WAUKON, Iowa – Marjorie Kruger, geçen sonbaharda altı senedir rahat bir halde yaşamış olduğu huzurevinden ayrılmak zorunda kalacağını öğrenince oldukça şaşırdı.

Yöneticiler, Eylül ayında Kruger ve öteki 38 sakine Postville, Iowa’daki Good Samaritan Society tesisinin kapanacağını söylemiş oldu. Tesis, bilhassa kırsal alanlarda ülke çapında kapatılan bakım evlerinin büyüyen listesine katıldı.

98 yaşındaki Kruger, “Halı altımdan çekildi” dedi. “Hayatımın geri kalanını orada kalacağımı düşündüm.”

Oğlu, Postville’in 29 mil kuzeyindeki minik bir kasaba olan Waukon’daki başka bir Good Samaritan merkezinde ona bir oda buldu. Kruger, yeni tesisin hoş bir yer bulunduğunu, sadece eski tesisteki dostlarını ve uzun soluklu çalışanlarını özlediğini söylemiş oldu. Güzel bir aile kadar yakındık dedi.

Postville tesisinin eski sakinleri kuzeydoğu Iowa’ya dağılmış durumda. Bazıları iki kez taşınmak mecburiyetinde bırakıldı, ilk aktarma oldukları huzurevi de batkı ettikten sonrasında.

Sahipler, kapanışların büyük seviyede hemşireler, hemşire yardımcıları ve mutfak çalışanları da dahil olmak suretiyle işçi eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

Sektör liderleri ve analistlerin tahminine nazaran, pandemi dönemindeki hükümet yardımı tükendikçe ve bakım tesisleri öteki işverenler tarafınca sunulan artan ücretlerle rekabet etmek için savaşım ettikçe problem daha da derinleşebilir. Açık kalmayı başaran birçok bakım merkezi, daha çok sakinle görevli bir halde ilgilenecek kafi çalışanı olmadığı için bazı yatakları boş tutuyor.

Pandemi, covid-19 enfeksiyonları ve 160.000’den fazla yerleşik ölümle dolup taşan uzun vadeli bakım piyasasına milyarlarca extra federal dolar getirdi. Birçok tesis, kilitlenmeler ve salgın raporları sebebiyle işlerde düşüş görmüş oldu. Personel üyeleri extra çekince ve stresle karşı karşıya kaldı.

Sektör hala etkilerini hissediyor.

Federal Emek harcama İstatistikleri Bürosu’na nazaran, Şubat 2020’den Kasım 2021’e kadar huzurevlerinde ve öteki bakım tesislerinde çalışan sayısı ülke çapında 410.000 azaldı. Personel, o zamandan bu yana yalnızca ortalama 103.000 toparlandı.

Iowa Health Care Association’a nazaran, Iowa’da 2022’de kapanan 15 bakımevinden 13’ü kırsal alanlarda bulunuyordu. Dernek başkanı Brent Willett, “Daha seyrek sözü geçen bölgelerde, bu tesislere personel sağlamak giderek daha zorlaşıyor” dedi. Birçok kırsal alanda emek verme çağındaki yetişkinlerin sayısının azaldığını kaydetti.

Açık huzurevi yataklarının olmaması, toplumsal hizmet uzmanları yerleştirme ararken bazı hastaları haftalarca hastanelerde mahsur bırakıyor. Bilhassa demans, aşırı kiloluluk yada extra dikkat gerektiren başka hastalıkları var ise, daha çok insan memleketlerinden uzaktaki bakım tesislerinde mahsur kalıyor.

Colorado’nun sıhhat hizmetleri politikası ve finansmanı icra direktörü Kim Bimestefer, Kasım ayında bir konferansta, devletin bilhassa kırsal alanlarda bakım tesislerini güçlendirmeye yardım etmesi icap ettiğini kabul ettiğini söylemiş oldu. “Geçen yılda, son 10 senenin toplamından daha çok huzurevi batkı etti” dedi.

Billings Gazette’nin bildirdiğine nazaran, Montana’da minimum 11 huzurevi – eyalet tesislerinin %16’sı – 2022’de kapanmış oldu.

Ulusal olarak, Medicare & Medicaid Services Merkezleri kısa sürede 2022’de 129 bakım evinin kapandığını bildirdi. Amerikan Sıhhat Hizmetleri Derneği başkanı Mark Parkinson, gerçek sayının mühim seviyede daha yüksek bulunduğunu, sadece federal raporların çoğu zaman yaşananların arkasında kaldığını söylemiş oldu. zemin.

Mesela, yakın tarihindeki bir KHN incelemesi, federal kurumun 2022 senesinde o eyaletteki haber kuruluşları tarafınca bildirilen 11 Montana huzurevi kapanışından yalnızca birini ve Iowa’da bildirilen 15 kişiden yalnızca sekizini saydığını gösterdi.

Bebek patlaması nesli yaşlandıkça, uzun soluklu bakım talebinin önümüzdeki on yılda artması planlanıyor. Willett, endüstrisinin öteki ülkelerden daha çok işçiye izin verecek şekilde değişen göçmenlik yasalarını desteklediğini söylemiş oldu. “Bu, çözümün bir parçası olmalı” dedi.

Postville, Iowa’daki huzurevi, Cenup Dakota merkezli büyük bir zincir olan Good Samaritan Society tarafınca geçen yıl kapatılan 10 bakım merkezinden biriydi.

Firmanın CEO’su Nate Schema, “Bir çok durumda bu topluluklarda 50 ila 75 yıl yada daha uzun süre bulunabilecek kar amacı gütmeyen bir kurum olarak bu bizim için mutlak bir son umar,” dedi.

Firmanın tam adı olan Evanjelist Lutheran Good Samaritan Society, dev Sanford Health ağına bağlıdır ve bakım tesisleri sakinleri ve evlerinde hizmet alan kişiler dahil olmak suretiyle 12.500 müşteriye hizmet vermektedir. Schema, bunların ortalama% 70’inin kırsal alanlarda, çoğunlukla Plains eyaletlerinde ve Midwest’te yaşadığını söylemiş oldu.

Schema, huzurevlerindeki birçok ön cephe çalışanının, devam eden risk karşısında extra koruyucu giysiler giymek zorunda kaldıkları ve rutin olarak enfeksiyon taraması yaptıkları covid pandemisinin en fena günlerinde çalıştıktan sonrasında daha azca stresli işler bulduğunu söylemiş oldu.

Ulusal Sıhhat Hizmetleri Asistanları Derneği’nin CEO’su Lori Porter, huzurevinde personel sorunlarının senelerdir arttığını söylemiş oldu. “Bu işin içinde olan asla kimse işlerin bu hale gelmesi karşısında şokta değil,” dedi. “Pandemi, dikkatleri üstüne çekti.”

Sertifikalı bakım asistanı ve huzurevi yöneticisi olarak çalışan Porter, endüstrinin çalışmanın ne kadar ödüllendirici olabileceğini ve destek olarak çalışmanın kayıtlı hemşirelik de dahil olmak suretiyle iyi mi daha yüksek maaşlı bir işe yol açabileceğini vurgulaması icap ettiğini söylemiş oldu.

Bakım sektörü liderleri, ön saflarda çalışanlar için ücretleri artırdıklarını sadece öteki sektörlere devamlı ayak uyduramadıklarını söylüyor. Bunun büyük seviyede, huzurevlerinde yaşayan insanların %60’ından fazlasının faturalarını karşılayan düşük gelirli Amerikalılar için hükümet programı olan Medicaid’den meydana getirilen ödemelere güvenmelerinden kaynaklandığını söylüyorlar.

Son yıllarda bir çok eyalet, Medicaid programlarının huzurevlerine ödediği tutarı artırdı, sadece bu oranlar, tesislerin öteki sigortacılardan yada kendi yollarını ödeyen sakinlerden aldığından hala daha düşük. Iowa Health Care Association’a nazaran, Iowa’da Medicaid huzurevlerine her sakin için günde ortalama 215 dolar ödüyor. Bu, kendi yolunu ödeyen insanoğlu için günde ortalama 253 $ ile karşılaştırılıyor. Huzurevleri Medicare hastaları için kısa süreli rehabilitasyon sağladığında, günde ortalama 450 dolar alıyorlar. Bununla beraber, bu federal program uzun vadeli bakımı kapsamıyor.

Good Samaritan
Postville, Iowa’daki Evanjelist Lutheran Good Samaritan Society huzurevi Kasım 2022’de kapanmış oldu. Kasabadaki 2.500 kişilik tek huzurevi ve geçen yıl Iowa’da kapatılacak minimum 15 bakım merkezinden biriydi. (Tony Leys/KHN)

Willett, yakın tarihindeki bir anketin, Iowa’nın kalan bakım evlerinin% 72’sinin dondurulduğunu yada kabulleri kapasitelerinin altında sınırladığını bulduğunu söylemiş oldu.

Sanborn’daki Prairie View huzurevi bunlardan biri. Kâr amacı gütmeyen mahalli bir kuruluşa ilişkin olan tesis, 73 yatak kapasitelidir. Yönetici Wendy Nelson, son zamanlarda yalnızca ortalama 48 sakini yönetim edebildiğini söylemiş oldu.

Daha çok hasta alabilirdik fakat onlara hak ettikleri bakımı veremedik” dedi.

Prairie View’un sancılı seçimleri içinde geçen yıl 16 yataklı bir demans bakım ünitesini kapatmak da var.

Nelson, 17’si Prairie View’da olmak suretiyle 22 yıl sektörde çalıştı. Bakım tesislerinde tam kadro bulundurmak asla bu kadar kolay olmamıştı, dedi. Sadece salgın stres, çekince ve güçlükleri ekledi.

“Bazı insanların kabuğunu boşalttı. Yalnız ‘Bittim’ dediler” dedi.

Nelson, Prairie View’in artık sertifikalı hemşire asistanlarının saati 21 dolardan ve kayıtlı hemşirelerin saati 40 dolardan başlamasıyla maaşı onlarca defa artırdığını söylemiş oldu. Fakat gene de daha çok işçi arıyor.

Kırsal kesimdeki öteki işverenlerin de gerilmiş bulunduğunu fark ediyor.

Nelson, “Hepimizin savaşım ettiğini biliyorum,” dedi. “Dairy Queen de zor durumda fakat Dairy Queen saatlerini değiştirebilir. Yapamayız.

Harvard Tıp Okulu’nda sıhhat hizmetleri politikası profesörü olan David Grabowski, kapatılan bazı bakım tesislerinin güvenlik kayıtlarının zayıf bulunduğunu söylemiş oldu. Bu kapanışlar, bilhassa oldukça sayıda başka seçeneğin olduğu metropol bölgelerinde bir trajedi şeklinde görünmeyebilir, dedi.

“‘Kim bilir piyasa bu şekilde işliyor, fena bir restoran yada fena bir otel iyi mi kapanıyor’ diyebiliriz” dedi. Sadece kırsal alanlarda düşük kaliteli bir bakım tesisinin kapatılması bile doldurulması zor bir boşluk bırakabilir.

Birçok aile için tercih edilen alternatifin evde bakım bulunduğunu, sadece bu hizmetleri sağlayacak işçi sıkıntısı da bulunduğunu söylemiş oldu.

Netice, eğer bu hizmetler mevcut olsaydı, bunun yerine bir bakım tesisinde yada evde sıhhat yardımcıları tarafınca hizmet edilebilecek hastaların hastanede kalış süresinin uzaması olabilir.

Kuzeybatı Iowa’daki Pocahontas Community Hospital’da toplumsal hizmet görevlisi olan Rachel Olson, bazı hastaların hastanede bir ay yada daha çok beklediğini, sadece nakil için yeterince stabil olduklarında bakımevinde bir yer bulmaya çalıştığını söylemiş oldu.

Demansı olduğu yada intravenöz antibiyotiğe gereksinim duyduğu için extra ilgiye gereksinim duyanlar şeklinde belirli hasta türlerini yerleştirmenin bilhassa zor bulunduğunu söylemiş oldu.

Olson, hastanın evine yakın bakım evlerini aramaya adım atar, peşinden daha uzaktakileri dener. Bazı insanları memleketlerinden 60 mil uzağa yerleştirmek mecburiyetinde bırakıldı. Ailelerin daha yakın bir şey bulmasını tercih edeceğini söylemiş oldu. “Fakat yapamadığımda, yapamam, biliyor musun? Ellerim bağlı.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu