Bunaltıcı bir yaz akşamında soğuk bir biranın tadını çıkardıktan sonrasında ilk kez glikoz seviyelerimin fırladığını izlerken hususi bir huşu ve arkasından ürkü hissettim. Karbonhidrat dolu içeceğin sağlığımı ve kilomu koruma çabalarımı engellediği, derimin derhal altındaki sıvıdan gelen biyolojik bir itme bildirimiydi.

Senelerdir Tip 1 diyabetli kişiler, kan şekeri artışlarını seyretmek ve kafi insülin aldıklarından güvenilir olmak için devamlı glikoz monitörleri yada CGM’ler takarlar. CGM’ler, cildi delen ve çoğu zaman mideye yada kolun arkasına takılan sensörler için minik iğneli minik yamalardır.

Şimdi, bir teknoloji şirketi dalgası halka CGM’leri satıyor. Bu beni meraklandırdı: Bu benim için işe yarar mı? Ne öğrenecektim?

Kişiselleştirilmiş analitik ve yiyecek planlama tavsiyesine haiz uygulamalara bağlanan cihazlar, daha iyi sıhhat ve atletik performans, tutarlı enerji ve korkulu kilo verme-kilo alma döngüsünün bir kez ve hepimiz için üstesinden gelmek için davranış değiştiren bir yol olarak lanse ediliyor.

Diyabeti olmayan kişiler için, öğünlere verilen glisemik tepkinin izlenmesi, hangi gıdaların kan şekerini mühim seviyede artırdığını ve arkasından kan şekeri düşüşüne ve arkasından uyuşukluğa yol açtığını belirleyebilir. Kan dolaşımındaki fazla insülin ve glikoz, vücuda fazla şekeri depolaması için sinyal vererek kilo alımına niçin olabilir.

Yeni çağ, sıhhat seyretme ekosistemi, CGM’lerin oldukca ötesine geçerek geleneksel adım sayaçlarını toz içinde bırakıyor. Ultrahuman tarafınca meydana getirilen şık, titanyum halka şeklindeki bir seyirci, hareketi ve uykuyu izler ve bir glikoz seyretme yaması ile eşleştirilebilir. Whoop’un solunum hızını, kandaki oksijeni ve öteki sıhhat ölçümlerini izleyen giyilebilir teknolojisi bir spor sutyeninin içine yerleştirilebilir. Başka bir aygıt olan Lümen, kullanıcının karbonhidrat mı yoksa yağ mı yaktığını belirlemek için nefesi çözümleme eder.

Bu değişen teknolojinin pazarı, olimpik atletlerden öğle yemeği sonrası durgunluğu önlemek isteyen ofis çalışanlarına kadar oldukca büyük. Millet uzun süreden beri aşırı kiloluluk salgını olarak adlandırılan şeyin sancıları içinde. Gallup anketlerine bakılırsa, 2017’den 2021’e kadar Amerikalıların averaj %26’sı “ciddi şekilde zayıflamaya çalıştıklarını” ve yarısından fazlası da vermek istediklerini söylemiş oldu. Ve Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, ortalama 96 milyon ABD’li yetişkinin prediyabeti var ve Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı şeklinde kronik hastalıklara yakalanma risklerini artırıyor. Aşırı kiloluluk diyabet riskini artırsa da, prediyabet hem zayıf hem de fazla şişman insanları etkisinde bırakır.

Yatırımcılar not alıyor. Girişim fonu Rock Health for KHN tarafınca meydana getirilen bir analize bakılırsa, 2020’den 2022’nin ilk yarısına kadar ABD’deki zayıflama dijital sıhhat girişimlerine ortalama 3,5 milyar dolar döküldü. Şirket finansman veritabanı Crunchbase’e bakılırsa, CGM girişimleri Levels, NutriSense, Signos ve Ocak toplu olarak 140 milyon dolardan fazla fon topladı.

Sağladıkları tüm veriler hakkında oldukca fazla yutturmaca var.

Çevrimiçi ve podcast’lerdeki reklamlar çoğu zaman etken 20 şey ihtiva eder. Metabolik sağlığa ve kullananların glikoz seviyelerini ne kadar iyi denetim altında tuttuklarına odaklanarak, bireysel vücutların gıdaya, egzersize ve uykuya gerçek zamanlı olarak iyi mi tepki verdiğine dair benzersiz bilgiler vaat ediyorlar. CGM merkezli Signos şirketi, “Her bedene söz hakkı vererek kilo vermeyi üstleniyoruz” diyor. Lumen için bir promosyon paylaşıyor: “Sürdürülebilir kilo kaybının sırrını ciğerlerinizde tutuyorsunuz.”

Sadece sahadaki insanoğlu bu araçları zayıflama programlarına dahil etmenin “mühim” neticelerini görmüş olsalar bile, tek bir yaklaşımın hepsini yapamayacak şeklinde göründüğünü kabul ediyorlar. Mesela, Compass Fat Loss’ta yoğun bir zayıflama programı yürüten bir kayropraktik doktoru olan Eric Kusher, uygulamalar tarafınca sağlanan yiyecek rehberliğine değil, mensubunun rejim tavsiyesine geri dönerek hala insan unsuruna güvendiğini söylemiş oldu.

Stanford Üniversitesi Klinik Mükemmellik Araştırma Merkezi’nde kıdemli bir bilim adamı olan Dr. Nirav Shah, gerçeklik katmanının da mühim bulunduğunu söylemiş oldu. “Üç çocuğa bakmaya çalışan ve bir işi elinde tutmaya çalışan sıkıntılı bir anneyseniz, muhteşem yeşil sarsıntıyı seyretmek ve yaratmak için zamanınız olmayacak” dedi. “Çocuklarınız için daha kolay ve daha ucuz olduğundan dolar yemeği alacaksınız – ve sonrasında onların yemediklerini yiyeceksiniz.”

Seattle’dan 42 yaşındaki bir hükümet inovasyon danışmanı olan Sarah Schacht, kilo kaybı ve iltihaplanma alevlenmeleri için Levels ve Lümen dahil her türlü sıhhat teknolojisini denedi. Genelleştirilmiş “daha azca ye, daha çok hareket et” – bir çok için kusurlu tavsiye – onun için çalışmıyordu. Levels uygulaması, kullanıcının yiyecek, egzersiz ve öteki mühim vakaları günlüğe kaydetmesini sağlar; detayları CGM verileriyle birleştirir; ve arkasından kullananların daha duyarlı glikoz eğrilerini iyi mi geliştirebileceklerine dair içgörüler ve tavsiyeler sunar. Bir buçuk yıl ilkin Seviyelere başladığından beri 5 kilo vermiş, kilosu sabitlenmiş ve iltihaplanma tepkileri azalmıştır. Fakat vücudu acıklı bir halde değişmedi, dedi.

Schacht, “Gördüğüm birkaç başarı öyküsünün, vücutlarını kökten değiştiren insanların yeme stratejilerine oldukca süre harcadıkları hissine kapılıyorum” dedi. “Her insanın o zihinsel kapasitesi, zamanı yada bütçesi yok.”

Bu cihazlar sigorta kapsamında değildir, bu yüzden ilgili veri abonelikleri ile maliyetler senelik yüzlerce dolar olabilir. Ek olarak CGM’lerin kilo vermeyi teşvik etmek şu şekilde dursun, diyabeti olmayan kişilerin sağlığını iyileştirmedeki etkinliği mevzusunda da yetersiz araştırma var. Kati sonuçlar olmadan, birçok sıhhat hizmeti sağlayıcısı şüphecidir. Bazı uzmanlar ek olarak, devamlı veri akışının düzensiz yemeye yol açabileceğinden kaygı ediyor.

Boston’daki Brigham ve Hanım Hastanesi’ndeki Kilo Yönetimi ve Zindelik Merkezi’nin eş direktörü Dr. Caroline Apovian, bilhassa yeni zayıflama ilaçları ile diyabeti olmayan biri için pahalı bir CGM kullanımını görmediğini söylemiş oldu. yakın. Bu ilaçlar, elbet, ağır bir fiyat etiketi de taşıyacak.

Apovian, “10 kilo vermek zor iş,” dedi. “Bir CGM, bir spor salonuna katılmamanız için paranızı silecek.”

BioCoach’un ortak sahibi Logan Delgado, insülin direnci ve metabolik hastalığı olan kişilerin çoğunun düşük gelirli ve CGM’leri karşılayamayan azınlıklar bulunduğunu söylemiş oldu. BioCoach, glikoz seviyelerini denetim eden ve kandaki ketonları kontrol eden glikoz ve keton ölçer için FDA iznine haizdir – vücudun enerji için yağ yaktığının bir işareti. Daha geleneksel parmak delme teknolojisi, abonelik fiyatını ayda 30 dolara düşürürken, diyabeti olmayan kişilerin devamlı verilerle olmasa da metabolik sağlıkları hakkında data edinmesine izin veriyor. Şirket, Delgado ve diğerlerinin şekerli gıdalar ve diyabet hakkında farkındalık yarattığı TikTok’ta büyük bir takipçi kitlesi topladı.

CGM girişimleri çoğu zaman iki CGM’den birini sunar: Daha ucuz olan ve sensörün bir akıllı telefon tarafınca manuel olarak taranmasını gerektiren Abbott’s FreeStyle Libre yada bir akıllı telefona otomatikman güncellenen Bluetooth bağlantılı Dexcom G6. FDA, araçları genel nüfus için hemen hemen onaylamadığından, monitörler diyabeti olmayan kişilere “etiket dışı” reçeteler vesilesiyle sağlanmaktadır.

CGM’ler Avrupa’da tezgah üstü olarak mevcuttur, bu yüzden firmalar FDA’nın bunların ABD’deki eczane raflarında bulunmasını onaylayacağına bahse giriyorlar.

Sadece Ocak ayında, bir kullanıcı iki hafta süresince bir CGM taktıktan sonrasında bir kişinin glikoz seviyelerini anlamak için suni zeka kullanabileceğini söylüyor. Yayınlanmış araştırmalar ve bir besin beslenme verileri kütüphanesi tarafınca desteklenen algoritma, ondan sonra, kullanıcının ne yiyeceğine karar vermeden ilkin, sonrasında değil, kişinin binlerce gıdaya verdiği glikoz tepkisini tahmin edebilir. Ocak CEO’su Noosheen Hashemi, bunun maliyeti düşürdüğünü ve esasen sanal bir CGM oluşturduğunu söylemiş oldu. Şirket, bu sonbaharda uygulamasının yeni bir sürümünü piyasaya sürüyor.

Genel olarak, yeni başlayanlar büyük seviyede sapkınlıklar üstünde çalışıyor, bazıları hala pazarlanan iddialarını desteklemek için araştırma yapıyor ve teknolojiyi kullanmak için değişik yaklaşımlar izliyor. Rock Health Capital’in kurucusu ve genel ortağı Bill Evans, yeni başlayanlar için ortak bir temanın, en önce direkt tüketiciye – terimi karşılayabilecek insanları hedefleyen – sigortacılardan güvence aramadan ilkin – gitmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Firmalar ek olarak, uygulamalarının sıhhat ve zayıflama hedeflerine ulaşmak için verileri iyi mi kullandığına, her biri bilgilendirici bloglar, dersler ve etkinlikler içeren kitaplıklar içeren yeni değişimler eklemeye çalışıyor. Maliyetleri, donanımın fiyatını, sarma hizmetleri aboneliğini ve bazı durumlarda beslenme uzmanı desteğini kapsayan ücretlerle beraber, senelik yüzlerce dolardan bin dolardan fazlaya kadar değişmektedir. Firmalar, müşterilerin uzun solukta imza atacağı fikrine güveniyor.

Firmanın sağlıktan görevli başkan yardımcısı Kara Collier’e bakılırsa, NutriSense daha kapsamlı bir yaklaşım benimseyerek, müşterilerle yakın çalışan 80 kişilik bir beslenme ekibi yapmaya ağırlık verdi.

Zayıflamaya odaklanan Signos, müşteriler için genel glikoz aralıklarına ve fitness seviyelerine bağlı olarak bir “zayıflama aralığı” belirlemek için suni zeka kullanır.

Meraktan, bu muhabir 10 gün süresince kolunun arkasına bir CGM yapıştırdı ve Levels uygulamasına giriş yaptı. İlk başta, metrikler sarsıcıydı. Şeker hastalığı olmayan biri olarak, daha ilkin glikoz seviyelerimi asla hesaba katmamıştım.

Sonrasında mantıklı olan kalıpları tanımaya başladım: Bira içmek daima glikozumu yükseltti, sadece uzun bir sabah yürüyüşünden sonrasında bir simit kan şekerimi nispeten durağan(durgun) tuttu. Gene de kahvaltıda avokadolu tost yada yumurta daha iyi alternatiflerdi. Ve öğle yemeği için nohut, domates ve hindi salatası en yüksek notları aldı.

Her öğünün yanında verileri sindirmek, kesinlikle ne yediğim ve ne süre egzersiz yaptığım hakkında daha çok düşünmemi sağlamış oldu. Fakat bununla beraber fazladan ev ödevi şeklinde geldi.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).