Dr. Kim Puterbaugh her hafta bir Cleveland hastanesinde kanama yada enfeksiyon içeren komplikasyonlar yaşayan birkaç hamile hastayı görüyor. OB-GYN, annenin sağlığını ve yaşamını korumak için ölü yada ölmekte olan fetüsü alıp almamak da dahil olmak suretiyle, onlara iyi mi davranılacağı mevzusunda süratli kararlar vermelidir. Hayatta kalma şansı olmayan bir fetüsü yerinde bırakmak, maternal enfeksiyon ve kalıcı yaralanma olasılığını mühim seviyede artırır.

Fakat şimdi tıbbi kararları, Ohio’nun yeni kürtaj yasasıyla karmaşıklaşıyor; bu yasa, çoğu zaman altı haftalık hamilelikten sonrasında, embriyo yada fetüste kardiyak aktivite tespit edilirse kürtajı yasaklıyor – bu, hamileliğin ilerleme şansı olmasa bile saatler yada günlerce devam edebilir. Yeni yasa göz önüne alındığında, Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi, planlı tedaviye yasa kapsamında izin verilip verilmediğini sorgulayan Puterbaugh ve öteki doktorlar için bir yönetici ve hukuk ekibine haiz olma sistemini kolaylaştırdı.

Yüksek Mahkeme Haziran ayında anayasal kürtaj hakkını ortadan kaldırdığından, Puterbaugh bu davaların kendisini ve onun benzer biçimde doktorları olanaksız bir konuma soktuğunu söylemiş oldu – doktorları Ohio ve öteki eyaletlerdeki kürtaj karşıtı yasalar ile federal Acil Tıbbi Tedavi ve Emek verme Yasası içinde sıkıştırdı. Bu 1986 yasası, hastanelerin ve doktorların, acil durumlarda, gerekirse kürtaj da dahil olmak suretiyle, tarama ve stabilize edici tedavi sağlamasını koşul koşuyor.

OB/GYN Hospitalists Derneği başkanı Puterbaugh, “Bu iki şeyi dengelemek zor” dedi. “Fakat bu benim için hakikaten kolay olsa gerek bu sebeple aklımda, annenin yaşamı ve sağlığı devamlı ilkin gelir.”

Biden yönetimi, EMTALA’nın acil durumlarda devlet kürtaj yasaklarını geride bıraktığını korumak için çaba sarfediyor. 2 Ağustos’ta ABD Hakkaniyet Bakanlığı, kürtajı neredeyse her koşulda yasaklayan bir Idaho yasasına karşı federal bir dava açtı. Dava, yasanın, acil gebelik komplikasyonları yaşayan hanımefendiler için gerekirse kürtaj sağlamak için EMTALA’nın şartına uymanın sıhhat çalışanları için ceza gerektiren bir kabahat haline getireceğini iddia ediyor.

ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı, Temmuz ayındaki bir siyaset kılavuzunda ve mektubunda, EMTALA’nın hastanelerin ve doktorların acil durumlarda kürtaj dahil yaşam yada sıhhat kurtaran tıbbi hizmetler sunmasını gerektirdiğini tekrardan teyit etti. Mektup, ektopik gebelikler, preeklampsi olarak malum şiddetli tansiyon ani yükselmeleri ve bir kadının hamileliğini sürdüremeden ilkin suyunun kırılmasına yol açan membranın erken yırtılması benzer biçimde durumlara atıfta bulunuyor.

Kılavuz, bu federal gerekliliğin kürtajı yasaklayan tüm eyalet yasalarının yerine geçtiğini ve federal göreve uymayan hastanelerin ve doktorların para cezası ve Medicare ve Medicaid programlarından fesih ile karşı karşıya kalabileceğini altını çizdi.

Hamilelik durumlarında acil bakımın reddedilmesinden meydana gelen EMTALA araştırmalarına dair şu ana kadar malum bir rapor bulunmamaktadır.

Sadece kürtajı keskin bir halde kısıtlayan eyaletlerdeki seçilmiş yetkililer, federal kararla aynı fikirde değil. Teksas Başsavcısı Ken Paxton, federal hükümetin acil durumlarda kürtaj yapılmasını mecburi kılmak için EMTALA yasasını kullanmasını önlemek için geçen ay Biden yönetimine dava açtı. Dava, EMTALA’nın kürtaj benzer biçimde belirli tıbbi prosedürleri hususi olarak mecburi kılmadığını iddia ediyor.

Kürtaj düşmanları, devletin kürtaj karşıtı yasalarının, hamile bir kadının yaşamı yada sağlığı tehlikede olduğunda esasen kafi istisnalar içerdiğini korumak için çaba sarfediyor. Texas Right to Life’ın başkanı John Seago, Teksas yasalarından birinin dış gebelik yada düşüklerin tedavisinin yasak olmadığını belirttiğini söylemiş oldu. Buna ek olarak, yasa, kürtaja müsaade eden tıbbi bir acil durumu, bir kadının ciddi bir “vücut fonksiyonunda mühim bir bozulma” riski altında olduğu bir durum olarak tanımlamaktadır.

Seago, haber medyasını ve tıp derneklerini kasıtlı olarak yasalar hakkında kafa karışıklığı yaratmakla suçladı. “Yasa fazlaca açık” dedi.

Hukuki çekişmeler bir yana, pratikte doktorlar ve hastane avukatları, pek fazlaca şeyin eyalette kürtaj yasaklarındaki muğlak ifadeli istisnaların yorumlanmasına bağlı bulunduğunu söylüyor ve bu, kardiyak aktiviteye dayalı kürtajı yasaklayanlar benzer biçimde tutarsız yasaların varlığıyla daha da karmaşıklaşıyor. Ve tıbbi sağlayıcılar, birileri kendilerini bu kafa karıştırıcı yasaları ihlal etmekle suçlarsa, cezai kovuşturma, para cezası ve ruhsat kaybı riskini almak istemezler.

Austin, Teksas’ta hastaneleri ve öteki sıhhat hizmeti sağlayıcılarını temsil eden bir avukat olan Louise Joy, müvekkillerinin kim bilir aşırı davranışlarında ölçülü olduklarını söylemiş oldu, sadece bu şaşırtıcı değil. “Onları doğru olanı yapmaları için cesaretlendirmeye çalışıyorum fakat risksiz olacaklarını güvence edemem” dedi.

Pek fazlaca şey, hamileliği sonlandıran bir komplikasyonun acil bir durum olarak kabul edilmesiyle, tanımlanması zor bir andır. Amerikan Koleji’nin yönetim kuruluna başkanlık eden Houston acil doktoru Dr. Alison Haddock’a, bazı Missouri kadınlarının hafifçe kramp ve kanama ile hastanenin acil servisine geldiklerini ve hemen hemen yırtılmamış bir ektopik gebelikleri bulunduğunu tespit ettiklerini söylemiş oldu. Acil Tıp Doktorları. Standart tedavi, hamileliği sonlandırabilecek ilaç metotreksatını sağlamaktır.

“Patlanana kadar kararlısın, sonrasında kararsız hale geliyor” dedi. “Fakat ne kadar dengesiz olman gerekiyor? Kadının yaşamı hemen hemen açıkça risk altında değil. EMTALA’nın geçerli olup olmadığı belli değil. Herhangi bir yasayı ihlal etmeden hastalar için doğru olanı yapmak isteyen acil servis doktorlarını hakikaten zorlaştıran birçok gri alan olacak.”

Doktorlar ve hastane avukatları, tıbbi kararlarına siyasal gerekçelerle karşı çıkabilecek eyalet savcılarından daha net federal rehberlik ve koruma garantileri almayı umuyorlar.

Joy, “Federal hükümetin adım atmasına ve ‘Doktorlar, standart bakım sağlamanız gerekir ve uygun tıbbi uygulamaları takip eden ve hastalar için doğru olanı icra eden her insanın yargılanmasını önleyeceğiz’ demesine ihtiyacımız olduğu zamandır” dedi. söz mevzusu.

Ek olarak, yeni yasalar sebebiyle uygun acil tıbbi bakımın verilmediği durumlarda, federal hükümetin bireylerin şikayetlerini beklemeden proaktif olarak soruşturma yapacağını umuyorlar. New York Times geçen ay, Dallas-Fort Worth bölgesindeki 35 yaşındaki bir kadının, şiddetli ağrı ve kanamaya karşın, ilk üç aylık düşük için dilatasyon ve tahliye prosedürünün reddedildiğini bildirdi. Hastanenin, ağır kanaması durumunda geri dönmesi tavsiyesiyle onu evine gönderilmiş olduğu bildirildi. Hastane, bu yazı için meydana getirilen yorum talebine cevap vermedi.

Eski bir general olan Thomas Barker, “Bir hastanenin acil servisteki bir karı için doğru tıbbi prosedürün kürtaj bulunduğunu, sadece doktorların bunu yapamayacağını söyleyen bir politikası var ise, bu CMS’nin dava açması ihtiyaç duyulan bir EMTALA ihlalidir” dedi. EMTALA uyumluluğu mevzularında hastanelere tavsiyede bulunan Medicare & Medicaid Services Merkezlerinin danışmanıdır.

Başka bir ihtimaller içinde EMTALA vakasında, Dr. Valerie Williams, Louisiana’nın geçen ay kürtajla ilgili neredeyse tamamen yasağını cezai yaptırımlarla uygulamaya koymasının peşinden, New Orleans bölgesindeki hastanesinin, suyu dökülen hamile bir hasta üstünde bir genişletme ve tahliye prosedürü gerçekleştirmesini engellediğini bildirdi. 16 haftada bozuldu. Hasta, ağır kan kaybı olan cansız bir fetüs doğurmak için acılı, saatlerce devam eden bir doğum eylemi geçirmeye zorlandı.

Williams, eyaletin kürtaj yasasını engellemeyi amaçlayan bir davanın parçası olarak bir mahkeme yeminli beyanında “15 senelik kariyerimde ilk kez bir hastaya gerekseme duydukları bakımı veremedim” dedi. “Bu bir travesti.”

Sadece CMS, iddia edilen EMTALA ihlallerini araştırmak için çoğu zaman devlet kurumlarına güvenir. Bu, yetkililerin kürtajla ilgili gördükleri herhangi bir tıbbi hizmette katı sınırlamalar uyguladığı eyaletlerde bu soruşturmaların ne kadar ciddiyetle yürütüleceği mevzusunda soruları gündeme getiriyor.

Geçen ay, Texas Medical Association, hastanelerin doktorlara, komplikasyonları olan hamile hastaları eve göndermeleri, cenin kalıntılarını çıkarmak için hastanede tedavi etmek yerine, fetüsü (bekleme yönetimi olarak malum) çıkarmalarını beklemeleri mevzusunda uyardı. Dallas Sabah Haberleri. Tıp derneği, Texas Medical Board’a yazdığı bir mektupta, gecikmiş yada reddedilen bakımın hastaların gelecekteki üreme kabiliyetini riske attığını ve acil sağlıkları için ciddi bir risk oluşturduğunu söylemiş oldu.

American Journal of Obstetrics and Gynecology’de geçen ay gösterilen bir araştırma, Teksas’ın Eylül ayında sıkı kürtaj kısıtlamalarını uygulamaya koymasının peşinden, gebelik komplikasyonları olan hastaların kürtaj yasağı olmayan eyaletlerdeki benzer hastalara gore fazlaca daha fena sonuçlar yaşadığını buldu. İki büyük Dallas hastanesinde bekleme yönetimi ile tedavi edilenlerin %57’si kanama ve enfeksiyon benzer biçimde ciddi komplikasyonlara maruz kalırken, öteki eyaletlerde derhal gebelik sonlandırmayı seçenlerin %33’ü.

OB-GYN’ler ve acil servis doktorları, acil ve acile yakın komplikasyonları olan hamile hastaları görürken, devletin kürtaj karşıtı yasalarına uyma mevzusunda tavsiye almak için avukatlarla sık sık telefonda olmayı beklediklerini söylüyorlar.

Puterbaugh, “Bu, hanımefendilerin hayatlarını tehlikeye atacak, buna asla kuşku yok” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu