Colorado’daki devlet çalışanlarından sıhhat hizmetleri için alışveriş yaparken daha iyi tüketiciler olmaları isteniyor. Ve daha düşük maliyetli ve daha kaliteli sağlayıcıları seçerlerse, tasarrufların bir kısmı için postada bir çek alabilirler.

Colorado Satın Alma İttifakı olarak malum ve eyaletteki işverenlerin sıhhat hizmetleri için daha düşük fiyatlar için pazarlık yapmak suretiyle bir araya gelmiş olduğu bir girişimin parçası. Eyalet hükümeti, ittifaka katılmayı kabul eden 12 işverenden biri ve yeni görüşme edilen oranları ve tüketici teşviklerini ilk kullanan şahıs olacak.

Amaç, işverenleri ve çalışanları daha iyi seçimler hayata geçirmeye teşvik ederek ve ülkedeki en yüksek fiyat ve karlardan bazılarına haiz olan sıhhat sistemlerini oranlarını düşürmeye zorlayarak sıhhat hizmetleri için işlevsiz bir pazar olarak kabul edilen şeyi bozmak.

1 Temmuz’dan bu yana, devlet çalışanları, sıhhat sağlayıcılarını hem maliyet hem de kalite açısından sıralayan, aynı adı taşıyan bir sıhhat veri şirketine ilişik çevrimiçi bir vasıta olan Healthcare Bluebook’a erişebiliyor. Kalite açısından ilk %25’lik kısımdaki sağlayıcılar yeşil, alt kısımdaki %25’lik kısım kırmızı ve aradaki hepimiz sarı renkle belirtilir. Maliyetler için aynı renk skalası kullanılır.

Colorado hükümeti için çalışan yararları sözleşmeleri direktörü Josh Benn, “Yeşil-yeşil bir sağlayıcıya giderseniz, size bir çek göndeririz” dedi.

Kontroller, mamogram şeklinde bir şey için 50 dolardan azca, ameliyat için binlerce dolara kadar değişebilir. Bir çok durumda, para, çalışanın ödemelerini, madeni sigortasını yada indirilebilirliğini dengelemeye destek sunar. Sadece, ödemesi olmayan kolonoskopi şeklinde önleyici hizmetler için, çalışanın cebinde extra nakit var.

Ödül programı, kapalı bir sağlayıcı ağına haiz Kaiser Permanente seçeneğini değil, yalnızca devletin Cigna vasıtasıyla yönetilen, kendi kendini finanse eden sıhhat planını seçen çalışanlar için geçerlidir. Cigna planındaki hem çalışan hem de aile üyesi olan ortalama 20.000 kişiden 1.200’den fazlası ilk altı haftada aracı kullanarak 4.500 arama gerçekleştirmiş oldu.

Benn, “Ağı sonuna kadar kesebilir ve seçimi hakikaten sınırlayabiliriz, sadece yapmak istediğim şeyin bir kısmı insanları daha iyi kararlar almaya teşvik etmek” dedi. “Çalışanlara zarar vermeden sıhhat harcamalarını azaltmanın yolları var.”

Devletin program vasıtasıyla ne kadar tutum edeceğini söylemek için hemen hemen fazlaca erken olsa da Healthcare Bluebook, kayıtlı bir üyenin bir sağlayıcı seçmek için çevrimiçi aracı her kullandığında işverenlerin averaj 1.500 $ tutum ettiğini tahmin ediyor.

Benn, “Ve daha azca komplikasyon ve hasta günlerle sonuçlanıyorsunuz,” dedi.

Şimal Colorado’daki Larimer County, kendi kendini finanse eden planı kapsamında çalışanların bakımı için ödediği yüksek tutarları dengelemek için teşvik programında 2018’den beri Healthcare Bluebook’u kullanıyor. Azca rekabetle, mahalli sıhhat sistemleri ilçe çalışanlarından Denver’daki fiyatların neredeyse iki katı ücret alıyor, yalnız iki saat güneyde.

İlçenin toplumsal yardım müdürü Jennifer Whitener, “Burada, yalnızca pazar itibarına dayalı olarak tercih edilen sistem bulunduğunu bilen ve buna bakılırsa ücret almaya istekli ve yetenekli olan bilhassa baskın bir sıhhat sistemimiz var” dedi.

Whitener, kalça protezine gereksinim duyan bir çalışanını hatırladı ve hastaneye ilişik bir tesisten 20.000 $ daha ucuza ve daha yüksek kalite derecelerine haiz bağımsız bir ortopedik cerrahi merkezi buldu.

“Sıhhat hizmeti için iyi mi alışveriş yapabileceğiniz ve her insanın her şey için aynı fiyatı almadığı mevzusunda data paylaşabilmek ve – ah, aslına bakarsak nereye gittiğinize bağlı olarak kalite farkı var – göz açıcı oldu, ”dedi.

İlk dört yıl süresince, ilçe yılda averaj 15.000 $ ödül ödedi. İlçe, çalışanlarına Sıhhat Hizmetleri Bluebook’u sunmak için harcamış olduğu her 1 Dolar için 3,50 Dolar tutum ettiğini hesapladı.

İlçede sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ve toplumsal yardım uzmanı olan Andrea Bilderback, kısa sürede 40 yaşına girdikten sonrasında nerede mamogram ve kolonoskopi yapılacağına karar verirken bu aracı kullandı. Kolonoskopi için 100 dolarlık ve mamogram için 35 dolarlık bir çek aldı. hangi herhangi bir cepten maliyeti vardı. O ve kocası, fonları bir buluşma gecesi için kullandı, 1½ yaşındaki bir çocuğun anne babaları için hoş bir mühlet.

Bilderback, “Parasız para gibiydi” dedi.

Bu tür teşvikler, ülke genelinde değişen derecelerde başarı ile kullanılmıştır. Golden State’deki 450 okul bölgesini temsil eden bir satın alma ittifakı olan Self-Sigortalı California Okulları, benzer bir sistemi seneler ilkin uygulamıştı. Yetkililer, hastanelerdeki artroskopiler, katarakt ameliyatları, kolonoskopiler, üst GI’ler ve endoskopiler olmak suretiyle beş yaygın prosedür için ödedikleri tutarları bağımsız ameliyat merkezleriyle karşılaştırdılar. Ameliyat merkezlerinin çoğu zaman fazlaca daha ucuz bulunduğunu ve bakımın çoğu zaman daha iyi olarak derecelendirildiğini buldular. Grup, hastanelere ödeyeceği para miktarını sınırlayarak çalışanları herhangi bir denge için kancaya attı. Ameliyathaneye gitselerdi, kep olmazdı.

Mesela, artroskopiler 4,500 ABD Doları ile sınırlandırılmıştır, bundan dolayı bir hastane 6.000 ABD Doları öğrenim ederse, hasta kalan 1.500 ABD Doları için faturalandırılabilir. Fakat eğer o hasta bir ameliyat merkezine giderse, plan miktarı ne olursa olsun tüm maliyeti karşılayacaktır.

1 Ekim 2018’den başlayarak ilk yılda, yeni yaklaşım prosedürlerin %54’ünü yüksek maliyetli hastanelerden daha düşük maliyetli ameliyat merkezlerine kaydırarak okul bölgelerine sıhhat bakım maliyetlerinde 3,1 milyon dolar tutum sağlamış oldu.

“Bir otomobil için 25.000 dolar yada 75.000 dolar ödeyebilecek olsanız ve tek fark bayilik giderleriyse, niçin 75.000 dolar ödeyesiniz?” California Self-Sigortalı Okullar’ın yönetici yardımcısı John Stenerson, şunları söylemiş oldu: “Bu, devamlı tıbbi fiyatlandırma ile yaptığımız şeklinde bir şey.”

Colorado ittifakı, işveren üyeleri tarafınca ödenen en sık 10 ayakta tedavi prosedürü için benzer bir çözümleme yapmış oldu. Bu işverenler, herhangi bir oran üstünde pazarlık yapmadan ilkin, çalışanları hastaneler yerine ameliyat merkezlerine göndererek bu prosedürler için maliyetlerini yarıya indirebilirdi. Ameliyat merkezleri, aynı prosedürler için hastanelerden daha azca ücret alma eğilimindedir ve hastaneler çoğu zaman tüketiciler ve işverenler için maliyetleri artıran bir tesis tutarı alır. Kısa sürede meydana getirilen bir araştırma, bir takım ortopedik ameliyat için maliyetlerin ayaktan cerrahi merkezlerinde hastanelere bakılırsa averaj %26 daha düşük bulunduğunu buldu.

Geri ödeme teşvik programı, Colorado ittifakının devlet çalışanları ve çoğunlukla okul bölgeleri ve mahalli yönetimler olmak suretiyle öteki 12 işveren için sıhhat bakım maliyetlerini düşürme çabasının bir parçasıdır. Sadece devlet çalışanları, ittifaka büyük bir kapalı yaşam bloğu ve doktorlar, hastaneler ve öteki sıhhat sağlayıcılarla daha çok görüşme gücü veren şeydir.

İttifakın öncülüğünü meydana getiren Colorado Sıhhat İş Grubu başkanı Robert Smith, satın alma ittifakı modelinin sıhhat hizmetleri pazarında devrim yaratabileceğine ve maliyetleri düşürmek için işverenlerin enerjisini kullanabileceğine inanıyor. Bir çok firmanın, çalışanlarını kapsamak için bir sıhhat planına prim ödediğini, sadece bu sıhhat planlarının hastaneler, doktorlar ve öteki sağlayıcılarla oranları pazarlık etmesine izin verdiğini deklare etti. Bir çok işletmenin bu görevi üstlenmesi fazlaca karmaşık ve vakit alıcı olacaktır.

Öte taraftan, sıhhat satın alma ittifakları, işverenlerin bir araya gelip fazlaca daha büyük bir çalışan grubu için ücretler üstünde pazarlık yapmalarına izin vererek, onlara daha düşük ücretler üstünde pazarlık yapmaları için daha çok pazar gücü verir.

Smith, “Sıhhat bakımı neticeleri fiyatla ilgili değil” dedi. “Bir tesiste en fena sıhhat hizmetlerinden bazıları için iki kat daha çok ödeme yapabilir ve sonrasında en iyi sıhhat hizmetlerinden bazılarını 10 mil ötedeki başka bir tesiste yarı fiyatına alabilirsiniz.”

Smith, sadece işverenler sıhhat hizmetlerini satın alma biçimlerini değiştirirlerse, rekabetçi bir pazar yaratabilir, dedi.

Şimdiye kadar, görüşme edilen oranların bir çok, Denver, Fort Collins ve Colorado Springs’i içeren Colorado’nun kalabalık Front Range bölgesindeki sağlayıcılarla sınırlıydı. İttifak, öteki alanlarda, bilhassa de eyaletin batı kesiminde sağlayıcıları kaydetmeye çalışıyor, sadece yeni modele tam olarak geçiş üç yıl yada daha çok sürebilir.

Satın alma ittifakları ülkenin öteki bölgelerinde sınırı olan bir başarı ile denendi. Kâr amacı gütmeyen Catalyst for Payment Düzeltim tarafınca hazırlanan bir rapor, bu tür ittifakların çoğu zaman erken başarıya ulaştığını, sadece kısmen büyük sıhhat sistemlerinin tepkileri sebebiyle hayatta kalamayacağını ortaya koydu. Bu sistemler çoğu zaman satın alma ittifaklarının fiyatlarını düşürerek onları işlerinden uzaklaştırır.

Şimdiye kadar, Smith bağımsız ayaktan cerrahi merkezleri, görüntüleme tesisleri ve hekime ilişik kliniklerle pazarlık yapmış oldu. Sadece daha büyük sıhhat sistemlerini top oynamak için fazlaca azca şansı oldu.

Devlet çalışanı toplumsal yardımlar direktörü Benn, “Karlarını etkileyecek kadar yıkıcıysa ve fark ederlerse” dedi, “o vakit evet, bence masaya gelecekler.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu