Bebek mamaları ABD’da hızla büyüyen bir sektör: Firmalar, anne babaları evlatlarının bu desteğe ihtiyacı olduğuna ikna ettikçe, bu içeceklerin satışları son yıllarda iki katından fazla arttı. Sadece birçok uzman, 1 ila 3 yaş arası çocuklar için tasarlanan bu ürünlerin, tipik bir yürümeye süregelen çocuğun rejiminin sağladığının ötesinde beslenme gereksinimlerini karşılamadığına, bebek formülünden daha azca düzenlemeye doğal olarak olduğuna ve pahalı olduklarına dikkat çekiyor.

Ek olarak, bazı anne babalar, bebek maması için federal standartları karşılamasalar ve bebeklere büyümelerini desteklemek için kafi gıda sağlayamayabilirlerse de, bebekleri yürümeye süregelen sürümlerle besler.

Çocuk doktorları ve federal sıhhat yetkilileri, bir çok çocuğun bir yaşına vardığında inek sütü yada şekersiz nebat bazlı süt ikamesi içmeye başlayabileceklerini söylüyor. Amerikan Pediatri Akademisi ve öteki sıhhat ve beslenme kuruluşları, 2019’da yapmış olduğu bir “uzlaşı” açıklamasında, “geleneksel gıdalardan elde edilebileceklerin ötesinde benzersiz bir gıda kıymeti sunmadıklarını” belirterek bebek formüllerinin kullanılmamasını tavsiye etti. Ek olarak, rejime ilave şeker katabilirler.” Bebek mamaları çoğu zaman kalori ekleyen tatlandırıcılar ve yağlar ihtiva eder.

Enfamil, Gerber ve Similac şeklinde bebek maması üreten aynı şirketlerden bazıları, organik yada öteki hususi niteliklerin reklamını meydana getiren daha ufak ve butik markaların yapmış olduğu şeklinde, yürümeye süregelen çocuk maması da üretiyor. Bebek mamaları, bebek mamalarının satılmış olduğu nerede ise her yerde bulunur ve öteki faydalarının yanı sıra evlatların beynine, bağışıklık sistemine ve göz gelişimine destek olmak için fazladan besinler sağlamış olduğu için tanıtılır. Hususi gereksinimleri olan çocuklar için reçete edilen tıbbi formüllerden farklıdırlar.

2020’de meydana getirilen bir araştırma, ABD Birleşik Devletleri’ndeki bebek maması satışlarının 2006’da 39 milyon dolardan 2015’te 92 milyon dolara yükseldiğini buldu.

Connecticut Üniversitesi’nde pazarlama ve halk sağlığı araştırmacısı olan Jennifer Harris tarafınca yürütülen bir araştırmaya nazaran, anne babalar çoğu zaman formül pazarlamasıyla karıştırılıyor. Araştırmacı, bakıcıların %60’ının bebek formüllerinin öteki gıdalardan alamadıkları besinlere haiz olduğuna yanlış inandığını buldu.

Pediatrik gastroenterolog ve Yale Üniversitesi’nde pediatri profesörü olan Dr. Anthony Porto, bu ürünlerin ufak ufaklıklara gerekseme duyduklarından daha çok gıda ve kalori sağlayabileceğinden kaygı duyduğunu söylemiş oldu. Bebekler için tasarlananın aksine, bebek formülünün beslenme standartları yoktur: Uzmanlar, yeni yürümeye süregelen bir çocuğun rejimi için bir takviyeyi standart hale getirmenin olanaksız bulunduğunu bu sebeple hiçbir bebek birbirine benzemez.

Harris, odak gruplarında, ebeveynlerin, bir çocuk yeterince yiyecek yemediğinde beslenme boşluklarını doldurmak için çocuklarına formül beslediklerini söylemiş oldu, anne babalar içinde ortak bir kaygı.

Colorado Çocuk Hastanesi pediatri başkanı Dr. Stephen Daniels, “Bebekler çoğu zaman doymak bilmez yiyicilerdir” dedi. Sadece ortalama bir yaşlarında, evlatların gelişme platoları bulunduğunu ve “ansızın eskisi kadar aç olmadıklarını” söylemiş oldu. Bu, anne babaları endişelendirebilir, sadece “bu tamamen düzgüsel bir fenomen” diye ekledi.

Daniels, ebeveynlerin evlatlarının rejimiyle ilgili soruları var ise, bir çocuk doktoruna yada aile doktoruna danışmaları icap ettiğini söylemiş oldu.

Enfamil, Gerber, Similac ve hususi markaların yapımcılarını temsil eden ABD Bebek Beslenme Konseyi başkanı Blanche Lincoln, bir e-postada bebek formüllerinin “bu süre zarfında gıda boşluklarını” doldurabilecekleri için destek olabileceğini söylemiş oldu. sofra gıdalarına geçiş periyodu. Arkansas’tan eski bir senatör olan Lincoln, içeceklerin “bu mühim gelişme ve gelişme döneminde enerji ve mühim besinlerin yanı sıra lüzumlu vitamin ve mineralleri sağlayarak ufak evlatların hususi beslenme gereksinimlerine katkıda bulunmaya destek bulunduğunu” söylemiş oldu.

Sadece bebek maması bir tek ufak çocuklar tarafınca değil, bebekler tarafınca da yutulur.

Kısa sürede meydana getirilen bir çalışmada, Porto ve meslektaşları, bebek sahibi olan ebeveynlerin %5’inin, bebeklerine daha büyük yaş grubu için promosyonlu içecekler verdiğini bildirdi. Harris’in araştırması, 6 aydan büyük bebekleri olan ebeveynlerin %22’sinin, önceki ay bebeklerini yeni yürümeye süregelen çocuk mamasıyla beslediğini gösterdi. Her iki emek harcama da, problemi daha da artırmış olabilecek son formül kıtlığından ilkin yapılmış oldu.

Harris, “Bebek mamaları ve yürümeye süregelen çocuk mamaları süpermarkette çoğu zaman yan yana bulunur,” diye açıklıyor. “Benziyorlar fakat bebek mamaları bebek mamalarından daha ucuz. Böylece insanoğlu onları karıştırır ve yanlış olanı alır. Ya da ‘Oh, bu daha ucuz’ diye düşünürler. Bunu satın alacağım.”

FDA sözcüsü Lindsay Haake’den gelen bir e-postaya nazaran, bebek içecekleri bebek maması tanımını karşılamıyor, bundan dolayı aynı gerekliliklere doğal olarak değiller. Bu, bebek versiyonlarının yapmış olduğu klinik deneylerden ve patojen güvenlik testlerinden geçmeleri gerekmediği anlamına gelir. Haake, “Bebek formülünün aksine, yürümeye süregelen çocuk formülü, hedeflenen tüketicilerin beslenme gereksinimlerini karşılamak için lüzumlu değildir.” Dedi.

ABD Bebek Beslenme Konseyi, KHN’ye yapmış olduğu açıklamada, “Bebek içeceklerinin bebek mamalarından değişik bir kullanım ve gıda bileşimi var; ikisi de değiştirilemez. Minik çocuklar için besleyici içeceklerin etiketlenmesi, ürünün ambalaj etiketinin ön tarafında 12 aylık ve daha büyük ufaklıklara yönelik ufak ufaklıklara yönelik bir içecek bulunduğunu açıkça belirtir.

Bununla beraber, çoğu zaman keçi sütü, A2 tam yağlı süt (ortak bir süt proteini içermeyen) yada soya içermeyen vegan bileşenlerle yapıldığı reklamı meydana getirilen daha ufak firmalar tarafınca meydana getirilen birkaç pahalı bebek maması markası, beslenme gereksinimlerini karşılamaktadır. bebekler için ve bazıları bunun reklamını yapıyor.

Harris, bunun anne babaları de karıştırdığını ve buna izin verilmemesi icap ettiğini savundu. Bir bebek formülünün FDA tarafınca bebek formülleri için lüzumlu olan gıda bileşenlerine haiz olması, bebek formülleri için ihtiyaç duyulan öteki testleri karşıladığı anlamına gelmez, dedi.

Federal düzenleyiciler, her iki şirketi de bu ürünleri geri çağırmaya zorlamadı. Bir e-postada, FDA sözcüsü Marianna Naum şunları söylemiş oldu: “FDA, potansiyel yaptırım eylemleri hakkında yorum yapmıyor.”

Bebek formülleri “Yalnızca Bebek” olarak adlandırılan Nature’s One adlı şirket, on yıl ilkin FDA’dan bu tarz şeyleri bebekler için teşvik etme mevzusunda uyarı mektupları aldı. Bu dava 2016’da kapanmış oldu. Firmanın internet sayfasında Baby’s Only formülünün “bebekler için gıda gereksinimlerini karşıladığını” ve “Baby’s Only Organic®’in 3 yaşına kadar servis edilebileceğini” söylüyor. Eleştirmenler, bu şekilde bir dilin formülün 1 yaşından ufak bebekler için uygun bulunduğunu ima ettiğini söylüyor. Firmanın internet sayfasında ve Instagram hesabında, anne babaların bebeklerine mama ile beslediklerini belirten referansları ve bunu içen bebeklerin fotoğrafları yer ediniyor.

Nature’s One’ın CEO’su ve başkanı Jay Highman, Yalnız Baby’nin yürümeye süregelen çocuk formülü olarak açıkça etiketlendiğini ve kutunun arkasında “Yalnızca Baby’s 1 yaşındaki bir yürümeye süregelen çocuk için tasarlanmıştır” yazdığını söylemiş oldu. bir sıhhat uzmanı.” Ek olarak, firmanın 1999’da piyasaya sürülmesinden bu yana formüllerinin, bebek formülleri için lüzumlu tüm beslenme, üretim ve güvenlik standartlarını, mecburi olmasa da karşıladığını söylemiş oldu. Highman, “Bebek maması şeklinde davrandık, sadece bebek maması olarak satıyorduk” dedi.

FDA tarafınca mecburi kılınan klinik deneylerin, piyasaya yeni bir bebek maması getirmenin önündeki büyük bir engel bulunduğunu ve öteki birçok ülkenin klinik gözlem gerektirmediğini söylemiş oldu. Baby’s Only kısa sürede bir klinik denemeyi tamamladı ve firmanın yakında bebek maması olarak satmayı umduğunu söylemiş oldu.

Bununla beraber, çocuk doktorları ve beslenme uzmanları, anne babaları içecekleri ufak çocuklar için kullanmamaları mevzusunda uyarmaya devam ediyor. Daniels, “Bebek formüllerinin yaşamın ilk senesinde fazlaca mühim olduğuna asla kuşku yok” diyor. Fakat versiyonu ufak çocuklar için önermiyor bu sebeple “bu sebeple o denli kullanışlı değil, kafa karıştırıcı, bu sebeple pahalı.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu