© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Kurultay Üyesi, KHN Soruşturmasının Açığa Çıkardığı ‘Şok edici Kaçak Deliği’ Tıkamaya Çalışıyor

Kurultay Üyesi, KHN Soruşturmasının Açığa Çıkardığı ‘Şok edici Kaçak Deliği’ Tıkamaya Çalışıyor

root root - - 6 dk okuma süresi
28 0
GettyImages 1392958112 resized

ABD’li bir milletvekili, bir KHN soruşturmasının, Medicare ve Medicaid dolandırıcılığını ve suiistimalini tekrarlamayı durdurmak amacıyla federal sistemdeki zayıflıkları ortaya çıkardıktan sonrasında harekete geçiyor.

Temsilci Lloyd Doggett (D-Texas), KHN’nin raporunun “şok edici bir boşluk” olarak adlandırdığı şeyi ortaya çıkarmasından sonrasında geçen hafta Mecliste bir yasa tasarısı sunmaya karar verdiğini söylemiş oldu.

Doggett, “Dolandırıcıların Medicare’e hizmetler için satmaca kesmeye devam edebilmesi fazlaca çirkin” dedi. “Bu, sistemimizi korumak için lüzumlu olan belirgin bir düzeltme. Nerede büyük oranda devlet parası var ise, birileri onu çalmaya çalışır.”

KHN dolandırıcılıkla suçlanan veya mahkum edilen kişilerin federal yetkililer tarafından uygulanan yasaklardan kolayca kaçınmasına olanak tanıyan bir zayıflıklar listesi buldu. Bu boşluklar arasında, federal düzenleyicilerin bir kişinin veya işletmenin hükümet programlarından ödeme almasını yasaklamasından sonra, Medicare & Medicaid Services Merkezlerinin Ulusal Sağlayıcı Tanımlayıcı veya NPI sayılarını reddetme veya iptal etme yetkisinin bulunmamasıdır.

Doktorlar, hemşireler, diğer pratisyen hekimler ve sağlık işletmeleri, Medicare ve Medicaid dahil olmak üzere sigortacılar ve diğerleri ile fatura kesmek ve talepte bulunmak için benzersiz, 10 haneli NPI numaralarını kullanır.

CMS’nin Program Bütünlüğü Merkezi direktörü Dara Corrigan, KHN’nin soruşturmasıyla ilgili sorulara bir e-posta yanıtında, NPI’yi ortadan kaldırmak “bir uygulayıcının uygulama yapmasını tamamen yasaklamakla eşdeğer olacaktır” diye yazdı. CMS, Doggett’ın önerdiği mevzuat hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

HR 1745 sayılı yasa tasarısı, CMS’ye israf, dolandırıcılık veya suistimalden hüküm giyen ve adı ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı Genel Müfettişliği tarafından tutulan dışlamalar listesinde yer alan herkese bağlı NPI’ları devre dışı bırakma yetkisi verecek. Önerilen yasa aynı zamanda CMS’nin genel müfettişin NPI raporlamasını ve sağlayıcı şeffaflığını iyileştirmek için yaptığı tavsiyeleri uygulamasını gerektirecektir.

Doggett, “Bu bana iki partinin de kolay bir önlemi gibi geliyor,” dedi ve tasarıyı ABD ile yüz yüze bir görüşmede sunduğunu da sözlerine ekledi. Temsilci Jason Smith (R-Mo.), House Ways and Means Committee’ye kim başkanlık eder. Doggett ek olarak panelin sıhhat alt komitesi başkanı Temsilci Vern Buchanan’ı (R-Fla.) uyardı.

Doggett, “İkisi de dolandırıcılığı ortadan kaldırma ihtiyacından bahsediyor ve bu, bunu yapmanın mütevazı fakat mühim bir yolu” dedi. Ne Smith’in ne de Buchanan’ın ofisleri, yorum taleplerine cevap vermedi.

OIG yorum yapmaktan kaçındı.

Eski Hakkaniyet Bakanlığı yetkilileri KHN’ye, yine yine ihlal edenlerin anlayışlı bulunduğunu ve sistemi atlatmanın yollarını bulduğunu söylemiş oldu. KHN, Ocak 2017’den bu yana OIG’nin dışlama listesindeki 1.600’den fazla şahıs içinde yer edinen 300 sıhhat işletmesi sahibi ve yöneticisinden oluşan bir örneklemi inceledi. Gazeteciler mahkeme ve mülk kayıtlarını, toplumsal medyayı ve halka açık öteki belgeleri inceledi.

KHN bulunmuş oldu:

  • Sekiz kişinin yasaklarını ihlal edebilecek rollerde vazife yapmış olduğu yada vazife yapmış olduğu ortaya çıktı;
  • Altısı bir işletmenin kontrolünü aile yada hanehalkı üyelerine devretti;
  • Dokuz kişinin daha ilkin ilgisiz kabahat yada dolandırıcılık mahkumiyetleri vardı ve sıhhat sistemini dolandırmaya devam ettiler;
  • Ve yedisi yine yine ihlal edenlerdi, bunlardan bazıları daha ilkin dışlandıktan sonrasında yetkililer tarafınca yakalanmadan ilkin on milyonlarca federal sıhhat hizmeti doları topladı.

Hakkaniyet Bakanlığı’nda eski bir sıhhat hizmetleri dolandırıcılığı şef yardımcısı olan ve şu anda Barnes & Thornburg hukuk firmasının ortağı olan John Kelly, Doggett’ın tasarısının “bu problemi çözmek için doğru yönde atılmış oldukça akıllı bir adım” bulunduğunu söylemiş oldu. Kelly daha ilkin, bir şahıs hariç tutulanlar listesindeyken NPI’lerin “esasen silinerek temizlenmesini” tavsiye etmişti.

Aralık ayında KHN’nin soruşturması yayınlandıktan sonrasında Doggett’ın ofisinin kendisine ulaştığını doğrulayan Kelly, NPI numarasının alınmasının “kesinlikle tüm riskleri ortadan kaldırmadığını” sadece bunun “doğru yönde bir hareket” bulunduğunu söylemiş oldu.

Kelly, “Medicare’i faturalandırmak istiyorsanız geçerli bir NPI’ya haiz olmanız gerekir” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar