Dünyada her yıl 300.000’den fazla hanım rahim ağzı kanserinden ölmektedir. ABD’de, Haiti kökenli hanımefendilere genel nüfustan daha yüksek oranlarda teşhis konuyor.

Bununla beraber, kanserden ilkin gelebilecek durumlar için aşılar ve etkili tedaviler sebebiyle hastalık önlenebilir. Bundan dolayı sıhhat çalışanları ve hatta Dünya Sıhhat Örgütü yaşam kurtarmaya çalışmak için Miami’nin Ufak Haiti’sine odaklanıyor.

Little Haiti’de rahim ağzı kanseri oranı 100.000 kişide 38’dir – Florida’nın genel oranının dört katından fazla, 100.000’de 8, Temmuz 2018’de Kanser Sebepleri ve Kontrolü’nde gösterilen emek harcama.

Yazarlardan biri, Miami Üniversitesi Sylvester Kapsamlı Kanser Merkezi’nde nüfus bilimleri ve kanser eşitsizliğinden görevli müdür yardımcısı olan Erin Kobetz, HPV testini Miami-Dade County’nin bayanların daha azca ihtimaller içinde olduğu bölgelerine getirme fikrini ortaya attı. bir jinekolog ofisinde rahim ağzı kanseri için tertipli taramalar. İnsan papilloma virüsünün rahim ağzı kanserlerinin ortalama %50’sinden görevli olduğu düşünülmektedir.

Kobetz’in ve meslektaşlarının Game Changer adlı bir eğlence aracını kullanan emekleri DSÖ’nün dikkatini çekti. Internasyonal sıhhat örgütü, Ağustos 2020’de yüksek bir hedef deklare etti: ülkeleri, kızların %90’ının 15 yaşına kadar HPV aşısı ile tam olarak aşılanmasını teşvik ederek rahim ağzı kanserini ortadan kaldırmak; bayanların %70’inin 35 yaşına kadar ve gene 45 yaşına kadar HPV taraması yaptırması; ve kanser öncesi koşullara haiz bayanların %90’ını tedavi etmek. DSÖ, ülkeler 2030 yılına kadar bu hedeflere ulaşırsa serviks kanserinin önümüzdeki yüzyılda ortadan kaldırılabileceğine inanıyor.

Miami’de, DSÖ, Kobetz tarafınca başlatılan çaba da dahil olmak suretiyle, büyük seviyede halihazırda mevcut olan halk sağlığı altyapısına güveniyor. Ufak Haiti’de, bu emek harcama, hızla soylulaşan göçmen mahallesindeki ticari bir caddede bulunan Haiti Araştırmaları Merkezi adlı bir tıp kliniğinde yapılıyor.

Binanın haricinde büyük mavi harflerle “CHS-Sıhhat” yazıyor. Yakınlarda birkaç ufak market ve bir vergi servisi işletmesi vardır, sadece çevredeki mağazaların bir çok giyim butikleri ve popüler kafeler yada restoranlardır.

Yedi gün içi sabahı, kliniğin sokağa bakan pencereleri bekleme alanını güneş ışığıyla doldurdu ve cemiyet sağlığı çalışanı Valentine Cesar, bekleyen hastalarla Haiti Creole’da dostça sohbetler başlattı.

Hastalar, Miami Üniversitesi’nin Sylvester merkezinde çalışan Cesar ile kolay bir ilişkiye haizdir. Haiti Araştırmaları Merkezi’nde insanlara HPV’ye odaklanarak rahim ağzı kanserini önlemeyi öğretiyor. Bilhassa Cesar, hanımefendilere klinikte dağıttığı bir kiti kullanarak kendilerini iyi mi kontrol edeceklerini gösteriyor. “Ufak bir kavanozumuz var ve bu bir pamuklu çubuk,” dedi.

İşlem tampon kullanmaktan oldukca değişik değildir ve HPV testinin öteki yolu olan pelvik muayeneden kesinlikle daha kolaydır. Kendi kendine toplanan numuneler bir laboratuara gönderilir. Sonuçlar olumluysa, Cesar haberleri sunarken mühim insan becerilerini kullanır.

İnsanlara HPV’si bulunduğunu söylediğinde ortaya çıkan paniği kabul ediyor. “Onlara HPV pozitif olmanızın kanser olduğunuz anlamına gelmediğini açıklıyoruz” dedi.

Bununla beraber, bir kadının sağlığı mevzusunda uyanık olması ve kanser, kanser öncesi koşullar ve HPV’nin niçin olabileceği öteki problemler için izlenmesi gerektiği anlamına gelir. Cesar ve meslektaşları, HPV pozitif hastaları Haiti Araştırmaları Merkezi’nde yada öteki federal nitelikli sıhhat merkezlerinde bakım almaya teşvik edecek. Klinik, personelin kültürel ve dilsel yeterliliği sebebiyle Sylvester merkezinin Little Haiti’deki birincil sevk ortağıdır.

Sylvester merkezinin Game Changer aracı, Little Haiti kliniğinin eğitim çabalarını destekliyor ve planlanan günlerde arkasına park ediyor. Öteki günlerde vasıta, Miami’deki değişik topluluklara benzer bir bildiri getiriyor.

Sylvester Merkezi Toplumsal Yardım ve Yardım Ofisi eski müdürü Dinah Trevil, “Hizmetlerimizi dışarı çıkıp yaptıklarımız hakkında konuşan, el ilanları dağıtan ve eğitim materyalleri bulunan çeşitli cemiyet sağlığı çalışanlarımız vasıtasıyla tanıtabiliyoruz” dedi. Nişanlanmak. “Tüm bunlar, hizmetlerimiz ve yaptıklarımız hakkında informasyon ve farkındalık yaratmamıza destek oluyor.”

Game Changer aracını gezerken Trevil, HPV’nin çalmakta olduğu videoya ve insanların virüs hakkında informasyon edinmek için kullanabilecekleri broşürlere dikkat çekti. Araçta oturma alanı olan bir ana alanın yanı sıra hususi muayene yada danışım alanları bulunur.

Trevil, Haitili bayanların niçin kimi zaman doktora gitmekten kaçındığını anlıyor. Trevil, “‘Doktora gidersem bazı fena haberler alacağım’ inancına sahipler” dedi. “’Gitmemeyi yeğlerim.’”

Sıhhat eğitimcileri olarak Trevil ve Cesar, insanları korkudan motive olan bu kaçınmadan vazgeçirmeye çalışırlar.

Trevil, araştırmaların HPV için kendi kendine testlerin daha çok kadının üreme sağlığına yarar elde eden öteki testleri kabul etmesine destek olabileceğini gösterdiğini söylüyor. Trevil, “Bu yüzden, bu testi, hanımlarda Pap testi yaptırma mevzusundaki bazı hassasiyetleri ve isteksizliği gidermenin bir yolu olarak kullanmaya başladık” dedi.

Hasta Nicole Daceus, Game Changer aracını ve üstünde Sylvester merkezinin adını fark ettikten sonrasında bu yıl HPV için kendi kendini kontrol etti. Daceus, sıhhat korkularının tek engel olmadığını söylemiş oldu. Daceus, “İnsanlar sıhhat sigortaları yada göçmenlik belgeleri yoksa doktordan kaçınırlar” dedi.

Bir fotoğrafta Nicole Daceus bir masanın karşısından Valentine Cesar ile konuşuyor.
Kısa sürede Miami Üniversitesi Sylvester Kapsamlı Kanser Merkezi vasıtasıyla HPV için kontrol edilen Nicole Daceus, cemiyet sağlığı çalışanı Valentine Cesar (sağda) ile konuşuyor.(Veronica Zaragoza / WLRN)

Klinikte asla kimse hastalara göçmenlik durumlarını sormayacak, sadece Cesar ve Trevil hastaların bilmesini sağlamaya çalışıyor.

Sylvester merkez çalışanları, genç gençlerine HPV’ye karşı aşı yaptırmaları için onları teşvik etmek için anneleri bu mevzuda eğitiyor. Ufaklıklara yönelik aşılar, Miami Üniversitesi’nin pediatrik mobil kliniği olan Game Changer’dan birkaç metre öteye park edilmiş başka bir karavanda veriliyor. Sigortasız evlatların bakımına odaklanır ve devlet okullarının, ibadethanelerin ve cemiyet merkezlerinin yakınında kurulur.

Kobetz, “Mobil klinik aşı sağlayabildiği için birbirimizle beraber çalışıyoruz ve bu şekilde HPV’yi önlemeyi bir aile meselesi haline getirebiliriz” dedi. “Yaşına uygun adam ve kız evlatları aşılanabilir.”

DSÖ genel müdürlüğü ofisinde çalışan Richard Freeman, bu senenin başlarında Haiti Araştırmaları Merkezi’nin arkasındaki araçları ziyaret etti. Freeman, bu çalışmanın DSÖ’nün rahim ağzı kanserini sona erdirme mevzusundaki küresel çabası için yaşamsal ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu. Freeman, kimsenin testlerin ve aşıların önleyebileceği bir hastalıktan ölmemesi icap ettiğini de sözlerine ekledi.

Freeman, “Serviks kanseri, hakkaten ortadan kaldırabileceğimiz tek kanserdir.” Dedi. “Araçlara sahibiz ve geriye kalan tek şey bu araçları kullanıp kullanmayacağımıza dair bir seçim. Bu kanseri erken yakalarsak ve zamanında tespit edersek tedavi edilebilir. Ve tüm bu müdahalelerin geldiğini görmek istiyoruz, yalnız Miami’de değil. HPV aşılarının tedarikinin de serviks kanseri yükünün daha yüksek olduğu ülkelerde erişilebilir ve uygun fiyatlı bulunduğunu görmek istiyoruz.”

Bu öykü, WLRN, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu