Alma Gallegos sık sık güneydoğu Fresno’daki Theodore Roosevelt Lisesi’nin hareketli koridorlarında derslik arkadaşları tarafınca durdurulur. 17 yaşındaki öğrenciye covid-19 testi, aşıların güvenliği ve pekiştirme aşılarının kıymeti soruluyor.

Alma, cemiyet sağlığı çalışanı olarak yapmış olduğu yetişim yardımıyla güvenilir bir data deposu olarak ün kazanmıştır.

Kısa sürede covid aşılarının ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemeye iyi mi destek bulunduğunu açıklamak ve aileyi, akranları ve topluluk üyelerini takviye aşıları da dahil olmak suretiyle aşılarınız mevzusunda güncel kalmaya teşvik etmek için kısa sürede eğitilen 35 Fresno County öğrencisinden biriydi.

Alma, Ekim ayında stajını bitirdiğinde, o ve yedi ekip arkadaşı çalışmalarını bir bitirme projesi üstünde değerlendirdiler. Öğrenciler aşılarla ilgili bu toplumsal yardım çalışmasını yürütebilmenin gururunu yaşadılar.

Alma, ailesini aşı olmaya ikna etti. İspanyolca haberler vasıtasıyla covid hakkında data alan yakınlarının, yakın bir aile dostu ölene kadar risklere inanmadıklarını söylemiş oldu.

Alma, “Daha fazlasını öğrenmek istemeni sağlıyor,” dedi. “Şimdi tüm akrabalarım aşı oldu fakat biz zor yoldan öğrendik.”

Kaliforniya’daki ve ülke genelindeki cemiyet sağlığı kuruluşları, bir çok Latin olan gençleri okulda, toplumsal medyada ve COVID aşısı korkusunun devam etmiş olduğu topluluklarda sıhhat eğitimcileri olarak hareket etmeleri için eğitiyor.

Voto Latino tarafınca yaptırılan ve Change Research tarafınca yürütülen 2021 anketine nazaran, aşılanmamış Latinlerin %51’i aşıların güvenliğine güvenmediklerini söylemiş oldu. Evde ana dili İspanyolca olanlarda bu sayı %67’ye kadar çıkıyor. Aşıyı reddetmenin en yaygın sebepleri, etkinliğine güvenmemek ve aşı üreticilerine güvenmemektir.

Ve aşılarla ilgili şüpheler bir tek aşı olmayanlar içinde yaygın değil. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine (CDC) nazaran, Hispaniklerin ve Latinlerin neredeyse %88’i minimum bir doz kovid aşısı almış olsa da, fazlaca azı aşılarının güncel bulunduğunu iddia ediyor.

CDC, Latinlerin %13’ünden daha azının, halk sağlığı yetkililerinin virüsün yeni varyantlarına karşı korunmak için tavsiye etmiş olduğu güncellenmiş bir aşı olan iki değerlikli bir güçlendirici aldığını tahmin ediyor.

Sıhhat sağlayıcıları ve aktivistler, Alma benzer biçimde gençlerin, bilhassa İspanyolca konuşan aile üyelerinin sıhhat sisteminde gezinmelerine destek oldukları için, bu aşı sayılarını artırmaya destek olmak için iyi bir konumda olduklarına inanıyorlar.

California-San Francisco Üniversitesi’nde pediatri bölümünde profesör olan Dr. Tomás Magaña, “Gençlerimizi akranları ve aileleri için aşı eğitimcileri olarak görmemiz mantıklı,” dedi. “Ve Latin topluluğu hakkında konuştuğumuzda, onlara iyi mi ulaşacağımız mevzusunda ciddi ve yaratıcı bir halde düşünmeliyiz.”

Bazı eğitim programları kampüste talebe modellerini kullanırken ötekiler gençlere topluluklarında iyi mi ilerleyeceklerini öğretir.

Oakland merkezli bir gençlik kuruluşu olan FACES for the Future Coalition, öğrencileri Covid aşısı eğitimcilerine dönüştürmek için California, New Mexico, Colorado ve Michigan’daki programlardan yararlanıyor.

Florida’nın lise birinci ve ikinci derslik öğrencilerine fizyolojik ve duygusal sıhhat hakkında data vermeleri için eğitim veren Sıhhat Data Projesi, müfredatına Covid aşısı güvenliğini entegre ediyor.

Fresno’da, genç cemiyet sağlığı çalışanlarına yönelik Promotoritos adlı program, modeli benimsedi. destekleyiciler.

Las destekleyiciler İnsanları tıbbi kaynaklara yönlendirmek ve daha iyi yaşam seçimi seçimlerini teşvik etmekle görevli Latin topluluklarında ruhsatsız sıhhat çalışanlarıdır. Emekler gösteriyor ki, destekleyiciler Topluluğun güvenilir üyeleridir, bu da onları aşı eğitimi ve toplumsal yardım sunma mevzusunda benzersiz bir konuma getirir.

16 yaş ve üstü öğrenciler için yetişim programının tasarlanmasına destek olan kuruluşlardan önde gelen Fresno Building Healthy Communities’in CEO’su Sandra Celedon, “Gençler değişik yazışma kuruyor ve mükemmel bir cevap alıyorlar” dedi. “Toplumsal yardım etkinlikleri esnasında hepimiz gençlerle konuşmak istiyor.”

Promotoritos’a katılan gençler ilk olarak Latin, belgesiz göçmenler, sığınmacı öğrenciler yada göçmenlerin çocuklarıdır. Toplumsal medya kampanya stratejilerini içeren 20 saat eğitim alıyorlar. Bunun için okul kredisi alıyorlar ve geçen yıl saat başı 15 dolar alıyorlardı.

Celedon, “Kimse bu evlatları yetişmen olarak düşünmüyor,” dedi. “Bu yüzden onlar için bir fırsat yaratmak istedik bu sebeple bunların ücretli bir stajdan en fazlaca yararlanabilecek öğrenciler bulunduğunu biliyoruz.”

Geçen sonbaharda, Latin asıllı Alma ve öteki üç genç cemiyet sağlığı çalışanı, mahallelerindeki mahalli işletmelere covid kontrol kitleri dağıttı.

İlk durağı bir Asya füzyon restoranı olan Tiger Bite Bowls idi. Restoranın sahibi Chris Vang ile görüşen gençler, covid hakkında soruları olup olmadığını sordu. Sohbetin sonunda ona bir avuç kontrol kiti verdiler.

Vang, “Covid hakkında data sahibi olmaları ve bilgilerini paylaşmaktan korkmamalarının iyi bulunduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu testleri onlara gereksinim duyan her insana teslim edeceğim: müşteriler ve çalışanlar.”

Programın bir öteki pozitif yanları da gençlerin sıhhat alanındaki kariyerlere aşina hale gelmesidir.

California, sıhhat sektöründe yaygın bir işgücü sıkıntısı ile karşı karşıyadır ve sıhhat uzmanları, eyalet nüfusunun artan çeşitliliğini daima yansıtmamaktadır.

California Health Care Foundation’ın bir raporuna nazaran, Hispanikler ve Latinler Kaliforniya nüfusunun %39’unu oluşturuyor, sadece eyalet doktorlarının yalnızca %6’sını ve tıp mezunlarının %8’ini oluşturuyor.

Alma, okul danışmanının ofisinde bir broşür gördükten sonrasında Haziran ayında programa katıldı. Öteki ailelerin sevdiklerini kaybetmelerini engellemeye yardım etme yolu bulunduğunu söylemiş oldu.

Şimdi radyolog olmakla ilgileniyor.

“Benim yaşımda,” diye ekledi Alma, “bu, topluluğuma geri vermek için muhteşem bir yol.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, bağışlanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLANIN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (ayrıntılar).