© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Kovid tedavisi için Paxlovid hakkında bilmeniz gerekenler, bilhassa almalı mısınız?

Kovid tedavisi için Paxlovid hakkında bilmeniz gerekenler, bilhassa almalı mısınız?

root root - - 14 dk okuma süresi
28 0
GettyImages 1241978811 resized

Başkan Joe Biden 21 Temmuz’da COVID-19 için pozitif kontrol ettiğinde, doktoru ciddi COVID-19 geliştirme riski yüksek olan birinin hastaneye yatış yada ölüm şansını mühim seviyede azaltan antiviral ilaç Paxlovid’i almasını tavsiye etti.

Biden beş günlük kursa derhal başladı ve Beyaz Saray’ın bildirdiğine nazaran altı gün içinde virüs için negatif kontrol etti ve tecritten çıkmak için temizlendi.

Biden’ın en iyi tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci de Haziran ayında Covid’e yakalandığında Paxlovid’i aldı, sadece kısa süre sonrasında hastalık için yeniden pozitif kontrol etti. Bunun için onaylanmamış olmasına karşın ilacın ikinci turunu aldı.

Paxlovid yedi ay ilkin kullanıma sunulduğundan beri, yüksek riskli hastalarda ciddi Covid semptomlarını önlemek için mevcut öteki tedavileri gölgede bıraktı. Bazı doktorlar bunu reçete etmekte hızlıdır, sadece covid pandemisiyle ilgili pek oldukça şeyde olduğu benzer biçimde, tartışmalar var.

Bazı hastalar hastalığın ihtimaller içinde bir geri tepmesinden kaygı duyarken, ötekiler doktorlarını ilaca iyi aday olduklarına ikna etmekte zorlanıyor.

Montefiore Sıhhat Sisteminde bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Dr. Priya Nori, “Paxlovid hala altın standarttır, sadece hepimiz için uygun olmayabilir” dedi.

Bir klinik deneyde, hafifçe ila orta dereceli covid’i olan ve ciddi hastalık riski yüksek olan kişiler, semptomların başlamasından sonraki beş gün içinde Paxlovid almaları durumunda hastaneye kaldırılma yada hastalıktan ölme risklerini %88 oranında azalttı.

Sadece bulaşıcı hastalık uzmanları tedavinin etkinliğini övse de, birçok tabip daha iyi veriler istiyor. Paxlovid hakkında bazı yaygın soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Paxlovid nedir ve iyi mi çalışır?

Paxlovid, iki ilaçtan oluşan bir antiviral ilaçtır: biri, koronavirüsün kopyalaması ihtiyaç duyulan anahtar bir enzimi bloke eder ve ikincisi, ilk ilacın karaciğerdeki metabolizmasını bloke eder, böylece vücudu o denli acele terk etmez. Hastalar beş gün süresince günde iki kez üç hap alır.

Paxlovid’i kimler almalı?

Besin ve İlaç Dairesi (FDA), Paxlovid’in acil kullanımına izin verdiğinde, ilacın ciddi hastalık riski yüksek olan kişilere reçete edileceğini belirtti. Bu sıralama uzundur ve 65 yaş üstü ile kanser, aşırı kiloluluk, diyabet ve kalp hastalığı benzer biçimde kronik yada ciddi hastalıkları olanları ihtiva eder.

Bununla beraber, onaylanmasından yedi ay sonrasında, bazı hastalar covid’e karşı iki rapel doz korumasına haizdir ve birçoğu daha ilkin omicron varyantı ile enfekte olmuştur. Bu yüzden doktorlar, bir hastanın öyküsünün hastanın ciddi enfeksiyon riskini ne kadar artırdığını yada azalttığını değerlendirmeli ve bununla birlikte dezavantajları olan bir ilacı reçete etmenin faydasına karşı tartmalıdır.

Yüksek risk kategorisindeki bazı kişiler, antiviral ile etkileşime girebilecek uzun bir ilaç listesinden herhangi birini alırlarsa Paxlovid’i alamayabilirler.

Yüksek kolesterol yada yüksek tansiyonu tedavi edenler benzer biçimde listedeki bazı ilaçları bir Paxlovid döngüsü bitene kadar geçici olarak duraklatmak sorunlara niçin olmayabilir. Sadece Yale Tıp Okulu’nda bulaşıcı hastalıklar mevzusunda destek doçent olan Dr. Scott Roberts, kalp atışı yada nakil ilaçları benzer biçimde diğerlerinin Paxlovid ile beraber alındığında “yıkım komplikasyonlara niçin olabileceğini” söylemiş oldu.

Paxlovid, şiddetli covid riski altında olmayan kişiler için önerilmez. Haziran ayında, ilacın üreticisi Pfizer, Paxlovid’in bu grupta hastaneye yatış ve ölümü mühim seviyede azaltmadığı için standart riskli kişiler için bir klinik deneyi durdurduğunu duyurdu. Tecrübe etme aşılı ve aşısız kişileri içeriyordu.

Brigham’daki bulaşıcı hastalıklar bölümünün başkanı Dr. Daniel Kuritzkes, “Düşük riskli insanoğlu için hastaneye kaldırılma riskleri o denli düşük ki Paxlovid almanın herhangi bir yarar sağlamadığı” için bu sonuçlar şaşırtıcı değil, dedi. Hastanesi ve Boston Bayanlar.

Gene Haziran ayında Pfizer, Paxlovid’in tam onayı için FDA’ya başvurduğunu duyurdu.

Paxlovid’i alamayan biri için seçenekler nedir?

Öteki antiviral ilaçlar (Veklury ve Lagevrio) ve bir monoklonal antikor ilacı (Bebtelovimab) da hastaneye yatış ve covid kaynaklı ölüm riskini azaltır. Sadece Paxlovid’den daha azca uygundurlar, enjeksiyon yada infüzyon gerektirirler yada o denli etkili değildirler.

İnsanlar Paxlovid’i aldıktan sonrasında ne çoğunlukla ribaund enfeksiyonları yaşarlar?

İnsanların minik bir yüzdesi, beş günlük bir Paxlovid kursunu tamamladıktan sonrasında covid semptomları gösteriyor ve yeniden koronavirüs testi pozitif çıkıyor. Sadece kaç hastanın etkilendiği ve niçin geri tepmelerin meydana geldiği münakaşaya açıktır.

Pfizer klinik denemesinde, iştirakçilerin %1 ila %2’si bir Paxlovid kursunu tamamladıktan sonrasında tekrardan covid için pozitif kontrol yapmış oldu. İlaç alan kişilerde ve plasebo alanlarda geri tepme meydana geldiğinden, FDA “şu anda bunun ilaç tedavisiyle ilgili olup olmadığı belirsiz” sonucuna varmıştır.

Mayo Clinic araştırmacıları tarafınca Haziran ayında meydana getirilen bir araştırma, Paxlovid alan 483 yüksek riskli hastanın %1’inden daha azının rebound semptomları yaşadığını buldu.

Sadece, anekdot raporları, toparlanma rakamının daha yüksek bulunduğunu gösteriyor. Tıp toplumunda önde gelen birkaç şahıs, çoğu zaman hafifçe olmasına karşın, rebound enfeksiyonları ve semptomları yaşadığını bildirmiştir. Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Fauci’ye ek olarak, grupta Columbia Üniversitesi Aaron Diamond AIDS Araştırma Merkezi müdürü Dr. David Ho ve Dr. doktor Peter HotezBaylor Tıp Fakültesi’ndeki Ulusal Tropikal Tıp Okulu’nun dekanı.

California Üniversitesi’nde profesör ve Tıp Kısmı başkanı Dr. Robert Wachter, “Bu mevzuda hala kafam karıştı ve konuştuğum insanların bir çok hala kafaları karışık şu sebeple bunun tam olarak niçin bulunduğunu bilmiyoruz” dedi. -San Francisco. Francisco. Mayıs ayında Wachter deneyim hakkında tweet attı karısı yazar Katie Hafner’in iyileşmesi. “Sıklık ile alakalı genel veriler, her insanın deneyimiyle uyumlu değil.”

Sıçramaların niçin oluştuğuna dair birkaç kuram var. Bazı uzmanlar, yüksek viral yükü olan bazı kişilerde ilacın virüsü tamamen temizlemediğinden şüpheleniyor ve bu da beş günlük tedaviden sonrasında tekrardan canlanmaya yol açıyor. Yada bazı insanoğlu antiviral ilacı vücutlarından öbürlerinden daha süratli temizliyor olabilir.

Orlando’daki Florida Üniversitesi’nden bir virolog olan Ashley Brown, “Daha süratli dökülmeniz var ise, virüsü öldürmek için ihtiyaç duyulan maruziyete haiz olmayabilirsiniz” dedi.

Pfizer’den Kit Longley, “Verileri izlemeye devam ediyoruz, sadece bugüne dek Paxlovid ile tedavi edilen hastalarda herhangi bir direnç ortaya çıktığını görmedik ve yüksek nazal viral RNA’nın tekrardan saptanmasının ender olduğuna ve yalnızca tedaviyle ilişkili olmadığına inanıyoruz” dedi. sözcü, bir e-postada.

Geri tepme tesiri göz önüne alındığında, reçeteleme yönergelerini revize etmek lüzumlu mi?

Bazı uzmanlar, bir Paxlovid döngüsünün zamanlamasını yada uzunluğunu ayarlamanın bazı hastaların yaşamış olduğu geri tepme tesirini ortadan kaldırıp kaldıramayacağını sorguluyor. Nori, insanoğlu mesela derhal değil de semptomların 3. gününde Paxlovid almaya başlarlarsa, vücutlarının savunmasının devreye girebileceğini ve önceki aşılar yada enfeksiyonlarla desteklenebileceğini söylemiş oldu.

Daha çok veri isteyen Wachter, birçok kişinin beş günlük bir kursun oldukça kısa olduğuna inandığını söylemiş oldu. “Yedi güne karşı beş günlük bir emek harcama yerine 10 günlük bir emek harcama yapmanın o denli zor olamayacağını düşünürdünüz,” diye ekledi.

Pfizer’e nazaran, “daha uzun soluklu yada tekrarlayan tedavilerden yarar görebilecek bazı hasta popülasyonları olabilir ve bunu bazı popülasyonlarda değerlendirmek için ek emek harcamalar düşünüyoruz.”

Fauci, bir geri tepme tesiri yaşadıktan sonrasında ikinci bir Paxlovid kürü aldı. Öteki hastaların yapabileceği bir şey mi?

Genel anlamda hayır.

Fauci, covid için pozitif kontrol ettikten sonrasında ikinci bir Paxlovid kürü aldığını ve virüsle ikinci turda daha da hasta hissettiğini söylemiş oldu.

Reçeteleme yönergeleri, “Paxlovid’in art arda beş günden fazla kullanılmasına izin verilmediğini” açıkça belirtir.

Tüm doktorlar yönergelere katılmıyor. North Carolina-Chapel Hill Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar bölümünde tıp profesörü olan Dr. David Wohl, “Hakkaten yüksek risk taşıyan insanoğlu için ‘bir tek Tylenol alın’ demek zor” dedi.

Kuritzkes, Brigham ve Hanım Hastanesi’nde doktorların çoğu zaman toparlanma yaşayan hastalar için ikinci bir Paxlovid kürünü önermediklerini, “her ne kadar bazı görüş farklılıkları olsa da” dedi.

FDA’nın sağlayıcılara Mayıs ayı rehberinde, Bulaşıcı Hastalıklar Ofisi müdürü Dr. John Farley şunları söylemiş oldu: “Şu anda daha uzun bir tedavi süreci için yarar olduğuna dair bir kanıt yok (mesela, 10 gün yerinde 5). Paxlovid Sağlayıcı Data Formunda önerilir) yada bir tedavi kürünü tamamladıktan sonrasında tekrarlayan COVID-19 semptomları olan hastalarda bir Paxlovid tedavisi kürünü tekrarlayın.

Fauci’nin hareketi bazı doktorlar için şaşırtıcıydı.

Yale’den Roberts, “Ülkenin en iyi doktorunun yönergelere aykırı hareket etmesine birazcık şaşırdım ve kafam karıştı” dedi. “Bu bana karışık bir ileti gönderiyor. Sanırım hastalarıma ‘Dr. Fauci iki ders aldı. Niçin ben değil?'”.

Bir ribaund var ise insanoğlu bulaşıcı mıdır? Kendilerini izole etmeliler mi?

Uzmanlar, bir Paxlovid tedavisinden sonrasında insanoğlu yeniden pozitif kontrol ederse, bulaşıcı oldukları varsayılıyor ve öbürlerinden izole edilmeleri icap ettiğini deklare etti.

Paxlovid koronavirüse karşı dirençli hale gelecek mi?

Uzmanlar bunun bir kaygı deposu bulunduğunu söylüyor, sadece bunun gerçekleştiğine dair hemen hemen bir kanıt yok.

Roberts, “Virüs, genomunun tüm bölgelerinde devamlı mutasyon geçiriyor, bundan dolayı bir noktada Paxlovid muhtemelen çalışmanın bir yıl ilkin yapıldığından daha azca etkili hale gelecektir.” Dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar