeneceği mevzusunda fazla detay vermedi. Adını 2007’de ölen kürtaj karşıtı Cumhuriyetçi Henry Hyde’dan alan sözde Hyde Değişikliği, bir çok kürtajın federal finansmanını yasaklıyor. Başkanın hareketini destekleyenler, kısıtlamanın yalnız tıbbi bakım için geçerli bulunduğunu ve ulaşım için geçerli olmadığını, sadece Medicaid’in bu şekilde bir ulaşım programı oluşturma çabalarına büyük olasılıkla dava açılacağını öne sürdüler.
  • Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafınca bu hafta gösterilen yeni veriler, sigortasız Amerikalıların sayısının tüm zamanların en düşük seviyesi olan %8’e düştüğünü ortaya koyuyor. Bu tahmin, Senato’nun Uygun Bakım Yasası pazarlarında sigorta satın alan kişiler için gelişmiş prim sübvansiyonlarına devam etmek için fon sağlamayı düşündüğü sırada geliyor. Bu yasa bocalarsa, primler birçokları için karşılanamaz hale geleceğinden sigortasız insan sayısının keskin bir halde artması planlanıyor.
  • Biden’ın covid-19 semptomlarının geri dönüşü, ülkeye bir hastanın ne süre iyileştiğine ilişkin standartların sağlam olmadığını hatırlatıyor ve hastaların hastalıkla savaştıktan sonrasında tekrardan girişle iyi mi başa çıkmaları gerektiği mevzusunda soruları gündeme getiriyor.

Gene bu hafta, Rovner, üç çılgınca değişik ambulans faturasıyla sonuçlanan tek bir otomobil kazası hakkında son olarak KHN-NPR “Ayın Faturası” taksitini bildiren ve yazan KHN’den Bram Sable-Smith ile röportaj yapıyor. Bizlere göndermek istediğiniz oldukça büyük yada abartılı bir tıbbi faturanız var ise, bunu buradan yapabilirsiniz.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: KHN’nin “Evrak İşleri Boş Bir Tarlaya Gönderildiğinde Medicaid’i Kaybettiler, Gelecek Kargaşanın İşaretini Verdiler”, Brett Kelman

Rachel Cohrs: Washington Post’un Joseph Menn ve Lenny Bernstein’ın “Geniş Tekrardan Yapılanmaya İhtiyacı Olan Bir Nakil Ağına Bağlı Binlerce Yaşam” başlıklı yazısı

Tami Luhby: KHN’nin “Hospisler Hususi Ana para Şirketleri için Büyük İş Haline Geldi, Yaşam Sonu Bakımına İlişkin Endişeleri Artırdı”, Markian Hawryluk

Sandhya Raman: KHN’nin “Huzurevleri Borçlarını Toplamak İçin Sakinlerin Arkadaşlarına ve Ailesine Dava Açıyor”, yazan Noam N. Levey

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).

Kuruluşları içeriğimizi ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlamaya teşvik ediyoruz. İşte soruyoruz:

khn.org sitemize bir köprü ile orijinal yayıncı olarak bizlere kredi vermelisiniz. Mümkünse, orijinal yazar(lar)ı ve “Kaiser Health News” ibaresine ilave edin. Lütfen hikayedeki köprüleri koruyun.

Unutulmamalıdır ki, khn.org’daki her şey tekrardan yayımlanmaya uygun değildir. Bir haberin “Tüm Hakları Saklıdır” etiketi var ise, o öğeyi tekrardan yayınlama izni veremeyiz.

Sorularım var? [email protected] adresinden bizlere bildirin