Ortalama yirmi senedir, Lisa Dunseth San Francisco’nun ana halk kütüphanesindeki işini, bilhassa de ender kitaplar bölümündeki son yedi yılını seviyordu.

Fakat birçok kütüphaneci şeklinde o da kucak dolusu kaos görmüş oldu. Tedavi edilmemiş akıl hastalığına yakalanan ya da yüksek oranda uyuşturucu kullanan müşteriler kimi zaman kütüphane çalışanlarının üstüne tükürürler ya da banyolarda aşırı doz alırlar. Öğle tatilinden dönerken bir iş arkadaşının yüzüne yumruk atıldığını hatırlıyor. 2017’de bir öğleden sonrasında, bir adam kütüphanenin beşinci kattaki balkonundan atlayarak can verdi.

Dunseth, ertesi yıl 61 yaşlarında emekli oldu ve ortalama 40 senelik bir kariyerden erken bir çıkış yapmış oldu.

Halk kütüphanesi hepimiz için bir sığınak olmalıdır” dedi. Mesele, kendisinin ve meslektaşlarının çoğunun artık işlerini yaparken kendilerini güvende hissetmemeleriydi.

Kütüphaneler, uzun süredir toplumun en büyük dengeleyicilerinden biri olmuştur ve onu arzulayan her insana data sunmaktadır. Çoğu zaman uzun saatler devam eden kamu binaları, gidecek başka yeri olmayan insanoğlu için tertipli sığınaklar haline geldi. Son yıllarda, güvenlik ağı hizmetlerine yönelik bitmek bilmeyen talebin ortasında, topluluk liderleri tarafınca kütüphanelerden bu görevi resmileştirmeleri istendi, kitapların ve bilgisayarların ötesine geçerek, sokaklarda yaşayan insanlara yerinde erişim ve destek sağlamaya başladı. Büyük şehirlerde ve ufak kasabalarda, birçoğu artık barınma, yiyecek pulları, tıbbi bakım ve hatta kimi zaman duş yada saç kesimi için yardım sunuyor. Kütüphaneciler, sırayla, refah çalışanları, ilk müdahaleciler, terapistler ve güvenlik görevlileri rolünü oynamaya çağrıldı.

Kütüphaneciler bu gelişen görevler mevzusunda ikiye bölünmüş durumda. Birçoğu yeni görevi benimsese de – bazıları gönüllü olarak opioid doz aşımını tersine çeviren ilaç naloksonunu taşıyor – ötekiler kendilerini bunalmış ve agresif yada istikrarsız patronlarla tertipli koşular için hazırlıksız hissediyor.

Yakın zamana kadar Denver Halk Kütüphanesi sisteminde hizmet veren ufak bir toplumsal hizmet uzmanı ekibini denetleyen eğitimli bir toplumsal hizmet uzmanı olan Elissa Hardy, “İş arkadaşlarımdan bazıları insanlara yardım etmekle fazlaca meşgul ve işi yapabiliyorlar” dedi. . Kent, beş yıl ilkin kütüphane çalışanlarının aşırı dozda uyuşturucuya müdahale etmek için eğitim almak için gönüllü olmaya başlamasından bu yana ortalama 50 yaşam kurtarıldığıyla övünüyor. Ötekiler, dedi Hardy, işin gerçekleri hakkında data sahibi değiller. Gençlerinin rahat, sessiz mahalle kütüphanelerini tasarım ederek mesleğe girerler.

“Ve bu onların içine girdiklerini düşündükleri şey,” dedi.

ABD genelinde 160.000’den fazla kütüphaneci, halk kütüphanelerinde ve okullarda, üniversitelerde, müzelerde, devlet arşivlerinde ve hususi sektörde envanter yönetimi, ziyaretçilerin kaynakları takip etmesine destek olma ve eğitim programları oluşturma ile görevlidir. Bir çok vakit, vazife, bir yüksek lisans derecesine yada öğretim sertifikasına haiz olmalarını gerektirir.

Sadece uyuşturucu bağımlılığı, tedavi edilmeyen psikoz ve uygun fiyatlı konut eksikliği, bilhassa Batı Kıyısı’nda olmak suretiyle fazlaca çeşitli ABD kent ve banliyölerinde evsiz nüfusu artırdığından, birçoğu müşterideki dönüşüme hazırlıklı değildi.

Washington DC’deki bir şubede dokuz ay çalıştığını özetleyen “Gecikmiş: Halk Kütüphanesi ile Hesaplaşmak” kitabının yazarı Amanda Oliver, kütüphanenin bir çalışanı iken, sık sık yaşanmış olan vakalar hakkında halka açık konuşmanın yasal olarak yasaklandığını söylemiş oldu. Müşteriler sarhoş olarak bayılıyor, görünmez düşmanlara bağırıyor ve yatak böceklerinin bulaştığı valizleri kütüphaneye taşıyorlardı. Kütüphane yöneticileri arasındaki bu yaygın “işlerin iyi mi olduğuna dair inkar”, Oliver’ın birçok personel tarafınca yankılandığını duyduğu bir şikayetti.

New York City merkezli bir grup kütüphanecinin öncülük etmiş olduğu 2022 Kentsel Travma Kütüphanesi Emek vermesi, şehir kütüphanesi çalışanlarını araştırdı ve ortalama %70’inin, davranışları sertlik içeren yada saldırgan olan, göz ürkütücü nutuklar ve cinsel tacizden insanları çeken kişilere kadar, ilgilendiklerini söylemiş oldu. silahlar ve bıçaklar ya da onlara zımba fırlatan. İşçilerin fazlaca azı patronları tarafınca desteklendiğini hissetti.

Yazarlar, “Toplumsal güvenlik ağı dağıtıldığından ve yetersiz finanse edildiğinden, kütüphanelerin boşluğu doldurmaya bırakıldı” diye yazdı ve bir çok kurumun travmatik vakaları tedavi etmek için zaman içinde “acıma yorgunluğuna” yol açabilecek ergonomik kılavuzlardan yoksun bulunduğunu ekledi.

Kütüphane yöneticileri, eğitim vererek ve toplumsal hizmetlerde deneyimli personel istihdam ederek problemi kabul etmeye başladılar. Hardy, Denver kütüphanelerinde geçirdiği seneler süresince odak noktasının büyük bir kısmının kütüphane çalışanlarının travmatik hissetmemelerini sağlamak bulunduğunu söylemiş oldu. O ve San Francisco ve Washington şeklinde şehirlerdeki öteki kütüphane toplumsal hizmet uzmanları, son yıllarda kütüphaneciler için öz bakımdan çatışmayı etkisiz hale getirme stratejilerine kadar mevzularda eğitim programları düzenlemek için çalıştılar.

Kütüphanecilerin ortalama %80’i hanımdır ve personelin ortalama üçte biri 55 yaşın üzerindedir. Amerikan Kütüphane Derneği-Bağlaşık Profesyoneller Derneği’ne gore, ABD’deki bir halk kütüphanecisinin averaj maaşı, verilerin mevcut olduğu son olarak yıl olan 2019’da 65.339 dolardı.

Araştırmalar, birçok kütüphanecinin tükenmişlik yaşadığını doğrulamaktadır.

60.000’den fazla evsiz insanoğlunun yaşamış olduğu Los Angeles County’de, son birkaç yılda 80’den fazla siteyle bir halk kütüphanesi sisteminin sınırları kontrol edildi.

LA kent kütüphanecisi John Szabo, “Güçlük, gerekseme seviyesinin çizelgelerin haricinde olması” dedi. “Ne yazık ki, bu sorunlarla başa çıkmak için tam ve etkili bir halde eğitilmiş değiliz.”

Kütüphaneler geçişlerine on yıldan fazla bir süre ilkin, banyo arayan ve sokaklardaki yaşamdan geçici olarak ara vermek isteyen müşterilerin sayısına cevap olarak başladı. 2009’da San Francisco, tam zamanlı bir kütüphane toplumsal hizmet görevlisini işe alarak durumu resmi olarak ele almaya karar verdi.

Leah Esguerra, San Francisco’nun hasta yada muhtaç kullanıcıları barınak yatakları ve madde kullanım tedavisinden halka açık duşlara kadar büyük ve ufak hizmetlerle buluşturmak isteyen 28 kütüphane sitesinde devriye gezen, eskiden evsiz “sıhhat ve güvenlik ortaklarından” oluşan bir ekibe liderlik ediyor. dünyadaki şehirlerde kopyalandı.

“Kütüphane hanımı” olmadan ilkin bir cemiyet akıl sağlığı kliniğinde çalışan Esguerra, “Kütüphane, sisteme artık güvenmeyenler için bile güvenli bir yer” dedi.

Sadece önder bir toplumsal hizmet görevlisini işe almak, San Francisco’daki kütüphanecilerin karşılaşmış olduğu pek fazlaca zorluğu ortadan kaldırmadı. Böylece kent, patronlar için davranış standartlarını belirlemede daha agresif hale geldi.

2014’te, devrin Belediye Başkanı Ed Lee, uygunsuz davranışlarla ilgili yaygın şikayetlere cevap olarak kütüphane yetkililerini daha sert politikalar uygulamaya çağırdı. Kısa bir süre sonrasında yetkililer, uyumak, kavga etmek ve “SFPL mülküne vücut sıvısı bırakmak” şeklinde ihlallerin cezalarını açıkça belirten değiştirilmiş bir davranış kuralları yayınladılar.

İnsanlar hala ana kütüphanedeki koşullardan yakınma etseler de, kent extra güvenlik sağlamış oldu ve uyuşturucu kullanımını ve cinselliği caydırmak için banyo bölme kapılarını indirmek ve kullanılmış iğneler için çöp kutuları yerleştirmek şeklinde başka adımlar attı.

Bazı kırsal kütüphaneler de toplumsal hizmetleri daha erişilebilir hale getirmeye çalıştı. Şimal Kaliforniya’daki Sierra Nevada’nın batı yamacında yer edinen Butte County’de, kütüphane çalışanları, depresyon, anksiyete ve şizofreni şeklinde zihinsel sıhhat sorunlarının yanı sıra insanların tedaviye erişmelerine iyi mi destek olunacağı mevzusunda bilgilendirici oturumlar düzenlemek için 25.000 dolarlık bir devlet hibesi kullandılar. Programın oluşturulmasına destek olan kütüphaneci Sarah Vantrease, bu konulardaki kitapların daha kolay bulunabilmesi için yeşil etiketlerle işaretlendiğini söylemiş oldu. Şimdi Sonoma County’de kütüphane yöneticisi olarak çalışıyor.

“Kütüphane,” dedi Vantrease, “bir tek okumada hakikaten iyi olan insanoğlu için olmamalı.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu