Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.


Yüksek Mahkeme’nin federal anayasal kürtaj hakkını bozan sonucu, peşinden kafa karışıklığı yarattı. Devlet kürtaj yasaları devamlı değişiyor, hastalar ve sağlayıcılar hangi hizmetlerin nerede yasal olduğundan güvenilir değil ve işçileri yerleştirmek için savaşım eden işverenler mahremiyet ve potansiyel olarak yasal engellerle karşı karşıya.

Ayrıca Kurultay, 4 Temmuz tatilinden döndü ve milletvekillerinin Uygun Bakım Yasası kapsamında satın alınan sigorta için genişletilmiş sübvansiyonları sürdürecek bir yasayı geçirmeleri halinde vakit daralıyor. Sübvansiyonlar olmadan primler artacak ve seçmenler ara seçimlerden derhal ilkin bu bildirimleri almaya başlamış olacak. Kurultay Demokratları, Medicare ilaç maliyetlerini düşürme çabaları da dahil olmak suretiyle, Başkan Joe Biden’ın gündem maddelerinin bazılarıyla ilgili görüşmelere tekrardan başladı.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Politico’dan Alice Miranda Ollstein, CNN’den Tami Luhby ve CQ Roll Call’dan Sandhya Raman.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • Yüksek Mahkemenin sonucu, birçok eyalette kürtaj hakları destekçileri ve karşıtları eyalet mahkemelerinde mevzu üstünde tartışırken kargaşa yarattı. Mahkemeler katı kürtaj engellemelerinin yürürlüğe girip giremeyeceği mevzusunda yalpalarken, Louisiana benzer biçimde eyaletlerde hastalar ve sıhhat hizmeti sağlayıcıları için kırbaç yaratıyor.
  • Karar bir aydan azca olmasına karşın, kürtaj hakkını sakınan eyaletlerdeki kürtaj sağlayıcıları, bakım için gezi eden oldukça sayıda hasta gördüklerini söylüyor.
  • Yönetim kürtaja erişimi desteklemeye çalışıyor, sadece kürtaj hakları savunucuları mahkemenin eylemine federal tepkinin yavaş ve zayıf olduğundan yakınma etmeye devam ediyor. Sadece yetkililer, kürtajla ilgili bu yeni muharebede oldukça azca güce haiz olduklarını zira kürtajın eyalet düzeyinde yürütüleceğini ve Yüksek Mahkemenin daha çok federal yetkiyi elinden almasına izin verebilecek yeni davalar açmaktan çekindiklerini söylüyorlar.
  • Başkan Joe Biden geçen Cuma günü federal kurumlara kürtaj hizmetleri arayan insanlara yardım etmek için seçenekleri değerlendirmelerini emretti. Bu hafta, Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı doktorlara, hastanelere ve öteki sağlayıcılara, acil durumlarda hamile hanımefendilere yaşam kurtaran hizmetler sunmaları durumunda federal yasanın onları koruduğunu teyit eden bir kılavuz yayınladı. HHS ek olarak eczanelere, tıbbi kürtaj için kullanılan ilaçlar için değil, bununla beraber öteki koşullar için kullanılan reçeteleri doldurmamaları halinde federal uygar haklar yasasını ihlal edebileceklerini de bildirdi.
  • Öteki üreme sağlığı haberlerinde, bir Fransız ilaç üreticisi, reçetesiz bir doğum denetim hapı pazarlamak için izin almak için FDA’ya başvurdu. Önümüzdeki yıla kadar bir karar verilmesi ihtimaller içinde değil, sadece bira tartışması, hapın reşit olmayanlara verilip verilmeyeceğine bağlı olabilir.
  • Devletler, ACA pazarlarında satılan 2023 sigorta planları için oranları belirlemeye başlıyor ve oranlar artıyor. Kurultay, Demokratların iki yıl ilkin zorladığı gelişmiş prim sübvansiyonlarını yenilemezse, bu planları satın alan tüketiciler için bir şok olabilir. Bu artan sübvansiyonlar Capitol Hill’de tehlikede benzer biçimde görünüyor.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Alice Miranda Ollstein: NiemanLab’ın “Hayal Edilemez Kürtaj Hikayeleri Daha Yaygın Olacak. Amerikan Gazeteciliği Hazır mı?” Laura Hazard Owen tarafınca

Sandhya Raman: Atlantik’in “Büyük Baytar Kıtlığı”, Sarah Zhang

Tami Luhby: Wall Street Journal’ın “Tıbbi Borç Kredi Raporlarından Siliniyor. Senin İçin Ne İfade Ediyor”, Ayşe Kelce

Bu haftanın podcast’inde ek olarak bahsetti:

KHN’nin “Kürtaj için Sigorta Kapsamı Hakkında Bilinmesi Ihtiyaç duyulan Üç Şey”, yazan Julie Appleby

KHN’nin “Neredeyse Her Şey İçin Ne Kadar Sıhhat Sigortacısı Ödeyeceği”, Julie Appleby tarafınca halka açılmak suretiyle

Tierney Sneed, Ariane de Vogue ve Tami Luhby’den CNN’in “HHS Hastane Geri Ödeme Oranlarını Yasadışı Bir Şekilde Değiştirdi, Yargıtay Diyor”

Los Angeles Times’ın Sonja Sharp’ın “Roe Sonrası, Birçok Otoimmün Hastası “Altın Standart” İlaca Erişimini Yitirdi”

Alice Miranda Ollstein tarafınca yazılan Politico’nun “FDA, Karaca’nın Düşüşünden Sonrasında Reçetesiz Doğum Denetim Hapları İçin İlk Uygulama Ağırlıklı”


Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu