SONOMA, Kaliforniya. – Maia ve Mia Bravo, parlak bir yaz gününde evlerini terk ettiler ve tehlikeyi sezdiler.

Bahçesini yanmış odun dumanı sarmıştı. 17 yaşındaki Maia deposu ararken, 14 yaşındaki Mia hortumu buldu, musluğu açtı ve mülkün çevresine su püskürttü.

Bu duman kokusu, kız kardeşleri, eski evlerini bir orman yangınının süpürdüğü 2017’de rüzgarlı bir Ekim öğleden sonrasına geri götürdü. Minibüsün arkasından kızlar, Şimal Kaliforniya’nın şarap ülkesindeki bir kasaba olan Glen Ellen’da karavanlarını çevreleyen alevler gördüler.

Mia’nın en sevilmiş olduğu oyuncak bebeği de dahil olmak suretiyle eşyalarını terk ettiler ve yangından korkan kedileri Misi’yi almadan ayrıldılar. Ailenin kurtardığı tek şey 3 aylık bebeğin battaniyesiydi.

Aile, ağaçların ve bitkilerin yakıldığı karanlık yollarda yürüdü. Mia sakindi. Maya kustu.

Kaliforniya orman yangınları daha yoğun, sık ve yaygın hale geldikçe, yangından sağ kurtulan birçok çocuk anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu şeklinde kalıcı ruhsal travmalar yaşıyor.

Wildfire Trauma 2 resized
Ekim 2017’de Coffey Park’taki Tubbs yangınından geriye kalanlar.(Heidi de Marco / KHN)

Çocuklar ek olarak uyku yada dikkat sorunları geliştirebilir yada okulda problem yaşayabilir. Dikkate alınmadan bırakılırsa, duygusal travma fizyolojik sağlığınıza zarar verebilir ve bu da kronik sıhhat problemlerine, akıl hastalığına ve bağımlılıklara yol açabilir.

2020’den beri devlet, devletin düşük gelirli Medicaid programına katılan doktorların evlatları ve yetişkinleri negatif çocukluk deneyimleriyle ilgili potansiyel olarak travmatik vakalar için taramasını koşul koşuyor.

Eyaletin Ocak 2020 ile Eylül 2021 içinde meydana gelen son olarak ACE (Negatif Çocukluk Deneyimleri) raporunda, bilhassa kırsal bir bölge olan şimal ilçelerinde yaşayan evlatların ve yetişkinlerin toksik stres yada travma riskinin daha yüksek olduğu bulunmuş oldu. yangınlar tarafınca.

Hiçbir tarama evde dikkatsizlik, istismar yada işlev bozukluğunu tespit etmeye destek olamazken, doktorlar ve sıhhat yetkilileri, orman yangınlarının kırsal Şimal Kaliforniya’da yüksek ACE puanlarına katkıda bulunduğunu öne sürdüler.

Senelik bir raporda, 2018’de Carr Fire’ın yakıldığı Shasta İlçesindeki evlatların ve yetişkinlerin %70’inin yüksek travma riski altında olduğu tespit edildi. 2017’de Tubbs Yangını’nın şarap ülkesini kasıp kavurduğu Napa İlçesinde, evlatların ve yetişkinlerin %50’sinin yüksek travma riski altında olduğu düşünülüyordu.

Ek bir analizde, araştırmacılar, bazı Şimal Kaliforniya eyaletlerindeki yetişkinlerin %75’inin bir yada daha çok travmatik vaka yaşadığını, eyalet genelinde bu oran %60 bulunduğunu buldu. Buna, Kamp Ateşinin 85 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu Butte County de dahildir.

Wildfire Trauma 5 resized
Maia Bravo, ailesi orman yangınından kaçtıktan 15 gün sonrasında bulunan kedisi Misi ile beraber. Misi kısa süre ilkin vefat etti.(Heidi de Marco / KHN)

ACE değerlendirmelerinden bazılarını yürüten Shasta Cemiyet Sağlığı Merkezi’nde çocuk doktoru olan Dr. Sean Dugan, “Aslına bakarsan yüksek bir travma oranı popülasyonunuz olduğunda ve buna çevresel travma eklediğinizde, bu her şeyi daha da zorlaştırır” dedi.

Orman yangınları rutinleri bozar, insanları hareket etmeye zorlar ve rahatlık ve güvenliğe gereksinim duyan çocuklar için istikrarsızlık yaratır. Son yıllarda, California demografları bazı trajik nüfus değişimlerini orman yangınlarının evleri yok etmesine ve aileleri yerinden etmesine bağladılar.

2015’ten beri eyaletteki en yıkıcı orman yangınlarından beşinden etkilenen Sonoma County acil durum yönetimi müdürü Christopher Godley, “Bir çocuk için ebeveynlerinin çıldırdığını görmekten daha stresli bir şey olması imkansız” dedi.

Çocuklar da orman yangınlarının dolaylı kurbanları olabilir. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca gösterilen bir araştırmaya gore, ülkede yılda ortalama 7,4 milyon çocuk, yalnızca solunum sistemini etkilemekle kalmayıp dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu, otizm, engellilik şeklinde hastalıklara da katkıda bulunabilen orman yangınlarından çıkan dumandan etkileniyor. okul performansı ve bellek sorunları.

2017’de Bravo ailesi, Napa ve Sonoma ilçelerini ve Santa Rosa şehrini yakan Tubbs Yangınından firar etti. O vakit, eyalet tarihindeki en yıkıcı yangındı, mahalleleri yerle bir etti ve ortalama iki düzine insanı öldürdü.

Wildfire Trauma 4 resized
2017 Tubbs Yangınından tahliye edildikten sonrasında, ailenin evin ön kapısının yanında bir “acil durum sırt çantası” var. İçeride teneke kutular, su, el feneri ve öteki lüzumlu ürünler var.(Heidi de Marco / KHN)

İlk gece minibüslerinde uyudular ve peşinden yakınlardaki Petaluma’ya aileleriyle beraber sığındılar.

Maia, “Korktum, şoktaydım” dedi. “Tüm gece ayakta kaldım.”

Kız kardeşler, tahliyelerinden 15 gün sonrasında kedileri Misi’yi bir komşunun karavanının altında kıvrılmış halde buldu. Bacaklarında ciddi yanıklar vardı.

Yangından sonraki ilk birkaç yıl, Maia alevler, küller ve kömürleşmiş evlerle dolu kabuslar görmüş oldu. İtfaiye aracı sirenlerinin sesiyle irkilerek uyandı.

Çocuklar, yaşlarına bağlı olarak travmaya değişik tepkiler verebilirler. Minik çocuklar endişeli ve korkulu hissedebilir, yetersiz yiyecek yiyebilir yada ebeveynlerinden yada güvenilir yetişkinlerden ayrılma kaygısı geliştirebilir. Daha büyük çocuklar depresyonda ve yalnız hissedebilir, yeme bozuklukları yada kendine zarar verici davranışlar geliştirebilir yada alkol yada uyuşturucu kullanmaya başlayabilir.

UCLA-Duke Üniversitesi Ulusal Terörle Savaşım ve Afet Programları Direktörü Melissa Brymer, “Bu yoğun tahliyeler geçiren, can kaybı yaşayan, mülkün tamamen tahrip olduğu bu ufaklıklara haiz olduğunuzda, toplumsal desteğe haiz olmaları önemlidir” dedi. Çocuk Travmatik Stres.

Brymer, evlatların da sakin kalmak için araçlara ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Yale Halk Sağlığı Okulu’nda klinik psikolog ve doçent olan Sarah Lowe, rutinleri sürdürmek, aile oyunları oynamak, egzersiz yapmak yada bir danışmanla görüşmeyi içeriyor.

“Çocuklar için, bir istikrar duygusu aşılamak ve bir miktar rutin ve normallik duygusunu tekrardan oluşturmak hakikaten mühim” diye ekledi.

İlk müdahale ekipleri, hem yetişkinler hem de çocuklar için zihinsel sağlığı afet müdahale planlarına entegre etmeye başladılar.

Sonoma County yetkilileri, artık orman yangını stresiyle başa çıkan insanoğlu için acil durum kitlerini bir araya getirmek ve bir kaçış planı geliştirmek için ipuçlarıyla beraber kaynaklar yayınlıyor.

Godley, ilçenin yeni acil durum operasyon planının bir parçası olarak afetler esnasında ruh sağlığı çalışanlarını görevlendireceğini söylemiş oldu. Davranışsal sıhhat uzmanlarını acil durum barınaklarına gönderecek ve orman yangınından kurtulanların gereksinimlerini seyretmek için topluluk gruplarıyla beraber çalışacak.

Godley, “En savunmasız popülasyonların bir çok, hususi davranışsal sağlığa gereksinim duyacak ve bu bilhassa çocuklar için geçerli olacak” dedi.

Maia ve Mia, römorkları alev aldığından beri üç kez taşındı. Maia, okula döndükten birkaç hafta sonrasında okul danışmanıyla görüşmeye başladı. Mia, yardım kabul etme mevzusunda daha isteksizdi ve Ocak 2018’e kadar danışmanlığa başlamadı.

Maia, “Danışmanla bu mevzuyu konuşmak beni rahatlattı,” dedi. “Artık uyuyabilirim. Sadece yangınları duyduğumda, yine olacağı mevzusunda endişeleniyorum.”

Anneleri Erandy Bravo, kızlarını bir günlük yazarak kaygılarını yönetmeye teşvik etti, sadece kız kardeşler travmalarıyla başa çıkmak için daha ergonomik bir yaklaşım benimsediler: Okul kitaplarını, dizüstü bilgisayarlarını ve her ihtimale karşı isteyebilecekleri kişisel eşyalarını bir çantaya koydular. başka bir alevden.

Kızlar, mahalli bir gençlik merkezinde kaygıyı yönetmeye yönelik imalathane çalışmalarına katılır ve bir destek grubunun lideri olurlar. Haziran ayında liseden mezun olan Maia, sonbaharda Santa Rosa Junior College’a başladığında psikoloji okuyacak. Onuncu sınıfa giden Mia, acil durum memuru olmak istiyor.

Gene de Bravo kardeşler teyakkuzda.

Yeni evlerinde, kız kardeşler bu senenin başlarında verandalarında duman kokusu aldıklarında, bunun bir komşunun bacasından geldiğini oldukça geçmeden anladılar. Kendilerini güvende hissettiler ve eve döndüler.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu