Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

Biden yönetimi bu hafta, Uygun Bakım Yasası’nın, işveren sigortasını karşılayamayan ailelerin sigorta pazarlarından sübvansiyonlu güvence almasını engellemiş olan “aile aksaklığını” düzeltmeyi amaçlayan düzenlemeler yayınladı. Obama yönetimi, yalnızca Kurultay’nin bu aksaklığı düzeltebileceğine karar vermişti.

Ayrıca, Medicare için açık kayıt, yararlanıcıların hususi Medicare Advantage planlarına yada bağımsız reçeteli ilaç planlarına katılabileceği yada değiştirebileceği 15 Ekim’de başlıyor. İlk kez, Medicare Advantage planları, en büyük sigorta şirketlerinin çoğunun federal hükümetten milyarlarca dolar fazla ödeme almış olduğu iddialarına karşın, Medicare nüfusunun yarısından fazlasını kaydetmeye hazırlanıyor.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, The New York Times’tan Margot Sanger-Katz, Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı ve Siyaset Okulu’ndan Joanne Kenen ve Stat’den Rachel Cohrs.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • “Aile problemi”, ACA kuralları uyarınca, işyerleri vesilesiyle sigorta teklif eden kişilerin, iş sigortalarının karşılanabilir olmadığı kabul edilmedikçe, piyasadan bir poliçe satın almaları halinde çoğu zaman sübvansiyon almaya hak kazanmadıkları için ortaya çıktı. Bu belirleme, bir aile poliçesinin maliyetine değil, bireysel işçi için sigorta maliyetine gore yapılmıştır. Aile politikaları, bireysel politikalardan oldukça daha pahalı olduğundan, çoğu zaman işçiler için karşılanamaz. Yeni federal düzenleme, aile sigortasının maliyetini dikkate alacaktır.
  • Demokratlar, ACA’yı geçerken bile bu probleminin farkındaydılar. Sadece bu pahalı bir değişim ve faturanın maliyetini 1 trilyon doların altında tutmak için çaresizdiler. “Aile sorununu” düzeltmeye söz vermişler fakat bunu yapmamışlardı.
  • Birçok sıhhat politikası uzmanı, düzeltmenin Kurultay tarafınca yapılması gerektiğine inanıyordu, sadece Biden yönetimi bunu düzenleme yöntemiyle yapmayı seçti. Düzenlemenin eleştirmenlerden gelen yasal zorluklarla karşılaşıp karşılaşmayacağı belli değil, sadece muhalifler yeni kuraldan zarar gördüklerini kanıtlamakta zorlanabilirler ve dava açma hakları vardır.
  • Bir çok yaşlı, geleneksel Medicare’den daha düşük bir maliyetle daha çok yarar elde eden Medicare Advantage planlarından memnundur. Bununla beraber, kayıtlı kişiler çoğu zaman bir planın sıhhat hizmeti sağlayıcıları ağı içinde kalmalıdır.
  • Planlara meydana getirilen federal ödemeler hakkında sorular gündeme geldi. Yasa koyucular, hükümet tarafınca yürütülen plandan daha verimli olacaklarını düşündükleri için başlangıçta paradan tutum etmenin bir yolu olarak düşünülmüştü. Sadece planlar için karşılaştırma formülü şimdi onlara hükümetin geleneksel Medicare’de averaj bir şahıs için ödeyeceği miktarın %100’ünden fazlasını veriyor ve hükümet, daha hasta hastaları almak için planlara ikramiye ödüyor.
  • Bu ikramiyeler, oldukça sayıda hükümet soruşturmasına, ihbarcı iddialarına ve planların hükümetten daha yüksek geri ödeme almak için kayıtlı kişilerin tıbbi durumlarını yanlış tanımladığını iddia eden bazı dolandırıcılık davalarına mevzu oldu. Sadece bazı bekçi grupları endişelerini dile getirse de, Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri, kısmen Medicare Advantage’ın Capitol Hill’de yüksek hasta memnuniyeti ve iki taraflı desteğe haiz olması sebebiyle geri ödeme formüllerinde büyük değişimler yapmadı.
  • Milletvekilleri gelecek ay Seçim Günü’ne yaklaştıkça, Demokratlar kürtaj haklarına desteklerini duyuru ettiler ve Yüksek Mahkeme’nin bozma kararını destekleyen Cumhuriyetçilere sert vurdular. Karaca – Wade, ülke genelinde garantili erişim vardı. Bununla beraber Demokratlar, Medicare yararlanıcıları için cepten ilaç harcamalarının üst sınırı da dahil olmak suretiyle birçok popüler değişim sunan Enflasyon Azaltma Yasası’nı kabul etmeleri için bir dava açma mevzusunda etken olmadılar. bazı ilaçların fiyatı ve ACA pazarlarında sigorta satın alan kişiler için artırılmış sübvansiyonların uzatılması.
  • Demokrat John Fetterman’ın Pennsylvania’dan bir ABD Senatosu koltuğu için kampanyası, bu senenin başlarında geçirdiği felçten kurtulmasıyla birazcık yavaşladı. Yine yola çıktı ve canlı gösterim yapıyor, sadece işitsel işlemesinin iyileşmediğini söylediği için konuşmaları yazılı dile çevirmesine destek olması için bir bilgisayar aleti kullanıyor. Eleştirmenler, tıbbi kayıtlarında daha saydam olması icap ettiğini söylediler. Engellilik savunucuları, Fetterman’ın eleştirilerine tepki gösterdi.

Ek olarak, ek kredi için panelistler, okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyorlar:

Julie Rovner: KHN’nin “Çevre Hakkında Endişeleniyorsanız, Öldüğünüzde Kompost Olmayı Düşünün”, Bernard J. Wolfson

Margot Sanger-Katz: KHN’nin “Bebeğim, O Satmaca Yüksek: Hususi Ana para ‘Gambit’ Rutin Doğumlardan Aşırı ER Ücretlerini Sıkıştırıyor”, Rae Ellen Bichell

Joanne Gönderen: Besin ve Çevre Raporlama Ağı’nın Teresa Cotsirilos tarafınca yazılan “Tarihsel Olarak Siyah Kaliforniya Kasabası İçin, Yüzyılda Suya Erişim Engellendi”

Rachel Cohrs: Sarah Owermohle tarafınca Stat’in “Minnacık Yeni HHS Ofisinin Çok büyük Bir Hedefi Var: Çevresel Adaletle Savaşım”

Bu haftaki bölümde ek olarak bahsetti:

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).

Kuruluşları içeriğimizi ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlamaya teşvik ediyoruz. İşte soruyoruz:

khn.org sitemize bir köprü ile orijinal yayıncı olarak bizlere kredi vermelisiniz. Mümkünse, orijinal yazar(lar)ı ve “Kaiser Health News” ibaresine ilave edin. Lütfen hikayedeki köprüleri koruyun.

Unutulmamalıdır ki, khn.org’daki her şey tekrardan yayımlanmaya uygun değildir. Bir haberin “Tüm Hakları Saklıdır” etiketi var ise, o öğeyi tekrardan yayınlama izni veremeyiz.

Sorularım var? [email protected] adresinden bizlere bildirin