8 aylık bebeğinin ölümünden bigün sonrasında, Kingsley Raspe postayı açtı ve onun bakımı için koleksiyonlara gönderildiğini görmüş oldu.

Bu bildirim, 26.50 dolar benzer biçimde önemsiz bir meblağ içeriyordu – hakikaten saçma, daha ilkin yeni doğan bebeğinin doğuştan gelen kalp kusurunun ve öteki bozuklukların tedavisi için 2,5 milyon dolar borcu olduğu söylenmişti..

Raspe ve eşi Maddie, doktorların “tatlı Sterly gurl” olarak adlandırdıkları at kuyruklu kızları Sterling’in göğsünü açmalarına dayanmışlardı. Sıhhat ekibi daha birçok işlemi gerçekleştirmiş oldu. Fakat onu – ya da ailesinin onun için hayallerini – canlı tutamadı.

Hayatta kalamayan prematüre ve fazlaca hasta bebeklerin öteki birçok ailesinde olduğu benzer biçimde, faturalar onlar için yaşadı.

Kingsley öfkeyle, “Tüm deneyime ne kadar kalıcı bir övgü,” dedi. “Süreç fazlaca kalpsizdi.”

300.000’den fazla ABD’li ailenin her yıl yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde ileri tıbbi müdahaleye gereksinim duyan bebekleri var. Bazı bebekler aylarca kalır ve son aşama uzmanlaşmış ameliyatlar ve 24 saat bakım için hızla astronomik ücretler üretir. Hizmetler teslim edilir ve ABD sıhhat hizmetlerinde faturalandırma takip eder. Sadece evlatları ölen ailelerin daha ufak bir kısmı için bu yük kaldırılamayacak kadar fazla olabilir.

Karmaşık Medicaid yeterlilik kurallarının bir parçası, fazlaca hasta çocuklar için bu tür faturaları ödemeyi amaçlamaktadır. Sadece politikalar her eyalette farklılık gösterir ve birçok ebeveyn – bilhassa Raspes benzer biçimde ticari sigortası olanlar – başvurmayı bilmez yada hak kazanamayacaklarını düşünmez.

Ek olarak, prematüre yada fazlaca hasta bebeklerin başına gelen birçok kriz anlık acil durumlar olduğundan, sigortacıların pahalı müdahaleler için çoğunlukla gereksinim duyduğu ön onaylar için vakit olmayabilir. Bu, anne babaları krizde – ya da yasta – tedaviyi güvence altına almak için sigortacılarla savaşım etmekle görevlendiriyor.

Üç aile, KHN için, bir tek kayıplarını işlemeye çalışmış oldukları bir dönemde tıbbi faturaların acılarını iyi mi artırdığını söyledi.

Bennett Markow

Nevada, Reno’daki hastane Kasım 2020’de bir kapalı otoparkı covid-19 ünitesine dönüştürürken Bennett Markow dünyaya dört ay erken geldi. Bir kilodan daha hafifti. Bakım ekibi, küçük ciğerlerini çalışır durumda tutan jet ventilatöre bir slm olarak ona “Bennie and the Jets” şarkısını söylemeyi severdi.

20 Ocak 2021’de Bennett 2 aylıkken ailesine, kör olmasını engelleyebilecek hususi bakım için Sacramento, California’daki UC Davis Çocuk Hastanesine gitmesi gerektiği söylendi. Geçirme ekibi bir saat içinde orada olacaktı. Nevada bakım ekibi, acil bir durum olduğundan ailenin sigortaları yada ulaşım yöntemi mevzusunda endişelenmesine gerek olmadığını söylemiş oldu.

Bennett’in göz problemi, doktorların korktuğundan daha azca şiddetli oldu. Ve Crissa Markow ve kocası AJ, ağ dışı olduğu ortaya çıkan REACH Air Medical Services’den tayyare yolculuğu için faturalandırıldı. REACH’in ana şirketi Global Medical Response’un hükümet ilişkileri başkan yardımcısı Jason Sorrick, yolculuğun Bennett’in Medicaid kapsamındaki bir “geçiş” esnasında gerçekleştiğini söylemiş oldu.

Markow’lar herhangi bir gecikme olmadığını söylemiş oldu. Hak kazanamayacaklarını düşündükleri için hemen hemen başvurmamışlardı – aile orta sınıftan ve Bennett, Crissa’nın sigortasındaydı. Uçuştan sonrasında UC Davis’teki bir toplumsal hizmet uzmanı onlara daha çok informasyon verene kadar bilmeleri icap ettiğini bilmiyorlardı.

Crissa Markow, bir toplumsal hizmet görevlisi olarak bir yılda kazandığından daha çok, 71.000 doların üstünde faturalandırıldığını fark ettiğinde kalbinin parmak uçlarına çarptığını söylemiş oldu. (Sürpriz faturalandırmayı ortadan kaldırmayı amaçlayan Sürprizlere Hayır Yasası, ailenin bazı baş ağrılarını önleyebilirdi – sadece Bennett bu yıl yürürlüğe girmeden ilkin hayata merhaba dedi.)

Crissa çözümler için çalışmaya alışmış olsa da, Bennett’in bakımı, işi, öteki oğlu ve Bennett’le evinden ortalama 2½ saat uzakta kalmak için gezi lojistiği içinde hokkabazlık yaparken kendini bulmuş olduğu faturalandırma bataklığı bunaltıcıydı. Crissa, haftada altı ila sekiz saatini tıbbi faturaların tahsilatlara gönderilmesini önlemek için uğraşarak geçirdiğini tahmin ediyor – ki bu hala oluyordu.

Bennett, doktorların ciğerlerinin artık savaşamayacağını söylemesi üstüne geçen Temmuz ayında öldü. Markow’lar ölüm izinlerini sigortacılar ve öteki faturalandırma kurumlarıyla savaşım ederek geçirdi.

Sonunda Crissa, hava taşımacılığı şirketi REACH’i aradı ve şunları söylemiş oldu: “Bak, oğlum öldü. Yalnız yas tutabilmek isterim, buna odaklanmak isterim. Bu faturayla uğraşmak travmatik. Her gün bununla savaşmamam icap ettiğini hatırlatıyor.”

Ekim ayına kadar Markows, şartları açıklamamaları koşuluyla faturayı REACH’e ödemişti. Sorrick, firmanın her hastanın ve ailesinin mali ve kişisel durumlarına bakılırsa anlaşmalar yaptığını ve firmanın hasta savunucularının Crissa Markow ile 17 kez görüştüklerini söylemiş oldu.

Sorrick, “Her uzlaşma tutarı kamuya açıklanırsa, bu oranlar tüm hastaların ve sigorta sağlayıcılarının beklentisi haline gelir” dedi. “Sonunda bu, tüm hastaların maliyetin altında ödeme yapmak istemesine yol açarak hizmetlerimizi sürdürülemez hale getirecektir.”

Crissa Markow’un işveren tarafınca sağlanan sigortası, Bennett’in bakımı için Medicaid’in kapsamı haricinde kalan 6,5 milyon dolar ödedi. Markow’lar, REACH anlaşmalarına ek olarak hastanelere ve doktorlara ceplerinden ortalama 6.500 dolar ödedi. Sadece çiftin oğullarını kurtarmak için seve seve ödeyeceği miktarlar değil, onları rahatsız eden bitmeyen rahatsızlık ve telefonda geçirilen saatlerdi.

“Bennett ile beraber olmak istedim; tek yapmak istediğim buydu,” dedi Crissa Markow. “Ve bu telefon görüşmelerinde saatler harcadım.”

Jack Shickel

Jack Shickel, çarpıcı gümüş rengi saçları ve hipoplastik sol kalp sendromuyla dünyaya geldi. Etrafı teller ve tüplerle çevrili olmasına karşın, UVA Çocuk Hastanesindeki hemşireler Jessica ve kocası Isaac’e hakikaten “sempatik” bir bebekleri bulunduğunu fısıldıyorlardı.

Sadece doğuştan gelen bozukluğu, kalbinin sol tarafının hiçbir vakit tam olarak gelişmediği anlamına geliyordu. ABD’de her yıl binden fazla bebek bu sendromla doğuyor.

İki ameliyattan sonrasında, Jack’in kalbi kendi kendine yeterince kan pompalayamadı. 35 gün yapmış oldu.

Ölümünden haftalar sonrasında, Shickeller Harrisonburg, Virginia’da onsuz bir yaşam sürmeye çalışırken, kafa karıştırıcı iki satmaca hakkında hastane satmaca departmanını aradılar. Ondan sonra, bakımının tam maliyetinin 3.4 milyon dolar olduğu söylendi.

Jessica, “Güldüm ve sonrasında ağladım” dedi. “Bizim için her kuruşuna değdi, fakat bu temelde günde 100.000 dolar.”

Ağ dışı laboratuvarlardan gelen faturalar ve öteki evvel onay bildirimleri, posta kutularını bunaltmaya devam etti. Sonunda, Medicaid’i iyi mi alacaklarını anladılar. Shickels bir tek 470,26 dolar ödedi.

Jessica son faturaları Jack’in ölümünden yedi ay sonrasında Mart ayında aldı.

Tüm bunların, bir KHN soruşturmasının prestijli üniversite hastanesinin tıbbi borcu telafi etmek için insanların evlerine haciz koyduğunu tespit etmesinin peşinden, Virginia Sıhhat Sistemi Üniversitesi’nin agresif faturalandırma uygulamalarını geri aldığını söylediği için gerçekleştiğini kaydetti.

UVA Health sözcüsü Eric Swensen, Shickel ailesine başsağlığı diledi ve sıhhat sisteminin, hastaların Medicaid kapsamı da dahil olmak suretiyle mali yardımı değerlendirmenin “karmaşık sürecinde” gezinmelerine destek olmak için çalıştığını ekledi.

KHN yorum için ulaştıktan sonrasında, Shickels UVA’dan hastanenin ödemelerini iade ettiğini söyleyen bir telefon aldı.

Hastane bakım ekibi, aileye yas tuttuğunda ne yapılması gerektiği mevzusunda bir broşür vermişti, sadece Jessica, daha yararlı bir broşürün “Evladınız Öldükten Sonrasında Tıbbi Faturalarla Iyi mi Başa Çıkıyorsunuz?” başlıklı bir kitapçık vereceğini söylemiş oldu.

Sterling Raspe

Kingsley Raspe, Sterling’in “hususi bir ufak hanımefendi” bulunduğunu söylemeyi seviyor – bir tek Jack Shickel ile aynı doğuştan kalp kusuruna haiz olmakla kalmadı, bununla birlikte gelişimi ciddi şekilde etkileyebilecek ender bir hastalık olan Kabuki sendromu teşhisi kondu. Sterling’in ek olarak işitme kaybı, omurilik sorunları ve zayıf bir bağışıklık sistemi vardı.

Raspes’in ticari sigortasından sağlanan faydaların bir açıklaması, çiftin Sterling’in bakımı için 2,5 milyon dolar ödemesi gerekeceğini gösterdi – o denli büyük bir miktar ki, sayılar sütuna sığmadı. Kingsley’nin 2.5 milyon dolarlık harcamanın büyük olasılıkla hatalı olduğu şüphesi bile – büyük seviyede yada tamamen – sayıyı gördüğünde hissettiği paniği silmedi.

Yılda 90.000 dolar kazanan bir bilgisayar programcısı olan Kingsley’nin iyi bir sigortası vardı. Çılgınca Google’da “tıbbi batkı” aradı.

Sterling, bazı eyaletlerde karmaşık tıbbi sorunları olan ufaklıklara sunulan Medicaid’den yoksun bırakılmıştı. Kingsley, devlet sigortası için bir başvuruda bulunmuştu ve bu başvurunun, Gary, Indiana’daki aile evinden posta yöntemiyle gönderilmesi gerekiyordu. Bunu yaparken, Sterling’in tedavi görmüş olduğu Illinois hastanesinin yakınındaki Ronald McDonald yardım evinde pandeminin başlarında belirlenen covid maruziyetine ilişkin katı protokolleri çiğnedi ve orada kalma kabiliyetini tehlikeye attı.

Başvuruyu reddeden Indiana, gelir eşiğini ve öteki teknik sebepleri gösterdi.

Hepimiz Kingsley ve Maddie’ye boşanmalarını anlatmaya devam etti, böylece Sterling Medicaid’e hak kazanacaktı. Sadece bu, Maddie ile Tinder’da görüştükten sonrasında yeşil kartla ABD’de bulunan İngiliz vatandaşı Kingsley için bir seçenek değildi.

Sonunda, Kingsley’in sigortacısı, 2,5 milyon dolar borcu olduğuna dair hatalı bildirimi revize etti. Aileye, hatanın, Sterling’in ilk hastanede kalışı ve ameliyatlarının evvel onaylanmaması sebebiyle meydana geldiği söylendi, sadece Kingsley, kalp kusurunun hamileliğin yarısında keşfedildiğini ve ameliyatı kaçınılmaz hale getirdiğini söylemiş oldu.

Sterling’in yaşamı süresince Kingsley, programlama işini kızının hastane odasında, yatağının yanında yapmış oldu. Bir web geliştiricisi olarak, Sterling’in pahalı bakımını alt üst eden görselleştirmeler yarattı – bu onun her şeyi anlamasına destek oldu. Fakat o günleri hatırlayınca ağlıyor.

Sterling’in yaşamının 2 inçlik basılı tıbbi satmaca yığınına indirgenebilmesinden ve hâlâ hatalı satmaca satıcılarından katlanmak zorunda olduğu telefon görüşmelerinden nefret ediyor.

Onbinlerce başka satmaca bolluğu almasına karşın, o ve karısı, kapsanmayan ekipman kiralamaları için daha ufak harcamalar ve ücretlerle beraber, sonunda 4.000 $ ‘lık muafiyetlerini ödediler. Nisan ayında Maddie bir oğlu Wren’i doğurdu ve Kingsley, Sterling’in adam kardeşinin koruyucu meleği bulunduğunu bildiğini söylemiş oldu.

“Kızım vefat etti. Yaralı değilim fakat mali açıdan da perişan değilim. Her aile için aynı şey söylenemez” dedi. “Ne kadar şanslıyım? Hayal edilebilecek en fena şeyi yaşadım ve kendimi talihli sayıyorum – bu ne garip, çok kötü bir mantık?”

NICU’da gezinme

Neyin kapsanıp nelerin kapsanmadığı da dahil olmak suretiyle, NICU kalış masraflarınız hakkında konuşmak için sigorta şirketinizle iletişime geçin. Yavrunuz hemen hemen planınızda değilse, onu eklediğinizden güvenilir olun.

Medicaid yada SGK olarak malum Ek Güvenlik Geliri programına başvurma mevzusunda derhal bir toplumsal hizmet uzmanıyla konuşun. Evladınız uygunsa, kapsamlı tıbbi faturaları olan bir çocuk için kişisel maliyetinizi mühim seviyede azaltabilir.

March of Dimes, bu ezici deneyimin üstesinden gelmenize destek olmak için tasarlanmış bir “My NICU Baby” uygulaması sunuyor. Kar amacı gütmeyen kurum, uygulamanın bebeğinizin YYBÜ’de ve evde bakımını öğrenmenize, ek olarak bebeğinizin ilerlemesini izlemenize, kendi sağlığınızı yönetmenize ve yapılacaklar listenizi ve sorularınızı takip etmenize destek olabileceğini söylüyor.

Belirli sigorta şirketleri yada faturalar kafa karıştırıcıysa, eyalet sigorta ofisinize başvurun. Tüm eyaletler tüketici desteği sunar ve bazı eyaletlerde size destek olabilecek hususi savunucuları vardır.

Kingsley Raspe ek olarak bebekleri için yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalan öteki aileler için tavsiyeler derledi.

Ayın Faturası, KHN ve NPR tarafınca tıbbi faturaları inceleyen ve açıklayan kitle kaynaklı bir araştırmadır. Bizimle paylaşmak istediğiniz garip bir tıbbi faturanız mı var? Bizlere bundan bahset!