© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Mobil Klinikler Salgında Hakkaten Harekete Geçti. Yeni Bir Yasa, Daha Geniş Bir Güvenlik Ağı Oluşturmalarına Destek Olacak.

Mobil Klinikler Salgında Hakkaten Harekete Geçti. Yeni Bir Yasa, Daha Geniş Bir Güvenlik Ağı Oluşturmalarına Destek Olacak.

root root - - 12 dk okuma süresi
21 0
ClinicVan

Ortalama 12 yıl ilkin, Nevada, Lyon County’de madde bağımlılığını önlemeye odaklanan kar amacı gütmeyen bir müessese, hizmetlerini diş bakımına genişletti.

Sıhhatli Topluluklar Koalisyonu liderleri, yiyecek kileri gönüllülerinden ikisinin pense kullanarak birbirlerinin apseli dişlerini çekmesi üstüne harekete geçtiler. Gönüllüler, Reno’nun 40 mil güneydoğusunda, yaşadıkları minik kasabada, diş bakımı sağlayıcılarının kıtlığı sebebiyle ezici ağrılarını dindirmek için başka bir seçenek görmediler.

Koalisyonun yönetici direktörü Wendy Madson, bu sert hareketin, kuruluşunu tuğla ve harç ofislerini desteklemek için kafi hastanın olmadığı kırsal topluluklarda sıhhat ve dişçilik hizmetleri sunmak için gezici klinikleri kullanmaya sevk ettiğini söylemiş oldu.

Koalisyon şimdi, her yıl birkaç kez durak başına yüzlerce öğrenciyi tedavi etmesi için ilçe okullarına dişçilik ekipmanlarıyla donatılmış bir minibüs gönderiyor. Ek olarak bölgedeki yetişkinler için etkinliklere de ev sahipliği yapıyorlar. Tepki ezici oldu.

Madson, “Diş sıcak bilet,” dedi. “Hepimiz diş istiyor. Bu hizmetlerin mevcudiyeti, bu büyük mobil etkinliklerde ilk tükenen şeydir.”

Koalisyonun mobil programları, ülke çapında, bilhassa kırsal alanlarda sıhhat hizmetleri sisteminde boşluklar yaşayan hastalara hizmet gönderme çabalarını yansıtıyor.

Kırsal kesimde yaşayanlar, büyük şehirlerdeki muadillerine kıyasla diş hekimleri de dahil olmak suretiyle daha mühim sıhhat hizmeti sağlayıcısı eksiklikleriyle karşı karşıyadır. Pandeminin başlangıcından bu yana, gezici klinikler, seyrek sözü geçen ulaşılması zor yerlerde bir takım hizmete erişimi artırdı.

Kırsal toplulukların yeni mobil klinikler için ödeme yapmasını kolaylaştıran kısa sürede kabul edilen bir yasa bu eğilimi genişletebilir. Geçmişte, düşük gelirli kırsal kesim sakinlerine hizmet veren klinikler, yeni erişim noktası hibeleri isminde olan federal bağışlama parasını, halihazırda tesislerinin olmadığı topluluklardaki mobil hizmetlere harcayamazlardı.

Peşinden geçen sonbaharda Kurultay, Sens. Jacky Rosen (D-Nev.) ve Susan Collins’in (R-Maine) sponsorluğunda federal olarak nitelikli sıhhat merkezlerine – tıbbi olarak yetersiz hizmet verilen alanlara hizmet veren sıhhat kliniklerine – daha çok esneklik elde eden MOBİL Sıhhat Bakımı Yasasını kabul etti. mobil birimler oluşturmak ve işletmek için federal fon kullanın.

Ulusal Cemiyet Sağlığı Merkezleri Birliği’ne nazaran, 2019’dan bu yana yollardaki gezici kliniklerin sayısı arttı. Birçoğu covid-19 testi ve aşıları için kullanılmıştı. Ve sıhhat ve cemiyet kuruluşları birinci basamak sıhhat hizmetleri, davranışsal sıhhat ve üreme hizmetlerini ulaşamayan hastalara ulaştırmak için mobil birimleri kullanmaya başladı. Yeni finansman yolu, yakında daha çok mobil sıhhat aracını yola çıkarabilir.

Şimdilik, yasa kurultay finansmanına bağlı ve uzmanlar sıhhat merkezlerinin bağışlama parasına erişmesinin minimum bir yıl sürebileceğini tahmin ediyor.

Ulusal Cemiyet Sağlığı Merkezleri Birliği medya ilişkilerinden görevli başkan yardımcısı Amy Simmons Farber, 2.000’den fazla sıhhat merkezi savunucusunun Mart ayı başlarında milletvekillerinden oldukça yıllı bağışlama fonunu desteklemelerini istemek için Washington DC’ye gittiğini söylemiş oldu.

Finanse edildikten sonrasında, düzenleyici değişim, sıhhat merkezlerinin yetersiz hizmet alan bölgelerde hizmetleri genişletmek için Nevada’daki Madson’s Health Community Coalition benzer biçimde bağımsız kuruluşlarla ortaklaşa iş yapmasına olanak tanıyacak. Koalisyon, federal nitelikli bir sıhhat merkezi olmadığı için, öteki federal ve eyalet hibelerinin bir karışımına güvenmiştir.

Ülke çapında ortalama 1.400 federal nitelikli sıhhat merkezi, yetersiz hizmet alan bölgelerde kapsamlı sıhhat hizmetleri sağlamak için federal fon alıyor. Nevada Birinci Basamak Bakım Derneği siyaset direktörü Steve Messinger, sıhhat merkezlerinin mobil klinikleri genişletmeden ilkin gerçek mekanda etkinlik gösteren klinikler kurması gerekliliğinin birçok kişinin başvurmasını engellediğini söylemiş oldu. Sıhhat merkezleri için külfetli ve maliyetliydi.

Sadece, gezici kliniklerin iyi hizmet verdiği minik sözü geçen kırsal alanlarda, ilkin tam zamanlı bir sağlayıcıyla bir bina kurmanın mantıklı olamayacağını söylemiş oldu. Bu, federal nitelikli bir sıhhat merkezinin bütçesini tüketebilir.

Sıhhat merkezi, temel finansman için Kurultay’de lobi yapılmasını savunurken, Sıhhatli Topluluklar Koalisyonu, Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın bir parçası olan Sıhhat Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’nden bir bağışlama ile finanse edilen bu yıl üç dişhekimliği etkinliğiyle aşama kaydediyor.

Madson, koalisyonun 2012’de Lyon İlçesinde düzenlemiş olduğu ilk tıbbi yardım etkinliğinde, 61.400 sakinin 2.000 mil kareden fazla bir alana yayılmış olduğu, 200’den fazla kişinin parasız sıhhat hizmeti almak için geldiğini ve 150 dişin çekildiğini söylemiş oldu. O zamandan beri müessese, pandeminin emek vermeyi duraklattığı 2020 yılı haricinde yılda birkaç etkinliğe ev sahipliği yapmış oldu.

Dişçilikle ilgili etkinliklerin bir çok okul odaklıdır ve küçüklere tarama, röntgen, mühürleme, cilalama ve temizlik benzer biçimde hizmetler sunar. Sadece Madson, Medicare ve Nevada’nın Medicaid’in yetişkinler için kapsamlı diş bakımı içermemesi sebebiyle, bölge yetişkinleri içinde da oldukça büyük bir bakım ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Bu vakaları finanse etmek daha zor, dedi.

Lyon İlçesindeki beş topluluktan minimum biri, Silver Springs, tek bir diş hekimine haiz değil. Fernley ve Dayton’da, toplam 38.600 kişilik nüfusa haiz topluluklarda toplam 10 diş hekimi var, sadece bu muayenehanelerden yalnızca ikisi, 21 yaşından minik düşük gelirli kişileri ve yetişkinler için sınırı olan dişhekimliği hizmetlerini kapsayan Medicaid’i kabul ediyor.

Koalisyonun besin depolarını yöneten Traci Rothman, geçen yıl Silver Springs’e taşınan 29 yaşındaki oğlu için dişçilerle ilgili yardım etkinliklerinin bir fark yarattığını söylemiş oldu. Parasız bakım almak için iki gezici kliniğe gitti, Rothman sigortasız olduğu ve diş bakımına oldukça ihtiyacı olduğundan bunun büyük bir rahatlama bulunduğunu söylemiş oldu.

“Aksi takdirde, nakit ödediğiniz birine gidiyorsunuz” dedi. “Dürüst olmak gerekirse bir çok vakit ödeyemem; bazı insanoğlu için ya da bir çok insan için ulaşamayacağı bir yerde… kırsal alanlarda.”

Madson, koalisyonun çaresizce kök kanalına gerekseme duyan genç bir öğrenciye yardım etmek için olaya müdahale ettiğini söylemiş oldu. Koalisyon, kızın ailesinin Medicaid yada Nevada Check Up, eyalet Çocuk Sağlığı Sigortası Programına başvurmasına yardım ediyor ve bu hizmeti federal bağışlama parasıyla karşılamak için 1.600 dolar ödüyor. Başka bir talebe, çürük süt dişlerini ameliyatla aldırmadan ve çürümeye başlamış olan erişkin dişleri için restoratif tedavi görmeden ilkin birkaç uzmana sevk edilmek mecburiyetinde bırakıldı.

Madson, “Anası oldukça müteşekkirdi, gözyaşları içindeydi” dedi. “Bana kızının senelerdir ilk kez ani bir acı çekmeden uyandığını söylemiş oldu.”

Madson, kuruluşunun Mayıs ayına kadar üç etkinlik için kafi bağışlama fonu bulunduğunu söylemiş oldu, sadece MOBİL Sıhhat Hizmetleri Yasası’nın hizmetlerin genişletilmesine destek olacağını umuyor. Grup, diş bakımının yanı sıra, Reno’nun ortalama 70 mil güneydoğusundaki bir ziraat bölgesindeki minik bir kasaba olan Yerington’da göçmen işçiler için birinci basamak gezici klinikler sağlıyor.

Maryland’deki Choptank Community Health’in CEO’su Sara Rich, Madson’ın umudunu paylaştığını söylemiş oldu.

Choptank, Chesapeake Körfezi ile Delmarva Yarımadası arasındaki minik kasabalar da dahil olmak suretiyle Maryland’de beş ilçeye hizmet vermektedir. Pandeminin ortasında, sıhhat kuruluşu bir otomobil bayisiyle beklenmedik bir ortaklık kurdu ve gezici klinikler için bir Ford Transit kargo minibüsü satın almak için federal covid yardım parasını kullandı.

Choptank yeni minibüsünü aşı sağlamak için kullandı, sadece o zamandan beri 36 okulda göçmen işçilere birinci basamak ve küçüklere diş hizmetleri sağlamak için kullanmaya başladı. Gezici klinikler o denli başarıya ulaşmış oldu ki, sıhhat merkezi hizmetlerini genişletmek için daha çok minibüs satın almaya çalışıyor.

Rich, mobil kliniklerin “çoğumuzun uzun süredir üstünde çalmış olduğu engelleri yıktığını” söylemiş oldu.

Choptank’ın sağlamaya çalmış olduğu yeni hizmetler içinde davranış sağlığı, madde kullanım bozukluklarının önlenmesi ve tedavisi ve Maryland kıyılarında çalışan insanoğlu için cilt taramaları içeriyor.

Rich, “Esneklik son birkaç senedir bir tema haline geldi” dedi. “Bence bu MOBİL Sıhhat Hizmetleri Yasası bunu gelecekte daha da fazla yapmamıza destek olacak.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, bağışlanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLANIN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (ayrıntılar).

İlgili Yazılar