Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.


Topal ördek Kongresi, Seçim Gününden sonrasında Washington’a döndüğünde, sıhhat programları için genel harcamaların belirlenmesi ve sıhhat hizmeti sağlayıcılarına bir takım Medicare ödeme kesintisinin önlenmesi de dahil olmak suretiyle, yıl sonundan ilkin dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan uzun bir sıhhat kalemi listesiyle karşı karşıya duracak. .

Ayrıca, Kaliforniya’da Demokratik Hükümet Gavin Newsom, covid-19 yanlış bilgisini ve doktorlar tarafınca meydana getirilen dezenformasyonu engellemeyi amaçlayan ulusta bir ilk yasa tasarısını imzaladı.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner; CQ Roll Call’dan Sandhya Raman; gene CQ Roll Call’dan Jessie Hellmann; ve KHN’den Mary Agnes Carey.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • Kurultay milletvekilleri geçen hafta ara seçimlerden ilkin bir aylık kampanya için şehirden ayrıldığında, hükümeti finanse etmeyi kabul ettiler – sadece Aralık ortasına kadar. Seçim neticeleri, geri döndüklerinde mali senenin tamamı için finansman mevzusunda anlaşmaya varıp varmamalarını etkileyebilir.
  • Meclis’in kilit Demokrat üyeleri, sözde Hyde Değişikliği’ni herhangi bir harcama faturasından çıkarma sözü verdiler, sadece açıkça bu çabaların Senato’dan geçmek için kafi desteği yok. Adını 2007’de ölen Rep. Henry Hyde’dan (R-Ill.) alan Hyde Değişikliği, federal fonların bir çok kürtaj için kullanılmasını yasaklıyor.
  • Milletvekilleri tarafınca hala çözülmesi ihtiyaç duyulan finansman sorunları içinde, Medicare’in tele-sağlık hizmetlerini kapsamasına izin vermek şeklinde pandemi esnasında başlamış olan belirli programlara devam edip etmeyecekleri ve ABD toprakları için geliştirilmiş Medicaid’in devam edip etmeyeceği içeriyor.
  • Ek olarak hala Kurultay’nin kararını beklemek, ruh sağlığı hizmetlerini iyileştirmek için iki taraflı bir çabadır.
  • Covid ile ilgili olarak ortaya çıkan bazı olağandışı tedaviler ve teorilere cevap olarak California, bilerek direkt hastalara dezenformasyon yürüyerek doktorlar için daha çok disiplin getirebilecek bir yasa çıkardı. Devlet sıhhat kurulu tarafınca kınanabilirler.
  • Kürtaj mevzusu, ülke çapındaki kampanyalarda, bilhassa de Kurultay, vali yada başsavcı için aday olan Demokratlar içinde kızışıyor. Cumhuriyetçiler ise ekonomik ve göçmenlik mevzularını öne çıkarmaya çalışırken mevzuyu küçümsüyorlar.
  • Ohio yetkililerinden yeni bir rapor, şaşırtıcı derecede yüksek sayıda kız evladı ve kürtaj isteyen genç gençlere işaret ediyor. Eyalet sıhhat bakanlığı, geçen yıl Ohio’da kürtaj olan 17 yaş ve altı 538 çocuktan 57’sinin 15 yaşın altında bulunduğunu bildirdi.

Gene bu hafta, Rovner, para biriktirmek için acil bakıma başvurmaya çalışan, sadece gene de büyük bir acil servis faturası ile sonuçlanan bir aile hakkında son olarak KHN-NPR “Ayın Faturası” bölümünü bildiren ve yazan KHN’den Sam Whitehead ile röportaj yapıyor. Bizimle paylaşmak istediğiniz aşırı yada oldukca büyük bir tıbbi faturanız var ise, bunu buradan yapabilirsiniz.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: NPR’nin “Buz Kovası Mücadelesi Yalnız Toplumsal Medya İçin Değildi. Yeni Bir ALS İlacına Finansman Sağlamış oldu”, Wynne Davis

Sandhya Raman: Mountain State Spotlight’ın “WV Yetkilileri Aşırı Doz Uyuşturucu Ölümlerinde Ufak Azalmalar Yaparken, Salgın Kriz Düzeyinde Kalıyor”, Allen Siegler

Jessie Hellmann: KHN’nin Jay Hancock tarafınca yazılan “Kolay, Maliyetsiz Bir Çözüm Bulana Kadar Şiddetli Uyku Apnesi Teşhisi Ürkü Muhabiri”

Mary Agnes Carey: Washington Post’un Christopher Rowland tarafınca yazılan “Sıhhat Yardımcıları Daha Yüksek Ücretli İşler İçin Kaçarken Yaşlılar Evde Tek Başına Sıkışıyor”

Bu haftaki bölümde ek olarak bahsetti:


Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu