Kürtaj karşıtı savunucular, Yüksek Mahkeme ulusal kürtaj hakkını bozduğundan beri, genişletilmiş kürtaj yasakları ve daha sıkı engellemeler için baskı yapıyor. Sadece münakaşa çoğunlukla Washington’da kilitlendiğinden, odak eyaletlerin o zamandan bu yana ilk tam yasama oturumlarını toplamasına kayıyor. Roe Wade’e Karşı devrildi.

Bazı eyalet GOP milletvekilleri kürtaj haplarını yasaklamak yada hanımefendilerin kürtaj için eyalet dışına gezi etmesini zorlaştırmak için yasa tasarıları sunsa da, ötekiler bir sonraki adımlarının ne olması gerektiği mevzusunda bölünmüş görünüyor. Hatta bazıları, bilhassa Cumhuriyetçilerin 2022 ara seçimlerinde pek de parlak olmayan gösterileri ve seçmenlerin eyalet seçimlerinde kürtajı yaygın şekilde desteklemesinden sonrasında, eyaletlerinin mevcut yasaklarını bir halde hafifletecek önlemler almayı düşünüyor.

Ayrıca Demokratların önderliğindeki eyaletler, Demokratların Kasım seçimlerinde yasama çoğunluklarını diktiği Minnesota ve Michigan da dahil olmak suretiyle kürtaj korumalarını desteklemek istiyor.

Kürtaj karşıtı gruplar devrilmedeki amaçlarını söylemiş oldu Roe Wade’e Karşı sonucu eyaletlere geri döndürmekti, fakat şimdi istediklerinin kapsayıcı bir ulusal kürtaj yasağı bulunduğunu açıkça belirtiyorlar.

Kürtaj karşıtı bir grup olan Students for Life’ın “Post-Roe Planı”, “Eyalet ve federal düzeydeki mevzuat, anne karnındaki yaşam için mümkün olan en eli bol korumaları sağlamalıdır” diyor.

Cumhuriyetçi liderliğindeki yeni Meclis, kürtaj karşıtı gerçek niyetini resmi yasama sürecinin ilk günü olan 11 Ocak’ta gösterdi ve hala Demokratlar ve Başkan Joe Biden tarafınca denetim edilen bir Senato ile yasalaşması pek ihtimaller içinde olmayan iki kürtaj karşıtı yasa çıkardı. Beyaz Saray’da.

Bundan dolayı, federal düzeyde, yirmi yılı aşkın süredir iki ilaçlı bir rejimin parçası olarak kullanılan ve son zamanlarda ABD’deki kürtajların çoğunluğunun kullandığı yöntem haline gelen kürtaj hapı mifepriston için mahkemelerde savaşım şekilleniyor. yürütülür.

Biden yönetimi, mifepristonun eczaneler tarafınca dağıtılmasına izin vererek ve hapların ABD postası yöntemiyle dağıtılmasının yasal bulunduğunu açıklayarak daha yaygın hale getirmek için harekete geçti. Sadece tutucu hukuk grubu Alliance Defending Freedom, birkaç kürtaj karşıtı grup adına, Kasım ayında Teksas’ta federal bir dava açtı ve FDA’nın ilacı onaylama yetkisinin en başından beri bulunmadığını iddia etti.

Teksas’ta bazı milletvekilleri, Texans’ın kürtajlara erişiminin geri kalan şeridini kırmanın yeni yollarını araştırıyor. Mesela, bir teklif, mahalli yönetimlerin, insanların eyalet dışındaki kürtaj hizmetlerine erişmesine destek olmak için vergi dolarlarını kullanmasını engellerken, bir başkası, mahalli çalışanlarının eyalet haricinde kürtaj yaptırmasına destek olan işletmeler için vergi sübvansiyonlarını yasaklayacaktır.

Yasama liderleri bu tarz şeyleri bir öncelik olarak görmezlerse, bu önlemler, eyaletin iki yılda bir meydana getirilen 140 günlük deli oturumunun karmaşasında kaybolabilir. Kürtaj karşıtı bir grup olan Texas Alliance for Life’ın kurucusu ve yönetici direktörü Joe Pojman, eyaletin geçen yıl yürürlüğe giren neredeyse tüm kürtajları yasaklayan tetikleyici yasası “oldukça iyi çalışıyor şeklinde görünüyor” dedi. Son olarak eyalet verilerine nazaran, Ağustos 2022’de eyalette üç kürtaj belgelendi.

Eyalet Meclisinin en üst düzey Cumhuriyetçisi önceliğinin, mesela doğum sonrası Medicaid kapsamını 12 aya uzatarak yeni anneler için desteği çoğaltmak bulunduğunu söylemiş oldu.

Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Dade Phelan, “Teksas Meclisi’nin anneleri ve evlatları desteklemeye her zamankinden daha çok odaklanması için bir fırsat” dedi.

Bir Cumhuriyetçi olan Cenup Dakota Valisi Kristi Noem, 10 Ocak’ta yapmış olduğu bir konuşmada benzer bir mevzuya değinerek, hemşirelerin yeni anneleri evde ziyaret etmelerine yönelik bir programı genişletecek ve devlet çalışanlarının evlat edinme harcamalarını karşılamalarına destek olacak bir programı genişletecek yasa tasarıları çıkaracağını söylemiş oldu. Daha ilkin Noem, Cenup Dakota’nın “krizdeki annelerle ilgilenmeye ve onlara hem kendilerinin hem de evlatlarının başarı göstermiş olması için gereksinim duydukları kaynakları sağlamaya” odaklanması icap ettiğini söylemişti.

Bazı Texas GOP milletvekilleri, saldırı ve ensest vakalarında kürtaj yasağına istisnalar getirmeye açık olabileceklerini belirttiler. Ve bir Cumhuriyetçi milletvekili, Cenup Dakota’nın yalnızca yaşamı tehdit eden gebelikler için kürtaja müsaade eden yasağını, kürtajın tıbbi olarak ne süre lüzumlu bulunduğunu açıklığa kavuşturmak için değiştirmeye emek harcamayı planlıyor.

Kendisi de düşükler ve yüksek riskli gebelikler yaşamış bir hemşire olan Eyalet Temsilcisi Taylor Rehfeldt, “Şu anda probleminin bir kısmı, doktorların ve sağlayıcıların bu çizginin ne işe yaradığını bilmemesidir,” dedi.

Rehfeldt, “mühim bir vücut işlevine” ciddi, geri dönüşü olmayan fizyolojik zarar verebilecek gebelikler için kürtaja müsaade eden eski bir yasayı eski haline getirmek istiyor. Rehfeldt ek olarak, cansız fetüs taşıyan yada saldırı ya da ensest sonrası hamile kalan kişilere kürtaj yapılmasına müsaade eden yasa tasarıları üstünde çalıştığını söylemiş oldu.

Gürcistan’daki bazı kürtaj karşıtı aktivistler, milletvekillerini, hamileliğin ortalama altı haftalık döneminde bir çok kürtaja yönelik eyalet yasağının ötesine geçmeye zorluyorlar. Kürtaj haplarının tele-sağlık reçetelerini yasaklayacak bir yasa ve bir embriyonun yada fetüsün, gelişmenin herhangi bir aşamasında bir kişinin tüm yasal haklarına haiz bulunduğunu bildiren bir eyalet anayasa değişikliği istiyorlar.

Karaca Georgia Right to Life’ın yönetici direktörü Zemmie Fleck, “yolun haricinde. “Eyaletimizde yapabileceklerimizin önünde artık hiçbir engel yok.”

Sadece Cumhuriyetçi liderler vakitlerini beklerken, Georgia yüksek mahkemesi altı haftalık yasağa karşı yasal bir itirazı değerlendiriyor. Cumhuriyetçi Vali Brian Kemp’in sözcüsü Andrew Isenhour, “Odak noktamız Georgia Yüksek Mahkemesi önündeki davaya ve bitiş çizgisini görmeye devam ediyor” dedi.

Kürtaj hakları milletvekilleri ve savunucularının, Cumhuriyet kontrolündeki bu devlet evlerinde girişimlerini ilerletmek için oldukça azca seçeneği var.

Gürcistanlı bir Demokrat, eyaletin kürtaj yasağı sebebiyle gebeliklerini sonlandıramayan hanımefendilere devletin tazminat ödemesini sağlayacak bir yasa tasarısı sundu. Eyalet Temsilcisi Dar’shun Kendrick, tasarının büyük olasılıkla fazla ileri gitmeyeceğini kabul etti, sadece mevzuyla ilgili dikkatleri çekmesini ve GOP milletvekillerini aileleri desteklemek için “paralarını ağızlarının olduğu yere koymaya” zorlamasını umduğunu söylemiş oldu.

Neredeyse tüm kürtajın yasaklandığı Missouri’de, kürtaj hakları savunucuları, 2024’te seçmenlerden kürtaj hakkını eyalet anayasasında yüceltmelerini isteyerek eyaletin Cumhuriyetçi ağırlıklı yasama meclisini alt etme fikrini düşünüyorlar.

Sadece bu çabalar, anayasal girişimleri oy pusulasına koymayı zorlaştırmak isteyen Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafınca sunulan bir takım yasa tasarısıyla ve oy pusulasında yer edinen önlemler için minimum %60’ın onayını gerektirerek alt üst edilebilir. geçiş için seçmen sayısı.

Michigan ve Minnesota’daki Demokratlar, kürtaj erişimini korumak için hem yasama meclisleri hem de valiler ofisi üstündeki yeni kontrollerini kullanacaklar. Michigan seçmenleri, eyalet anayasasında kürtaj hakkını kutsayan bir oy pusulasını Kasım ayında çoktan geçirmişken, Demokratlar 1931 kürtaj yasasını kitaplardan çıkarmaya çalışıyorlar.

Illinois’de, yasama organını denetim eden Demokratlar, eyalet dışından gelen sakinlerin artan talebi üstüne son zamanlarda kürtaj korumalarını desteklediler. New York milletvekilleri bu yıl seçmenlere kürtajı korumak için bir eyalet anayasa değişikliği önerisi gönderebilirken, New Jersey milletvekilleri benzer bir teklife karşı çıktı.

Kasım seçimleri bölünmüş hükümeti Arizona ve Nevada’ya getirdi, Arizona’nın artık Demokrat bir valisi ve Nevada’nın Cumhuriyetçi bir valisi var. Bu eyaletlerdeki yasama meclislerinden geçen kürtajla ilgili tüm yasa tasarıları veto edilebilir.

Montana, Florida ve Alaska’dakiler de dahil olmak suretiyle, Cumhuriyetçi kontrolündeki bazı yasama organları, kürtaja erişimi bu eyaletlerin anayasalarındaki mahremiyet hakkı hükümlerine bağlayan mahkeme kararları sebebiyle kapsamlı kürtaj yasaklarını geçirme mevzusunda da sınırlıdır.

Montana’da bir eyalet hakimi, 2021’de kabul edilen üç kürtaj karşıtı yasayı bu temelde engelledi. Eyalet hükümeti avukatları, Montana Yüksek Mahkemesinden emsali tersine çevirmesini istedi ve bir karar planlanıyor.

Ayrıca, Cumhuriyetçi eyalet Senatörü Keith Regier, kürtajı eyaletin mahremiyet hakkı tanımından çıkarmak için orada bir yasa tasarısı sundu. Regier, bir kişinin mahremiyet hakkının kürtaj için geçerli olmaması gerektiğine inandığını şundan dolayı doğmamış bir çocuğun da dahil bulunduğunu söylemiş oldu.

Demokrat liderler, Cumhuriyetçilerin bu mevzuda temsil ettikleri insanlarla uyuşmadığını söylediler. Kasım ayında, Montana seçmenleri, doktorların başarısız bir kürtaj yada başka bir doğumdan sonrasında nefes alan yada kalp atışı olan yeni doğanlara tıbbi bakım uygulamasını gerektirecek bir “canlı doğma” oylama girişimini reddettiler.

Demokratik eyalet temsilcisi Alice Buckley, “Montanlılar, hükümetin sıhhat hizmetleri kararlarında aşırıya kaçmasını istemediklerini oldukça net bir halde söylediler” dedi.

Atlanta’da KHN muhabirleri Renuka Rayasam ve Sam Whitehead; Cenup Dakota, Rapid City’deki Arielle Zionts; Louis’deki Bram Sable-Smith; ve Montana, Missoula’daki Katheryn Houghton bu rapora katkıda bulunmuş oldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu