© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Kolej Sporcuları Kendilerini Öldürdüğünde, Ekibi İyileştirmek Sıradaki Hedef Olur

Kolej Sporcuları Kendilerini Öldürdüğünde, Ekibi İyileştirmek Sıradaki Hedef Olur

root root - - 13 dk okuma süresi
21 0
mooney 02

Siz yada tanıdığınız biri akıl sağlığı krizi yaşıyor olabilirse, “988”i arayarak 988 Suicide & Crisis Lifeline ile yada 741741’e “HOME” yazıp Kriz Metin Hattı ile iletişime geçin.

Stanford Üniversitesi futbol kalecisi 22 yaşındaki Katie Meyer’in geçen Mart ayında intihar ederek ölmesinden sonraki haftalarda, yas tutan ekip arkadaşları antrenman yapmadıkları zamanlarda bile ayrılmazdı.

Antrenörler, sporculara dostlarını ve ekip kaptanlarını kaybetmelerini anlamlandırmaları için vakit ve alan sağlamak için uygulamaları ayarladılar. Meyer’in öldüğü gün Stanford hanım futbol koçu yardımcısı olarak süregelen Melissa Charloe, bahar sezonunu iptal etmeyi teklif ettiler, sadece oyuncular reddetti.

Charloe, “Zor şu sebeple bunun iyi mi yapılacağına dair bir oyun kitabı yok,” dedi.

Oyun kitabı yok şu sebeple yakın zamana kadar talebe sporcuların intihar ederek ölmesi nispeten nadirdi. Sadece geçen yıl Meyer dahil minimum beş NCAA sporcusu iki aylık bir süre içinde yaşamlarına son verdi. Ve Mayıs ayında gösterilen bir 2021 NCAA anketi, talebe sporcuların 2020’de covid-19 salgını yayılmadan ilkin meydana getirilen anketlerde bildirdiklerinden daha çok akıl sağlığı endişesi, kaygı ve depresyon yaşadıklarını söylediklerini ortaya çıkardı.

İntihar, üniversite kampüslerinde ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Ve orada ruh sağlığı endişelerindeki genel artışa karşın, öğrenci-sporcular intihar ederek öldüğünde üniversiteler hazırlıksız yakalandı. Geleneksel olarak spor psikologları, sahadaki performansla ilgili olduğundan ruh sağlığına odaklandılar. Amaçları, sporcuların fizyolojik olarak gelişmelerine destek olmaktı – daha yükseğe zıpla, daha süratli koş – zihinsel sıhhat krizlerinde gezinmek değil, büyük seviyede kolej sporcularının zihinsel sıhhat problemlerine daha azca duyarlı olduklarına dair yanlış bir idrak sebebiyle.

Talebe sporcular ve ruh sağlığı hakkında mevcud oldukca azca araştırma tutarsız ve sonuçsuzdur. Sadece birçok uzman, kısmen fizyolojik aktivitenin ruh sağlığı için iyi olması ve sporcuların etraflarında antrenörler, antrenörler ve ekip arkadaşları da dahil olmak suretiyle devamlı bir insan akışı olması sebebiyle, sporcuların depresyon ve toplumsal yalıtım şeklinde risk faktörlerinden izole edildiğini düşünüyordu. Western Carolina Üniversitesi’nde danışmanlık ve ruhsal hizmetler müdürü.

Colorado Üniversitesi’nin Anschutz Tıp Kampüsü’ndeki Helen ve Arthur E. Johnson Depresyon Merkezi’nin müdür yardımcısı olan örgütsel psikolog Matt Mishkind, “Acıya birazcık alışkınlar – bu onlara o denli da yabancı değil” diye ekledi.

Gene de sporcular, sporu dengelemek, okul ödevi yapmak, kariyerlerini sonlandıracak sakatlıklardan korkmak ve toplumsal medyada artan alaylara yol açabilecek hatalar şeklinde genel talebe popülasyonundaki akranlarının haiz olmadığı baskılarla karşı karşıyadır. Genel nüfusta intihar oranlarının artması ve pandeminin etkilerinin refahı tehdit etmeye devam etmesiyle, yüksek profilli intiharlar, düşünülemez olanla iyi mi başa çıkılacağını ve bunun yine olmasını iyi mi önleyileceğini vurguluyor.

Bu tür intiharların arkasından okullar, sağladıkları ruh sağlığı desteğinin türünü tekrardan değerlendiriyor. Amerikan İntiharı Önleme Vakfı başkan yardımcısı psikolog Doreen Marshall, intiharı anlayan biriyle üzüntü hakkında konuşmak için güvenli bir alan yaratmanın tehlikeli sonuç bir ilk adım bulunduğunu söylemiş oldu.

“Pek oldukca ustalaşmış yasta iyidir, sadece intihar acısı birazcık değişik olabilir,” dedi, şu sebeple çoğu zaman suçluluk ve birisinin niçin hayatına son vereceğine dair sorular ihtiva eder.

Katie’nin anası Gina Meyer ve kocası Steve, tüm öğrencilerin zor zamanlarda başvurabilecekleri güvenilir bir savunucuya haiz olmalarını sağlamak için Katie’s Save adlı bir girişim geliştirdiler. “Yapabileceğiniz en cesurca şeyin yardım istemek bulunduğunu biliyoruz” dedi.

Meyers, Kasım ayında Stanford’a karşı, kızlarının üniversiteden kendisine karşı disiplin cezası verildiğine dair bir e-posta aldıktan sonrasında hayatına son verdiğini iddia ederek haksız yere ölüm davası açtı. Stanford Üniversitesi sözcüsü Dee Mostofi davayla ilgili soruları yanıtlamadı, sadece Stanford internet sayfasında Meyers’in takımının yanıltıcı bilgiler içerdiğini ve okulun Katie’nin ölümünden görevli olduğu iddialarına katılmadığını belirten bir izahat yapmış oldu.

Mostofi, “Ülkedeki öteki kolejler ve üniversiteler şeklinde, Stanford da son iki yılda ruh sağlığı danışmanlığı ve öteki refah kaynaklarına olan talepte keskin bir artış görmüş oldu” dedi. “Ruh sağlığı yalnızca devam eden bir mesele değil, hem de en acil önceliğimiz olmaya devam ediyor.”

Meyer öldükten sonrasında Stanford, ekip arkadaşlarına akıl sağlığı danışmanları ve bir spor psikoloğu sağlamış oldu, sadece oyuncular, Spor Hekimliği Kısmı Hanım Atleti’nde klinik toplumsal hizmet uzmanı olan Kimberly O’Brien adlı bir uzmanla Zoom seanslarının ücretini ödemek için üniversiteyle lobi yaptıklarını söylediler. Boston Çocuk Hastanesi’nde program.

O’Brien’ın spor ve intiharla ilgili ustalaşmış ve kişisel deneyimi var: 1998’de üniversite evindeki sporculardan biri öldüğünde Harvard’da buz hokeyi oyuncusuydu. “Ona oldukca yakın bile değildim fakat bu beni derinden etkiledi” dedi. “Bununla başa çıkmak için hiçbir kaynak yoktu.”

Bu değişiyor. Kolejler, artan ve çeşitli gereksinimleri karşılamak için daha çok ruh sağlığı terapisti tutmaya çalışıyor. Stanford ve Washington Eyalet Üniversitesi de dahil olmak suretiyle bazıları, lise ve üniversite öğrencilerine intiharı önleme programları elde eden The Jed Foundation ile beraber çalışıyor. Ve kriz desteği yalnız talebe sağlığı merkezinde sağlanmaz: Kolejler, intihar bulaşmasını önlemek için kampüs çapında “hastalık sonrası” programlar kuruyor.

meyer 01
Stanford Üniversitesi futbol kalecisi Katie Meyer, Mart 2022’de intihar ederek öldükten sonrasında, yas tutan ekip arkadaşları ayrılmazdı. Antrenörler antrenman programlarını ayarladılar ve ekip üyelerine sezonu iptal etmek isteyip istemediklerini, sadece oynamaya devam etmek isteyip istemediklerini sordular. Destek alıştırmacı Melissa Charloe, “Zor şu sebeple bunun iyi mi yapılacağına dair bir oyun kitabı yok” diyor. (Tyler Geivett/Stanford Atletizm)

21 yaşındaki kros koşucusu Sarah Shulze, Nisan 2022’de Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde intihar ederek ölmeden ilkin, atletizm departmanı, okulun ortalama 800 talebe sporcusuna destek olmak için ustalaşmış akıl sağlığı desteğini iki personelden altı personele genişletiyordu. Bölümün ruh sağlığı ve spor psikolojisi direktörü David Lacocque. Sekiz ay öncesine kadar “klinik ve spor psikolojisi” olarak malum bölümün adı, kısmen sporcu öğrencilerin ruh sağlığı desteği talep etmesi sebebiyle değişti.

Planlanan randevulara ek olarak, spor bağlantı görevlileri zihinsel sıhhat endişelerini normalleştirmeye destek olmak için antrenmanlara, ekip toplantılarına, antrenman seanslarına ve yarışmalara katılır.

Lacocque, “Ofisimizde oturup insanların kapıyı çalıp bizimle konuşmasını beklediğimiz günler geride kaldı” dedi.

Talebe-sporcular, üniversitenin ruh sağlığı uzmanlarından yada Wisconsin Üniversitesi atletizm departmanı ile sözleşmeli toplumdaki sağlayıcılardan da parasız yardım isteyebilirler. Ve okuldaki bazı hanım kros sporcuları artık koçlar ortalıkta yokken ekip arkadaşlarına göz kulak oluyor ve birinin akıl sağlığından kaygı duyup duymadıklarını ekip bağlantı görevlisine bildiriyor.

Ekip arkadaşı Maddie Mooney, “Kimsenin aradan kaymasını istemiyoruz” dedi. “Hepimiz için zor bir dönem ve hepimiz değişik hızlarda yas tutuyor ve vakaları değişik şekilde ele alıyor.”

Shulze ile aynı evi paylaşan ekip arkadaşı Victoria Heiligenthal, yakın arkadaşı öldükten sonrasında aylarca kampüs danışmanlarıyla konuşmaktan kaçındığını söylemiş oldu. “Bir tek yalnız kalmak ya da durumu hakikaten anlayan dostlarımla beraber olmak istedim” dedi.

Heiligenthal, Shulze ile beraber yaşamış olduğu evde kalmaya dayanamadı, bu yüzden üniversite onu ve Mooney’i bir haftalığına bir otele yerleştirdi ve arkasından bir süre Mooney’nin dairesinde kaldı. Kendi yerine döndüğünde ekip arkadaşları, koçlar, eğitim ekibi ve psikologlar onu ve Mooney’i denetim etti.

Sadece ikisi için aslolan oyun değiştirici, geçen baharda Stanford futbolcuları Sierra Enge ve (şu anda ustalaşmış olarak oynayan) Naomi Girma ile bağlantı kurmaktı. Enge, Mooney’nin Instagram’da paylaşmış olduğu bir şeyi görünce elini uzattı. O zamandan beri, dördü Zoom vasıtasıyla tanıştı. Ek olarak O’Brien ile konuştular ve bir ekip arkadaşını intihar sebebiyle yitirme deneyimleri hakkında konuşmak için Haziran ayında Boston’da düzenlenecek bir konferansta akıl sağlığı panelinde ona katılacaklar.

Heiligenthal, “Paralellikleri duymak güçlüydü,” dedi. “Bu, Maddie ve benim yalnız olmadığımızı fark etmeni sağlamış oldu; Bizimle benzer şeyler yaşayan başkaları da vardı.”

Wisconsin-Madison ve Stanford Üniversitesi’nde sporcular geçen sonbaharda ruh sağlığı farkındalığını artırarak merhum ekip dostlarını onurlandırdılar. Ekim ayındaki büyük bir görüşmede, Wisconsin koşucuları parkurun üstüne yeşil kurdeleler boyadılar, kurdeleleri yarış paketlerine koydular ve bir videoya katkıda bulundu. Stanford’un Kasım ayında UCLA’ya karşı oynadığı maçta izleyiciler, akıl sağlığı sorunlarını ele almanın önemini vurgulamak için yeşil kurdeleler taktılar.

Stanford maçı kazanmıştır ve UCLA’ya sezonun ilk mağlubiyetini verdi. Zafer acı tatlıydı. Bir yıl ilkin Meyer, ekibin ilk akıl sağlığı bilinçlendirme oyununa öncülük etmişti.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar