Montana sıhhat yetkilileri, kar amacı gütmeyen hastanelerin her yıl toplumlarında milyonlarca dolarlık vergi muafiyetlerine erişimlerini haklı çıkarmak için yaptıkları hayırsever katkıları denetlemeyi ve standartlar belirlemeyi teklif ediyor.

Tavsiye, Devlet Halk Sağlığı ve İnsani Hizmetler Departmanının milletvekillerinden Ocak ayında bir araya geldiklerinde onaylamalarını isteyeceği bir yasa paketinin parçası. Bir devlet denetiminin bakanlığı daha çok bekçi görevi oynamaya çağırmasından iki yıl sonrasında ve bir KHN soruşturmasının Montana’nın en varlıklı hastanelerinden bazılarının topluluk bağışında eyalet ve ulusal ortalamaların peşinde kaldığını tespit etmesinden dokuz ay sonrasında geldi.

Kar amacı gütmeyen hastanelerin hayır kurumu statüsünü hak edip etmediğini sorgulayan Cumhuriyetçi Montana eyaleti Senatörü Bob Keenan, teklifin hemen sonra genişletilebilecek bir başlangıç ​​bulunduğunu söylemiş oldu.

Keenan, “Şeffaflık buradaki oyunun adıdır” dedi.

IRS, kar amacı gütmeyen hastanelerin, “topluluğun bir tüm olarak” yararına “sağlığı teşvik etmek” için harcadıklarını hesaplamalarını koşul koşuyor. Hastanelerin vergi muafiyetlerini haklı çıkarmak için bu tür katkıları iyi mi saydığı belirsizdir ve oldukca çeşitlidir. Cemiyet yararları üstüne çalışan ulusal araştırmacılar, gereklilik açısından neyin mühim olduğu mevzusunda standartları sıkılaştırma çağrısında bulundular.

Montana, kar amacı gütmeyen hastanelerin adil paylarını ödeyip ödemediklerine ilişkin sorular içinde yeni kurallar getirmeyi yada kar amacı gütmeyen hastanelerin nezaretini artırmayı düşünen son olarak eyaletlerden biridir. Ulusal sıhhat hizmeti fikir kuruluşu Lown Institute’un başkanı Dr. Vikas Saini, hem eyalet düzeyinde hem de mahalli düzeyde, Kaliforniya’daki insanların hastane topluluğunun faydalarını seyredip izlememeyi ve yeni standartlar uygulamaya koymayı araştırdıklarını söylemiş oldu. Geçen yıl, Oregon kar amacı gütmeyen hastanelerin cemiyet yardımları için harcanması ihtiyaç duyulan minimum bir miktarı başlattı. Ve Massachusetts son yıllarda cemiyet yardımları yönergelerini güncelleyerek hastaneleri, harcamaların belirlenen sıhhat gereksinimleriyle iyi mi örtüştüğü mevzusunda daha detaylı değerlendirmeler halletmeye zorladı.

Montana hastane endüstrisi yetkilileri, federal kurallarla çelişmezse endüstrinin destekleyeceğini söyledikleri yasa teklifini şekillendirmek için eyaletle beraber çalışmak istediklerini söylemiş oldu. Saini, bir etkiye haiz olması için herhangi bir mevzuatın federal gerekliliklerin ötesine geçmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Son yıllarda, Keenan ve Saini şeklinde daha çok insan, kar amacı gütmeyen hastanelerin, şehirdeki en büyük işletmelerden biri haline gelirken aldıkları büyük vergi indirimlerini hak edecek kadar toplumlarına yeterince katkıda bulunup bulunmadığını sorguladı.

Saini, “Hastaneler bir tür toplulukların temel direkleridir, sadece insanoğlu bu soruları sormaya başlıyor” dedi.

Saini’nin enstitüsü, hastanelerin bağışlarını her yıl gözden geçiriyor ve ülke çapındaki kar amacı gütmeyen sistemlerin çoğunun, enstitünün “anlamlı” yararları için vergi indirimlerinin tahmini değerinden daha azca harcama yaptığını tespit etti. Enstitünün saydığı eylemler, hasta mali yardımını ve besin yardımı, sıhhat eğitimi yada bağımlılık tedavisi de dahil olmak suretiyle zarara sunulan hizmetler şeklinde cemiyet yatırımlarını ihtiva eder.

2020 Montana denetimi, eyalet raporundaki hastanelerin belirsiz ve tutarsız bir halde yarar sağladığını ve bu da yardım statüsünün haklı olup olmadığını belirlemeyi zorlaştırdığını tespit etti. Bununla beraber, eyalet milletvekilleri mevzuyu 2021 iki senelik yasama oturumlarında ele almadılar ve Haziran ayında gösterilen bir Yasama Denetim Kısmı muhtırası, eyalet sıhhat departmanının o zamandan beri kar amacı gütmeyen hastanelerin hayırsever bağışlarının nezaretini geliştirmeye yönelik “anlamlı bir ilerleme kaydetmediğini” tespit etti.

KHN, Montana’nın ortalama 50 kar amacı gütmeyen hastanesinin, 2019’da biten vergi senesinde toplam senelik harcamalarının averaj olarak ortalama %8’ini cemiyet yardımlarına yönlendirdiğini tespit etti. Ulusal averaj %10’du.

Bazı durumlarda, hastanelerin bağış yüzdeleri o zamandan beri düştü. Mesela, 2019’da biten vergi senesinde, daha büyük Flathead Valley sıhhat sisteminin bir parçası olan minik bir hastane olan Logan Health-Whitefish, toplam harcamasının %2’sinden daha azının cemiyet yararına gittiğini bildirdi. Hastane, 2021’de biten dönem için mevcut son olarak belgelerinde, harcamalarının %1’inden daha azını cemiyet yardımlarına harcadığını ve harcadığından 15 milyon dolardan fazla kazandığını bildirdi.

Logan Health sözcüsü Mellody Sharpton, tıbbi sistemin genel cemiyet yararının, altı hastanesine ulaşan harcamalarının ortalama %9’una eşit bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak vadi süresince klinikleri vardır. Sharpton, “Hastalarımızın sıhhat gereksinimlerini karşılamak için uygun tesiste uygun bakımın sağlanmasını sağlamak için tesislerimiz ortaklaşa iş yaptığından, kuruluşumuzun cemiyet yararına bir tüm olarak düşünmek önemlidir” dedi.

Eyalet sıhhat yetkilileri, milletvekillerinden, sıhhat bakanlığına hastanelerden cemiyet yararı ve hayır kurumu verilerini içeren senelik raporlar sunmalarını isteme mevzusunda net bir yetki verecek bir yasa tasarısı taslağı hazırlamasına izin vermelerini istedi. Önlem ek olarak, bakanlığın önerisine ilişkin açıklamasına nazaran, bakanlığın bu cemiyet yararına meydana getirilen harcamalar için standartlar geliştirmesine de izin verecek.

Eyalet sıhhat departmanı lideri Charlie Brereton, Ağustos ayında milletvekillerine “Topu ileriye taşımak için büyük bir gerekseme görüyoruz” dedi.

Montana Hastane Derneği Başkanı Rich Rasmussen, kuruluşunun mevzuatı geliştirmek için sıhhat departmanıyla beraber çalışmak istediğini, sadece hastanelerin bölgelerinin en acil gereksinimlerine yanıt verebilmeleri için nelerin yarar sayılacağı tanımının geniş kalması icap ettiğini söylemiş oldu.

Ek olarak, hastanelerin aslına bakarsan kendi raporlama standartları üstünde çalıştıklarını söylemiş oldu. Rasmussen, derneğin bu yıl üyeler için bir el kitabı oluşturduğunu ve hastanelerin cemiyet yararlarını tek tip olarak bildirmeleri için bir 2023 hedefi belirlediğini söylemiş oldu. Dernek, el kitabının bir kopyasını vermeyi reddetti ve hastaneler bu sonbaharda iyi mi kullanılacağı mevzusunda eğitildikten sonrasında halka açık olacağını söylemiş oldu.

Dernek ek olarak, hastanelerin cemiyet yararlarını iyi mi bildirdiğini ve öteki şeylerin yanı sıra mahalli sıhhat sorunlarını iyi mi ele aldığını bilmek isteyen insanoğlu için tek durak noktası olarak hizmet verecek bir internet sayfası oluşturmayı planlıyor.

Cumhuriyetçi eyalet temsilcisi Jane Gillette, sıhhat departmanı nezaretinin artmasını ve derneğin web sitesinin arkasındaki fikri desteklediğini, sadece hastane endüstrisinin bu kamu kaynağını tek başına üretmesi icap ettiğini düşünmediğini söylemiş oldu. Gillette, hastanelerin cemiyet yararları verilerini sektör dışındaki bir gruba (mesela devlete) bildirmelerini gerektiren bir yasa çıkarmayı planladığını ve bu grubun detayları hemen sonra çevrimiçi yayınlayacağını söylemiş oldu.

Geçmişte hastaneler, cemiyet yararına meydana getirilen harcamalara yeni kurallar koyma girişimlerine direndiler. Geçen yıl KHN ile yapmış olduğu bir röportajda, o zamanlar Bozeman Health’in ilerlemeden görevli başkanı Jason Smith, sistemin “yeni mevzuat haricinde” raporlama katkılarını iyileştirme çabalarını desteklediğini söylemiş oldu ve hastanelerin “devlet nezaret organları kurulmadan” daha iyi işler yapabileceğini de sözlerine ekledi. Arena bizimle.”

Bozeman Health’in hükümet ve cemiyet işleri sorumlusu Denise Juneau, sıhhat sisteminin hala bu açıklamanın arkasında olup olmadığı sorulduğunda, hastane yetkililerinin yeni yasaların mevcut federal yönergelerle uyumlu olmasını umduğunu söylemiş oldu. Bozeman Health, yeni mevzuat olsun ya da olmasın, daha iyi cemiyet yararı detayları tanımlamak ve sağlamak için Montana Hastane Derneği ile çalışmaya devam edeceğini söylemiş oldu.

Bir milletvekilinin, eyaletin önerisini canlı tutmak için Aralık ortasına kadar desteklemesi gerekecek.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu