BRISTOL, Tenn. ve BRISTOL, Va. — Bristol topluluğu, iki eyalet arasındaki sınırın iki yanında yer almaktan gurur duyar.

State Street’in cenup tarafında Tennessee bayrakları, kuzeyde Virginia bayrakları dalgalanıyor. Kent merkezindeki ana caddenin ortasındaki bir takım plaket, ikiz şehirlerin bölünmesini işaret ediyor. Kasabanın sonundaki büyük bir işaret her insana eyalet sınırında olduklarını hatırlatıyor.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin Haziran ayındaki kararının peşinden Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütükürtaj düzenlemesini devletlere iade eden, bu tür sınırlar, mevcut bakımın tüm farkını yaratıyor. Tennessee’de bir çok kürtaj yakında yasa dışı olacak. Virginia’da olmayacaklar.

Bristol, Tennessee’de kürtaj sunan bir OB-GYN uygulaması olan Bristol Regional Women’s Center’daki personel için Virginia’ya yakınlık bir fırsat yarattı. Eyalet sınırının öteki tarafında Bristol, Virginia’da bir klinik açmaya yardım ederek erişimi sağlayabilirler.

“Niçin Virginia’yı seçtik?” Temmuz ayında şehrin ortalama bir mil ötesinde oluşturulan kliniğin sahibi Diane Derzis’e sordu. “Yalnız mantıklı geldi.”

Ülke genelindeki klinikler, halen, Avrupa Birliği tarafınca oluşturulan yeni yasal ortama uyum sağlıyor. Dobbs. Bazıları tamamen kapanmış oldu. Ötekiler sundukları hizmetleri azalttı. Gene de ötekiler yüzlerce kilometre uzağa taşındı.

Bir federal temyiz mahkemesi, Tennessee’nin altı haftalık kürtaj yasağının yürürlüğe girmesine izin verdi ve Ağustos sonunda neredeyse tamamen yasak başlamış olacak. Ayrıca, Virginia hala bir çok kürtaja ikinci üç aylık dönemde izin veriyor.

Virginia, Bristol belediye başkanı Anthony Farnum, bitişik kasabaların bağımsız olarak yönetildiğini ve değişik eyalet yasalarına doğal olarak bulunduğunu söylemiş oldu. Covid-19 salgınının iyi bir örnek bulunduğunu söylemiş oldu. Farnum, eyalet sınırından yalnız bir taş atımı uzaklıkta bir lokanta olan Burger Bar’ın haricinde otururken, “İlginçti,” dedi. “Virginia tarafındaki barlar akşam 10’da kapanmış oldu ve maske gerekliydi. Tennessee tarafında barlar gece 2’ye kadar açıktı, maske gerekmiyordu.”

Ek olarak Farnum, her eyaletin satış ve gelir vergilerini değişik şekilde ele aldığını söylemiş oldu. Ve şehri, Tennessee’de bulunamayan Virginia’nın ilk kumarhanesine ev sahipliği yapıyor. Kürtajla ilgili olanlar yalnız son olarak örnek.

Derzis, Bristol Bölgesel Hanım Merkezi’ndeki bir doktorun Virginia kliniği fikriyle kendisine ulaştığını söylemiş oldu. Derzis, dünyanın kalbindeki Mississippi kliniği olan Jackson Hanım Sağlığı Örgütü’ne sahipti. Dobbs dava. Güneydoğu’da eyaletlerin prosedürü kısıtlaması sebebiyle erişimini kaybeden insanlara kürtaj teklif etmek için çalıştığını söylemiş oldu. Jackson, Mississippi’deki 1000 milden daha uzaktaki kliniğini kapattıktan sonrasında Temmuz ayı sonlarında cenup New Mexico’da Las Cruces Hanım Sağlığı Örgütü’nü açtı.

“Domino oyunu benzer biçimde. Derzis, “Artık hizmet sunmayan fazlaca büyük bir devlet alanı var” dedi. “Şu demek oluyor ki bu bayanlar kuzeye ya da batıya gitmeli.”

Derzis, eyalette Bristol Hanım Sağlığı olarak kayıtlı olan Bristol, Virginia’daki kliniği Temmuz ayı sonlarında açtı ve şimdiden birkaç hastası bulunduğunu söylemiş oldu. Derzis, Tennessee ve Virginia kliniklerinin ayrı, değişik operasyonlar bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir tıbbi muayenehaneyi eyalet sınırları dışına taşımak, çeşitli maliyetli lojistik zorluklar sunar.

Bristol Bölge Hanım Merkezi’nde çalışan Deborah Jo Adams, çevrimiçi bir bağış kampanyası vasıtasıyla yeni klinik için 100.000 dolardan fazla para topladı. Bağış toplama sayfasında “Virginia’da uygulama için fazladan yasal ücretler, yeni sertifikalar, lisanslar ve düzenlemeler, belirli tıbbi ekipman fiyatlarındaki artış ve beklenmedik bina onarımları” paranın karşılanmasına destek olacak.

Geçmişte, Greeneville, Tennessee’de bir OB-GYN olan Dr. Howard Herrell, bayanları Tennessee’nin Bristol ve Knoxville şehirlerindeki ve Şimal Carolina şehri Asheville’deki kliniklere sevk etti – hepsi de muayenehanesinden ortalama aynı uzaklıkta.

Sadece otomobil ile minimum bir saat uzaklıktaki bu kliniklerin bile sonsuza kadar orada olacağı güvence değil, dedi. Son aylarda, Knoxville’de kürtaj hizmetleri sunan her iki klinik de, biri bir kundaklama eyleminin peşinden kapanmış oldu ve yakın eyaletlerdeki kliniklerin geleceği belirsiz.

American College of Obstetricians and Gynecologists’in Tennessee bölümünün yeni başkanı olan Herrell, “Tüm bunlar Georgia, Şimal Carolina ve Virginia’da vakit içinde yasaların ne olabileceğine bağlı” dedi.

Bristol Bölge Hanım Merkezi, Tennessee kliniği, yoğun kamyon trafiğiyle dolup taşan yoğun, dört şeritli bir otoyolda oturuyor. Sadece bu, kliniğin kürtaj sağlamış olduğu haftanın birkaç günü protestocuların dışarıda toplanmasını engellemiyor.

Geçenlerde yedi gün içi sabahı, kliniğin etrafındaki kaldırımlarda büyük kürtaj karşıtı tabelalar tutan bir avuç insan duruyordu. Klinik mülkünde, kendilerini Pembe Savunucuları olarak adlandıran bir grup gönüllü, kürtaj haklarına yönelik levhalar asmış ve kliniğin otoparkının çevresine pembe ve morun çeşitli tonlarında büyük çarşaflar asmıştı. Hastaların kürtaj karşıtı protestocular tarafınca rahatsız edilmesini önlemek için tertipli olarak buradalar.

Karşıdan gelen araçlara bakan tabelalardan birinde, “Seçim için iki kez kornaya basın” yazısı okundu. Pink Defenders, sürücüler zorunlu kaldığında tezahürat yapmış oldu.

Kürtaja karşı çıkan ve Tennessee kliniği haricinde uzun süredir devam eden protestoları hukuk davalarına neden olan Erika Schanzenbach, Virginia kliniğini çevrimiçi bağış toplama etkinliğinden duyduğunu söylemiş oldu. Bu yaz, mahallede yeni kliniğin çevresine mahalli halkı kent yetkililerini ve mülk sahibini yakınma etmeye teşvik eden broşürler dağıttı.

Schanzenbach, “İnsanları bu kliniğin mahallelerine geldiği mevzusunda bilgilendirirken, bilmeyen fazlaca azca insan vardı” dedi. “Birçok insan mahallesinde istemiyor.” Orada da protesto etmeyi planladığını söylemiş oldu.

Virginia belediye başkanı Farnum, klinik hakkında kaygı duyan sakinlerden düzinelerce telefon ve e-posta aldığını söylemiş oldu – “bu büyüklükteki bir kent için fazlaca fazla” -. Fakat onlara bunu durdurmak için fazla bir şey yapamayacağını söylemiş oldu. “Bu hakkaten daha fazlaca bir devlet sonucu. Ve şu anda, şu anda eyalet yasası, bunu eyalette çalıştırmanın yasal olduğu yönünde,” dedi Farnum. “Elimiz kolumuz bağlı. Hakkaten oy verecek bir şeyimiz yok.”

Şimdilik, Virginia kliniğinde pek hareketlilik yok. Alçak tuğla bina, bir yerleşim caddesinin sonunda yer verilmiştir. Geçen yedi gün içi sabahı, eskiden yeni ofis malzemeleriyle dolu ufak bir boş kutu yığını dışarıda oturdu. Pink Savunucuları ve protestocular ortalama bir mil uzaktaki Tennessee kliniğinde toplanırken, Virginia’daki şahıs boş ve sessiz oturdu.

Max Carwile’a bakılırsa, bu bir dayanıklılık sembolüdür. Ulusal bir kürtaj hakları grubu olan Abortion Access Front’taki programların direktörü ve Doğu Tennessee’de çalışan bir kürtaj fonu olan Mountain Access Brigade’in kurucu ortağıdır.

“Sıhhat hizmetlerine erişim çölü” olarak adlandırdığı bölgede büyüdü ve Bristol, Virginia’daki kliniğin açılmasının “hastalar için değişik bir dünya” anlamına geleceğini söylemiş oldu – onu işleten insanoğlu devam edemese bile kapılar sonsuza kadar açılır.

Ulusal Kürtaj Federasyonu yönetim kurulu başkanı Lori Williams, “Kısa bir mesafeye hareket etme şansı olanlar için bu mükemmel” dedi. “Uzun mesafeler kat edebilenler için de bu inanılmaz. Sadece çoğumuz bu hareketi yapamayacak durumdayız.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).