Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi eden klinikler – esasen frengi ve bel soğukluğu şeklinde enfeksiyonlarda patlayıcı bir artışı denetim altına almakta zorlanıyorlar – şimdi kendilerini ülkenin hızla büyüyen maymun çiçeği salgınını denetim etme mücadelesinde ön saflarda buluyorlar.

On senelerdir yetersiz fonlama ve bakımı ciddi şekilde kesintiye uğratan bir pandemide 2½ yıl sonrasında, klinik çalışanları ve halk sağlığı yetkilileri, kliniklerin başka bir salgın için yetersiz donanıma haiz bulunduğunu söylüyor.

Ulusal STD Direktörleri Koalisyonu yönetici direktörü David Harvey, “ABD, maymun çiçeği ile yeterince ve tamamen savaşmak için gereksinim duyduğu şeye haiz değil” dedi. “Aslına bakarsanız kapasiteye ulaştık”

Çiçek hastalığının kuzeni olan Monkeypox, teknik olarak cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilmez. Sadece yakın temas kanalıyla yayılır ve şu anda büyük seviyede erkeklerle sex icra eden adam ağları vasıtasıyla bulaşmaktadır.

Mevcut maymun çiçeği salgını cinsel organlarda kabarcıklara yada sivilcelere niçin olduğundan, birçok hasta uçuk, sifiliz yada cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon şeklinde görünen hastalıklar için bakım arıyor. Hastalar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların damgalanması sebebiyle, birinci basamak doktorlarını ziyaret etmek yerine çoğu zaman anonim olarak kamu kliniklerinde bakım aramayı tercih ederler.

Baylor Tıp Fakültesi Ulusal Tropikal Tıp Okulu dekanı Dr. Peter Hotez, maymun çiçeği olan bir çok insan iki ila dört hafta içinde kendi kendine iyileşse de, ortalama %10’unun hastanede bakıma ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu.

New York Şehri Sıhhat ve Zihinsel Hijyen Departmanında bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Mary Foote, Maymun çiçeğinden meydana gelen komplikasyon derecesinin “herhangi birimizin beklediğinden oldukca daha yüksek bulunduğunu” söylemiş oldu. ABD Bulaşıcı Hastalıklar Derneği. Şiddetli ağrıya ek olarak, maymun çiçeği olan bazı kişiler kalıcı yara izi riski altındadır. Foote, ağrının dayanılmaz olabileceğini ve hastaların yutkunmasını, idrar yapmasını yada bağırsak hareketlerini zorlaştırdığını söylemiş oldu.

Cinsel sıhhat klinikleri o denli daraltılmıştır ki, birçoğu enfekte hastaların partnerleriyle temasa geçmek ve onları tedavi etmek şeklinde temel görevleri yerine getirecek personelden yoksundur.

Bu klinikler, bugün salgınlarla savaşmak için covid-19 pandemisinden öncesine bakılırsa daha azca yetki ve esnekliğe haiz olan ülkenin yıpranmış halk sağlığı sisteminin en oldukca dikkatsizlik edilen güvenlik ağlarından bazıları.

ABD Birleşik Devletleri’nde Mayıs ayından bu yana bildirilen 1.971 maymun çiçeği vakası – ve dünya genelinde ortalama 13.340 – doktorlar, salgının denetim altına alınamayacak kadar büyümüş ve yayılmış olabileceği mevzusunda uyarıyor.

Detroit Halk Sağlığı STD Kliniğinin tıbbi direktörü Dr. Shira Heisler, sağlamış olduğu bakımın kalitesinden gurur duyduğunu, sadece bakıma gereksinim duyan her hastayı görmeye vaktinin olmadığını söylemiş oldu. Bir tek cesetlerimiz yok, dedi. “Bu tam bir altyapı çöküşü.”

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinden cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye yönelik fon, 2003’ten bu yana neredeyse %10 azalarak bu yıl 152,5 milyon dolara düştü, her ne kadar frengi vakaları o dönemde dört kattan fazla artmış olsa da. Ulusal STD Direktörleri Koalisyonu tarafınca meydana getirilen bir analize bakılırsa, enflasyon hesaba katıldığında, bu fon 2003’ten bu yana %41 düştü.

Ayrıca, salgın başladığından beri cinsel sıhhat klinikleri tarafınca bildirilen vakaların kökenini takip eden, yörüngeyi takip eden ve yayılmasını durduran yüzlerce mahalli ve eyalet sıhhat uzmanı işten ayrıldı yada değiştirildi. Bazıları tükenmişlik sebebiyle ayrıldı ve ötekiler, popüler olmayan maskeler ve karantina politikalarını protesto eden eleştirmenler tarafınca işlerinden sürüldü. Halk sağlığı işgücünü güçlendirmek için bazı federal hibeler şu anda dağıtılıyor.

Veri raporlama sistemleri, belirgin yetersizliklerin ortaya çıkmasına destek olmasına karşın, pandemi esnasında güncellenmedi. Halk sağlığı yetkilileri KHN’ye verdiği demeçte, halk sağlığı çalışanlarının Florida ve Missouri’deki maymun çiçeği vakalarıyla başa çıkmak için hala faks makinelerini kullandığını söylemiş oldu.

Washington eyaletinin baş bilim yetkilisi Dr. Tao Kwan-Gett, “Bir kontrol ve aşıya haiz olmanın avantajlarına karşın, halk sağlığı sistemine yeterince süratli cevap verebilmek için hala yeterince yatırım yapmadık” dedi. Pek oldukca insan “size dünyanın en iyi sıhhat sistemine haiz olduğumuzu söyleyecektir. Fakat bence covid-19 pandemisinin yanı sıra [the monkeypox] Salgın, sistemin bozulduğunu ve düzeltilmesi icap ettiğini gösteriyor.”

Beyaz Saray şu anda yüz binlerce maymun çiçeği aşısı dağıtıyor ve gelecek yıl içinde toplam ortalama 7 milyon doz olacak şekilde ek dozlar hazır olduğunda özgür bırakıyor.

Sadece Hotez, bu aşı sevkiyatlarının “kafi olmayabileceğini” söylemiş oldu.

Bazı şehirler kapılarını açtıktan kısa bir süre sonrasında dozları tükeniyor. Maymun çiçeği vakalarının geçen hafta üç katına çıkmış olduğu New York’ta, aşının piyasaya sürülmesi teknik aksaklıklardan rahatsız oldu; aşı internet sayfası minimum iki kez çöktü. San Francisco yetkilileri, şehirlerinin aşı arzının da azaldığını söylemiş oldu.

Monkeypox aşıları, virüse maruz kalmadan ilkin insanlarda enfeksiyonu etkili bir halde önleyebilir.

Uzmanlar, aşıların maruz kaldıktan sonrasında da enfeksiyonu önlemeye destek olabileceğine inanıyor. Sadece, Taylor, Michigan’daki Beaumont Hastanesi’nde antimikrobiyal yönetim ve enfeksiyon önleme ve denetim tıbbi direktörü Dr. Trini Mathew, bir maymun çiçeği hastası ile yakın temastan sonrasında dört gün içinde uygulandığında en etkili olduklarını söylemiş oldu. Dört ila 14 gün içinde meydana getirilen aşılar semptomları azaltabilir, sadece hastalığı önleyemez.

Gene de hırpalanmış halk sağlığı sistemi hız için inşa edilmedi.

Maymun çiçeği testlerine erişim son günlerde daha kolay hale gelse de, bazı halk sağlığı sistemlerinde hastaların eşlerini süratli bir halde bulup kontrol etmek için kafi personel bulunmuyor. Ve bir çok sıhhat uzmanı hiçbir süre bir maymun çiçeği vakasını tedavi etmediğinden, hastalar doğru teşhis konmadan ilkin bir çok kez birden fazla ziyaret yapmak zorundadır.

Virginia’nın Fairfax İlçe Sıhhat Departmanı’nın bulaşıcı hastalıklar bölümünün şefi Shawn Kiernan, maruz kalan kişilerle temas oluşturmak, ilçe yada eyalet sınırında yaşıyorlarsa daha karmaşık hale geliyor, bu da ek sıhhat departmanlarıyla bir salgın yanıtının koordine edilmesini gerektirebilir.

Onlarca senelik bütçe kesintileri, birçok cinsel sıhhat kliniğinin emek verme saatlerini sınırlamasına ve hastaların bakım almasını zorlaştırmasına niçin oldu.

Halk sağlığı departmanları, son yıllarda yüksek eğitimli hemşireler ve toplumsal yardım uzmanları da dahil olmak suretiyle ekiplerinin kilit üyelerini yitirdi.

2020 KHN-AP analizi, 2008 durgunluğundan bu yana minimum 38.000 eyalet ve mahalli halk sağlığı işinin ortadan kalktığını ve ABD’nın halk sağlığı gereksinimlerini karşılamak için parçalanmış bir işgücü bıraktığını buldu – ve bu, covid çarpmasından önceydi. Bu araştırma, mahalli halk sağlığı departmanlarının yalnızca %28’inin, bulaşıcı salgınların kaynağını ve yörüngesini araştıran hastalık dedektifleri olan istatistikçilere yada epidemiyologlara haiz bulunduğunu buldu.

CDC’ye bakılırsa 2020’de 2,4 milyondan fazla cinsel yolla bulaşan enfeksiyon bildirildi.

Kiernan, “ABD’daki hiçbir sıhhat departmanının kendilerine bildirilen tüm CYBE’lerle ilgilenebileceğini düşünmüyorum” dedi.

Federal hükümet, covid pandemisiyle savaşmak için milyarlarca dolar harcadı ve genel halk sağlığı işgücünü genişletmek için covid ile ilgili bazı hibeler kullanılacak.

Sadece Ulusal İlçe ve Kent Sıhhat Görevlileri Birliği başkanı Lori Tremmel Freeman, CDC ve Kurultay’nin çoğu zaman belirli amaçlar için fonlar belirlediğini söylemiş oldu. Freeman, “Covid üstünde çalışan biri var ise, aynı kova parayı kullanarak onları yeniden maymun hastalığına atayamazsınız” dedi.

Ve bazı eyaletlerde, bu para hemen hemen halk sağlığı departmanlarına yada cinsel sıhhat kliniklerine ulaşmadı.

CDC, Michigan’a halk sağlığı işgücünü güçlendirmek için milyonlarca dolar verdi, sadece Michigan Yasama Meclisi paranın bir tek bir kısmını tahsis etti. Heisler, oldukca sayıda eyalet yasama organına mektup yazarak kalan fonları boşaltmaları için onlara yalvardı. Hiçbiri ona yanıt vermedi.

Halk sağlığı çalışanları, maymun çiçeğinin bir uyandırma çağrısı olmasını umduklarını söylüyor.

Washington eyaleti sıhhat departmanından Kwan-Gett, “Ümit ederim bu, halk sağlığı altyapısına daha çok yatırım yapma ihtiyacını eve götürür,” dedi, “şundan dolayı bu yatırım olmadan, bu yeniden yeniden olacak.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu