Sıhhat planınız, Yargıtay bozmuş olduğu için kürtaj için ödeme meydana getirecek mı? Karaca – Wade?

24 Haziran kararından ilkin bile, kürtaj için sigorta kapsamı oldukca çeşitliydi. Devletlerin değişen kurallar koyması sebebiyle mesele daha da karmaşık hale geldi – ortalama yarısının neredeyse her koşulda kürtajı sınırlaması yada yasaklaması planlanıyor.

Açık olmak gerekirse, bir sigorta planının kürtajı kapsayıp kapsamadığı sorusu, bir eyalette kürtaja izin verilip verilmediği ile aynı şey değildir. Kapsama sorunları daha karmaşıktır ve bir devletin izin verdiği kürtaj erişim düzeyi de dahil olmak suretiyle oldukca çeşitli faktörler tarafınca yönetilir.

Ne kadar yoğun bir çalılık? Kürtaj bir sıhhat planı kapsamında olabilir, sadece herhangi bir sağlayıcı yoksa hastaların erişimi yoktur. Bununla beraber, kürtajı kapsamayan sigortası olan kişiler gene de bir tane alabilir – sadece yalnızca eyaletlerinde mevcutsa yada gezi edip cepten ödeme yapabilirlerse. Ek olarak, kürtajı kısıtlayan devletlerin işveren planlarında kürtaj kapsamını hedeflemek için yasal yetkiye haiz olup olmayacağına dair bir takım cevaplanmamış sual var.

Problemler muhtemelen gelecek yıllarda mahkemelerin önünde olacak.

Georgia Eyalet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk, Sıhhat ve Cemiyet Merkezi direktörü Erin Fuse Brown, “Devletler yasa çıkaracak, bazı anlaşmazlıklar olacak ve sonrasında mahkemelere gidecek” dedi. “Bir süre olabilir.”

Ayrıca, işte üç yaygın probleminin yanıtları.

1. Sıhhat planları – yada işverenler – isteğe bağlı kürtajları kapsamak için lüzumlu midir?

Kolay yanıt “hayır” dır.

Fuse Brown, “Seçmeli kürtajı kapsayacak herhangi bir sıhhat planı, işveren temelli yada başka bir şey gerektiren hiçbir yasa yok” dedi.

Yapmış olup yapmadıkları daha karmaşık.

Bazı iş temelli sıhhat planları, seçmeli kürtajları kapsar. Hastalar plan belgelerini arayabilir yada denetlemek için direkt sigortacılarını arayabilir.

Federal emeklilik yasası çoğu zaman bu sıhhat planlarının devlet düzenlemesini önlediğinden, kendi kendine sigortalı işverenler tarafınca sunulan planlarda kapsam daha ihtimaller içindedir. Daha büyük olma eğiliminde olan, kendi kendini finanse eden işverenler, talepler ve yönetimsel işlerin üstesinden gelmek için çoğu zaman üçüncü şahısları, kimi zaman de sıhhat sigortacılarını işe alsalar da, tıbbi faturaları öderler.

Gene de milyonlarca Amerikalı, direkt sıhhat sigortalarından plan satın alma eğiliminde olan ve ondan sonra tıbbi faturaları ödeyen daha minik işverenler için çalışıyor. “Tam sigortalı” olarak malum bu planlar, kürtaj kapsamına yaklaşımları uzun süredir değişen eyalet yasalarına tabidir.

KFF’ye gore, 11 eyalet bu hususi planların bir çok durumda kürtajı kapsamasını yasaklıyor, sadece bazı eyaletler tüketicilerin kürtaj harcamalarını karşılayacak bir sigorta sürücüsü satın almasına izin veriyor.

Ne tür bir sıhhat planınız olduğundan güvenli değilseniz, yöneticilere mesele.

Fuse Brown, “Tam sigortalı olup olmadığınızı yada kendi kendinize finanse ettiğinizi sigorta kartınızın yüzünden anlamanın bir yolu yok” dedi.

Uygun Bakım Yasası pazaryerleri vesilesiyle kapsama alanlarını satın alan 14 milyondan fazla Amerikalı için, ikamet ettikleri durum oldukca önemlidir.

KFF’ye gore, yirmi altı eyalet ACA planlarında kürtaj kapsamını kısıtlarken, yedi eyalet bunu bir plan pozitif yanları olarak gerektiriyor. Bu eyaletler California, Illinois, Maine, Maryland, New York, Oregon ve Washington’dur.

Düşük gelirli insanoğlu için federal devlet sıhhat programı olan Medicaid’in kuralları da değişmektedir. Otuz dört eyalet ve Columbia Bölgesi, federal fonların saldırı yada ensest durumlar ya da annenin yaşamını kurtarma durumları haricinde kürtaj için ödeme yapmasını engellemiş olan Hyde Değişikliği olarak adlandırılan yasayı takip ediyor, sadece bazı eyaletler tıbbi olarak öteki tıbbi durumları kapsamasına izin veriyor. lüzumlu kürtajlar.

Tüm bu nedenlerle, Nisan ayında Health Affairs dergisinde gösterilen araştırmanın, hastaların kürtajların çoğunluğunu (bir çalışmada %69) cepten ödediğini belirtmesi şaşırtıcı değil. Araştırmacılar, bir ilaç kürtajının medyan maliyetinin 560 dolar bulunduğunu ve kürtaj prosedürlerinin ilk trimesterde medyan 575 dolar ile ikinci trimesterde 895 dolar içinde değiştiğini buldular.

2. Kürtaja benzer tedavi gerektiren hamilelikle ilgili komplikasyonların kapsamı ne olacak?

Sigorta poliçeleri, tıbbi olarak lüzumlu hamilelik bakımı ve bir hastanın yaşamını tehlikeye atacak bir hamilelik esnasında kürtaj dahil olmak suretiyle temel sıhhat hizmetlerinin bakımını kapsamalıdır.

1978 tarihindeki Gebelik Ayrımcılığı Yasası ve öteki kurallar uyarınca Fuse Brown, “yüksek riskli gebelikler dahil olmak suretiyle gebelik ve doğum öncesi bakımın ve genel olarak obstetrik bakımın kapsanması icap ettiğini” söylemiş oldu.

Dış gebelikte – döllenmiş bir yumurta rahmin dışına yerleştiğinde – embriyo yaşayamaz ve bu durum çoğu zaman tıbbi tedavi olmaksızın anne için yaşamsal çekince oluşturur. Bir kadının düşük yapmış olduğu sadece tüm dokuların dışarı atılmadığı ve potansiyel olarak tehlikeli bir enfeksiyona yol açabileceği durumlar da dahil olmak suretiyle birçok başka senaryo devreye girebilir.

Halihazırda kürtajı kısıtlayan tüm eyalet yasaları, annenin yaşamını kurtarmak için bir kural dışı içerse de, yaşamı tehdit eden bir senaryonun ne olduğu daima açık değildir. Bu, kürtaj yasağı eyaletlerindeki doktorların, hamile kişinin tıbbi riskini ihtimaller içinde yasal sonuçlara karşı tartması gerekebileceği anlamına gelir.

Georgetown Üniversitesi Sıhhat Sigortası Reformları Merkezi’nde araştırma öğretim üyesi olan Katie Keith, “Bu, daha azca kapsamlı bir sual ve kürtajı yasaklayan eyaletlerdeki sağlayıcıların bakımı sağlayıp sağlayamayacağına dair bir sual” dedi. “Bu yasaların tümü, davranışları caydırmak, sağlayıcıların bunu yapmalarını engellemelerini oldukca çekici yada ürkütücü hale getirmek için tasarlanmıştır.”

3. Kürtajın yasa dışı olduğu eyaletlerde yaşayanlar başka eyaletlerde sigorta yaptırabilir yada gezi harcamalarına destek olabilir mi?

Son haftalarda, Microsoft, Bank of America, Disney ve Netflix dahil olmak suretiyle birçok büyük işveren, yasaklı eyaletlerdeki işçilerin yada öteki yararlanıcıların başka bir yere kürtaj yaptırmak için gezi edebilmeleri için gezi harcamalarını ödemeye destek olacak programlar kuracaklarını söylemiş oldu.

Fakat kulağa geldiği kadar kolay değil. İşverenler, işçilerin bu desteğe sıhhat planı yada başka bir geri ödeme yöntemi yöntemiyle erişip erişemeyeceklerini idrak etmek zorunda kalacaklar. Gizliliği korumak da bir mesele olabilir. Bazı danışmanlar, işverenlerin gezi geri ödeme ödeneğinin öteki kurallarla çelişip çelişmediğini de dikkate almaları icap ettiğini söylemiş oldu. Mesela, bir işveren kürtaj prosedürleri için seyahati kapsıyorsa, sadece bir yeme bozukluğu kliniği için gezi etmiyorsa, bu Akıl Sağlığı Paritesi ve Bağımlılık Eşitliği Yasası’nı ihlal ediyor mu? Bir planın kürtaj yapmak isteyen yada yapabilecek sağlayıcıları yoksa, herhangi bir eyalet yada federal ağ yeterliliği kuralını ihlal ediyor mu?

Çalışanlara sağlanan faydalar şirketi MZQ Consulting’in uyumdan görevli başkan yardımcısı Jessica Waltman, milletvekillerinin bu çatışmalar hakkında düşünmesi icap ettiğini söylemiş oldu. “Eğer bu eyalet yasası onların federal yasalara uymasını yasaklarsa, eyaletlerindeki tüm işveren grup planlarını oldukca tehlikeli bir duruma sokuyor olabilirler” dedi, bilhassa de Hamilelik Ayrımcılığı Yasası’nda belirtilen yardımlara erişimi kısıtlarsa.

Bir işveren kürtaja müsaade eden bir durumdaysa, sadece bir işçi bunu kısıtlayan bir durumdaysa, başka potansiyel çatışmalar da vardır. “Oregon merkezli bir şirketsem, sigorta planım kürtaj kapsamı sağlamalıdır, sadece bir Oklahoma çalışanı hakkında ne yapmalıyım? Cevabı bilmiyorum, ”diyor Jackson Lewis’in müdürü René Thorne, kendi kendini sigortalayan firmaları içeren davaları yönetiyor.

Ek olarak, eyalet yasalarının sigortacıları, işverenleri yada kürtaj hizmetleri için gezi yada televizyonlar da dahil olmak suretiyle yarar elde eden diğerlerini hedef alıp almayacağı da belirsizdir.

Thorne, müvekkilleri için hazırladığı bir raporda kürtajı kısıtlayan yasaların çoğu zaman sıhhat hizmeti sağlayıcıları ve kimi zaman de kürtaja “yardım eden yada yataklık edenler” için geçerli bulunduğunu yazdı. Teksas da dahil olmak suretiyle bazı eyaletler, hususi vatandaşların yasadışı kürtaj elde eden yada bir kişinin kürtaja erişmesine destek olan her insana 10.000 dolar dava açmasına izin veriyor.

Bu yasaların işverenlere mi yoksa sigortacılara mı uygulanacağı kuşkusuz mahkemelerde son bulacak.

Seth Perretta, “Burada keşfedilmemiş bir bölgedeyiz, daha ilkin asla planların, işveren sponsorlarının ve planları yönetenlerin bir plan yararı ile bağlantılı olarak cezai sorumlulukla karşı karşıya kalabileceği bir durumda olmadığımız için,” dedi. İşverenlere danışmanlık icra eden Damat Hukuk Grubunda müdür.

Cevaplar yakında gelmeyecek, sadece “bununla ilgili oldukca fazla dava olacak” dedi Thorne.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu