Yüksek Mahkeme’nin federal kürtaj hakkını iptal etme kararının peşinden işler birazcık karıştı.

Alt mahkemeler hızla değişen eyalet yasalarıyla boğuşurken, hastalar günden güne kürtajın hala yasal olup olmadığını ve yasal olsa bile kendi eyaletlerinde hala mevcut olup olmadığını merak ediyor. Kürtaj yasağı olan eyaletlerdeki sıhhat çalışanları, kürtaj yapmak için eyalet yetkilileri tarafınca yada yaşamı yada sağlığı tehdit eden durumlarda kürtaj yapmamak için federal yetkililer tarafınca kovuşturma yapılmasından korkuyor.

İşverenler bile, neyin sigorta kapsamına alınabileceği, neyin kapsanamayacağı ve sigorta kapsamına alınması gerektiği mevzusunda eyalet ve federal kurallar içinde çelişkiye düşüyor.

Sadece tüm bu karmaşanın ortasında bazı şeyler doğru değil. Kürtaj tartışması hakkında ortalıkta dolaşan üç efsaneleşmiş:

EFSANE 1: Yüksek Mahkeme’nin kararından yalnızca kürtaj yaptırmak isteyenler etkilenir.

Yüksek Mahkeme’nin 49 senelik büyük seviyede yerleşik federal politikayı silmesiyle ortaya çıkan büyük değişimler ve belirsizlikler, en direkt hamile hanımefendileri etkiliyor. Sadece tıbbi bakımı kesintiye uğrayan tek insan onlar değil.

Kürtaj sağlayıcıları, eyaletleri toplayıp yasaklı eyaletlerden çıktıkça, bilhassa daha azca sözü geçen bölgelerde rutin doğumların yanı sıra yüksek riskli gebeliklerin yönetimi mevzusunda uzmanlık ve ek olarak uzun etkili doğum kontrolü ve kanser taraması ve tedavisine erişim sağlayabilirler. ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Benzer şekilde, tıp öğrencileri ve tıp asistanları, çoğu zaman düşük bakımıyla aynı olan kürtaj tekniklerini öğrenemeyecekleri eyaletlerde eğitim almak istemeyebilirler. Bu, tıpkı daha çok insanoğlunun gebeliği sonuna kadar taşımak zorunda kalması benzer biçimde, hastaların güvenli doğum yapmasına destek olmak için eğitilmiş insan sıkıntısına yol açabilir.

Bu aşamada kasıtlı olmasıyla birlikte tesadüfen de etkilenen doğum kontrolüdür. Missouri’de bir hastane sistemi, sonucu geri almadan ilkin, kürtaja niçin olmayan bir doğum denetim hapı olan “ertesi gün” doğum denetim hapının dağıtımını geçici olarak durdurdu.

Bu onun kendi alt efsanesidir – Plan B ertesi gün hapı, kürtaj hapı mifepriston ile aynıdır. Plan B, yumurtlamayı önleyen sadece mevcut bir hamileliği kesintiye uğratmayan yüksek dozda tertipli doğum kontrolüdür. Mifepriston, ortalama olarak ilk 10 hafta içinde kullanılırsa hamileliği sona erdirir.

Ve belirsizlikten etkilenenler yalnız hamile hanımefendiler değil. Şiddetli sedef hastalığı, lupus ve öteki otoimmün bozuklukları olan kişiler, kürtaj ilacı olarak da kullanılabilecek bu rahatsızlıklar için birinci basamak bir ilaç olan metotreksatı elde etmekte güçlük yaşadıklarını bildirmektedir.

EFSANE 2: Demokratik Kurultay, kürtaj korumalarını oldukça daha ilkin kanunlaştırabilirdi, sadece bunu yapmamayı tercih etti.

Meclis 15 Temmuz’da – bu Kurultay tarafınca ikinci kez – Yüksek Mahkeme’nin 1973 tarihindeki federal kürtaj korumalarını etkin bir halde kodlayacak bir yasa tasarısı için oy kullandı. Karaca – Wade yonetmek. Mahkeme geçen ay bu sonucu bozduğundan beri, toplumsal medyadaki ve başka yerlerdeki Demokratlar, bunun Demokratların Meclis, Senato ve Beyaz Saray üstünde daha sıkı kontrole haiz olduğu seneler ilkin Kurultay’den geçmesi ihtiyaç duyulan bir yasa tasarısı olduğundan yakınma ettiler.

Sadece Demokratlar, Demokrat Başkanlar Bill Clinton ve Barack Obama döneminde Kurultay’de daha büyük çoğunluğa haiz olsalar da, her iki mecliste de oldukça sayıda kürtaj karşıtı Demokrat, etkili bir halde, bu tür yasalar için bir çoğunluk olmadığı anlamına geliyordu. Senato’da lüzumlu.

Bazı revizyonist tarihçilerin görüşlerinin aksine, tecrübe etme eksikliğinden değildi. 1992’de Demokrat liderler, GOP kongresinden derhal ilkin o zamanki Başkan George HW Bush’u utandırmak için olsa bile, kürtaj hakkını federal yasaya yazacak bir yasa tasarısı olan “Seçim Özgürlüğü” yasasını zemine getirmeye söz verdiler. (İşte C-SPAN’daki durumu açıkladığım oldukça eski bir klip.) Sonunda, Demokrat liderler oyları toplayamadığı için yasa tasarısı ne Meclis’e ne de Senato’ya gelmedi.

Aslına bakarsak, o zamandan beri Karaca Kararda, Meclis, kısmen Güneyli ve/yada tutucu bölgelerden oldukça sayıda Demokratın kürtaja karşı çıkması (çoğunun yerini şimdi Cumhuriyetçiler aldı) ve Senato’nun uzun süredir minimum bir avuç dolusu kürtaj hakkı olması sebebiyle, Senato’dan daha çok kürtaj karşıtı olmuştur. Kürtaj haklarını destekleyen Cumhuriyetçiler. Bugün bu, Sens. Susan Collins (R-Maine) ve Lisa Murkowski (R-Alaska) ile sınırlıdır. Meclis, ilk kürtaj hakları çoğunluğunu yalnızca 2019’da Donald Trump’ın başkan olduğu vakit aldı.

EFSANE 3: Kurultay, yasal kürtaj kısıtlamalarını şimdi ortadan kaldırabilir.

Savunucular, hem Kurultay’den hem de Beyaz Saray’dan görevli Demokratlarla, kürtajı sınırlayan mevcut yasaları değiştirebileceklerini iddia ediyor. Hakkaten de, Başkan Joe Biden’ın 2021 ve 2022’deki bütçeleri, son dönemden bu yana bir çok federal kürtaj fonunu yasaklayan sponsoru, kürtaj karşıtı mücadeleci Rep. 1970’ler. Sadece Meclis, 2021’de Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı için on senelerdir ilk kez kürtaj binicisi olmayan finansman tasarısı için oy verirken, Senato Cumhuriyetçileri kısıtlamaları nihai önlemi geri almaya zorladı. Aynı şeyin bu yıl içinde de olması planlanıyor. Demokratlar Senato’da yalnız 50 sandalyeye sahipler ve bir dolandırıcılıkla tehdit edilen herhangi bir yasa tasarısı için minimum 10 Cumhuriyetçiye gereksinimleri var.

Hyde Değişikliği, federal hükümetin, birçok ilericinin talep etmiş olduğu benzer biçimde, kürtaj kliniklerinin federal topraklarda çalışmasına izin vermesini de engelleyebilir. Sadece öteki, daha karmaşık federal devlet meseleleri bu senaryoyu mahvedebilir.

İşleri daha da karmaşık hale getiren, HHS harcama faturasındaki Hyde dili, federal yasalara yerleştirilmiş tek kürtaj kısıtlamasından oldukça uzak. Kürtaj hakları destekçileri, bu tür kısıtlamaları kalıcı hale getirme çabalarının çoğuna başarı göstermiş bir halde karşı koymuş olsa da, öteki çeşitli harcama faturaları, senelik olarak orduda, federal hapishanelerde, Hindistan Sıhhat Hizmeti tarafınca ve federal işçiler için bir sigorta yardımı olarak kürtaj sınırlamalarını ihtiva eder. Kurultay ek olarak, Columbia Bölgesi’nin mahalli vergi dolarlarını kürtaj için harcama kabiliyetini de sınırladı.

tersine çevrilmesi mümkündür Karaca bu kısıtlamaların bazılarının tersine çevrilmesine yol açabilir. Sadece Demokratların Senato’daki kağıt inceliğinde çoğunluğuyla, en azından 2022’de pek ihtimaller içinde değil.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu