Tom ve Mary Jo York, senelik fizik muayene ve periyodik kolorektal kanser tarama testlerine giren sıhhat bilincine haiz bir çifttir. Anası ve teyzeleri meme kanseri olan Mary Jo da tertipli mamografi testleri yaptırıyor.

New Berlin, Wisconsin’de yaşayan York’lar, ülkenin sıhhat planlarının çoğunluğu gibi, Uygun Bakım Yasası tarafınca bu önleyici hizmetlerin ve 100’den fazla kişinin ücretsiz bir şekilde ödenmesi ihtiyaç duyulan Koro Cemiyet Sağlığı Planlarına kayıtlıdır. kesintiler yada copays ücretlendirme.

57 yaşındaki Tom York, yasanın yetkisini takdir ettiğini, bundan dolayı bu yıla kadar planındaki indirilebilir tutarın 5.000 dolardı, kısaca bu ACA hükmü olmasaydı, o ve eşi, indirilemeyen karşılanana kadar bu hizmetler için tam ücret ödemek zorunda kalacaktı. “Bir kolonoskopi 4.000 dolara mal olabilir” dedi. “Bunu atlayacağımı söyleyemem, fakat bunun hakkında oldukca düşünmem gerekirdi.”

Artık sıhhat planları ve kendi kendine sigortalı işverenler – işçilerin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin tıbbi harcamalarını kendileri karşılayanlar – önleyici hizmetler için kendi üyelerine ve çalışanlarına maliyet paylaşımı dayatmayı düşünebilir. Bunun sebebi, tutucu gruplar tarafınca oluşturulan bir Teksas davasında federal bir yargıcın 7 Eylül’de ACA’nın sıhhat planlarının, çoğu zaman birinci dolar kapsamı olarak adlandırılan koruyucu hizmetlerin tam maliyetini ödemesi yönündeki emirinin anayasaya aykırı bulunduğunu iddia etmesidir.

ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor onlarla aynı fikirde. Kapsam önerilerinde bulunan üç gruptan kabul edilen ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücü’nün üyelerinin, başkan tarafınca aday gösterilmedikleri ve Senato tarafınca onaylanmadıkları için Anayasa’ya nazaran yasal olarak atanmadıklarına karar verdi.

Önleyici hizmetler kapsamı görevi kısmen iptal edilirse, netice, çeşitli endüstrilerde ve ülkenin değişik bölgelerinde sunulan sıhhat planı yardım tasarımlarının kafa karıştırıcı bir yama işi olabilir. Ciddi sıhhat sorunları olan yada bu tür durumlar için yüksek risk altında olan hastalar, koruyucu ve tarama hizmetlerini tam olarak kapsayan bir plan bulmakta zorlanabilirler.

O’Connor ek olarak, davacılardan HIV önleyici ilaçlar için ödeme yapmasının istenmesinin 1993 tarihindeki Din Özgürlüğü Restorasyon Yasası’nı ihlal ettiğine karar verdi. Ek olarak, davacıların da bu tüzük uyarınca itiraz etmiş olduğu, doğum denetim şekilleri için birinci dolarlık güvence yetkisini kaldırmayı düşünüyor. O’Connor, 16 Eylül’de davanın taraflarından ek brifingler aldıktan sonrasında bu konudaki sonucu ve yasal yolları erteledi. Yargıç ne yaparsa yapsın, davanın federal hükümet tarafınca temyiz edilmesi olası ve Yüksek Mahkemeye ulaşabilir. Mahkeme.

O’Connor, önleyici hizmetler vazife gücünün onayını alan hizmetler için parasız kapsama yetkisine derhal son verilmesini emrederse, ACA kapsamında tavsiye edilen önleyici hizmetlerin neredeyse yarısı tehlikede olacaktır. Bunlara kanser, diyabet, depresyon ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için tarama testleri dahildir.

Birçok sıhhat planı ve kendi kendine sigortalı işveren, vazife gücü tarafınca tavsiye edilen hizmetlerin bir kısmı yada tamamı için kesintiler ve ortak ödemeler uygulayarak tepki gösterecektir.

Fiyatların düşürülmesine destek olmak için beraber çalışan, kar amacı gütmeyen bir işveren ve sendika sıhhat planları grubu olan Ulusal Sıhhat Hizmeti Satın Alma Koalisyonları Birliği CEO’su Michael Thompson, “Daha büyük işverenler, birinci doları kapsadıklarını ve neleri karşılamadıklarını değerlendirecekler” dedi. . Çalışan devir hızı yüksek olan işverenlerin ve sıhhat sigortası şirketlerinin maliyet paylaşımını ekleme olasılığının en yüksek bulunduğunu düşünüyor.

Robert Wood Johnson Vakfı’nda kıdemli bir siyaset danışmanı olan Katherine Hempstead, bunun sıhhat sigortası piyasalarını istikrarsızlaştırabileceğini söylemiş oldu.

Sigortacılar önleyici hizmet faydalarını en sıhhatli insanları çekecek şekilde tasarlayacaklar, böylece primlerini düşürebilecekler, diye tahmin etti, daha hasta ve yaşlı insanları daha azca kapsama alanı ve daha yüksek cepten maliyetlerle üzdü. “ACA’nın düzeltmek için tasarlandığı kaosu tekrardan sunuyor” dedi. “Dibe doğru bir yarış olur.”

İşverenlere sıhhat planları mevzusunda tavsiyelerde bulunan WTW’de (eski adıyla Willis Towers Watson) nüfus sağlığı lideri Dr. Jeff Levin-Scherz, maliyet paylaşımı için hedeflenmesi en ihtimaller içinde hizmetlerin HIV önleme ve doğum kontrolü bulunduğunu söylemiş oldu.

Araştırmalar, maliyet paylaşımını ortadan kaldırmanın önleyici hizmetlerin kullanımını artırdığını ve yaşam kurtardığını göstermiştir. ACA, Medicare’in kolorektal kanser taramalarını maliyet paylaşımı olmaksızın kapsamasını talep ettikten sonrasında, Health Affairs dergisinde gösterilen 2017 tarihindeki bir araştırmaya nazaran, erken evre kolorektal kanser teşhisi yılda %8 artarak binlerce yaşlı için yaşam beklentisini iyileştirdi.

Maliyet paylaşımını eklemek, birçok Amerikalı yüksek indirilebilir planlara kayıtlı olduğundan, hastalar için cepten harcamalarda yüzlerce yada binlerce dolar anlamına gelebilir. Hususi, çevrimiçi bir sigorta komisyoncusu olan eHealth’e nazaran, 2020’de bireysel sigorta pazarındaki averaj senelik kesinti tek sigorta için 4.364 dolar ve aile sigortası için 8.439 dolardı. KFF’ye nazaran, işveren planları için, bir şahıs için 1.945 dolar ve aileler için 3.722 dolardı.

O’Connor, bayanlar ve çocuklar ve aşılar için önleyici hizmetler öneren öteki iki federal kurumun anayasal yetkisini onayladı, bu yüzden bu hizmetler için birinci dolarlık güvence tehlikede değil.

Mahkemeler, önleyici hizmetler vazife gücünün tavsiyelerine ilişkin yetkiyi iptal ederse, sıhhat planı yöneticileri zor bir kararla karşı karşıya duracak. Kar amacı gütmeyen Koro Cemiyet Sağlığı Planları başkanı Mark Rakowski, önleyici hizmetlerin sıhhat değerine kuvvetli bir halde inandığını ve kesintilerden ve katkı paylarından feragat ederek kayıtlı kişiler için daha uygun fiyatlı hale getirmeyi sevdiğini söylemiş oldu.

Sadece yetki kısmen ortadan kaldırılırsa, rakiplerin primlerini ortalama %2 daha düşük hale getirmeye destek olmak için önleyici hizmetler için kesintiler ve ortak ödemeler oluşturmasını bekliyor. Peşinden, planlarını Wisconsin’in ACA pazarında rekabetçi tutmak için aynı şeyi hayata geçirmeye zorlanacağını söylemiş oldu. Rakowski, “Davayı takip etmeyi şiddetle düşünmek zorunda kalacağımızı kabul etmekten nefret ediyorum,” dedi ve parasız önleyici güvence ve daha yüksek primler içeren başka planlar sunabileceğini de sözlerine ekledi.

ACA’nın önleyici hizmetler için kapsama kuralı, 150 milyondan fazla Amerikalıyı kapsayan bireysel ve grup pazarlarındaki hususi planlar için geçerlidir. 2019 KFF anketine nazaran, Amerikalıların %62’si tarafınca tercih edilen yasanın popüler bir hükmüdür.

ACA tarafınca mecburi kılınan önleyici hizmetlere meydana getirilen harcamalar nispeten küçüktür sadece önemsiz değildir. Kâr amacı gütmeyen bir araştırma grubu olan Health Care Cost Institute’a nazaran, hususi işveren sıhhat planları tarafınca meydana getirilen toplam senelik harcamaların %2 ila %3,5’i yada şahıs başına ortalama 100 ila 200 dolar arasındadır.

Birkaç büyük ticari sigorta şirketi ve sıhhat sigortası tecim grubu, yorum taleplerine cevap vermedi yada mahkemelerin önleyici hizmetler yetkisini sona erdirmesi durumunda ödeme yapanların ne yapacakları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Uzmanlar, önleyici hizmetler için maliyet paylaşımının sıhhat eşitsizliklerini azaltmaya yönelik artan çabalara zarar vereceğinden korkuyor.

Üniversite müdürü Dr. A. Mark Fendrick, “Maliyet paylaşımıyla ilgili bu kararları vermek bireysel planlara ve işverenlere bırakılırsa, maliyet paylaşımının kaldırılmasından yararlanan yetersiz hizmet alan Siyah ve kahverengi topluluklar orantısız şekilde zarar görecek” dedi. ACA’nın önleyici hizmetler kapsamı bölümünün hazırlanmasına destek olan Michigan Değere Dayalı Sigorta Tasarımı Merkezi’nden Dr.

Bilhassa kaygı verici bir hizmet, HIV için ön maruziyet profilaksisi yada yüksek riskli kişilerin HIV bulaşmasını önleyen oldukça etkili bir ilaç rejimi olan PrEP’dir. Teksas’taki davadaki davacılar, PrEP için ödeme yapmak zorunda kalmanın, onları dini itirazları olan “eşcinsel davranışları” sübvanse etmeye zorladığını iddia etti.

2020’den bu yana, sıhhat planlarının PrEP ilaçlarını ve ilgili laboratuvar testlerini ve aksi takdirde yılda binlerce dolara mal olabilecek hekim ziyaretlerini tam olarak kapsaması gerekiyordu. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine nazaran, PrEP’den yararlanabilecek 1,1 milyon insanoğlunun %44’ü Siyah ve %25’i Hispanik’tir. Ek olarak birçoğu düşük gelirli. PrEP kapsamı kuralı yürürlüğe girmeden ilkin, uygun Siyah ve Hispanik kişilerin yalnızca %10’u yüksek maliyeti sebebiyle PrEP tedavisine başlamıştı.

O’Connor, PrEP ilaçlarının HIV’in sex kanalıyla yayılmasını %99 ve enjeksiyon kanalıyla uyuşturucu kullanımını %74 oranında azalttığına dair kanıtlara atıfta olmasına karşın, hükümetin PrEP’in parasız kapsamını mecburi kılma mevzusunda hükümetin zorlayıcı bir ilgi göstermediğine karar verdi.

HIV + Hepatit Politikası Enstitüsü’nün yönetici direktörü Carl Schmid, “PrEP almayı kolaylaştırmaya çalışıyoruz ve şimdiden birçok engel var” dedi. “Birinci dolar teminatı ortadan kalkarsa, insanoğlu ilacı almayacak. Bu, HIV ve hepatiti sona erdirme çabalarımıza son aşama zarar verir.”

Bir fotoğraf, Robert York'un bir gökkuşağı fonunun önünde durduğunu gösteriyor.
Arlington, Virginia’da yaşayan bir LGBT aktivisti olan Robert York, ortalama altı senedir HIV’i önlemek için tasarlanmış bir tedavi olan PrEP’i kullanıyor.(John Jack Gallagher)

Arlington, Virginia’da yaşayan ve Tom York ile akrabalığı olmayan LGBT aktivisti Robert York, ortalama altı senedir PrEP marka bir ilaç olan Descovy’i kullanıyor. İşvereninin sıhhat planı kapsamında her üç ayda bir ilaç ve ilgili testler için maliyet paylaşımı yapmak zorunda kalması, kişisel harcamalarında değişim hayata geçirmeye zorlayacaktır, dedi. İlacın tek başına perakende fiyatı ayda ortalama 2.000 dolar.

Sadece 54 yaşındaki York, PrEP için maliyet paylaşımını tekrardan kurmanın düşük gelirli ve marjinal gruplardaki insanları daha da fazla etkileyeceğini altını çizdi.

“PrEP’i gereksinim duyan insanların eline geçirmek için toplumla oldukca sıkı çalışıyoruz” dedi. “Niçin biri bunu hedefliyor?”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu