Kaliforniya’nın düşük gelirli insanlara yönelik sıhhat sigortası programı Medi-Cal, gözlük için yüksek maliyetlerden kaçınmak için yenilikçi bir stratejiye haizdir: Yalnızca eyalet cezaevleriyle sözleşme yapar ve mahkûmlar, yararlanıcıları için gözlük yaparlar.

Sadece 30 yılı aşkın bir süre ilkin süregelen ortaklık bozuldu. Bir çok çocuk olan Medi-Cal kayıtlıları ve göz doktorları, gözlüklerin çoğu zaman aylarca beklediklerini ve kimi zaman kırık geldiklerini söylüyorlar.

California merkezli bir çocuk müdafa grubu Children Now’ın sıhhat ve araştırma kıdemli yöneticisi Kelly Hardy, “Mahkumlara layık bir meslek vermeye çalışmanın amacını anlıyorum” dedi. “Fakat evlatların görebilmesi pahasına değil.”

Medi-Cal’in California Hapishane Endüstri Otoritesi ya da California Islah ve Rehabilitasyon Departmanına bağlı ve mahkûmları istihdam eden bir işletme olan CALPIA ile sözleşmesi 1988’den beri yürürlüktedir. Massachusetts ve Şimal Carolina’dakiler de dahil olmak suretiyle öteki Medicaid programları, vizyon yarar vaatlerini yerine getirmek için hapishane emeği.

Sadece uzmanlar, bu tür yeniliklerin sadece hastaların gözlüklerini zamanında alması durumunda işe yaradığını belirtti. Tüketicilerden ve göz uzmanlarından gelen şikayetler, California milletvekillerini Medi-Cal’in perakende laboratuvarlarından gözlük satın almasına izin verecek pahalı bir teklifi düşünmeye sevk etti.

San Francisco’da ikamet eden Jane Angel, 6 yaşındaki oğlu David Morando’nun gözlüklerinin teslim edilmesi için iki ay beklediğini söylemiş oldu. Onlara ihtiyacı vardı şundan dolayı “sınıfının arkasında oturuyor” dedi Angel. David de otizm spektrumunda olduğundan endişeleniyor, bu yüzden görememek sınıfta konsantre olmanın onun için zor olmasının bir başka sebebi. Angel, “Tahtayı göremiyor ve öğrenmesi onun için zor,” dedi.

Optometristler de yavaş geri dönüş süreleri ve sık sık meydana getirilen reçete hataları yüzünden hüsrana uğradı.

Mission Viejo’daki Alpert Eye Care ofis müdürü Joy Grey, “Gözlükleri daha süratli almak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok” dedi. Kliniği, bekleyen gözlük siparişlerini bir rafta her biri için boş tepsiler tutarak takip ediyor. Birkaç ay ilkin, o denli oldukça CALPIA siparişi bekliyordu ki, Gray ve meslektaşlarının başkaları için yeri tükeniyordu. “İşte bu kadar geri kalmış durumdayız,” dedi.

Kaliforniyalıların üçte biri – eyalet evlatlarının %40’ı, ortalama 5,2 milyon çocuk dahil- Medi-Cal’e kayıtlıdır. Federal hükümet, Medicaid’in çocuklar için görme yararları sunmasını koşul koşuyor. Medi-Cal, bu yaş grubu için çoğu zaman iki yılda bir rutin göz muayenesi ve bir çift gözlük yaptırmıştır. Ocak 2020’de Kaliforniya’nın programı yararları yetişkinlere genişletti.

Medi-Cal’den CALPIA’ya gözlük siparişleri 2019’da ortalama 490.000’den 2020’de 654.000’e ve arkasından 2021’de 880.400’e terfi etti.

California Sıhhat Hizmetleri Departmanı sözcüsü Katharine Weir-Ebster, Medi-Cal’in CALPIA’ya yapmış olduğu her gözlük için ortalama 19.60 dolar ödediğini söylemiş oldu.

Mart ayında 171 üyesiyle meydana getirilen bilimsel olmayan bir ankette, California Optometrik Derneği, iştirakçilerin %65’inin Medi-Cal hastaları için sipariş edilen gözlükler için bir ila üç ay içinde bekleme yaşadığını tespit etti. Buna karşılık, anket, hususi laboratuvarlardan gelen gözlüklerin averaj geri dönüş süresinin 15 günden azca bulunduğunu buldu.

Sadece CALPIA sözcüsü Michele Kane, üretimin bundan oldukça daha süratli ilerlediğini söylemiş oldu. 2011’den 2020’ye kadar olan siparişlerin, laboratuvarlar onları aldıktan averaj beş gün sonrasında doldurulduğunu, sadece geri dönüş sürelerinin covid-19 salgını esnasında kaymaya başladığını ve Ocak 2021’de 37 günlük bir averaj ile zirveye ulaştığını söylemiş oldu. O zamandan beri, siparişler için bekleme sürelerinin iyileştiğini ve Nisan 2021’e kadar dokuz güne ulaştığını ve bu ay beş güne geri dönmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Kane, Medi-Cal gözlük siparişlerinin yerine getirilmesini hızlandırmak için CALPIA’nın dokuz “yedek” laboratuvarla sözleşme yaptığını söylemiş oldu. Beşi Kaliforniya dışındaki eyaletlerde. Kane, CALPIA’nın geçen yıl almış olduğu 880.400 siparişin %54’ünün anlaşmalı hususi laboratuvarlara gönderildiğini söylemiş oldu. Bu laboratuvarlar, gözlükleri CALPIA’ya gönderir ve hemen sonra bu tarz şeyleri sipariş eden kliniklere postalar.

Kane, hapishane optik laboratuvarlarında üretimi artırabilecek daha ilkin sistem aksaklıkları bulunduğunu söylediği şeyleri daha da kötüleştirmek için hapishane kilitlenmelerini ve covid pandemisi tarafınca tetiklenen kısıtlamaları suçladı.

Sadece ankette, optometristlerin yarısından fazlası, geri dönüş sürelerinin mühim seviyede iyileştiğini görmediklerini söylemiş oldu.

Kaliforniya yasama organı tarafınca incelenmekte olan bir yasa tasarısı, düzenlemenin münhasırlığını ortadan kaldırarak ve kliniklerin perakende laboratuvarlarından gözlük sipariş etmesine izin vererek problemi çözmeyi amaçlıyor.

Yasa tasarısının sponsoru olan eyalet Senatörü Scott Wilk (R-Santa Clarita) yapmış olduğu yazılı açıklamada, önlemin “devletin en savunmasız sakinlerinden bazılarına sağlamış olduğu optik bakım düzeyindeki şok edici eşitsizliğe bir cevap” bulunduğunu söylemiş oldu. .

Fakat büyük bir fiyat etiketi var. Tasarıyı destekleyen milletvekilleri tarafınca atıfta bulunulan Kaliforniya Sıhhat Hizmetleri Departmanı tarafınca meydana getirilen bir çözümleme, Medi-Cal’e hususi laboratuvarlardan alınan bir çift gözlüğün maliyetinin CALPIA’ya ödediğinden %141 daha yüksek olacağını tahmin ediyor.

CALPIA, üç hapishanede optik programlar için 295 hapsedilmiş kişiyi istihdam ediyor: Chowchilla’daki Valley Eyalet Hapishanesi; Vacaville’deki California Eyalet Hapishanesi Solano; ve son olarak, Chowchilla’daki Central California Hanım Tesisi. Bayanlar tesisindeki optometrik program bu ay tam olarak çalıştığında, bu toplam 420 olacak.

Ortaklığın bir yararı, mahkumların cezalarını tamamladıktan sonrasında iş bulmak için kullanabilecekleri becerileri öğrenmeleridir. Kane, bunun bununla birlikte yine kabahat oranlarını düşürmeye de çalıştığını söylemiş oldu.

40 yaşındaki Anthony Martinez, sistemin artılarını ve eksilerini biliyor. 2000 senesinde 19 yaşlarında hapsedildi. On yıl devam eden cezasının son üç senesinde hapishanenin optik programında çalıştı. Martinez, “Bu, tam olarak yararlanacağım bir fırsattı” dedi.

Özgür bırakıldıktan bigün sonrasında Martinez, American Board of Opticianry’den gözlük üretimi ve satışı için bir lisans aldı. Bir ay sonrasında, Los Angeles’taki LensCrafters’ta laboratuvar teknisyeni olarak işe alındı ​​ve sonunda laboratuvar müdürüne terfi etti. 2020 yılına kadar eyalet genelinde üç gözlük mağazasının daha açılmasına yardım etmişti.

Martinez, CALPIA’nın optik programındaki deneyiminden elde etmiş olduğu faydaların farkındadır sadece uzun bekleme sürelerinin hastalar, bilhassa de çocuklar üstündeki tesirini anlamaktadır.

Martinez, “Daha iyi çalıştırılması icap ettiğini düşünürdüm” dedi. “Şu demek oluyor ki, orada olmak, bu tür işler için kalite ve hassasiyete haiz olmanız icap ettiğini anlıyorum.”

California-San Francisco Üniversitesi’nde pediatrik optometrist olan Dr. Premilla Banwait, uzun geri dönüş sürelerinin yanı sıra Medi-Cal hastaları için kırılan birçok gözlük aldığını söylemiş oldu.

Kane, CALPIA’nın siparişlerin %1’inden daha azını tekrardan yapması icap ettiğini söylemiş oldu.

Paso Robles’da yaşayan 64 yaşındaki Clarice Waterfield, siparişiyle ilgili problem yaşadı.

Waterfield’ın çift görme yada çift görme ve görüşünün bulanık olmasına yol açan bir astigmatizma vardır. Bakkal dağıtım şirketi Instacart için kişisel bir satın alan ve yardım almadan, mısır gevreği ve kraker kutularının birbirine karıştığını söylemiş oldu. Bakkal reyonları büyük, uzun bloklar haline geliyor.

Gözlüklerini 1 Mart’ta sipariş ettikten ortalama altı hafta sonrasında aldı. Gözlüğünü hevesle taktı fakat doğru reçete olmadığını görmüş oldu. Görüşünü daha da kötüleştirdiler. “Yüzümün önünde doldurulmuş bir hayvan ya da başka bir şey tutabilirdin ve tek görebildiğim büyük, bulanık bir lekeydi.”

Klinik gözlükleri geri vermek ve tekrardan düzenlemek mecburiyetinde bırakıldı. Altı hafta sonrasında, Waterfield doğru çifti aldı. Fakat hayal kırıklığını hatırlıyor.

“’Benimle dalga mı geçiyorsun?’ gibiydim” diye hatırlıyor Waterfield. “Bu gözlükler için oldukça uzun süreden beri umuyorum ve şimdi elimde olduklarına gore geri vermek zorunda mıyım?”

Bu öykü, sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik icra eden ulusal bir haber odası olan KHN (Kaiser Health News) tarafınca hazırlanmıştır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).