BIGFORK, Mont. — Geçenlerde bir öğleden sonrasında, ABD-Kanada sınırının 200 mil güneyindeki bu kuzeybatı Montana topluluğundaki lisedeki futbol sahası net 70 dereceydi.

Vikings baş antrenörü Jim Benn, takımını bozulmamış güz havasında fazlaca fazla kesinti olmadan tatbikatlarda çalıştırıyordu. Sadece bir tek birkaç hafta ilkin, oyuncuların 90’lı yılların ortalarına kadar olan sıcaklıklarda terledikleri için, senenin averajından ortalama 15 aşama daha yüksek, sık sık su molalarına gereksinimleri vardı.

Güz yaklaşırken sıcaklıklar düşmeye başlasa da, Montana ve şimal ABD’deki öteki birçok eyalet daha da ısınıyor ve daha uzun süre sıcak kalıyor. Ulusal Hava Servisi ve öteki meteorologlara bakılırsa, Ağustos, birçok lise sporunun arttığı ve bu yıl Montana’daki birçok topluluk için kayıtlardaki en sıcak ya da ona yakın bir yıldı. Sıcak hava dalgası Eylül’e kadar uzandı ve minimum altı Montana şehri, ayın ilk yarısında 100 dereceyi aştı.

Bu Ağustos, yakınlardaki Idaho, Washington ve Oregon eyaletleri için kaydedilen en sıcak ay oldu. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Derneği’ne bakılırsa, bu yaz ülke çapında kaydedilen en sıcak üçüncü yaz oldu.

Sıhhat uzmanları ve araştırmacılar, eyaletlerin – bilhassa de Idaho, Maine, Montana ve Şimal Dakota şeklinde şimal ABD’deki eyaletlerin – lise sporcularını güvende tutmak için yeterince süratli uyum sağlamadığını söylüyor. Öğrenciler ve aileleri, sporcuları korumak için yeterince şey yapmamakla suçlayarak okullara dava açtı. Harekete geçen birçok eyalet, bunu sadece bir sporcu öldükten sonrasında yapmış oldu.

Connecticut Üniversitesi Korey Stringer Enstitüsü’nün işletme müdürü Rebecca Stearns, “Lise ve kolej içinde, her yıl eforlu sıcak çarpması sebebiyle ortalama altı sporcu kaybediyoruz ve bunların bir çok lise sporcuları” dedi. 2001 senesinde sıcak çarpmasından ölen bir Minnesota Vikings oyuncusundan sonrasında. Enstitü, durumu araştırır ve önlemeye çalışır.

Isıya bağlı ölümlerin gerçek sayısının daha yüksek olabileceğini, bu sebeple ölüm sertifikalarının devamlı doğru şekilde doldurulmadığını söylemiş oldu. Egzersiz ısısı hastalığının lise ve üniversite sporcuları için kalp durmasının peşinden ikinci önde gelen ölüm sebebi bulunduğunu söylemiş oldu.

Benn, Bigfork’ta, Montana’daki ortalama 30 senelik koçluk kariyeri süresince, sporcularından birinin, sıcak bitkinliği yada sıcak çarpması şeklinde bayılmaya, kusmaya ve hatta ölüme niçin olabilen eforla geçen bir ısı hastalığı yaşadığını görmediğini söylemiş oldu. yıl. Bir atlet, üstün dereceli kıran 2021 ısı dalgası esnasında bir yaz başındaki futbol kampında aşırı ısındı.

“Derhal üstüne su döktük, ısısının düşmesini sağladık” dedi.

Oyuncu, kendisine hortum sıkıldıktan sonrasında iyileşti. Benn elinde buzlu suyla dolu bir dalma küveti olmadığını söylemiş oldu, Stearns’in söylediği şeklinde tavsiye edilen tedavi bu.

Stearns, “Tam olarak bu yüzden tıbbi en iyi uygulamaları içeren standart politikalara ihtiyacımız var” dedi.

Korey Stringer Enstitüsü, 50 eyalet ve Washington DC’nin tamamını, lise sporcuları içinde eforla oluşan ısı hastalığını ve ek olarak kalp durması şeklinde öteki sıhhat risklerini önlemek ve bunlara cevap vermek için en iyi uygulamaları ne kadar iyi takip ettiklerine bakılırsa sıralıyor. Montana listede 48. sırada yer alırken onu Minnesota, Maine ve California takip ediyor.

Enstitünün raporuna bakılırsa Kaliforniya sonuncudur, bu sebeple çoğu zaman sporcuların sağlığı ve güvenliğinden görevli olan lise atletik antrenörlerini düzenlemeyen tek eyalettir. Stearns, enstitünün, atletik antrenörlerin ruhsatlandırılmasını gerektiren yasalar için baskı meydana getiren California spor yetkilileriyle beraber çalıştığını söylemiş oldu.

Şimal ABD’deki eyaletler, enstitü sıralamasının en alt üçte birlik kısmına hakim durumda. Stearns, enstitünün ısı güvenliğini iyileştirme mevzusunda yaklaştığı birçok devletin, bunun bir problem olmadığını düşündüklerini yada bazı politikalara direndiklerini, bu sebeple bu tarz şeyleri uygulamanın yüksek bir fiyat etiketi ile gelebileceğini söylemiş oldu.

Sadece bazı çabaların bir kuruşa mal olmadığını söylemiş oldu. Mesela, Bigfork Lisesi’nde Benn, oyuncuları Ağustos başlangıcında sahaya döndüklerinde, futbol pedleri olmadan üç günlük bir iklimlendirme periyodu uyguladı. Stearns, “Benim bakış açıma bakılırsa bu hakkaten düşük asılı meyve” dedi.

Stearns, sıcaklığa bağlı hastalıkların çoğunun, tipik olarak en sıcak olan ve sporcuların kendilerini sıcakta zorlamaya alışkın olmadığı ilk günlerde ortaya çıktığını ekledi. Sadece eyaletin lise sporları derneğinin iklimlendirme dönemlerini mecburi kılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Stearns, Montana ve öteki birçok eyalette, mesela, pedleri çıkararak yada antrenmanların uzunluğunu ve sayısını azaltarak yada tamamen iptal ederek, uygulamaların ne vakit değiştirilmesi icap ettiğini belirleyen bir sisteme haiz değil, dedi Stearns. Eforlu bir sıcak hastalığına müdahale etmek için bir acil durum planı gerektiren politikalar da birçok şimal eyaletinde bulunmuyor.

Stearns ve Georgia Üniversitesi’nden Bud Cooper şeklinde öteki araştırmacılar, eyaletlerin hava sıcaklığı, rutubet ve güneş ışığını emen çim şeklinde yüzeylerden yayılan ısıyı açıklayan “ıslak termometre sıcaklığı” olarak malum şeyi kullanımı icap ettiğini söylemiş oldu. ısı indeksi yerine bu belirlemeleri yapmak için. Isı indeksi, ısı hastalığına yakalanma riskini artıran radyan ısıyı hesaba katmaz. Ulusal Devlet Lise Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşu, Şubat ayında ülke çapındaki liselere 5.000 hususi termometre göndereceğini söylemiş oldu.

Stearns, araştırmaların iklime alışma dönemlerinin eforla ortaya çıkan ısı hastalıklarının sayısını %55’e kadar azalttığını öne sürdüğünü ve uygulamada değişimleri mecburi kılmak için yaş termometre sıcaklığını kullanan eyaletlerin %80’lik bir azalma gördüğünü söylemiş oldu.

Georgia’da, Cooper’ın liseli sporcular içinde ısıya bağlı ölümleri belgeleyen emek vermesi, 2012’de kapsamlı siyaset değişikliklerine yol açtı. Siyaset değişikliğinden bu yana, Georgia, liseli futbolcular içinde ısıya bağlı ölümlerin en fazla olduğu eyalet olmaktan çıkıp, ölüm yok.

Cooper şeklinde araştırmacılar, eyaletlerin lise sporcularının risklerini anlamalarına destek olmak ve onlara siyaset değişimleri yapmak için bir başlangıç ​​noktası vermek için mahalli averaj yaş termometre dünya sıcaklıklarına dayalı bölgesel siyaset yönergeleri sağlamaya başladılar.

New Jersey, 2020’de okul bölgelerinin termometreleri satın almasını gerektiren bir yasayı onayladığında, şimal ABD’deki eyaletler içinde ıslak termometre sistemini ilk benimseyenler arasındaydı. Eyalet ek olarak, sıcaklıklar belirli bir seviyeye ulaştığında, yüzlerce okulun soğuk daldırma küvetlerini sahaya koymasını koşul koşuyor. Eyalet şu anda enstitünün spor güvenliği politikaları sıralamasında Florida’nın arkasında ve Georgia’nın önünde ikinci sırada yer ediniyor.

Kuzeybatı Pasifik’te, Oregon ve Washington, ıslak termometre küre sıcaklığına değil, ısı endeksine dayalı olarak okul spor uygulamalarında değişim yapılmasını mecburi kılan politikalara haizdir. Isı ve spor güvenliği araştırmacıları bunun asla yoktan iyi bulunduğunu söylüyor.

Yönetici direktör Brian Michelotti, lise atletizmini düzenleyen Montana Lisesi Derneği’nin, hakemlerin futbol yada futbol maçları esnasında fazladan mola vermelerini elde eden ısı rehberliği uyguladığını söylemiş oldu. Dernek ek olarak, kros koşusu şeklinde öteki sporlardan toplantıları günün erken saatlerinde planlamasını ister.

Bir fotoğraf, sahada birlikte antrenman yapan Bigfork Vikings futbol takımının üyelerini gösteriyor.
Bigfork Vikings lise futbol takımındaki oyuncular, üstün dereceli kıran sıcakta haftalarca antrenman yaptıktan sonrasında, gevrek bir güz öğleden sonrasında tatbikatlardan geçiyorlar.(KHN için Aaron Bolton)

Montana sıhhat yetkilileri, eyaletin lise sporcuları içinde ısı hastalığına bağlı bir ölüm vakasını hiçbir vakit belgelemediğini söylese de, son iki yazdaki zamanı sıcak dalgaları, ek önlemler almayı düşünen atletik yetkililere haiz. Michelotti, “Bunun hakkında daha çok münakaşa yapmamızı ve hakkaten geri dönerek bazı spor bilimleri komitelerini yeniden ziyaret etmemizi hakkaten tetikledi” dedi.

Herhangi bir siyaset değişikliğinin derneğin yedi üyeli yönetim kurulu tarafınca onaylanması icap ettiğini ve en azından gelecek yıla kadar gerçekleşmeyeceğini söylemiş oldu.

Korey Stringer Enstitüsü’nden Stearns şeklinde ısı ve spor güvenliği uzmanları, eyalet çapında politikalar ve zorunluluklar eklemenin, bir ölüm gerçekleşmeden ilkin tüm antrenörlerin ve okulların en iyi uygulamaları izlemesini sağlayarak yaşam kurtardığını söylemiş oldu.

“Bir yaşam, bir sezondaki tüm maçlar için fazlaca fazla bir karşılık” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu