Ülke, bu yaz ABD Yüksek Mahkemesi kararının peşinden eyaletlerin yeni keşfedilen kürtajı düzenleme gücüyle boğuşurken, eyalet başsavcısı adayları kürtaja erişimi korumak için çaba sarfetmek yada savaşım etmek için ne yapacakları mevzusunda iddialarda bulunuyorlar – bu da nakit para ve oylar çekiyor. .

“Bir kampanyada bulunan neredeyse her göstergeye bakılırsa, Dobbs Arizona’da başsavcı talibi olan Demokrat Kris Mayes, kararın ırkımıza enerji verdiğini ve güçlendirdiğini söylemiş oldu. “İnsanlar bu mevzuda öfkeli ve bunu havada hissedebilirsiniz.”

Sadece yasaları kontrol eden bir tek onlar değil. Mahalli savcılık yarışlarının galipleri bununla birlikte yasal ortamı da şekillendirecek ve birçok eyalette bir başsavcının cezai kürtaj davalarını mahkemeye taşıma kabiliyeti mahalli bir savcının kapısında sonlanmış oluyor. Ülke genelinde bölge savcıları, savcılar ve öteki çeşitli adlar olarak adlandırılan bu avukatlar – başsavcılar değil – kürtaj isteyen kişilere yada bu tarz şeyleri elde eden tıp uzmanlarına karşı kabahat duyurusunda bulunulup bulunulmayacağı mevzusunda nihai kararları verecekti.

Savcılar Derneği başkanı ve CEO’su David LaBahn, istisnalar içinde, değişik başsavcılık ve mahalli savcılık yapılarına haiz olan Delaware ve Rhode Island şeklinde eyaletleri içerdiğini söylemiş oldu.

Gürcistan’da, birkaç Demokrat bölge savcısı, ortalama altı haftadan itibaren bir çok kürtajı yasaklayan bir eyalet yasasını ihlal ettikleri için insanları kovuşturmayacaklarını söylemiş oldu. Kürtaj esasen başsavcılık yarışına giriyor olsa da, bu ofisin bu tür mahalli kararları devreye sokma ve durdurma yetkisi sınırı olan.

Michigan başsavcısı Demokrat Dana Nessel, tekrardan seçilmek için yarışıyor, ensest yada annenin sağlığı şeklinde durumlarda herhangi bir kural dışı sağlamayan tartışmalı bir 1931 eyalet kürtaj yasağını uygulamayacağını söylemiş oldu. Ve Cuma günü, bir eyalet hakimi, mahalli Cumhuriyetçi savcıların bu tüzük uyarınca insanları suçlama çabalarını engelledi.

Iowa ilçe avukat talibi Demokrat Kimberly Graham, doktorları yada insanları kürtaj bakımı için kovuşturmayacağını deklare etti. Yargıtay’ın Haziran ayı kararının Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütü savcıların haiz olduğu “ürkütücü oranda takdir yetkisi ve yetki”nin ne kadar azca insan tarafınca farkına varıldığının altını çizdi.

“Bunun tek gerçek sorumluluğu sandıktır” dedi. “Ümit ederim, öteki şeylerin yanı sıra, insanoğlu ilçe avukatı ve DA yarışlarına daha çok dikkat etmeye ve bu pozisyonların daima ne kadar mühim bulunduğunu anlamaya başlayacaklardır.”

Eyaletteki kürtaj politikalarını uygulamaya yada bunlarla savaşım etmeye karar verecek olan ilçe avukatlarının ve bölge savcılarının sayısı belli değil. Sadece şu anda Harvard Hukuk Okulu öğretim görevlisi olan bir Demokrat olan eski Maine Başsavcısı James Tierney, bunun belirsiz bir yasal manzaraya yol açtığını söylemiş oldu. “Burada gerçek bir kaostan bahsediyoruz,” dedi.

Bazı yetkililer, kürtaj elde eden kişilere ve insanların kürtaja erişmesine destek olan kuruluşlara karşı ceza davaları açmak için başsavcılara ve valilere daha çok yargı yetkisi vermek için çalıştı.

Ağustos sonunda yürürlüğe girecek bir Teksas yasası, Başsavcı Ken Paxton’a mahalli bölge savcılarını geçersiz kılma ve kürtaj bakımı arayanlara para veren sağlayıcılar ve kürtaj fonlarının peşine düşme yetkisi verecek. Daha ilkin, tekrardan seçilmek için yarışan ve menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamalarıyla suçlanan Paxton, ofisinin kaynaklarını kürtaj sağlayıcılarını kovuşturmak isteyen mahalli bölge savcılarına sunmuştu.

4 Ağustos’ta Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, Eyalet Savcısı Andrew Warren’ı kürtaj dahil bir takım mevzuda eyalet yasalarını uygulamayı reddettiği için görevden aldı.

Marquette Üniversitesi politika bilimi kısmı başkanı Paul Nolette, öteki eyaletlerin başsavcılara daha çok yetki vermesini ve mahalli kontrolü savcıların elinden almasını beklediğini söylemiş oldu.

Güç mücadeleleri hızlanırken bile, başsavcı adayları, seçmenlerin ofisin yetkisinin sınırlarını hakikaten anlamadığını ve seçmenlerin yarışlarına katılımının yüksek bulunduğunu söylüyor. Otuz eyalette, Arizona, Georgia, Iowa, Michigan, Nevada ve Wisconsin’de yakın yarışlarla, bu yıl seçim için başsavcı adayları var.

Görevdeki Georgia Cumhuriyetçi Başsavcı Chris Carr’ı görevden almak için aday olan Demokrat eyalet senatörü Jen Jordan, seçmenlerin “vazife sahibinin ne söylediğini yada ne yaptığını gördükten sonrasında başsavcının aslolan görevinin bu olduğuna inanmaya başladığını” söylemiş oldu. Sadece görevin sınırlarını kabul etti: “Bir kadının mahalli bir bölge savcısı tarafınca yargılanmayacağına dair bir söz veremem, bundan dolayı onların ayrı anayasal yetkileri var.”

Nolette, kürtaj mücadelesinin başsavcıların daha eylemci hale gelmesi ve siyasal sistemde güç kazanmasıyla ortaya çıktığını söylemiş oldu. Son yıllarda, Yargıtay’ın 2010’daki kararının peşinden yarışlara para akarken. Citizens United v. Federal Seçim Komisyonu Nolette, şirketlerin ve bağış gruplarının seçimlere sınırsız oranda para harcamasına müsaade eden – başsavcıların, işin tüketicinin korunması şeklinde daha geleneksel yönleri üstündeki partizan kavgalarını vurguladıklarını söylemiş oldu.

“AG’lerin her iki tarafta da yasal kültür savaşçıları haline gelmesinin bir parçası” dedi.

bu Dobbs Demokratik Başsavcılar Birliği sözcüsü Emily Trifone, kararın Demokrat başsavcı adaylarına bağış yapma mevzusundaki ilgiyi artırdığını söylemiş oldu. Trifone, kararın açıklanmış olduğu gün grubun bundan önceki gün yaptıklarının 15 katını artırdığını söylemiş oldu. Ek olarak, bu üç aylık dosyalama döneminde çoğu zaman baskın olan Cumhuriyet Başsavcıları Birliği’ni de geride bıraktı.

Michigan’dan Nessel, seçim yarışına kadar kimsenin dikkat etmediğini hissettiğini söylemiş oldu. Dobbs. Cumhuriyetçi rakibi Matt DePerno, devletin tartışmalı 1931 yasasını destekleyeceğini ve sağlayıcılara karşı ağır adam öldürme suçlamalarına izin vereceğini söylemiş oldu. Buna karşılık ekibi, kürtaj yasağına karşı olan sözlerini vurgulayan bir reklam yayınladı. tecavüz veya ensest vakalarında veya hastanın hayatını kurtarmak için istisnalar. Beri Dobbs Karar, Nessel anketlerde boyun ve boyundan hafifçe bir önde olmaya gitti.

sonrasında Dobbs Süre sınırı olan Arizona başsavcısı Cumhuriyetçi Mark Brnovich, 1973’te askıya alınan asırlık bir devlet kürtaj yasağını tekrardan canlandırmaya çalıştı. Karaca – Wade karar verildi. Demokrat aday Mayes, yasanın Arizona eyalet anayasasındaki gizlilik garantilerini ihlal ettiğini savundu ve yürürlüğe girmesini önlemek için “cehennem şeklinde savaşacağını” söylemiş oldu. Cumhuriyetçi rakibi, eski Maricopa İlçesi savcısı Abraham Hamadeh, Mayes’in başsavcının Arizona’da yapabileceğini söylediğini uygulayacağını söylemiş oldu.

KHN tarafınca talep edilen medya seyretme şirketi Kantar/CMAG tarafınca 14 Ağustos’a kadar yürütülen bir analize bakılırsa, bu yıl şimdiye kadar, başsavcılık yarışlarında gösterilen TV reklamlarının bir çok kürtajdan bahsetmedi. Gene de hemen hemen seçim mevsiminin başlarında. Demokratik Başsavcılar Birliği kısa süre ilkin Teksas, Michigan ve Nevada’daki yarışlar için kürtaj hakkında beş haneli bir dijital reklam satın aldı.

Sadece Kantar/CMAG analizi, kürtaj karşıtı duyguları olan reklamlara kıyasla, kürtaj yanlısı hakları içeren başsavcı kampanya reklamlarına 10 kat daha çok para harcandığını buldu.

Kürtajla ilgili ayrılık, uzun süredir Georgia’da Cumhuriyetçi bir gizmen olan Brian Robinson’ın gördükleriyle, reklam izlerinde bahsediliyor. Demokrat adaylar hakkında konuşmaya devam etmek istiyor Dobbs Robinson, Cumhuriyetçilerin mevzuyu esasen ele aldıklarını düşündüklerini söylerken, kampanyalarına yarar sağlıyormuş şeklinde hissettiklerini söylemiş oldu. Robinson, “O oyunu oynamayacağız,” dedi. “Kabahat ve iktisat hakkında konuşacağız.”

RAGA İcra Direktörü Peter Bisbee yapmış olduğu açıklamada, seçilmiş eyalet yasa koyucularının kürtaj politikasına karar verdiğini ve Demokratik Başsavcıların eyaletlerinin yasalarını uygulaması icap ettiğini söylemiş oldu.

Nessel, mahalli savcıların seçtikleri şeyi suçlama yada suçlamama mevzusunda daima takdir yetkisine haiz olduklarına dikkat çekti. Buna kitaplardaki zina yasaları bile dahildir, dedi.

Gene de, eski bir Cumhuriyetçi bölge savcısı ve Gürcistan Savcılar Kurulu başkanı Pete Skandalakis, bu mahalli bölge savcılarının covid-19 salgını tarafınca daha da kötüleşen bir dava yığınıyla karşı karşıya kaldıklarında iyi mi ilerlediklerini görmenin birazcık süre alabileceğini söylemiş oldu. .

“Bu aşamada kaynaklarımızın ötesine geçiyoruz” dedi. “Ayağa kalkmaya çalışmıyoruz bile – batmamaya çalışıyoruz.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).