Kaliforniya, Fresno’nun güneydoğusundaki Theodore Roosevelt Lisesi’nin hareketli koridorlarında ilerleyen Alma Gallegos’u derslik arkadaşları sık sık durdurur. 17 yaşındaki son derslik öğrencisine, talebe arkadaşları tarafınca sık sık covid-19 testi, aşı güvenliği ve takviye aşılarının kıymeti soruluyor.

Alma, güvenilir bir informasyon deposu olarak ününü, genç bir cemiyet sağlığı çalışanı olarak yapmış olduğu yetişim yardımıyla kazanmıştır. Kısa sürede covid aşılarının ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemeye iyi mi destek bulunduğunu tartışmak ve akrabaları, akranları ve topluluk üyelerini güçlendiriciler de dahil olmak suretiyle aşıları mevzusunda güncel kalmaya teşvik etmek için eğitilen 35 Fresno County talebesi arasındaydı.

Alma’nın stajı Ekim ayında sona erdiğinde, o ve yedi ekip arkadaşı çalışmalarını bir son projede değerlendirdiler. Öğrenciler covid aşıları hakkında gerçekleri paylaşabilmenin gururunu yaşadılar. Ayrı ayrı Alma, ailesini aşı olmaya ikna etti. Kovid bilgilerini ilk olarak İspanyolca haberlerden alan akrabalarının, yakın bir aile dostu ölene kadar risklere inanmadığını söylemiş oldu.

Alma, “Bu mevzuda daha çok şey öğrenme isteği uyandırıyor,” dedi. “Akrabalarım şu anda aşı oldu fakat biz zor yoldan öğrendik.”

Kaliforniya’daki ve ülke genelindeki cemiyet sağlığı grupları, bir çok Hispanik yada Latin olan gençleri eğitiyor ve onları okulda, toplumsal medyada ve covid aşısı korkularının devam etmiş olduğu topluluklarda sıhhat eğitimcileri olarak hizmet etmeleri için vekalet ediyor. Voto Latino tarafınca yaptırılan ve Change Research tarafınca yürütülen 2021 anketine bakılırsa, aşılanmamış Latinlerin %51’i aşıların güvenliğine güvenmediklerini söylemiş oldu. Evde anadili İspanyolca olanlarda bu oran %67’ye terfi etti. Aşıyı reddetmenin en yaygın sebepleri, aşının etkili olacağına güvenmemek ve aşı üreticilerine güvenmemekti.

Aşı kararsızlığı bir tek aşı olmayanlar içinde yaygın değildir. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, Hispaniklerin ve Latinlerin ortalama %88’i minimum bir doz kovid aşısı almış olsa da, fazlaca azı aşıları mevzusunda güncel bilgilere haiz bulunduğunu bildiriyor. CDC, Hispaniklerin ve Latinlerin %13’ünden daha azının, halk sağlığı yetkililerinin virüsün daha yeni varyantlarına karşı korunmak için tavsiye etmiş olduğu güncellenmiş bir aşı olan iki değerlikli bir güçlendirici aldığını tahmin ediyor.

Sıhhat sağlayıcıları ve savunucuları, Alma şeklinde gençlerin, bilhassa İspanyolca konuşan akrabaları için sıhhat sisteminde gezinmelerine destek olduklarında, bu aşı sayılarını artırmaya destek olmak için iyi bir konumda olduklarına inanıyorlar.

California-San Francisco Üniversitesi pediatri bölümünde klinik profesör yardımcısı olan Dr. Tomás Magaña, “Gençlerimize akranları ve aileleri için covid eğitimcileri olarak bakmamız mantıklı,” dedi. “Latin topluluğu hakkında konuştuğumuzda, onlara iyi mi ulaşacağımız hakkında derin ve yaratıcı bir halde düşünmeliyiz.”

Melissa Lopez (solda) ve Alma Gallegos (sağda) covid testi dağıtmaya hazırlanıyor.  yazan bir binanın önündeki otoparkta duruyorlar. "Maria'nın Tacoları."
Melissa Lopez (solda) ve Alma Gallegos, California, Fresno’daki bir taco dükkanında covid testleri dağıtmaya hazırlanıyor. Her ikisi de Theodore Roosevelt Lisesi’nde kâr amacı gütmeyen Fresno Building Sıhhatli Topluluklar tarafınca düzenlenen bir yetişim olan Promotoritos programına katılan son derslik öğrencileridir.(Heidi de Marco / KHN)

Bazı eğitim programları kampüslerde eşler arası modeller kullanırken, ötekiler gençlere topluluklarına dağılmayı öğretir. Oakland merkezli bir kamu gençlik birliği olan FACES for the Future Coalition, öğrencileri covid aşısı eğitimcilerine dönüştürmek için California, New Mexico, Colorado ve Michigan’daki programlardan yararlanıyor. Florida’daki lise gençlerini ve son derslik öğrencilerini birinci derslik öğrencilerine fizyolojik ve duygusal sıhhat hakkında informasyon vermeleri için eğiten Sıhhat Data Projesi, müfredatına covid aşısı güvenliğini entegre ediyor.

Fresno’da, Promotoritos adlı genç cemiyet sıhhat çalışanı programı, Savcı modeli. destekleyiciler Latin topluluklarında insanları tıbbi kaynaklara yönlendirmek ve daha iyi yaşam seçimi seçimlerini teşvik etmekle görevli lisanssız sıhhat çalışanlarıdır. Araştırmalar gösteriyor ki destekleyiciler topluluğun güvenilir üyeleridir, bu da onları aşı eğitimi ve toplumsal yardım sağlamak için benzersiz bir konuma getirir.

16 yaş ve üstü öğrenciler için yetişim programının tasarlanmasına destek olan kuruluşlardan önde gelen Fresno Building Healthy Communities’in CEO’su Sandra Celedon, “Gençler değişik kontakt kuruyor ve mükemmel bir cevap alıyorlar” dedi. “Toplumsal yardım etkinlikleri esnasında, insanoğlu naturel olarak gençle konuşmak ister.”

Promotoritos’a katılan gençler çoğunlukla Latin, yasal statüsü olmayan göçmenler, sığınmacı öğrenciler yada göçmenlerin çocuklarıdır. Toplumsal medya kampanya stratejileri de dahil olmak suretiyle 20 saatlik bir eğitimden geçiyorlar. Bunun için okul kredisi kazanıyorlar ve geçen yıl saat başı 15 dolar alıyorlardı.

Celedon, “Asla kimse bu evlatları yetişmen olarak düşünmüyor” dedi. “Bu yüzden onlar için bir fırsat yaratmak istedik zira bunların ücretli bir stajdan en fazlaca yararlanacak öğrenciler bulunduğunu biliyoruz.”

Geçen sonbaharda, Latin asıllı Alma ve öteki üç genç cemiyet sağlığı çalışanı, mahallelerindeki mahalli işletmelere covid kontrol kitleri dağıttı. İlk durakları bir Asya füzyon restoranı olan Tiger Bite Bowls idi. Gençler, restoranın sahibi Chris Vang’ın çevresinde toplandı.ve sordu covid hakkında herhangi bir sorusu var ise ona. Konuşmalarının sonuna doğru ona bir avuç covid kontrol kiti verdiler.

Gençler, restoran sahibi Chris Vang'a covid testleri ve bilgi broşürleri teslim ediyor.  Gençler onun etrafında dururken Vang, restoranın içindeki bir masada oturuyor.
Gençler, California, Fresno’daki bir Asya füzyon restoranı olan Tiger Bite Bowls’ın sahibi Chris Vang’a covid testleri ve informasyon broşürleri teslim ediyor. Gençler, covid aşılarını teşvik etmek için sıhhat eğitimcileri olarak eğitildi. (Heidi de Marco / KHN)

Vang, “Covid hakkında informasyon sahibi olmaları ve bilgilerini paylaşmaktan korkmamalarının iyi bulunduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu testleri onlara gereksinim duyan her insana, müşterilere ve çalışanlara vereceğim.”

Programın başka bir faydası daha var: sıhhat hizmetlerinde kariyer yapmak.

California, sıhhat sektöründe yaygın bir işgücü sıkıntısı ile karşı karşıyadır ve sıhhat uzmanları, eyalet nüfusunun artan çeşitliliğini devamlı yansıtmamaktadır. California Health Care Foundation raporuna bakılırsa, Hispanikler ve Latinler California nüfusunun %39’unu temsil ediyor, sadece eyaletin tabip nüfusunun yalnızca %6’sını ve eyaletin tıp fakültesi mezunlarının %8’ini oluşturuyor.

Alma, okul danışmanının ofisinde bir broşür gördükten sonrasında programa Haziran ayında katıldığını söylemiş oldu. Öteki ailelerin sevdiklerini kaybetmelerini engellemeye yardım etmenin kendi yolu bulunduğunu söylemiş oldu.

Şimdi radyolog olmakla ilgileniyor.

“Benim yaşımda,” dedi Alma, “dahil olmanın en muhteşem yolu bu.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu