Montana’nın madde kullanımı ve davranışsal sıhhat tedavisi programlarındaki boşlukları doldurmak için Vali Greg Gianforte tarafınca desteklenen bir fon, eyalet federal fon için ek 19 milyon dolar beklerken geçen yıldan bu yana 5,2 milyon dolar harcadı.

Şimdi, Cumhuriyet valisi İyileşme ve Tedavi Kanalıyla Bağımlılığı İyileştirme ve Sonlandırma girişimine daha çok devlet parası yatırmak istiyor, sadece milletvekilleri ve ruh sağlığı savunucuları paranın iyi mi harcandığına dair daha çok hesap verebilirlik ve netlik istiyor.

Montana Temsilciler Meclisi İnsan Hizmetleri Komitesi başkanı Cumhuriyetçi Temsilci Jennifer Carlson, komitesinin HEART parasını diğerlerinin yanı sıra çocuk bakımı ve intiharı önleme programları için kullanmayı amaçlayan yasa tekliflerini duyduğunu söylemiş oldu. HEART girişimi raporlama gerekliliklerini çoğaltmak için bir yasa tasarısına sponsorluk yapıyor.

“Hakikaten düşünmelisin, o para bunun için mi, yoksa uygun olan bu mu?” dedi Carlson.

Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı’nın Montana bölümünün yönetici direktörü Matt Kuntz, bu yasama oturumu girişimi hakkında birçok probleminin ortalıkta dolaştığını söylemiş oldu.

Kuntz, “Kimse bunun iyi mi harcandığını yada iyi mi elde edileceğini tam olarak bilmiyor” dedi.

Yasama organı, göreve geldikten kısa bir süre sonrasında Gianforte’nin HEART girişimini kabul etti. Devletin madde kullanımı ve akıl sağlığı bozukluklarını tedavi etmeye adanmış programlara dağıtılacak senelik 6 milyon dolarlık oranı için ilk olarak eğlence amaçlı esrar vergilerinden elde edilmiş geliri kullanır.

Federal bir eşleşme, fonun toplamını 25 milyon dolara çıkarır, sadece eyalet, Medicare & Medicaid Services Merkezlerinden Medicaid feragat başvurusunun tam onayını bekliyor. Federal ajans geçen yıl muafiyetin bir kısmını onayladı.

Eyalet Halk Sağlığı ve İnsani Hizmetler Departmanı sözcüsü Jon Ebelt, “CMS, HEART muafiyetinin tamamını onaylayana kadar, devletin yapabileceği şeyler sınırlıdır” dedi.

Sıhhat departmanı yılda dört kez CMS’ye rapor sunar. Departman yetkilileri, KHN’nin son olarak rapor talebine cevap vermedi. Departmanın, kabile ülkelerinden fonlarının iyi mi kullanıldığına dair raporlar alması gerekiyor. Herhangi bir alıp almadığını belirtmedi.

Carlson’s House Bill 310, bakanlığın HEART girişimi harcamalarını her yıl Çocuklar, Aileler, Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Geçici Komitesine bildirmesini gerektirecektir. Carlson, bu raporlamanın milletvekillerinin paranın halihazırda ne için kullanıldığını ve onu harcamanın daha iyi bir yolu olup olmadığını bilmesini sağlayacağını söylemiş oldu.

Gianforte, 2021 Devletin Durumu konuşmasında HEART girişimini tanıttığında, bunun direkt kendi gereksinimlerini en iyi bilen mahalli topluluklara vermek için tasarlandığını söylemiş oldu.

Vali o sırada “Bu daha büyük bir hükümet değil” dedi.

HEART parası hibeler ve Medicaid tarafınca finanse edilen hizmetler vasıtasıyla dağıtılır. Ebelt, 2022’den bu yana dağıtılan 5,2 milyon doların 1,5 milyon dolarının yatarak tedavi ve yatılı kimyasal bağımlılık hizmetleri şeklinde hizmetler için Medicaid’e gittiğini söylemiş oldu.

Sekiz yerli kabile ülkesi, fonun ilk yılı olan 2022 mali yılını ve 30 Haziran’da sonlanmış olan cari mali yıl olan 2023’ü kapsayan 1 milyon dolar aldı. Bu hibeler madde kullanımını önlemeye gitti; akıl sağlığının teşviki; ruh sağlığı krizi, tedavi ve iyileştirme hizmetleri; ve tütünün bırakılması ve önlenmesi.

Yedi ilçe gözaltı merkezi, bu tesislerde davranışsal sıhhat hizmetleri sağlamak için rekabetçi bir bağışlama süreci yöntemiyle toplam 2,7 milyon $ HEART parası aldı.

Missoula County, kendi payıyla bir terapist, hapishane bakım koordinatörü ve akıl sağlığı nakil görevlisi tuttu. Gallatin County bir danışman ve iki toplumsal hizmet uzmanı tuttu ve Lewis ve Clark County bir terapist, olay yöneticisi ve eğitim ve ulaşım yöneticisi tuttu.

Gallatin İlçe Gözaltı Merkezinde program ve tesisler müdürü olan Jackie Kerry Lemon, paranın akıl sağlığı ve bağımlılık hizmetleri için kullanılması icap ettiğini söylemiş oldu. Kerry Lemon, “Nüfusumuz çoğu zaman bizlere geldiklerinde kriz içindedir, bu yüzden bir terapistin onları görmesi için bu kabiliyete haiz olmak, kaygılarını ve gereksinimlerini iyi bir zamanda gidermeye hakkaten destek oluyor” dedi.

Demokratik Temsilci Mary Caferro, HEART parasının, bir devlet araştırmasının bakım maliyetinin altında kalmış olduğu tespit edilen sıhhat hizmeti sağlayıcılarına yada sıhhat bakanlığının sağlamayı organize ettiği mobil kriz müdahale ekiplerine ödenen Medicaid oranlarındaki artışlara doğru gidebileceğini söylemiş oldu. Medicaid hizmeti.

Caferro, HEART finansmanı için uygun programlar listesine genç intiharını önlemeyi eklemek için Ulusal Akıl Hastalığı İttifakı adına bir yasa tasarısına sponsorluk yapıyor.

Montana Davranışsal Sıhhat İttifakı’nın yönetici direktörü Mary Windecker, HEART fonunun başlangıçta kabileleri ve ilçe hapishanelerini destekleme amaçlı bulunduğunu ve geçen yılki kısmi Medicaid feragat onayının peşinden topluluk madde kullanımı ve akıl sağlığı programlarını finanse etmeye sadece kısa sürede başladığını söylemiş oldu.

Bu, daha büyük madde kullanım bozukluğu tedavi merkezlerinin (17 yataktan fazla), Billings’deki Rimrock ve Glendive’deki Badlands Tedavi Merkezi şeklinde akıl hastalığı kurumlarında kısa süreli kalışlar için Medicaid geri ödemesi almasına izin verdi.

Ebelt, Temmuz 2022’den Ocak 2023’e kadar Rimrock ve Badlands’de 276 Medicaid alıcısının tedavi edildiğini söylemiş oldu. Ebelt, Clinton’daki bir tesis olan Montana İyileşme Merkezleri’nin Aralık ayında açıldığını ve hastalara yeni Medicaid yardımı ile hizmet verebilecek 55 ek yatak için lisans alacağını söylemiş oldu. Gianforte, devlet bütçesinde, finansman formülünü yılda 6 milyon dolardan Montana’nın senelik eğlence amaçlı esrar vergi gelirinin %11’ine değiştirerek HEART fonuna giden miktarı artırmayı önerdi.

Davranışsal Sıhhat İttifakı bu değişikliği tavsiye etti, sadece bu yasama oturumundaki sağlıkla ilgili birçok teklifte olduğu şeklinde, HEART girişiminin başarısındaki mühim bir unsur, Medicaid sağlayıcı oranlarının yeterince artırılıp artırılmayacağını söylemiş oldu Windecker. Sağlayıcı ücretleri, tam bakım maliyeti üstünden finanse edilmezse, insanların girişimin vaat etmiş olduğu bakımı sağlamak için uygun olamayacağını söylemiş oldu.

Sıhhat bakanlığının bütçesini belirlemek için toplanan komite, 9 Şubat’ta HEART girişimi hakkında bir sunum dinleyecek.

Keely Larson, Montana Üniversitesi Gazetecilik Okulu, Montana Gazete Derneği ve Kaiser Health News’in bir ortaklığı olan UM Yasama Haber Servisi’nin KHN üyesidir. Larson, Montana Üniversitesi’nde çevresel ve naturel kaynaklar gazeteciliği alanında yüksek lisans öğrencisidir.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu