Ses çaları göremiyor musunuz? Acast’ten dinlemek için tıklayınız. Ek olarak Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

2018’de Uygun Bakım Yasası’nın tamamını -başarısız bir şekilde- kaldırmaya çalışan Teksas’taki aynı federal yargıç, sıhhat yasasının önleyici bakım yardım paketinin bazı bölümlerinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Sadece, kararın yasanın işleyişini değiştirip değiştirmeyeceğinin netleşmesi için daha birçok mahkeme sonucu ile uzun bir vakit olacak.

Ayrıca, ABD Gazi İşleri Bakanlığı, haftalarca devam eden müzakerelerin peşinden, bazı durumlarda hastalara ve bazı bağımlılara kürtaj olanağı sunmaya karar verdi. Ve Michigan’da, bu sonbaharda yapılması planlanan kürtajla ilgili yakından izlenen bir oylama tedbiri, bir baskı problemi sebebiyle her şeye karşın oy alamayabiliyor.

Bu haftanın panelistleri KHN’den Julie Rovner, Politico’dan Alice Miranda Ollstein, Pink Sheet’ten Sarah Karlin-Smith ve Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı ve Siyaset Okulu’ndan Joanne Kenen.

Bu haftaki bölümden çıkarımlar içinde:

  • Bu hafta Teksas’ta bir federal yargıç tarafınca açıklanan bir karar, tüketicilere bir takım önleyici bakım testi ve tedavisine parasız erişim elde eden Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın popüler hükmü üstünde büyük bir etkiye haiz olabilir. Yargıç Reed O’Connor, hangi hizmetlerin bu kapsama uygun bulunduğunu belirleyen grubun Kurultay’den uygun yetkiye haiz olmadığını söylemiş oldu.
  • O’Connor ek olarak, derin dini inançlara haiz işverenlerin, işverenlerin bu ilaçların uygunsuz cinsel davranışları teşvik ettiğine inanmaları halinde, işçilere HIV önleme ilaçları sağlamak zorunda kalmaması gerektiğine karar verdi. Hakim, bu iki probleminin iyi mi çözülmesini önereceğini hemen hemen açıklamadı.
  • Biden yönetimi Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, Trump yönetimi tarafınca uygulanan ve hükümetten sübvansiyon almış göçmenlerin ABD’de kalıcı statüye başvurmalarını kısıtlayan bir kuralı bozduğunu duyurdu.
  • ABD Gazi İşleri Bakanlığı, artık prosedüre sınırı olan erişimi olan eyaletlerdeki VA tesislerinde gaziler ve bunların uygun bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sınırı olan kürtaj sağlayacağını söylemiş oldu. Hamilelik saldırı yada ensestten kaynaklanıyorsa yada kadının yaşamını tehlikeye atıyorsa, bakım gaziler ve bakmakla yükümlü olunan kişiler için geçerli olacaktır.
  • Michigan’da bir eyalet yargıcı, 1931’de kürtaj yasağının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi, sadece bunun temyiz edilmesi planlanıyor. Ayrıca, kürtaj hakları destekçileri, Kasım seçimlerinde değerlendirilmek suretiyle onaylanan erişimi güvence edecek bir oy pusulası önlemi almaya çalışıyorlar. Destekçilerin kafi imzası var, sadece tedbir onu ​​geçersiz kılabilecek bir yazım hatasıyla hazırlandı. Yakında mahkemenin mevzuyla ilgili karar vermesi planlanıyor.
  • Yeni covid-19 güçlendirici aşılar, ülke genelindeki sıhhat merkezlerine ve eczanelere yayılıyor. Yönetim, 12 yaş ve üstü (son iki ayda aşı yaptırmamış) herkesi aşı yaptırmaya teşvik ediyor. İdare sıhhat uzmanları, bunun aşı programını basitleştirme çabasının başlangıcı bulunduğunu öne sürüyor ve bir çok insanoğlunun bundan sonrasında yılda yalnız bir aşıya ihtiyacı olacağını umuyor. Sadece bu hedef, virüsün mutasyona uğramaya iyi mi devam ettiğine bağlı olacak.
  • Senato, Capitol Hill’de işe geri döndü ve Meclis gelecek hafta geri dönecek. Milletvekillerinin hala 1 Ekim’de başlamış olacak mali yıl için fon bulmaları gerekiyor. Bir çok insan kısa vadede geçici bir fonlama önlemine döneceklerini düşünüyor.
  • Üç senatör covid ile dışarıda ve bir kilit Cumhuriyetçi, Şimal Carolina’dan Senatör Richard Burr, kalça protezi sebebiyle yok. Onun yokluğu uygunsuz bir zamanda geldi, şu sebeple FDA’nın, ajansın uyuşturucu değerlendirmeleri için ödeme yapmasına destek olmak için ilaç üreticilerinden kullanıcı tutarı alma kabiliyetini genişleten bir yasa tasarısını zorlamaya çalışmak için Demokratlarla beraber çalıştı. Ek olarak, halk sağlığına hazırlık için daha çok çabayı finanse etmek için Senatör Patty Murray (D-Wash.) ile bir yasa tasarısının hazırlanmasına destek oldu.

Gene bu hafta, Rovner, son olarak KHN-NPR “Ayın Faturası” taksitini bildiren ve yazan KHN’den Lauren Sausser ile, biyopsiye gereksinim duyan ve tüm doğru şeyleri öncesinden meydana getiren ve hala devasa bir hastayla takılıp kalan bir hasta hakkında röportaj yapıyor. satmaca. Bizlere göndermek istediğiniz oldukca büyük yada abartılı bir tıbbi faturanız var ise, bunu buradan yapabilirsiniz.

Ek olarak, ek kredi için, panelistler sizin de okumanız icap ettiğini düşündükleri haftanın en sevdikleri sıhhat politikası hikayelerini tavsiye ediyor:

Julie Rovner: KHN’nin “Yaşam Ne Süre Adım atar? Devlet Yasalarının Tanımladığı Benzer biçimde, Bilim, Siyaset ve Din Çatışması, Sarah Varney tarafınca

Alice Miranda Ollstein: The New Yorker’ın Yasmin Rafiei’nin “Hususi Ana para Bir Huzurevini Devraldığında”

Joanne Gönderen: ProPublica’nın Marilyn W. Thompson ve Jenny Deam tarafınca kaleme alınan “İnsan Ruhu Bunun İçin Yapılmadı”

Sarah Karlin-Smith: Stat’in Helen Branswell’in “Emek harcaması Maymun Hastalığı Aşısının Etkinliğine İlişkin Endişeleri Artırıyor”

Bu haftaki bölümde ek olarak bahsetti:

Tüm podcast’lerimizi dinlemek için buraya tıklayın.

Ve KHN’nin Sıhhat Nedir? Spotify, Apple Podcast’ler, Stitcher, Pocket Casts yada podcast’leri dinlediğiniz her yerde.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).