SONOMA, Kaliforniya — Maia ve Mia Bravo, parlak bir yaz gününde evlerinin dışına çıktılar ve tehlikeyi sezdiler.

Yerli ağaçların demirlediği toprak ve çimenlik bahçelerinde yanan odunlardan bir miktar duman terfi etti. 17 yaşındaki Maia deposu ararken, 14 yaşındaki Mia bahçe hortumuna uzandı, arkasından musluğu açtı ve mülkün çevresini suyla ıslattı.

Dumanlı koku, kız kardeşleri, önceki evlerine orman yangını ulaştığında 2017’de fırtınalı bir Ekim akşamına geri gönderdi. O gece ailenin minivanının arkasından kızlar, Şimal Kaliforniya’nın şarap ülkesindeki bir köy olan Glen Ellen’da karavanlarını çevreleyen alevleri izlediler. Mia’nın en sevilmiş olduğu oyuncak bebeği de dahil olmak suretiyle eşyalarını terk ettiler ve yangından korkan kedileri Misi’yi almadan ayrıldılar. Ailenin kurtardığı tek şey 3 aylık bebek battaniyesi oldu.

Aile, yanan ağaçların ve yanan yosunların aydınlattığı karanlık yollardan geçerek uzaklaştı. Mia sessizdi. Maia kustu.

Kaliforniya orman yangınları daha yoğun, sık ve yaygın hale geldikçe, bu yangınları yaşayan birçok çocuk anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu şeklinde kalıcı ruhsal travmalar yaşıyor. Çocuklar ek olarak uyku yada dikkat sorunları geliştirebilir yada okulda savaşım edebilirler. Yönetilmezse, duygusal travmaları fizyolojik sağlıklarını etkileyebilir ve potansiyel olarak kronik sıhhat problemlerine, akıl hastalıklarına ve madde kullanımına yol açabilir.

2020’den beri devlet, düşük gelirli insanoğlu için devletin Medicaid programına katılan doktorlardan evlatları ve yetişkinleri, kronik sıhhat sorunları, akıl hastalığı ve madde ile bağlantılı negatif çocukluk deneyimleriyle ilgili potansiyel olarak travmatik vakalar için taramalarını istedi. kullanmak. Eyaletin Ocak 2020’den Eylül 2021’e kadar gerçekleşen son olarak sözde ACE taramalarında, eyaletin şimal ilçelerinde, bilhassa kırsal bir bölgede yaşıyorlarsa, çocuklar ve yetişkinlerin toksik stres yada travma için daha yüksek risk altında olduğu bulunmuş oldu. son yıllarda büyük orman yangınları tarafınca vuruldu.

Taramalar dikkatsizlik, istismar yada ev içi işlev bozukluğunu tespit etmeye destek olabilirken, doktorlar ve sıhhat yetkilileri, Şimal Kaliforniya kırsalındaki yüksek ACE puanlarına orman yangınlarının katkıda bulunduğunu öne sürdüler. Senelik bir raporda, 2018’de Carr Fire’ın yakıldığı Shasta İlçesindeki evlatların ve yetişkinlerin %70’inin yüksek travma riski altında olduğu tespit edildi. 2017’de Tubbs Ateşinin şarap ülkesini sardığı Napa İlçesinde, evlatların ve yetişkinlerin %50’sinin yüksek travma riski altında olduğu kabul edildi.

Ek bir analizde, araştırmacılar, Şimal Kaliforniya’daki bazı ilçelerdeki yetişkinlerin %75’inin bir yada daha çok travmatik vaka yaşadığını, bu oranın bir tüm olarak eyalette %60 bulunduğunu buldular. Buna, Kamp Ateşinin 85 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu Butte County de dahildir.

Shasta Cemiyet Sağlığı Merkezi’nde taramalardan bazılarını yürüten bir çocuk doktoru olan Dr. Sean Dugan, “Nüfus başlangıçta oldukca çeşitli travmalara haiz olduğunda ve çevresel travma attığınızda, bu onu daha da kötüleştirir” dedi. ACEs Aware olarak bilinir.

Orman yangınları rutinleri bozar, insanları hareket etmeye zorlar ve teselli ve güvenlikten güvenli olması ihtiyaç duyulan çocuklar için istikrarsızlık yaratır. Son yıllarda, California demografları bazı acıklı nüfus değişimlerini evleri yok eden ve aileleri yerinden eden orman yangınlarına bağladılar.

2015’ten beri eyaletteki en yıkıcı orman yangınlarından beşinin vurmuş olduğu Sonoma County acil durum yönetimi müdürü Christopher Godley, “Bir çocuk için ebeveynlerinin çıldırdığını görmekten daha stresli bir şey olması imkansız” dedi.

Çocuklar ek olarak orman yangınlarının dolaylı kurbanları olabilir. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca gösterilen bir araştırmaya nazaran, ABD Birleşik Devletleri’nde her yıl tahmini 7,4 milyon çocuk, yalnızca solunum sistemini etkilemekle kalmayıp dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu, otizm, bozulmuş okul performansı ve bellek sorunları.

2017’de Bravo ailesi, Napa ve Sonoma ilçelerini ve Santa Rosa şehrini yakan Tubbs Yangınından firar etti. O vakit, eyalet tarihindeki en yıkıcı yangındı, mahalleleri yerle bir etti ve ortalama iki düzine insanı öldürdü.

İlk gece minibüslerinde uyudular, arkasından yakınlardaki Petaluma’da ailelerinin yanına sığındılar.

Maia, “Şok içinde korktum,” diye hatırladı. “Tüm gece ayakta kalacaktım.”

Kız kardeşler, tahliyeden 15 gün sonrasında kedilerini komşunun karavanının altına sinmiş halde bulmaktan oldukca mutlu oldular. Misi’nin patileri kötü halde yanmıştı.

Yangından sonraki ilk birkaç yıl, Maia turuncu alevler, kar külü ve kömürleşmiş evlerle dolu kabuslar görmüş oldu. İtfaiye aracı sirenlerinin sesiyle ürkü içinde uyanırdı.

Çocuklar, yaşlarına bağlı olarak travmaya değişik tepkiler verebilirler. Minik çocuklar endişeli ve korkulu hissedebilir, yetersiz yiyecek yiyebilir yada ebeveynlerden yada güvenilir yetişkinlerden ayrılma kaygısı geliştirebilir. Daha büyük çocuklar depresyonda ve yalnız hissedebilir, yeme bozuklukları yada kendine zarar verme davranışları geliştirebilir yada alkol yada uyuşturucu kullanmaya başlayabilir.

UCLA-Duke Üniversitesi Ulusal Çevre ve Şehircilik Merkezi terör ve afet programları direktörü Melissa Brymer, “Bu yoğun tahliyeler geçiren, can kayıpları yaşayan, mülkün tamamen tahrip olduğu bu ufaklıklara haiz olduğunuzda, toplumsal desteğe haiz olmaları önemlidir” dedi. Çocuk Travmatik Stres.

Brymer, evlatların sakin kalmalarına destek olacak başa çıkma araçlarına da gereksinimleri bulunduğunu söylemiş oldu. Bunlar, rutinleri sürdürmek, tanıdık oyunlar oynamak, egzersiz yapmak yada bir danışmanla görüşmeyi ihtiva eder. “Ailelerinden teselliye gereksinimleri var mı? Dikkatlerini dağıtmaya mı ihtiyacınız var? Ya da birazcık nefes egzersizi yapar mısın?” dedi.

Yale Halk Sağlığı Okulu’nda klinik psikolog ve doçent olan Sarah Lowe, birazcık kaygı yetişkinleri motive edebilirken, aynı şeyi çocuklar için yapmadığını söylemiş oldu. Uyku programlarını ve yiyecek zamanlarını korumalarını önerir.

Lowe, “Çocuklar için bir istikrar ve sakinlik duygusu aşılamak ve bir miktar rutin ve normallik duygusunu tekrardan tesis etmek hakkaten önemlidir.” Dedi.

Acil müdahale ekipleri, hem yetişkinler hem de çocuklar için zihinsel sağlığı afet müdahale planlarına entegre etmeye başladı.

Sonoma İlçesi yetkilileri, artık orman yangınları esnasında stresle başa çıkan insanoğlu için, “go çantalar” olarak malum acil durum kitlerini bir araya getirmeye ve bir kaçış planı geliştirmeye yönelik ipuçlarının yanı sıra kaynaklar yayınlıyor.

Godley, ilçenin yeni acil durum operasyon planının bir parçası olarak afetler esnasında ruh sağlığı çalışanlarını görevlendireceğini söylemiş oldu. Mesela, ilçe, davranışsal sıhhat uzmanlarını acil durum barınaklarına gönderecek ve orman yangınından kurtulanların gereksinimlerini seyretmek için topluluk gruplarıyla beraber çalışacak.

Godley, “Daha savunmasız popülasyonların birçoğu hususi davranışsal sağlığa gerekseme duyacak ve bu bilhassa çocuklar için geçerli olacak” dedi. “Onları bir aile ve evlilik terapistinin önüne çıkaramaz ve evlatların o ortamda derhal hakkaten desteklenebilmelerini bekleyemezsiniz.”

Maia ve Mia, römorkları yandıktan sonrasında üç kez taşındılar. Maia, okula döndükten birkaç hafta sonrasında okul danışmanıyla görüşmeye başladı. Mia, yardım kabul etme mevzusunda daha isteksizdi ve Ocak 2018’e kadar danışmanlığa başlamadı.

Maia, “Danışmanla bu mevzuyu konuşmak beni sakinleştirdi,” dedi. “Artık uyuyabilirim. Fakat yangınları duyduğumda, yine olacağı mevzusunda endişeleniyorum.”

Anneleri Erandy Bravo, kızlarını kaygılarını günlük tutarak yönetmeye teşvik etti, sadece kız kardeşler travmalarıyla başa çıkmak için daha ergonomik bir yaklaşım seçtiler. Hazırlıklara odaklandılar ve yaz tatilinde okul kitapları, dizüstü bilgisayarları ve başka bir yangın durumunda isteyebilecekleri kişisel eşyalarıyla beraber bir el çantası tuttular.

Kızlar, mahalli bir gençlik merkezinde kaygıyla iyi mi başa çıkacaklarına dair imalathane çalışmalarına katılırlar ve bir destek grubunda önder olurlar. Haziran ayında liseden mezun olan Maia, sonbaharda Santa Rosa Junior College’a başladığında psikoloji okuyacak. 10. sınıfa giden Mia, acil durum memuru olmak istemektedir.

Gene de Bravo kardeşler teyakkuzda.

Kız kardeşler bu senenin başlarında yeni evlerinde bahçelerinde duman kokusu aldıklarında, bunun komşunun bacasından geldiğini oldukca geçmeden anladılar. Mia suyu kapattı ve hortumu sardı. Kız kardeşler kendilerini güvende hissederek gardlarını indirdiler ve içeri geri döndüler.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).