Medicare kurallarında tavsiye edilen değişimler, birçok Demokrat milletvekilinin savunduğu kapsamlı faydaların peşinde kalırken, Medicare kapsamındaki dişhekimliği hizmetlerinde mühim bir genişlemenin yolunu yakında açabilir.

Bunun sebebi, mevcut yasaya bakılırsa Medicare’in sınırı olan diş bakımı için ödeme yapabilmesi, sadece başka bir kapsam dahilindeki tıbbi durumu güvenli bir halde tedavi etmek tıbbi açıdan gerekliyse. Temmuz ayında yetkililer, hak kazanan ve kamuoyunun yorumunu arayan koşulların eklenmesini önerdiler. Herhangi bir değişim Kasım ayında duyurulabilir ve Ocak ayında yürürlüğe girebilir.

Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri tarafınca meydana getirilen araştırma, federal yasada değişim gerektirecek bir hareket olan tüm yararlanıcılar için kapsamlı Medicare diş sigortası kapsamını geçmek için Kurultay Demokratları tarafınca başarısız bir çabayı takip ediyor. Senatör Bernie Sanders (I-Vt.) bunu Demokratların son büyük yasasına, Ağustos’ta kabul edilen Enflasyon Azaltma Yasasına eklemek için boşuna uğraştı. Yenilgi yakın göründüğünde, tüketici ve yaşlıların savunuculuk grupları ve düzinelerce milletvekili CMS’yi bağımsız harekete geçmeye çağırdı.

Columbia Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde klinik işlerden görevli kıdemli dekan yardımcısı Dr. Biana Roykh, CMS’nin önerisini “doğru yönde atılmış bir adım” olarak nitelendirdi. Sadece, yaşlılar içinde hemen hemen dişhekimliği ihtiyaçlarının tamamını karşılamadığı mevzusunda uyardı. Rutin bakım eksikliği de dahil olmak suretiyle diş çürümesinin nedenlerini ele alarak “yukarıdaki sorunları çözmüyoruz” dedi.

Medicare’in halihazırda kapsadığı diş prosedürleri içinde, kırık bir çeneyi onarmak için diş teli, böbrek nakli öncesi diş muayenesi ve belirli boyun ve kafa kanserleri için ışınım tedavisinden ilkin enfekte dişlerin çekilmesi içeriyor.

Sadece bir hastanın başka bir organ nakline ihtiyacı var ise, Medicare naklin devam edebilmesi için bir diş enfeksiyonunun yok edilmesini kapsamayacaktır. Yada meme kanseri olan bir hastanın dişinde enfeksiyon var ise, Medicare kemoterapi ve radyasyonu kapsayacak, sadece bu tedavi sağlanmadan ilkin ihtiyaç duyulan diş çekimini kapsamayacaktır.

CMS, ek organ nakli ve kalp kapakçığı değişiklik yapma yada onarımlarının ilgili diş muayeneleri ve tedavisi için uygun olup olmadığı mevzusunda yorum isteyerek hangi dişhekimliği hizmetlerinin kapsanabileceğini ima etti. Ek olarak, dişhekimliği hizmetlerinin kapsanan öteki tıbbi tedavilerin “büyük seviyede ilişkili ve klinik başarının ayrılmaz bir parçası” olacağı “öteki klinik senaryo türleri” için örnekler istedi.

Yetkililer, CMS kafi tıbbi kanıt alırsa, total kalça yada diz protezi ameliyatlarından ilkin enfeksiyonları saptamak ve ortadan kaldırmak için dişhekimliği hizmetlerinin kapsanabileceğini söylemiş oldu.

Detroit Mercy Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu’nda destek profesör olan Dr. Judith A. Jones, CMS’nin bilhassa bahsetmediği bir olasılığın diyabet hastaları için diş bakımı bulunduğunu söylemiş oldu. Medicare, insülin ve öteki diyabetik bakım malzemeleri için ödeme yapar, sadece diş bakımıyla ilgili değildir. “Periodontal hastalığı iyileştirirseniz, mesela kan şekeri kontrolü iyileşirse, veriler hakkaten oldukça açıktır” dedi. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, 65 yaş ve üstü kişilerin dörtte birinden fazlası diyabet hastasıydı – yada tahminen 16 milyonu – 2019’da.

CMS ek olarak, kapsanan öteki tıbbi bakımın neticelerini iyileştirmek için ihtiyaç duyulan ek diş tedavisi türlerine yönelik talepleri gözden geçirecek bir sistem oluşturmayı da düşünüyor.

Jones, tavsiye edilen değişikliklerin, bağışıklık sistemini zayıflatan ve herhangi bir diş enfeksiyonuna yayılma fırsatı veren tedavi gören hastalar için bilhassa mühim olacağını söylemiş oldu. “Doğrusu vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon var ise, bağışıklık sistemini baskıladığınızda yaygınlaşabilir” dedi.

CMS yönetici yardımcısı ve Medicare Merkezi direktörü Dr. Meena Seshamani yapmış olduğu açıklamada, CMS’nin kapsamını öteki kapsanan tıbbi prosedürlerin başarısıyla “ayrılmaz bir halde bağlantılı” dişhekimliği hizmetlerini de kapsayacak şekilde genişletmeyi düşündüğünü söylemiş oldu. Teklif sonuçlandırılırsa, kapsamı genişletmek için Medicare Advantage planlarının da lüzumlu olacağını söylemiş oldu. Ve Medicare tamamlayıcı yada Medigap politikaları, hastanın maliyetten payını ödemek zorunda kalacaktı.

Yetkililer, ihtimaller içinde değişikliklerin, teklife bakılırsa, tıbbi olarak lüzumlu diş bakımının mevcut tanımının “Medicare yararlanıcıları için dişhekimliği hizmetlerinin adaletsiz dağılımına katkıda bulunabilecek” oldukca kısıtlayıcı olduğu yönündeki eleştirilerin arkasından geldiğini söylüyorlar. Ek olarak, Ulusal Sıhhat Enstitüleri’nin ağız sağlığı üstüne 2021 raporuna atıfta bulunuyor ve bu raporda, ortalama 5 yaşlı yetişkinden 3’ünün ciddi periodontal yada diş eti hastalığı yaşamış olduğu tespit ediliyor. Daha yaşlı yetişkinler ek olarak en yüksek cepten dişçilik maliyetlerine haizdir.

Önde gelen diş bakımı, hastalar ve yaşlıların savunuculuğu örgütleri ile beraber kurultay Demokratları teklifi büyük seviyede destekliyor. Sadece bununla birlikte eksikliklerini de eleştirdiler.

Ways and Means sıhhat alt komitesine başkanlık eden ve kapsamlı kapsamı korumak için çaba sarfeden Rep. Lloyd Doggett (D-Texas), “Bu yeni kaide, kapsamı yalnızca son olarak tıbbi literatür ve kabul edilen bakım standartlarıyla uyumlu hale getirmek için genişletiyor,” dedi. KHN’ye bir izahat. “Her derde ilaç değil.”

Haziran ayında Doggett, 100’den fazla meslektaşı tarafınca imzalanan ve CMS’ye belirli tıbbi durumlar için dişhekimliği hizmetlerini genişletmesi için baskı icra eden bir mektuba öncülük etti. Temmuz ayında, 22 Senato Demokratı da CMS’yi diş hekimliği kapsamını genişletmeye çağırdı.

Tavsiye, takip eden diş bakımını dikkatsizlik etmiş olduğu için eleştirildi. Aksi takdirde potansiyel olarak yaşam kurtarıcı tedaviyi tehlikeye atacak bir enfeksiyonun ortadan kaldırılması gerektiğinde bile, enfekte dişlerin çekilmesinin neticeleri vardır. American Dental Association’ın baş strateji sorumlusu Dr. Dave Preble, “Dişleri çekerseniz, hastalar çiğneyemez ve kendilerini muntazam bir halde beslemeye devam edemezler” dedi. “Hasta için başka bir tıbbi mesele yarattınız.” Tam yada kısmi protezler Medicare kapsamında değildir. Genel olarak, ADA, CMS’den daha çok informasyon istemesine karşın teklifi desteklemektedir.

Üstünde çalışılması ihtiyaç duyulan ek ayrıntılar içinde büyük bir detay var: “Daha ilkin karşılanmamış şeyler için iyi mi muntazam bir halde geri ödeme yaparsınız?” diye sordu Preble. CMS’nin dişhekimlerinin ödemelerini iyi mi hesaplayacağını ve sarf malzemeleri, kamu hizmetleri ve ekipman şeklinde yan giderleri karşılayıp karşılamayacağını sorguladı. ADA’nın Medicare ödemeleri ve fazladan yardımların finansmanı mevzusundaki endişeleri, daha kapsamlı kapsama için mevzuatı desteklememesinin sebepleri arasındadır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu