Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

Birkaç eyaletteki seçmenlerden kürtajla ilgili oy pusulası sorularını oylamaları istenecek, sadece Seçim Günü kararlaştırılacak tek sıhhat problemi bu değil. Öteki oylama teklifleri, seçmenlere tıbbi borç faizini azaltmak (Arizona), Medicaid’i genişletmek (Cenup Dakota) yada sıhhat hizmetlerini eyalet anayasası (Oregon) kapsamında bir hak haline getirmek isteyip istemediklerini soracaktır.

Ayrıca, Uygun Bakım Yasası’nın HIV’e karşı önleyici ilaç sağlama şartının kapsamını genişlettiği iddiasıyla dava açan davacılar. Şimdi yargıcın sıhhat yasası kapsamındaki tüm önleyici yardımların anayasaya aykırı olduğuna karar vermesini istiyorlar.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Politico’dan Alice Miranda Ollstein, CQ Roll Call’dan Jessie Hellmann ve Axios’tan Victoria Knight.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • Cenup Dakota oy pusulası önlemi, tutucu eyaletlerdeki sıhhat savunucularının, devlet yetkililerinin direnişine karşın bir Medicaid genişlemesi elde etmek için yapmış olduğu son olarak çabadır. Cenup Dakota valisi ve eyalet yasama meclisi harekete geçmeyi reddetti. Son yıllarda, Idaho, Missouri ve Utah da dahil olmak suretiyle bu eyaletlerin birçoğundaki seçmenler, seçmen inisiyatifleri vesilesiyle yetkililerin itirazları üstüne genişlemeyi ilerletti.
  • Arizona’nın benzersiz oy pusulası, öteki şeylerin yanı sıra tıbbi borç faiz oranlarını sınırlayacaktır. Bu birazcık gözden kaçan bir mevzu, sadece Arizona önlemi geçerse, öteki devletleri benzer girişimleri denemeye teşvik edebilir.
  • Bir avuç eyalet de kürtaj mevzularında oy kullanacak. Kentucky’de yasama organı, kürtaj haklarının eyalet anayasası tarafınca korunmadığını ve kürtaj için devlet fonunun lüzumlu olmadığını söyleyen bir anayasa değişikliği önerdi. Başka bir kırmızı eyalet olan Kansas’taki seçmenler, geçen yaz ezici bir çoğunlukla kürtaja erişim hakkını korumak için oy verdiklerinde siyasal uzmanları şaşırttı, bundan dolayı Kentucky neticeleri yakından izlenecek. Seçmenler önlemi onaylamazlarsa, seçmenlerin kürtajı kısıtlamaya çalışan yasaların akışına karşı çıkmış olduğu ilk Cenup eyaleti olacak.
  • Öte taraftan, güvenilir bir halde mavi olan iki eyalet – California ve Vermont – seçmenlerden eyaletlerin anayasalarında kürtaj hakkını korumalarını istiyor. Bununla beraber, oy pusulası önlemleriyle ilgili tartışmalar, kürtaj yapılamadığında fetal canlılığın bir standart olması gerekip gerekmediği sorusunu gündeme getirdi. Ne kürtaj haklarına geniş erişimi destekleyen gruplar ne de kürtaja karşı çıkanlar, bir uygulanabilirlik standardı kullanarak kürtaj mevzusunda karar verme mevzusunda rahat olduklarını söylemediler.
  • Washington DC haberlerinde, Müdafa Bakanlığı’nın gezi harcamalarını ödeyeceğini ve eyalet haricinde kürtaj yaptırmak isteyen askerlere izin vereceğini açıklamasının Capitol Hill’deki Cumhuriyetçileri kızdırması olası. Ek olarak, yıl sonundan ilkin çözülmesi ihtiyaç duyulan bir müdafa harcanması faturası üstündeki nihai müzakereleri gerginleştirebilir. Bu görüşmelerin tonu büyük olasılıkla gelecek ayki seçim sonuçlarına bağlı olacak.
  • Teksas’taki federal mahkemede, ACA’nın önleyici bakım görevlerine karşı çıkan dava büyümeye devam ediyor. Yargıç Reed O’Connor, davacıların dini görüşlerinin, onları bazı HIV ilaçları da dahil olmak suretiyle bazı önleyici bakım sağlama zorunluluğundan muaf tutması gerektiğine karar verdi. Davanın neticelerini idrak etmek aylar alabilir, sadece davacılar yargıçtan tüm önleyici bakım hükümlerini iptal etmesini ve sonucu ülke genelinde geçerli hale getirmesini istediler. Bu olursa, dava şüphesiz temyiz edilecektir.
  • Bu hafta meydana getirilen araştırmalar, covid-19 pandemisinin çocuklar üstünde fena bir tesiri bulunduğunu gösteriyor: Ülke genelinde kontrol puanları düştü. Ve Washington Post tarafınca meydana getirilen bir çözümleme, beyaz Amerikalılar arasındaki covid ölüm oranının artık Siyah sakinlerden daha yüksek bulunduğunu buldu. Bu veri noktaları, halk sağlığı yetkilileri, grip aşısı bir yana, insanları son olarak covid güçlendiriciyi almaya teşvik etmekte zorlandıkça, bu sonbahardaki endişeleri artırıyor.

Gene bu hafta Rovner, kar amacı gütmeyen hastanelerin artan pazar enerjisini ve hastalarına ve topluluklarına ne kadar iyi hizmet ettiklerini inceleyen “InHospitable” belgeselinin yazarı, yönetmeni ve ortak yapımcısı Sandra Alvarez ile röportaj yapıyor.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: Washington Post’un “Otistik Bir Gençin Akıl Sağlığı Yardımına İhtiyacı Vardı. Bunun yerine haftalarını acil serviste geçirdi”, William Wan

Alice Miranda Ollstein: CBS News’ Camilo Montoya-Galvez’den “ABD Sınır Gözaltında Bulunan Göçmenlere Grip Aşısı Yaptırıyor, Uzun Süreli Politikayı Tersine Çeviriyor”

Victoria Şövalyesi: Stat’in Rachel Cohrs tarafınca kaleme alınan “Inside Michelle McMurry-Heath’in BIO’dan Ayrılışı: Ateşlemeler, İç Çatışmalar ve Mühim Bir İş İncelemesi”

Jessie Hellmann: KHN’nin “Hastaneler Medicare Hastalarından Para Kaybettiklerini Söylemiş oldu. Bir Devlet Raporu Bulunuyor, Bazıları Milyonlarca Kazanmıştır, Fred Clasen-Kelly

Bu haftaki bölümde ek olarak bahsetti:

Washington Post’un Akilah Johnson ve Dan Keating tarafınca kaleme alınan “Beyazların Artık Siyahlardansa Kovid’den Ölmesi Daha Olası: Pandemi Niçin Değişti”

Bloomberg Law’ın “Hukuk Bürosu, Eski EEOC Danışmanının Kürtaj Seyahati Üstüne Notunu Çağırıyor”, Rebecca Rainey ve J. Edward Moreno

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).