Ağustos ayında Nevada’nın Humboldt İlçesinde bir maymun çiçeği vakası bildirildiğinde, eyalette virüsün kırsal bir alanda tespit edilen ilk vakasıydı. Yakında, öteki kırsal ilçelerde (Nye, Lyon ve Elko) vakalar bulunmuş oldu – Covid-19 pandemisi tarafınca zayıflamış olan halk sağlığı sistemleri için başka bir engel teşkil ediyor.

Uzmanlar, kırsal ABD’daki maymun çiçeği virüsüne verilen yanıtın, pandeminin mirası olan düzensiz kaynaklar ve sert politikalardan etkilenebileceğini ve bazı endişelerin sporadik enfeksiyonların bir yer edinmesine izin verebileceğini söylüyor.

Halk sağlığı politikasına odaklanan ulusal bir sivil cemiyet kuruluşu olan de Beaumont Vakfı’nın başkanı ve CEO’su Brian Castrucci, “Közleriniz oldukca süratli bir halde bir orman yangınına dönüşüyor” dedi. “Güçlük şudur: Maymun çiçeğine, covid’e, ufukta sırada ne var ise ona kafi bir cevap için kırsal ABD’da altyapımız var mı?”

Humboldt İlçesinde, mahalli yetkililer, maymun çiçeği bildirildikten sonrasında hızla harekete geçti. Mahalli sıhhat kurulu, sakinleri fizyolojik temas mevzusunda dikkatli olmaya teşvik eden ve diğerlerinin yanı sıra ağrılı yada kaşıntılı döküntüler, ateş ve baş ağrısı şeklinde hangi semptomların aranması icap ettiğini belirten bir haber bülteni yayınladı.

İlçenin sıhhat görevlisi Dr. Charles Stringham, basın açıklamasında “Bunun korkmamız ihtiyaç duyulan bir şey bulunduğunu düşünmüyorum” dedi, “bunun yerine, nispeten kolay birkaç tedbir alarak her birimizin kaçınabileceği bir şey. ”

Stringham bir röportajda, mahalli sıhhat görevlilerinin “birincil önleme rolünü üstlenen” bulunduğunu söylemiş oldu. Toplumu virüs hakkında eğitmeyi, testi pozitif çıkan kişiyi izlemeyi ve mahalli doktorlarla görüşmeyi içeren bir rol.

Nevada’daki eyalet ve mahalli halk sağlığı yetkilileri, ortalama 18.000 kişinin yaşamış olduğu Humboldt İlçesindeki müdahalenin ve öteki kırsal topluluklardaki benzer çabaların, Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca belirlenen yönergeleri takip ettiğini söylemiş oldu. Eyalet ve mahalli sıhhat liderleri, son zamanlarda maymun çiçeği virüsünü de içeren halk sağlığı sorunlarını tartışmak için aylık olarak toplanır. Mahalli tepkilere güvendiklerini söylediler.

Gene de, kırsal Nevada’nın bazı sakinleri, aşıları nerede bulacakları yada ilçelerinde aşı bulunup bulunmadığı mevzusunda kafalarının karıştığını söylemiş oldu.

Humboldt County’nin en büyük şehri olan Winnemucca’da yaşayan ve panseksüel olarak tanımlanan Stevie Noyes, maymun çiçeği aşısı için nereye gideceğini bilmediğini söylemiş oldu. Eylül ayı başlarında ailesinin çoğu zaman aşı yaptırdığı mahalli bir perakende eczaneyi aradı ve kendisine eczanede maymun çiçeği aşısı olmadığı söylendi. Eczacı kasabada nerede bulabileceğini bilmiyordu.

34 yaşındaki kuaför Noyes, ilçede başka bir olay tespit edilmediği için maymun çiçeği mevzusunda acilen endişelenmediğini söylemiş oldu. Sadece virüs yayılmaya başlarsa, mahalli LGBTQ + topluluğunun üyelerinin mahalli ilçe yada sıhhat görevlileri yerine birbirlerine yaslanacağını söylemiş oldu.

Noyes, ilçe ve sıhhat yetkililerinin halk sağlığı problemlerine cevap verme politikası mevzusunda “kasabadan oldukca fazla ısı aldığını” söylemiş oldu. “Oldukca gördüğüm şey, özgür bırakılanları ve atılan adımları engellediği yerdeki siyasal tesir.”

Noyes’in şahit olduğu zehirli söylemlere karşın Stringham, deneyiminde maymun çiçeği virüsünün siyasal olarak cevap vermenin bilhassa covid ile karşılaştırıldığında zor olmadığını söylemiş oldu.

CDC verileri, öteki erkeklerle sex icra eden Hispanik olmayan Siyah ve Hispanik adamların ülke genelinde enfeksiyonlarda aşırı temsil edildiğini göstermektedir. LGBTQ+ savunucuları, orantısız şekilde etkilenmelerine karşın hükümetin tepkisinin topluluklarına ulaşmamasından kaygı duyduklarını söylediler.

Las Vegas şeklinde daha büyük şehirlerde yetkililer, farkındalığı çoğaltmak ve eğitim materyalleri ile aşıları dağıtmak için LGBTQ+ cemiyet merkezleriyle ortaklık kurdu. Sadece, seçmenlerin %57’sinin 2020’de eyalet anayasasında eşcinsel eşiyle olan evliliği yasaklayan bir hükmü tersine çeviren bir oy pusulasına karşı çıkmış olduğu Humboldt County’de benzer bir merkez yok. Eyalet çapında, oylama tedbiri seçmenlerin %62’si tarafınca onaylandı.

Bir fotoğraf, Stevie Noyes'in dışarıda çekilmiş bir özçekimini gösteriyor.
Stevie Noyes, siyasetin mahalli liderlerin Winnemucca, Nevada’daki halk sağlığı problemlerine cevap verme şeklini etkileyebileceğini düşündüğünü söylüyor.(Stevie Noyes)

Noyes, virüsten oldukca önyargı mevzusunda endişeli bulunduğunu ve virüsün erkeklerle sex icra eden erkeklerle bağlantılı olması sebebiyle Humboldt County’de kendini LGBTQ+ olarak tanımlayan kişilere karşı misillemeye yol açabileceğinden korktuğunu söylemiş oldu. “Bu insanların bir çok, onlarla ne kadar oldukca etkileşime girerseniz, o denli cesaretlenir ve sonunda tehlikeli hale gelirler” dedi.

Winnemucca’daki bazı insanoğlu, maymun çiçek hastalığına “eşcinsel virüsü” demek ve Feysbuk’ta latife yapmak mevzusunda açık sözlüdür, dedi.

Eylül ayı sonlarında Noyes, Winnemucca’nın ikinci Onur Festivali’ne ev sahipliği yapmış oldu. Eyalet genelinde aşı sağlamaya odaklanan kar amacı gütmeyen bir müessese olan Immunize Nevada, covid-19 ve maymun çiçeği hakkında data sağlamak için oradaydı.

Noyes, “Bu şekilde savaşım etmeyi umuyoruz” dedi.

Eyaletin bağışıklama programı program yöneticisi Kristy Zigenis, kırsal alanlarda maymun çiçeği virüsüne cevap vermenin nüans gerektirdiğini söylemiş oldu. Zigenis, “Kırsal bir bölgede bir klinik tutacak olsaydık, bu insanların hepsi bu davranışa katıldıklarını dünyayla paylaşmaya hazır olmayabilir” dedi.

Halk sağlığı yetkililerinin, Las Vegas’ın evi olan Clark County’de, temas takip edeni esnasında cinsel partnerlerinin isimlerini paylaşmaya hazır olmayan yada partnerlerini tanımlayamayan etkilenen insanlarla karşılaştığını da sözlerine ekledi. “Bence bu, olay sayısında neler olup bittiğine ulaşınca, muhtemelen kırsal kesimleri birazcık aşıyor” dedi.

26 Ekim itibariyle, CDC’ye nazaran ülke çapında 28.087 ve Nevada’da 298 onaylanmış maymun çiçeği virüsü vakası vardı ve bu da devleti bulaşma için en yüksek ikinci sıraya yerleştirdi. Eyaletteki vakaların bir çok, eyalet sakinlerinin üçte ikisinden fazlasının yaşamış olduğu Clark County’de, sadece dört kırsal ilçede vakalar bildirildi.

Maymun çiçeği hastalığının Humboldt İlçesinde tespit edilen bir vakanın ötesine yayılıp yayılmadığı belirsiz olduğundan Stringham, sakinleri bilgilendirmek için kafi mesajlaşma sağlamaya çalıştığını, sadece tükenmişliğe niçin olmak için oldukca fazla olmadığını söylemiş oldu.

Bir fotoğrafta Dr. Charles Stringham'ın bir özçekimi görülüyor.
Humboldt İlçesi sıhhat görevlisi Dr. Charles Stringham, Nevada, Winnemucca’da on senelerdir çalıştı ve son olarak covid-19 pandemisine mahalli müdahaleye öncülük etti.(Charles Stringham)

Kaynakların covid’in önlenmesine daha iyi yönlendirileceğini düşündüğünü ve durumun değişebileceğini de sözlerine ekledi.

İşleri daha da zorlaştırmak için, aşının Winnemucca’da devlet tarafınca işletilen bir klinikten dağıtılmasından görevli olan cemiyet sağlığı hemşiresi aylar ilkin emekli oldu ve yerine Carson City’den bir hemşire olan Carson City’den bir hemşire Ekim ayına kadar gelmedi.

Stringham, “Bu açıdan birazcık tamamlanmamış çalışıyoruz” dedi.

Zigenis, geçici süre süresince maymun çiçeği aşısı almak için uygunluk şartlarını karşılayan Humboldt İlçesi sakinlerinin, 100 doz Jynneos aşısının mevcut olduğu Winnemucca Cemiyet Sağlığı Hemşirelik Hizmetleri ofisinde bir yönetimsel asistan görmeleri icap ettiğini söylemiş oldu. Devlet kurumu hemen sonra aşıyı uygulamak için Humboldt İlçesine birini gönderir.

Uzmanlar, açığın ülke genelinde kırsal topluluklardaki yetkililerin halk sağlığı problemlerine cevap verirken karşılaştıkları zorlukların simgesi bulunduğunu söylüyor.

Castrucci, “Güçlük, birinci basamak sıhhat hizmeti almayan insanoğlu olabilir, bu yüzden vakalar alınmıyor” dedi. Kaynakların covid yada maymun çiçeği üstüne odaklanmasının, bilhassa büyük şehirlerdeki bölümlere kıyasla kırsal ABD’daki mahalli halk sağlığı departmanlarına yatırım eksikliği göz önüne alındığında, öteki sıhhat sorunlarının çatlaklardan düşmesine niçin olabileceğini de sözlerine ekledi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu