GRAND JUNCTION, Colo. – Brianna Shelton, 12 saatlik gece vardiyası esnasında BeeHive Homes Assisted Living sakinlerinin wcye gitmesine destek oluyor. Çoğunda bunama var ve bazıları kendi başlarına yataktan kalkamıyor. Bir tek birkaçı onun adını hatırlayabilir fakat bu onun için mühim değil.

Shelton, “Onlar birinin anası, birinin büyükannesi, birinin büyük büyükannesi,” dedi. “Aileme baktığım benzer biçimde onlara da bakmak isterim.”

Shelton, Colorado’nun batısındaki kırsal kesimde sıhhat çalışanlarına yönelik artan ihtiyacı karşılamak için tasarlanmış bir çıraklık programı vasıtasıyla kişisel bakım yardımcısı olmak suretiyle eğitim aldı. Burada, Denver’ın hareketli kentsel koridorundan uzakta, baby boomers emekli oldukça, gençler bu yaşlı topluluklardan uzaklaştıkça ve evlerde ve tesislerde sıhhat hizmetlerine olan talep arttıkça işçi sıkıntısı artıyor.

Kırsal alanlarda, kentsel alanlarda olduğundan daha çok 65 yaş ve üstü nüfus oranı vardır. Ve Health Affairs dergisinde kısa sürede meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, kırsal bölgelerin çoğunda engelli insanlara yardım etmek için kişisel bakım yardımcıları benzer biçimde daha azca direkt bakım çalışanı var.

Colorado çıraklık programı, direkt bakım çalışanlarının sayısını artırmanın yanı sıra, yoksulluk sınırında yada altında yaşayan, covid-19 salgını esnasında işini kaybeden yada işi olmayan yada tamamlanmamış istihdam edilen bölge sakinlerine kazanç enerjisini artırma fırsatları sunuyor. Hastalara banyo yada ev temizliği benzer biçimde günlük görevlerde destek olan kişisel bakım yardımcıları yada kan basıncını denetlemek benzer biçimde bazı direkt sıhhat hizmetleri sağlayabilen sertifikalı hemşire asistanları olmak için eğitim alırlar.

Çıraklar, Grand Junction’daki Western Colorado Bölgesi Sıhhat Eğitim Merkezi’nde eğitim dersleri alıyor ve merkez, daha kırsal alanlarda yaşayan öğrencilerin Delta County’deki Rockies Teknik Koleji’ndeki derslere katılmaları için ödeme yapıyor. Çıraklar, 58 mahalli işverenden birinde – mesela bir yardımlı yaşam tesisi – iş başlangıcında eğitim alıyor ve orada bir yıl emekleri gerekiyor. Her çırağın bir işveren mentoru vardır. Western Colorado AHEC’deki personel de mentorluk sağlıyor, ek olarak merkezin elinde bir yaşam koçu var.

210 etken çırağı olan ve ABD Emek verme Bakanlığı’ndan 2 milyon dolarlık bir bağışlama ile desteklenen Western Colorado AHEC’in yönetici direktörü Georgia Hoaglund, “Hakikaten öğrencilerin sıhhat hizmetlerine girmesini, iş bulmasını ve bu işleri elinde tutmasını istiyoruz” dedi. 2021’de.

Bazı çıraklar yeni lise mezunudur. Ötekiler bekar anneler yada gazilerdir. Çoğu zaman istihdamın önünde eğitimsel yada ekonomik engeller vardır. Hoaglund ve 10 kişilik ekibi, doğru üniformalarla yeni işlere başlayabilmeleri için çıraklara önlük satın alıyor; aksi takdirde, onları karşılayamayabilirler. Personel, işe gitmek için depolarını dolduramayacak durumda olan çırakların benzinini ödüyor. Çıraklarla ayda bir, kimi zaman haftada bir telefonda konuşurlar.

Çıraklık programı bu işçilere sağlam bir başlangıç ​​sağlasa da, işler stresli olabilir ve tükenmişlik ve düşük ücret normaldir. Hoaglund, yüksek öğrenimin lojistiği yada maliyeti sebebiyle kariyerde ilerlemenin bir başka engel bulunduğunu söylemiş oldu. Personel ailesini ve bazı çırakları evlatları olarak adlandıran Hoaglund, burs parasıyla mesela hemşirelik alanında daha ileri eğitim vermeyi hayal ediyor.

Çıraklık kim bilir elektrikçiler, tesisatçılar, marangozlar ve öteki esnaflar içinde bir iş gücü eğitim aracı olarak bilinir. Sadece bununla beraber, kar amacı gütmeyen yaşlanma hizmetleri sağlayıcıları derneği LeadingAge’de araştırmadan görevli kıdemli başkan yardımcısı Robyn Stone, bunların bununla beraber direkt bakım sıhhat çalışanlarından oluşan gereksinim duyulan bir boru hattını inşa etmenin bir yolu olarak görüldüğünü söylemiş oldu.

California-San Francisco Üniversitesi hemşirelik okulunda profesör ve kayıtlı bir hemşire olan Susan Chapman, “Geleneksel olarak, sıhhat hizmeti işverenleri insanları bir eğitim programını bitirdikten sonrasında işe alırdı” dedi. “Şimdi işverenden o eğitime katılmasını ve kişiye eğitim alırken ödeme yapmasını istiyoruz.”

Hem Chapman hem de Stone, pandeminin direkt bakım çalışanı eksikliğini şiddetlendirdiğini ve bunun da işverenleri çıraklık programlarına yatırım halletmeye teşvik edebileceğini söylemiş oldu. Federal yatırım da destek olabilir ve huzurevlerinin standardını artırmaya yönelik bir Biden yönetimi girişimi, kırsal alanlardaki işgücü eksikliklerini gidermek için 35 milyon dolarlık bağışlama ihtiva eder.

BrandonHenry
Brandon Henry, sertifikalı bir hemşire asistanı olmak için Western Colorado Bölgesi Sıhhat Eğitimi Merkezi’nin çıraklık programına katılmadan ilkin Colorado, Grand Junction’da bir evcil hayvan dükkanında çalışan bir öğrenciydi. Colorado Mesa Üniversitesi’nden mezun olmayı ve kayıtlı bir hemşire olmayı bekliyor. (KHN için Kate Ruder)

Shelton, Grand Junction’ın ortalama 12 mil kuzeybatısında bulunan ve kırmızı kumtaşı kulelerle çevrili minik bir kasaba olan Fruita’ya taşınmadan ilkin sıhhat hizmetlerinde asla çalışmamıştı. Multipl sklerozu olan bir amcasına bakmak için bir yıl ilkin California, Fresno’dan ayrıldı. O ve 16 yaşındaki kızı, amcasının arazisindeki bir karavanda yaşıyorlar.

Blackie ek olarak kimi zaman sakinleri ziyaret etmesi için Shelton’a BeeHive’a kadar birlikte rol alır. Shelton, bunun kendisi için bir işten daha fazlası bulunduğunu ve oraya gitmesine destek olduğundan çıraklık programına minnettar bulunduğunu söylemiş oldu. Shelton, “Benim için bir kapı açtı” dedi.

Shelton, amcası ve kızına bakmanın yanı sıra haftada üç kez 12 saatlik vardiyalarda çalışıyor. Gene de benzin, faturalar ve yiyecek için kafi paraya haiz olmak için savaşım ettiğini ve geçimini sağlamak için minik krediler aldığını söylemiş oldu.

O yalnız değil. Bu işçiler içinde genel nüfusa bakılırsa mühim seviyede daha yüksek yoksulluk oranları kabul eden Chapman, kişisel bakım yardımcılarına çoğu zaman düşük ücret verildiğini ve düşük kıymet verildiğini söylemiş oldu.

Kâr amacı gütmeyen siyaset grubu PHI tarafınca meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, ülke çapındaki direkt bakım çalışanları saatte averaj 13,56 dolar kazanıyor ve bu düşük ücretler işçileri işe almayı ve elde tutmayı zorlaştırarak daha çok kıtlığa ve istikrarsızlığa yol açıyor.

İşçileri eyalette tutmak amacıyla Colorado, Amerikan Kurtarma Planı Yasası’ndan gelen parayla bu yıl kişisel bakım yardımcıları ve sertifikalı hemşire asistanları için asgari tutarı saatte 15 dolara yükseltti. Ve Colorado Sıhhat Hizmetleri Politikası ve Finansman Departmanı’nın 2023-24 bütçe talebi, 15,75 dolara bir artış içeriyor. Ulusal Valiler Derneği’nin yakın tarihindeki bir raporuna bakılırsa, New York, Florida ve Teksas da dahil olmak suretiyle 18 eyalette ücretleri artırmaya yönelik benzer çabalar sürüyor.

Çırakları işlerde tutmanın ve kariyer ve maaş artışını teşvik etmenin bir başka yolu da demans bakımı, ilaç yönetimi yada davranışsal sıhhat mevzularında uzmanlık eğitimi fırsatları sağlamaktır. Stone, “Çıraklık eğitimlerinin sunmuş olduğu şey, kariyer hareketliliği ve ilerlemedir” dedi.

Colorado’da ergonomik yapmak için, yeni sertifikalı hemşire asistanları derslik içi eğitimi tamamlar, klinik rotasyonlar yapar ve yazılı bir imtihan ile bir beceri testinden oluşan bir sertifika imtihanını geçer. Hoaglund, kontrol gereksinimlerinin öğrenciler için stresli olabileceğini söylemiş oldu. 43 yaşındaki Shelton, yazılı imtihanı geçti, sadece sertifikalı bir hemşire asistanı olarak lisans almak için beceri testine yine girmesi gerekiyor.

Hoaglund’un programı 2019’da başladı, sadece 2021 federal hibesiyle hakikaten terfi etti. O zamandan beri 16 şahıs programı tamamladı ve maaş artışı yada terfi aldı. İki kat daha çok insan bitirmeden ayrıldı. Grand Junction’daki en büyük hastane olan Intermountain Healthcare-St. Mary’s Tıp Merkezi, programdan işçi alıyor.

Hoaglund, sıhhat hizmetleri alanına giren her insanın kazandığını söylemiş oldu.

23 yaşındaki Brandon Henry, Grand Junction’daki Colorado Mesa Üniversitesi’nde öğrenciydi ve 2019’da çıraklık programına katılmadan ilkin PetSmart’ta çalışıyordu. Kaydolduktan sonrasında, pandeminin en fena döneminde eğitim aldı ve sertifikalı hemşire asistanı olarak çalıştı. Bir çırak olarak, hastalara bakarken zarafet sahibi olmanın önemini öğrendiğini söylemiş oldu.

Yardımlı yaşam merkezleri benzer biçimde akredite tesislerde ilaç dağıtmasına müsaade eden bir lisans kazanmak için Western Colorado AHEC’de daha çok eğitim almak suretiyle geri döndü. Intermountain Healthcare-St.’da çalışıyor Mary’s Medical Center’da yara bakımı ve fizik tedavi eğitimleri almış olduğu hastanede ağırlandı. Bu kış Colorado Mesa’dan hemşirelik bölümünden mezun olacak.

Henry, “Hastanede maaş zammı ve işi büyütmek için daha çok fırsat buldum,” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu