ABD hapishanelerinde ve hapishanelerinde kürtaj ve üreme sağlığı hizmetlerini yöneten politikalar, Yüksek Mahkeme kaldırılmadan ilkin bile kısıtlayıcı ve çoğu zaman düşmancaydı. Karaca – Wadekürtaj için anayasal koruma. Haziran kararından sonrasında, birçok üreme hizmetinin tamamen yasaklanması, hamile olan hapsedilen bayanların sağlığını riske atıyor.

Bu tehdit, yasa koyucuların kürtaj haklarını geri alma niyetlerini açıkça belirttiği eyaletlerde bilhassa acildir.

OB-GYN’den Dr. Carolyn Sufrin, “Daha ilkin orada hapsedilmiş bir şahıs için en azından bir miktar yasal müracaat vardı, sadece kürtajın ciddi şekilde kısıtlandığı yada yasa dışı olacağı eyaletlerde yaşayan insanoğlu için artık mevcut değil” dedi. , profesör ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde Hapsedilmiş Kişilerin Üreme Sağlığına İlişkin Savunuculuk ve Araştırmalar programının direktörüdür.

Northern Rockies ve Upper Midwest bölgeleri, ülkedeki en yüksek hapsedilen hanım oranlarına haiz bazı eyaletlere ev sahipliği yapıyor. Yargı Verme Projesi’nin 2020 verilerine gore, Idaho, herhangi bir eyalette en yüksek hapsedilme oranına haiz (100.000 erişkin hanım sakin başına 110 hanım) ve onu, oranları ulusal ortalamanın iki katından fazla olan Cenup Dakota, Wyoming ve Montana takip ediyor.

Ulusal olarak, bayanlar hapishane ve hapishane nüfusunun giderek daha büyük bir bölümünü oluşturuyor. 1980’den 2020’ye kadar hapsedilen bayanların sayısı ortalama beş kat arttı.

Eyalet ve federal hapishaneler, hamile olan hapsedilmiş kişilerin sayısını güvenilir bir halde izlemez yada bildirmez. Kâr amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Hapishane Politikası Projesi, yılda ortalama 58.000 kişinin hapishanelere yada hapishanelere girdiklerinde hamile bulunduğunu yada eyalet ve federal hapishanelerdeki toplam hanım sayısının ortalama %4’ünü ve mahalli hapishanelerdeki bayanların %3’ünü tahmin ediyor.

Hapsedilen nüfusa sunulan hamilelik bakımının kalitesi, yalnız eyaletlere gore değil, tesisler içinde da büyük farklılıklar göstermektedir. ACLU Üreme Özgürlüğü Projesi müdür yardımcısı Alexa Kolbi-Molinas, bunun sebebinin evrensel standartların olmaması ve hapishaneleri ve hapishaneleri yöneten yetkililerin çeşitli yaklaşımlarının yanı sıra sağlanan değişik sıhhat hizmetlerinden kaynaklandığını söylemiş oldu. “Hesap verebilirlik için oldukca azca alan ve takdir yetkisi için oldukca fazla alan var.”

Sufrin, Ağustos 2021’de gösterilen ve 22 eyalet hapishane sistemi, tüm federal Hapishane Bürosu siteleri ve altı ilçe hapishanesinde hamilelik neticelerini araştıran bir çalışmanın yazarlarından biri. Ankete katılan devlet cezaevlerinin yalnızca yarısının birinci ve ikinci trimesterlerde kürtaja izin verdiği ve %14’ünün bunu tamamen yasakladığı sonucuna varmıştır.

Sözde kürtaja ve hamilelik esnasında uygun doğum öncesi ve doğum sonrası bakıma erişim gerektiren federal Hapishaneler Bürosu bünyesindeki öteki tesisler de dahil olmak suretiyle, çoğu zaman kürtaj ve anne sağlığı hizmetlerine ergonomik olarak erişilemez hale geldi.

Yazılı politikaları olanlar, kürtaj bakım sağlayıcılarından uzaklık, kürtaj artık yasal olmayana kadar tedavide gecikmeler ve hamile kişinin kürtaj harcamalarını ve kimi zaman de bir kliniğe ve kliniğe ulaşım için ödeme yapması ihtiyaç duyulan şartlar benzer biçimde engellere sahipti. akademisyenler ve savunucular. Öteki tesislerin resmi bir yazılı politikası yoktu ve bunun yerine bir ferdin bakımını hapishane yada hapishanenin takdirine bırakıyordu.

Bir ceza adaleti reformu savunuculuğu örgütü olan Genç Hanım Özgürlük Merkezi’nden Julia Arroyo, hapsedildiği sırada hamileydi. “Üreme sağlığına erişim içeride oldukca zor” dedi ve hanımefendilere çoğu zaman tedavi görmek için rahatsız edici yada zor benzer biçimde hissettirildiğini de sözlerine ekledi.

“Hamileyken ve hapisteyken, hamileliğimde ne yapmak istediğimi bir kez bile sormadım” dedi.

Sufrin’in araştırması, kürtaja “düşman” olarak nitelendirdiği eyaletlerdeki hapishane tesislerinin kürtajı erişime neredeyse olanaksız hale getirme olasılığının daha yüksek bulunduğunu buldu. Cenup Dakota, Wyoming ve Idaho da dahil olmak suretiyle birçok eyalet, kürtajın çoğunu esasen yasaklamış yada kürtaj mevzusunda ciddi engellemeler uygulama sürecindedir.

Cenup Dakota’nın bir çok kürtajı yasaklayan tetik yasası, Yüksek Mahkemenin 24 Haziran kararından derhal sonrasında yürürlüğe girdi.

27 Temmuz’da Wyoming’de yürürlüğe girmesi planlanan sadece bir yargıç tarafınca geçici olarak engellenen kürtaj yasağı, ensest yada saldırı ya da annenin yaşamını korumak benzer biçimde durumlar haricinde prosedürü yasa dışı kılıyor.

Idaho’nun 25 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi planlanan sadece mahkemede itiraz edilen tetik yasağı, altı haftalık hamilelikten sonrasında kürtajı yasaklayacak. Hem de, bu tür bir tedaviyi elde eden herhangi bir kişiyi suçlu sayar.

Wyoming’in Düzeltme Departmanı yorum yapmayı reddetti ve Idaho yetkilileri, eyaletlerinin mahkemede zorluklarla karşı karşıya olan yeni kürtaj yasağının hapsedilen insanları iyi mi etkileyeceği mevzusundaki sorulara cevap vermedi. Sadece uzmanlar, eyalet çapındaki yasakların muhtemelen hapishanelere ve ilçe hapishanelerine erişimi kötüleştireceğinden şüpheleniyor.

Montana’da kürtaj, 1999 eyalet Yüksek Mahkemesi tarafınca Montana Anayasası’nın gizlilik hakkı hükmünün bir kişinin tıbbi kararlarını da kapsadığı kararıyla korunmaktadır. Cumhuriyetçi Başsavcı Austin Knudsen eyaletin yüksek mahkemesinden bu sonucu geri almasını istiyor ve Cumhuriyetçi Vali Greg Gianforte, milletvekillerinin mahkeme incelemesinden geçecek bir planı var ise kürtaj karşıtı yasayı değerlendirmek için hususi bir oturum düzenlemeyi düşüneceğini söylemiş oldu. . Bir sonraki olağan oturum Ocak ayında yapılacak ve Cumhuriyetçi milletvekilleri bu korumayı geri almanın yeni yollarını keşfetmeyi planladıklarını söylüyorlar.

Montana Ceza İnfaz Kurumu sözcüsü Alexandria Klapmeier bir e-postada, tüm tesislerin “mahkumlar için doğum öncesi bakım da dahil olmak suretiyle yasaların gerektirdiği bakım standartlarını karşıladığını, bu da hapsedilmedikleri takdirde alacakları bakım düzeyinde yada üstünde bulunduğunu” söylemiş oldu.

Sadece Klapmeier, Yüksek Mahkeme’nin bu konudaki kararının iyi mi olduğu mevzusunda daha çok yorum yapmayı reddetti. Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütü kurumun kürtaj politikalarını etkileyecek yada tedavi ve protokollere ilişkin ayrıntılar sunacaktır. ACLU Montana, 2019 benzer biçimde yakın bir tarihte, devletin hapsedilen hamile kişilerin rutin doğum öncesi bakıma erişimini sağlamadığını tespit eden bir rapor yayınladı.

Federal Hapishaneler Bürosu tesisleri, kürtaja ve öteki üreme sağlığı hizmetlerine erişim sağlamalıdır. Bununla beraber, prosedürler yada bir kliniğe ulaşım için ödeme yapmaları gerekmemektedir, bu da birçok kadının tedaviden fiyatlandırıldığı anlamına gelmektedir.

Hapishane Politikası Girişimi’ne gore, Kaliforniya ve Illinois politikalarını tersine çevirse de, federal hapishane sistemi ve bir çok eyalet, mahkumlar tarafınca tıbbi hizmetler için bir tür katkı oranı ödemesi gerektiriyor. Katkı oranı politikası olmayan eyaletler bile mahkumların tıbbi harcamaları ödemesini gerektirebilir. Mesela Montana, bir mahkumun evvel mevcud koşullar ve kendi kendine yol açan yada öteki bazı yaralanmalarla ilişkili maliyetlerden görevli bulunduğunu söylüyor.

Montana, Wyoming yada Idaho’da federal hapishane yok. Bölgedeki en yakın eyaletler içinde altısı Colorado’da, ikisi Oregon’da ve biri Washington’da, tüm eyaletlerde kürtaj erişimini korumuş olan yasalar var. Hapishaneler Bürosu iyi mi olduğu mevzusunda yorum yapmayı reddetti. Dobbs politikaları etkileyecektir.

Sufrin, bir “ürpertici etkiden” korktuğunu söylemiş oldu. Dobbs mahkumlar için temel hamilelik bakımına ilişkin karar. Bu, birçok uzmanın çoğunlukla kürtaj protokollerini yansıttığını belirttiği düşüklerin tedavisini ihtiva eder. Doktorlar ve öteki sıhhat hizmeti sağlayıcıları, bu tedavi olmadan, tıp uzmanları eylemlerinin devlet kürtaj yasaklarını iyi mi ihlal edebileceği mevzusunda gerilmiş olduklarından, bayanların hayatlarının risk altında olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler.

Hapsedilirken birini hamile kalmaya zorlamak, birçok uzmana gore anne için büyük travmaya niçin olabilir ve çocuğun bakımını tehlikeye atabilir. Kolbi-Molinas, herhangi birini hamileliği sonuna kadar sürdürmeye zorlamanın, bir kişinin yoksulluktan kurtulmasını ve yaşam planlarını rayından çıkarmasını zorlaştırabileceğini ve parmaklıklar ardındaki mecburi hamileliğin daha da büyük cezai neticeleri bulunduğunu söylemiş oldu.

Federal hapishanelerde doğum icra eden hamile hanımefendilere pranga takılmasını yasaklayan federal yasaya karşın, Montana, Wyoming ve Idaho’nun da aralarında bulunmuş olduğu bazı eyaletlerde bu uygulamayı yasa dışı kılan yasalar yok ve cezaevi yetkilileri hanımefendilere engelleme uygulamakla suçlanıyor. geçmişte doğum odasında.

Hapsedilen bayanlar çoğu zaman bir refakatçi olmadan doğum halletmeye zorlanırlar ve bebek doğduktan sonrasında, çocuk çoğu zaman derhal alınır ve bir aile üyesiyle beraber barındırılır yada uygun olmadığında koruyucu aile sistemine verilir.

Sufrin, “Üreme adaletinin tüm ilkelerini ihlal ediyor” dedi. “Çocuk sahibi olmayı seçme hakkına haiz değiller ve ebeveynlik hakkına haiz değiller.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu